Hodnocení novorozence po porodu – Apgar skore

Rubrika: Porod

newbornKaždé miminko je po porodu velmi pečlivě sledováno, a to nejen samotnou maminkou, ale i zdravotnickým personálem, který posuzuje, jak se miminko adaptuje na svět a vůbec, jakým způsobem zvládlo porod. K rychlému určení této poporodní adaptace se používá zavedený systém podle Apgarové.

I když se dají zaslechnout hlasy, že skóre Apgarové je testem již dávno přežitým a existují modernější způsoby, jedná se naprosto jednoduchý, neinvazivní systém zhodnocení novorozence, který miminko nijak nezatěžuje, ale naopak umožňuje rychlé posouzení jeho aktuálního stavu a to v podstatě kdekoliv, i v sanitce.

Virginie Apgarová byla americká anestezioložka a pediatrička (1909 – 1974), která tento systém tzv. vymyslela v roce 1952 na základě svého dlouhodobého výzkumu novorozenců, který zahrnoval vliv podávané anestézie rodičce na dítě.

Skóre Apgarové je metoda, která umožňuje rychlé a srovnatelné zhodnocení stavu novorozence těsně po porodu, popř. opakovaně.

Co sleduje Apgar skóre

S pomocí Apgar skóre se hodnotí pět základních funkcí. Každé funkci jsou přiděleny, podle zjištěného stavu, 0 – 2 body.

Hodnocené funkce: srdeční tep, dýchání, napětí svalů, reakce na podráždění a barva kůže.

Srdeční frekvence :
Nad 100/min = 2 body
Pod 100/min = 1 bod
Bez pulzu = 0 bodů

Dýchání:
Dítě křičí, dýchání dobré = 2 body
Dýchání je nepravidelné, pomalé = 1 bod
Dítě nedýchá = 0 bodů

Reakce na podráždění, na podněty:
Dítě křičí, kašle, kýchá, projevuje se grimasami (např. při odsávání) = 2 body
Dítě se projevuje pouze grimasami = 1 bod
Bez projevu = 0 bodů

Svalové napětí:
Dítě je aktivní, pohybuje se = 2 body
Pohyby jsou, ale slabé = 1 bod
Bez pohybu = 0 bodů

Barva kůže:
Dítě má po celém těle barvu normální, zdravou, růžovou = 2 body
Dítě má barvu normální, růžovou, ale s výjimkou dolních končetin = 1 bod
Dítě je po celém těle bledí, namodralé, modrošedé barvy = 0 bodů

Hodnocení

Na podkladě přidělených bodů se poté sečte jejich celkový počet u daného novorozence. Hodnocení se provádí v 1., 5. a 10. minutě po porodu. Součet těchto bodů nám dává zmiňované Apgar skóre.

Součet 8 – 10 bodů = normální stav. Jedná se o zdravého novorozence, který se adaptoval bez větších potíží a nevyžaduje většinou další léčbu.
Součet 4 – 7 bodů = stav, který může znamenat slabou až střední poporodní asfyxii (dušení způsobené nedostatkem vzduchu), vyžadující medicínský zásah (většinou odsátí dýchacích cest a dutiny ústní, podat kyslík apod). Děťátko má po porodu adaptační potíže.
Součet 0 – 3 body = těžký stav vyžadující okamžitý medicínský zásah a resuscitaci novorozence. Dítě může být v ohrožení života.

Hodnocení podle Apgarové se provádí na porodním sále v určené minuty po porodu a provádí jej buď vyškolená dětská sestra nebo pediatr. Toto skóre by také mělo být uvedeno v každé propouštěcí zprávě novorozence z porodnice, neboť se jedná o informaci pro dětského pediatra. S pomocí tohoto „testu“ se tak pediatr dozví o poporodní adaptaci miminka.

Kdy dojde ke snížení bodů

Ke snížení bodů může dojít například po protahovaném porodu, u nezralých, nedonošených novorozenců a u vrozených vývojových vad dítěte. Dále může být snížení bodů Apgar skóre vzhledem k omotání pupečníku okolo krku, ale i v případě operativního vedení porodu, třeba kleštěmi nebo vakumpresorem apod.

Pokud je u novorozence zjištěn nízký stav bodů tohoto skóre, pak se většinou zařadí do skupinky tzv. rizikových novorozenců a je mu věnována zvýšená péče (vše se samozřejmě odvíjí podle stavu).

Hodnocení podle Apgarové se samozřejmě provádí i u nedonošených, nezralých dětí. Tam se ale nejprve většinou provádí ještě hodnocení podle Ballarda, kdy se posuzuje podle výsledků těhotenské stáří dítěte. Posuzuje se kvalita kůže, zda je přítomno lanugo či chrupavka na ušním boltci, jaký je vývoj prsní žlázy, přítomnost plantárních rýh, délka nehtů a vzhled genitálu. Z výsledků se pak dá určit právě přibližný gestační týden. Teprve potom, co se sejdou výsledky obou hodnocení, tak se určí, resp. posoudí celkový stav novorozence.

Na závěr je důležité říci, že hodnocení podle Apgarové vůbec nevyjadřuje další prognózu vývoje stavu dítěte, neznamená ani sníženou inteligenci, pokud bylo skóre nižší atd. Je to pouze metoda rychlého zhodnocení adaptace miminka po porodu a vyjádření toho, zda dítě po porodu vyžaduje zdravotnickou pomoc a rozhodně nedokáže vyjádřit, zda dítě trpí nějakou nemocí.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist