Za hračkami na zámek do Hořovic

Rubrika: Cestování

horovice1Spojení příjemného a zábavného s užitečným – i tak by se dal charakterizovat můj tip na výlet, který vám nabízím. Děti milují hračky, proč toho tedy nevyužít na zámku, kde je zároveň můžete seznámit s historií. Přestože tyto objekty většinou nenabízejí okruhy, které by udržely pozornost těch nejmenších, v Hořovicích se bude dětem líbit nepochybně – pro malé návštěvníky tady mají speciální okruh určený právě pro ně.

Pravdou je, že návštěvy zámků nepatří mezi ty, které bychom se synem navštěvovali nejvíce. Je to proto, že výklady průvodců jsou většinou pro děti absolutně nezáživné a nudné. Na doporučení jsme se ale v neděli vydali na výlet do městečka Hořovice, do zámku s rozsáhlým parkem, s tím, že si máme k prohlídce vybrat třetí okruh s příznačným názvem: Hry a hračky malých aristokratů.

Zámek Hořovice se nachází nedaleko náměstí, na první pohled mě upoutala nevelká zahrada před hlavním vstupem, perfektně upravená. O to víc jsem se těšila na avízovaný park, který se u zámku nachází. Nicméně nás nejdříve čekala prohlídka zmiňovaného okruhu…

Něco málo o zámku a jeho historii

horovice_park2Původně se jednalo o tvrz, která byla vybudována nejpozději v polovině 12. století, i když úplně první zmínky pocházejí již z doby Břetislava I., to se ale jednalo zřejmě o nějaké nevelké osídlení.
Od 13. století je zámek spojen se jménem rodu Žirotínů z Hořovic, kteří jsou zároveň i vedeni jako zakladatelé samotného města Hořovice. Zasloužil se o to především Plichta ze Žirotína, který byl i rytířem a velkým hrdinou, byl dokonce i ve službách anglického krále.
Zámek byl nejprve jako tvrz, od husitských válek jako hrad.
V šestnáctém století se mění majitelé na pány z Říčan a zároveň i první jejich zástupce Mikuláš Litvín nechal hrad přestavět na zámek v renesančním stylu. Ve stejném století zámek i vyhořel. Smůla jej svým způsobem provázela i nadále, byl v rámci konfiskace odebrán těmto pánům a levně prodán. Dostává se do rukou pánů z Martiniců.
Během třicetileté války byly Hořovice několikrát vypáleny. Pak se opět dostávají do rukou dalších rodů, posledním majitelem byla chvíli hraběnka Fuggerová – to je již období druhé světové války. Ti se ale již do města nikdy nevrátili.

Zámek byl zestátněn 30. června 1945 na základě Benešových dekretů. Fungoval z části jako nemocnice, brzy bylo ale toto zařízení zrušeno z popudu Rudé armády, která se sem dostala – bohužel zmizela i veliká část inventáře (odvezena jako válečná kořist nebo zničena).
V zámku poté fungovala v nejrůznějších formách státní správa. Postupně se zámek připravoval na výstavy a přístup pro veřejnost.

V roce 2002 se zámek stává Národní kulturní památkou maje spravován Národním památkovým ústavem.

Hry a hračky malých aristokratů – co vás čeká

Jedná se o zhruba třicetiminutovou prohlídku s průvodcem a výkladem. Podle mě ideální doba pro udržení pozornosti těch nejmenších.

horovice_kocarSbírka her a hraček, kterou tady můžete vidět, nepochází pouze z tohoto zámku, ale je sbírkou z nejrůznějších středočeských hradů a zámků. Tato výstava je bohužel chudší o různé, mnohdy velmi cenné kousky, které byly vráceny původním majitelům. I tak ale je co obdivovat.
Tato výstava obsahuje hry a hračky od 17. století do poloviny století dvacátého. Určitě si tady každý kluk nebo holčička najde ten svůj kousek, který se mu zalíbí na první pohled.

Celý okruh začíná v první místnosti, kde jsou k vidění nejrůznější hry, včetně například velmi stařičkého kroketu v původní podobě. Z dob novějších tu naleznete staré nerozstříhané pexeso, ručně malované nebo puzzle se Spejblem a Hurvínkem apod. Samozřejmě tu uvidíme například i cínové vojáčky, postavičky, se kterými si hrají děti už tedy hodně dlouho.
Ve druhé místnosti je doslova Království panenek. Tady si užijí hlavně holčičky. K vidění jsou tady panenky, včetně porcelánových, dokonce i postavený domeček pro panenky, plně vybavený. Mně se hodně líbila starodávná jídelní židlička pro panenky i s nočníčkem – vypadala na první pohled, i co se týkalo velikosti, jako pro malé dítě.
Třetí místnost nadchne pro změnu chlapečky. Najdou tady především obrovskou vláčkodráhu i s tunely. Bohužel, jak nám sdělila průvodkyně, dráha byla funkční ještě donedávna, ale z důvodu zkratu v elektřině se čeká na opravu… Syn byl naprosto unesen vláčky,nejraději by přelezl zábranu a pustil se zřejmě do oprav, hlavně aby se vlak dal do pohybu.
Kromě toho tady uvidíte i kolečkové brusle, skutečně velice staré, nebo starodávné sáňky apod.

Cestou zpět k východu se pak můžete podívat na panoramatické soubory z divadelních scén osmnáctého století. Jsou tady i figurky z Betléma. Vše je velmi pěkně osvětlené, takže si prohlédnete i ty nejmenší detaily.

Co ještě zámek nabízí

Kromě zmiňovaného okruhu nabízí zámek ještě další dva okruhy. První vás provede po reprezentativních prostorách, druhý po soukromých apartmá.
horovice_sklepeni1Mimo to zde probíhají nejrůznější výstavy, můžete například za poplatek 20 Kč navštívit výstavku ve sklepení s názvem Nadpřirozené bytosti. Ze zkušenosti musím upozornit, abyste dobře zvážili, jak váš potomek snese tuto návštěvu, kde je šero a hraje strašidelná tlumená hudba. My jsme se zde zdrželi asi dvě minuty, více náš syn už nesnesl…

Zahrada Hořovického zámku

Park u zámku má rozlohu asi 6,5 hektaru. Nejprve tady byl sad, v osmnáctém století upravován na park, a to ve francouzském stylu. Cesty jsou dodnes perfektně upravovány, okolí cest je lemováno živým ostříhaným plotem.
Je to skutečně nádherná a příjemná procházka, kde zapomenete na uspěchaný čas okolo sebe. Zároveň z parku, z hlavní cesty aleje, můžete vidět zadní část zámku v plné kráse. Počítejte ale, že se touto krásou necháte unést a tak vám prohlídka zabere trochu více času. Stojí to ale za to.

Můžete si objednat i piknik dle vašeho přání – jedna ze služeb místní správy.

Kudy kam

zamek_s_parkemDo Hořovic se dostanete autem po Plzeňské dálnici (D5), z Prahy je to necelých třicet kilometrů. Odbočku naleznete snadno a podle ukazatelů snadno trefíte až do města. Ve městě jeďte pořád po hlavní silnici, směrem do kopce, opět je vše dobře označeno.
Pokud pojedete vlakem, pak například z Prahy jede z hlavního nádraží přímý spoj, stejně tak z Plzně apod. V Hořovicích je nádraží, kde vystoupíte a pak jen dojdete pěšky na zámek.
Stejně tak autobusy – v Hořovicích je nádraží.

Otevírací doba a vstupné

Zámek je otevřen mimo pondělí od dubna do konce října od 10,00 do 16,00 hodin. Probíhají tu ale na Vánoce speciální prohlídky, je dobré v případě zájmu sledovat internetové stránky.

Dospělí zaplatí za vstup I. a II. okruhu 90 Kč, III. okruh je v ceně 40 Kč. Děti do 6ti let mají vstup zdarma, ti starší do 15ti let v prvních dvou okruzích 60 Kč, třetí okruh je za 30 Kč. Využít ale můžete i slevy, například v podobě rodinného vstupného.

Poznámky
Parkování není možné v areálu, v pohodě ale naleznete místo pro vašeho plechového miláčka přímo před branami zámku, na ulici města Hořovice – je to bez poplatku za parkování.

Pokud se vydáte s kočárkem, pak jej ale budete muset ponechat například v pokladně a dítko vynést na rukou – půjdete totiž nespočet schodů a s kočárkem vás ani dovnitř nepustí.

horovice2Na zámku je v pokladně možnost zakoupení nejrůznějších suvenýrů (mapky, pohlednice, atlasy, knihy o zámku atd). Děti mohou požádat o razítko do cestovatelského deníčku, k mání tu jsou i turistické vizitky a turistické známky.

V interiérech je zakázáno fotografovat či používat videokamery a podobná zařízení. Nelze ani za poplatek. Pokud tedy budete chtít nějakou památku na vystavené exponáty, pak doporučuji vybrat některé z pohlednic – k dispozici je jich v prodejně dostatek.

Pokud dostanete hlad, pak se vydejte na náměstí, je to asi pět minut pěšky směrem z kopce. Je tady restaurace Pesta Optima, asi 200 metrů od zámku. Kromě jiného tu obdržíte výborný zmrzlinový pohár.

Co na závěr?

Mohu jen návštěvu doporučit, nám se tady moc líbilo a především jsem byla spokojená s prohlídkou, která byla určená pro ty nejmenší. A pokud budete nuceni čekat na začátek prohlídky, pak využijte posezení u kašny naproti zámku. Děti si užijí stříkající vody z kašny, která sem byla dopravena teprve roku 1996 z depozitáře, a vy můžete relaxovat na lavičce.

Další informace naleznete na oficiálních stránkách zámku: www.zamek-horovice.cz.


Článek byl zařazen do soutěže Soutěž o knihy s tipy na prima výlety, do které můžete až do 29. sprna 2010 poslat svůj příspěvek i vy.
Ceny do soutěže věnovaly Akce-Novinky.cz.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Ivča a Domča

    Padmé, moc ti děkuji za milý komentář:-)Je škoda, že to máš tak daleko, ale i u vás je určitě spousta památek hodných návštěvě, takže to zase mrzí mě:-)
    Díky ještě jednou:-)

  • Padmé

    Ivčo, děkuji Ti za článek, jak jsem se dostala k Břetislavovi (v textu) – hned se mi vybavila pověst o Břetislavovi a Jitce – a měla´s mě (mám na mysli: upoutala jsi mou pozornost).

    To „zestátnění“ a „návštěva“ ruské armády… smutné, přesmutné to bylo období pro všechny naše krásné zámky…

    Nicméně Hořovický zámek jak vidím „přežil“ a „žije“ dál.
    Což je potěšující informace. A když jsem si to tak pročetla (Tvoje psaní), „musela“ bych to vidět všechno, od her a hraček přes panenky, včetně nadpřirozených bytostí.
    Ovšem máme to z ruky (cca 180 km)… to bude chtít plán.;-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist