Co možná nevíte o porodu

Rubrika: Porod

681332_birthStejně tak, jako jsem získala nějaké zajímavé informace o těhotenství (viz článek Co možná nevíte o těhotenství), tak jsem se dozvěděla něco víc i o tom, jak by to během porodu také mohlo jít – pokud si budeme stát za tím, že známe svá práva a víme, co je pro nás nejlepší…

Během příjmu do porodnice náš doprovod (manžel, dula, kamarádka…) má právo být s vámi i při přijímacích vyšetřeních. Není pravda, že bude vyšetřováno víc maminek najednou, nebo by aspoň být neměla, protože každá žena má právo na intimitu – to znamená, že u vyšetření bude jen ten, koho ona tam chce mít, tudíž postačí lékař, popřípadě porodní asistentka. Lékař, někdy po něm i asistentka (aby později věděla, jak porod postupuje), vás tentokrát vyšetří vnitřně, aby poznal, jak daleko porod je, tak tentokrát se prosím nebraňte. Zhodnotí váš stav a rozhodne, zda jdete rodit, nebo „hekat“ (až do mého několikahodinového pobytu na hekárně jsem se tomuto termínu smála, ale ono se fakt při prodýchávání bolestivých kontrakcí heká…). Navíc příjem trvá dlouho, protože lékaři a sestry si pravděpodobně neumí opsat údaje z karty nebo těhotenské průkazky, takže vás budou zpovídat. A určitě vám bude milejší, když bude doprovod s vámi. Také vám budou natáčet „monitor“, aby zjistili, jak se děťátku daří – není důvod, aby při něm žena ležela na zádech, může klidně ležet na boku, chodit, klečet…

Holení a klystýr je Světovou zdravotnickou organizací (WHO) považováno za škodlivé, protože díky holení může být žena poraněna, mít podrážděnou pokožku, může to být vstup pro infekci – po porodu při krvácení, protože tato krev je považována za infekční. Navíc porodní poranění, dorůstání chloupků a vložka není zrovna příjemná kombinace. A v případě šití poranění se dá těch pár chloupků(na hrázi jich vážně moc nebývá) odstřihnout. Takže argument, že se ženy holí kvůli případnému šití, taky neobstojí (když si rozbijete hlavu, tak vám ji oholí až před šitím a neholíte se před úrazem, ne? ;-)).
Klystýr: V naprosté většině případů jde žena na velkou spontánně, tlakem miminka, jak postupuje. Pokud to není porod překotný, tak je dost času, aby se žena vyprázdnila a pak šla rodit, takže se nestává, že se miminko narodí bezprostředně po úniku stolice. A pokud, tak je možnost stolici decentně odstranit, ale v případě, že jste se po klystýru nevyprázdnila, je to jistě složitější. Většina porodnic již tuto přípravu neprovádí rutinně a pouze se rodiček při porodu zeptají, jestli měla klystýr, nebo ne, aby si připravili jednu podložku navíc.

Porod: Každá žena má právo na to, být srozumitelně informována o všech zákrocích, které se jí provádějí, a jejich účelu. Takže se nebojte zeptat.
Stejně jako při příjmu máte právo na soukromí, takže můžete vykázat mediky, pokud vám jejich přítomnost je nepříjemná. Já nejsem v zásadě proti jejich přítomnosti u porodu, ale souhlasila bych pouze v případě, že by mě nějaký medik, nebo porodní asistentka – studentka doprovázeli, vyšetřovali, ošetřovali po celou dobu porodu a ne aby se přišli podívat na závěr, kdy je mimi už skoro venku, protože podle mě se koukáním nic nenaučí ( a bohužel jejich přítomnost většinou probíhá tímto způsobem). Pozor! I v případě, že jste předem podepsali souhlas s jejich přítomností, tak jej můžete odvolat, máte na to právo.

Za postupující porod je považováno, když se žena otevírá alespoň 1cm za hodinu – doporučuji si zapamatovat, mně jedna doktorka tvrdila, že porod postupuje, když jsem se za 4 hodiny otevřela o 0,5cm… Aspoň jsem věděla, že nemá pravdu, a požádala jsem o poradu s vedoucí služby. Ta nakonec byla u mého porodu. (mimochodem, sama řekla, že to moc nepostupuje). Stejně tak máte právo na výměnu porodní asistentky, pokud vám „ta vaše“ je nepříjemná, ale na to bych raději nespoléhala, protože většinou je hodně rodiček a málo asistentek, takže vám nemusí být vyhověno.

Nástřih hráze nezabrání natržení směrem ke konečníku, což bývá většinou argument lékařů, proč ho provádět. U nás se prováděl rutinně prvorodičkám a ty ženy jsou teď ve věku po přechodu a většinou mají problémy s inkontinencí. Podle WHO je přirozenější a z tohoto hlediska méně riskantní natržení, protože rána nejde přímo přes sval v jedné rovině po celé jeho šířce, ale různě se „vlní“ podle svalových vláken, takže se sval tolik neoslabí. Navíc se přirozené trhliny hojí obecně lépe, než řezné rány.

Takže, milé těhulky, je na vás, co považujete za lepší a pro vás přijatelnější. Hezký porod a stůjte si za svým – nemocnice se k nám budou chovat jen tak, jak jim sami dovolíme…

Napsal/a: pomněnka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (28 vyjádření)

  • Anonymní

    Nečetla jsem všechny ohlasy, takže nevím, jestli se o tom už někdo nezmínil, ale článek se mi to zdá dost hloupý.
    Myslím, že doktoři nestudují zbytečně a že jim nečiní potěšení dělat zbytečné zákroky pacientům, v tomto případě pacientkám, takže bych spíše věřila tomu, co doporučí lékař, než nějaká otrávená maminka (pokud já například vím, tak se lépe hojí řezné rány než tržné…).
    Fascinuje mě, jak si v dnešní době každý druhý myslí, že vlastně každému oboru rozumí nejlépe, a že to dlouholeté studium je vlastně nanic… Neříkám, že člověk má slepě věřit každému doktorovi, protože i mezi nimi se určitě najdou špatní lékaři, jako je to ostatně v každém oboru, ale na druhou stranu už mě opravdu štve shazování různých profesí lidmi, kteří tomu pramálo rozumí.
    Katka

  • Tak to bych teda taky nesnesla, kdyby se na mě přišli jen koukat – to je jak do ZOO na opičky.
    Anonynmní, anonymní – já se radši radím tady 🙂 – ale abych tě uklidnila – samozřejmě dám občas i na radu lékaře…

  • Pomněnka

    MIlá anonymní, předpokládám, že dnes (včera) stále táž…
    Kdyby takové články psali raději lékaři, tak asi nikdo z nás kromě taky lékařů nerozumí ani slůvku z textu….
    A za další – mohlo by to být pořád tak, že dojedeme do porodnice, tam nás manžel políbí na rozloučenou, my se tam budeme sami 24 hodin klidně trápit v bolestech, u porodu nám píchnou co budou chtít – co je nám po tom?? Oni jsou doktoři, tak zavřít pusu a neprotestovat – všechny nás položí na záda na porodní stůl…. V porodnici si nás nechají týden, nejméně, manželovi zavolají za 3 dny, že má potomka… A budeme mu ho moct ukázat tak leda přes sklo…….

    Arabart: Jasně, sma nakonec píšu, ať si těhulky vyberou to, co bude příjemné právě pro ně.
    A k těm medikům – jak jsem psala v článku, nemám nic proti medikům, kdyby ke mně na začátku porodu nějaký přišel a byl se mnou celou tu dobu, případně tedy pokud by mě přišel zašít, tak to beru, u toho se něco fakt naučí.
    Ale když přijde do dveří skupinka jen „na koukanou“, hned jde o box dál, tak to teda moc k naučení není…

  • Já co se týče klystýru jsem si ho dát nechala – bála jsem se hrozně toho, že by to ze mě vyšlo na porodním sále. Samozřejmě ale se klystýr musí dát, jen když je na to čas 🙂 Protože se holím, tak mě sestřička jenom maličko doholila, kam jsem si přes bříško neviděla. V tom taky nevidím nic špatného – podle mě je to hygieničtější. Můj manžel se mnou byl při přijímacím monitoru celou dobu (asi 3/4 hodiny) a byla jsem ráda. Při vyšetření se mnou nebyl a ani mi to nevadilo, šel si mezitím alespoň zakouřit a dát si kafčo. Nástřih – jsem taky pro – než se natrhnout nějak hodně. Celkem vzato má dneska ale každá maminka možnost si tohle všechno vybrat. Mě to vyhovovalo takto a jiné to bude vyhovovat zase jinak. Ještě k medikům – my jsme ve formulářích podepisovali souhlas s jejich účastí – mě pak dokonce medička sešívala – sice jí to trvalo déle než lékaři, ale nějak se to naučit musí, že jo? :o) Mediky bych neodmítala – vždyť za pár let už z nich můžou být doktoři a rodit mě…

  • Anonymní

    kdyby tak takovehle clanky psali radeji zkuseni lekari… Prosim vas, poradte se radeji s lekarem, co a jak a proc…

  • Hezky napsané a všem přeju, aby vše při porodu proběhlo tak, jak si budou sami přát. Poprvé už téměř před sedmi lety jsem byla u porodu sama a také asi i málo informovaná a spoléhala jsem na lékaře a asistentky – tento porod byl pro mě další 4 roky noční můra- o to více jsem se na ten druhý připravila a hlavně jsem sebou vzala manžela. A noční můra je pryč. Všechno bylo v pohodě. Manžel si do dnes myslí, že „porodit dítě je hračka“, všechno proběhlo v klidu ( s klystýrem a nástřihem -ani na jedno si nestěžuji a nevidím v tom problém). A přesto jsem zralá na plastiku močového měchýře – velmi nepříjemné – můj gynekolog mi řekl, že to lékař u porodu nemohl ovlivnit. Tak nevím.

  • Ahoj holky, co se týče klystýru, chtěla bych jen poradit nastávajícím maminkám, aby si ho (pokud ho chtějí) nechaly dát včas. Když jsem rodila, porodní asistentka mi pořád říkala, že je dost času a nakonec mi ho mohla dát jen půlku, protože toho kvůli zesilujícím kontrakcím do mě víc nedostala. Pak jsem ve velice silných bolestech trávila na oné místnosti asi 15 minut a zároveň i zvracela, protože se mi udělalo zle. Bohužel tyto 2 věci se nedají bez následků zvládnout najednou…Dodnes mi běhá mráz po zádech, když si vzpomenu, jak jsem s bolestivými kontrakcemi po 1 minutě lezla po záchodě a vytírala ho, protože se prostě za takovéhle věci stydím. Příště to snad bude lepší :-))

  • Pěkný článek, jen doufám, že ho nikdy nebudu muset ve své paměti oživovat. 2 dítka nám stačí až až :o)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist