Pohádková stezka v Malé Úpě

Rubrika: Cestování

pohadkova cestaMám pro Vás tip na výlet, který se bude líbit každému bez ohledu na věk, pokud má rád přírodu, hory a pohádky.

V Krkonoších, na Pomezních boudách, v nadmořské výšce 1 050 metrů, začíná Pohádková stezka kolem Malé Úpy.

2.zastaveníJedná se o 10 zastavení, která jsou mezi sebou navzájem propojená, a celkem trasa měří 17 km. Každý si ale může zvolit trasu, kterou zvládne a celou stezku si rozdělit třeba na čtyři menší okruhy. Na každém z deseti zastavení čeká na děti na dřevěném panelu pohádka od Marie Kubátové ve 4 světových jazycích, houpačka, lavička nebo prolézačka s motivem pohádky. Např. u druhého zastavení si můžete přečíst pohádku Jak se čert naučil smolit sudy, pohoupat se na houpačce s motivem čerta a ještě se kochat pohledem na Sněžku.

Aby bylo putování ještě zajímavější, je u každého zastavení plastický ornament, který se musí obkreslit tužkou na papír, který zakoupíte za 30,- spolu s mapou Pohádkové stezky např. v Infocentru na Pomezních boudách, kde Vás i navedou, kudy začít.
Pokud obejdete všech 10 zastavení a obkreslíte všech 10 ornamentů, dostanete za odměnu na zmíněném infocentru maloúpský groš.

My jsme při našem výletě stihli obejít jen zastávky 1-3,ale byli jsme ujištěni, že tato stezky funguje už několik let a bude i nadále, takže ornamenty můžeme přijet sbírat třeba za rok.

mapka stezkyVětšina ze 17 km trasy je sjízdná i s kočárkem, s mapou jsme dostali i přesný popis cesty, kde je uvedeno, kam se s kočárkem nedá dostat, nebo jen obtížně.
My jsme tři zastávky v pohodě zvládli pěšky s dvouletou dcerou, šlo se jen chvíli do kopečka, jinak rovina.
Cestou je spousta míst, kde se můžete občerstvit, nebo můžete sníst vlastní svačinu přímo u pohádkových zastavení, kde je většinou i lavička.

Jediná příjezdová silnice je z Trutnova, přes Horní Maršov. Přímo u Infocentra je velké parkoviště, celodenní parkovné vyjde na 50,-. A naproti parkovišti je Chata Malá Úpa, kde je i krásný dětský koutek, je prosklený, takže rodiče se mohou v klidu najíst a děti můžou řádit.

dětský koutek chata malá úpaA ještě jeden tip – z Pomezních Bud je nejjednodušší výstup na Sněžku, místy se jde dokonce i z kopce :-). Trasa je dlouhá 7,5 km. A pokud ze Sněžky sjedete do Pece pod Sněžkou lanovkou, pak je to výlet, který zvládnou i předškoláci. Na Pomezní boudy se zpět dostanete autobusem.

A pokud je pro Vás i Sněžka málo, Pomezní Boudy jsou zároveň i hraničním přechodem do Polska, můžete navštívit třeba krásné město Karpacz, vzdálené jen 23 km, více na www.karpacz.pl

Podrobné informace a spoustu fotek najdete na www.pohadkova-stezka.cz, informace o Malé Úpě na www.malaupa.cz .


Článek byl zařazen do soutěže Soutěž o knihy s tipy na prima výlety, do které můžete až do 29. sprna 2010 poslat svůj příspěvek i vy.
Ceny do soutěže věnovaly Akce-Novinky.cz.

Napsal/a: Lussy

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Lussy

  Ivčo,
  vy jste takový výletníci, určitě by se vám tam moc líbilo 🙂

  Marcelo, poněkud dražší,ale vyhlášený je penzion Permoník přímo v Dolní Malé Úpě, je u něj i jedno z 10 zastavení Pohádkové stezky.
  My byli ubytovaní v Dolním Dvoře v penzionu Dolní Dvůr. To je asi 30 km, ale zase ceny mírné, majitelé příjemní a lišky tam dávají dobrou noc 🙂

 • Lussy, díky za tip. Chci se zeptat doporučíš nějaké ubytování na víkend, 2 dosspělí a 2,5leté dítě? díky Marcela

 • Ivča a Domča

  Lussy, zajímavá pozvánka.O těchto naučných stezkách jsem už taky uvažovala, pořád plánuju jednu k Blaníku zaměřenou na blanické rytíře, ale nějak jsme se tam ještě nedostali. Děti se něco dozví formou hry, což považuju za bezva věc:-)
  Je fajn vědět o další, v Krkonoších. Takže moc díky za tip:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist