Miminko je tady!

Rubrika: Porod

233171_newborn_nelly_1Tento článek ještě doplňuje informace z mých předešlých 2 článků – Co možná nevíte o těhotenství a o porodu.
Porod máme za sebou, a jak to tedy je s miminkem, maminky???

Po porodu není důvod, aby bylo miminko uloženo do inkubátoru – je zmatené ze světla, zvuků, sucha, do kterého k nám přišlo, a bude mu líp v mámině náruči – ucítí její vůni, tlukot srdce, které zná, může být schoulené, jako bylo v bříšku. Stejně tak se mu asi bude líbit u tatínka – zná jeho hlas, pokud na něj mluvil už v bříšku.

Není třeba mimi hned koupat, protože bývá pokryto mázkem, který je velmi hodnotným tukem a zajišťuje tak ochranou vrstvu pro jemnou pokožku.

Podle zákona o rodině se bez souhlasu rodičů nesmí s miminkem nic dělat – nesmějí ho od vás odnést, pokud si to nepřejete – lékaři jsou zodpovědní jen za své diagnózy a provedená vyšetření. Takže jednoznačně máte právo mít mimi hned po porodu u sebe a ne na pokoji plném novorozeňátek v péči dětských sester.

Ihned po porodu dostává miminko vitamín K, který dost často dávají v injekci. Není to ale nutné, může se klidně podat formou kapek. Takže o to zkuste požádat, pravděpodobně vám vyhoví.

Miminko může v prvních dnech zhubnout 10-15% porodní váhy, je ale důležité, aby se úbytek zastavil (většinou 3. den). Takže pokud by vás strašili, že neúměrně ubývá na váze, můžete klidně zakázat (máte na to plné právo), aby drobečka čímkoliv přikrmovali – stejně má zásobu z doby v bříšku a navíc čeká, až mlezivo nahradí mléko a tudíž je na úbytek připraveno. Pokud mu dají láhev, bude se pak těžko učit pít od maminky.

Naprostá většina žen má potenciál kojit. Pokud se to nedaří, jde většinou o špatnou techniku. Poradí vám porodní asistentka, pediatr, někdy gynekolog. Rozhodně to zkuste nevzdat, je to to nejlepší pro mimi a zároveň to nejsnazší pro maminku – má mlíčko vždycky s sebou, správně teplé a dostatečné množství. Navíc nemusí vyvářet lahvičky. Nehledě na to, že to je podstatně levnější.

Odstříkané mléko se dá zmrazit. Dá se vrstvit (na zmražené mléko naliji čerstvé, postupně přidávám),a to až na 3 měsíce od zmražení první vrstvy. To se pak dá využít třeba pokud si chcete někam vyrazit… Doporučuje se ohřívat ve vodní lázni, ne v mikrovlnné troubě. Jednou ohřáté mléko se nedá znovu zchladit.

Nejlepší péče o bradavky: po každém kojení odstříknout trochu mléka a potřít jím bradavku, nechat zaschnout na vzduchu. Funguje jako prevence a léčba mírně popraskaných bradavek a je to přirozené, nemusí se před kojením nic smývat. A samozřejmě „větrat“. A pokud přece jen kojení bolí (přisátí, když máte popraskané bradavky), tak mně se osvědčily silikonové chrániče na poškozené bradavky, které se dají koupit v lékárně – Avent, Chicco…

Tak to jen tak pro doplnění toho, co najdete ve většině časopisů a knížek, snad je pro vás aspoň něco novinkou. Přeji samá zdravá a šťastná miminka.

Napsal/a: pomněnka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

  • Tak já to tady taky čtu, a chtěla bych to taky upřesnit – lékaři mají právo konat lékařské úkony na nezletilém dítěti proti vůli rodičů, je-li ohrožen jeho život nebo skutečně vážně ohroženo jeho zdraví (to teď nemyslím na tehle článek:-), ale obecně – týká se to třeba případů krevních transfuzí vs. určitých sekt apod.)

  • Pomněnka

    Teda, teď koukám, že to vypadá, že jsem Tomču nepustila z ruky. Pustila, na ošetření pryč, ale byl s ním manžel.
    Nejsem radikálka, jen ráda vím, co můžu a nemůžu.

  • Pomněnka

    Milá anonymní Píšťalko, pokud narážíš na tohle: Podle zákona o rodině se bez souhlasu rodičů nesmí s miminkem nic dělat – nesmějí ho od vás odnést, pokud si to nepřejete – lékaři jsou zodpovědní jen za své diagnózy a provedená vyšetření. Takže jednoznačně máte právo mít mimi hned po porodu u sebe a ne na pokoji plném novorozeňátek v péči dětských sester. , tak uvádím, že jsem čerpala z knihy Průvodce porodnicemi vydané Aperiem, která vznikla v těsné spolupráci s WHO – Světovou zdravotnickou organizací. A v zákoně o rodině je vážně napsáno, že za dítě jsou zodpovědní pouze a jedině rodiče, takže bez jejich souhlasu nesmí dítě dostat ani injekci proti TBC. Tohoto výsadního práva může zbavit rodče poze soud, nikoliv lékař. Rozhoduje o dítěti rodič, stejně jako o sobě rozhoduje každý sám. Nikdo nemá právo dítě rodičům odebrat bez jejich souhlasu byť jen na ošetření po porodu, které jde vážně provést i v jejich přítomnosti.
    Abys neřekla, že si to tu vycucávám z prstu, našla jsem knihu v knihovně a cituji:
    „…péče o děti a jejich výchova je právem rodičů. Práva rodičů mohou být omezena a nezletilé děti mohou být od vás, rodičů, odloučeny proti vaší vůli jen rozhodnutím soudu na základě zákona. “
    (Ústavní zákon č.2/1993Sb., Listina základních práv a svobod)

    …uznávám tedy, že to není přímo zákon o rodině, ale zákonem dané to je….

  • venousek

    Myslím si, že skutečně nejsi matkou anonymní, ani si nikdy nebyla u porodu . Nevíš jak to chodí při porodu, např když je fofr a jde o život miminka, ne každý porod je bez peoblémový, pokud se nepletu tak článek je výtažkem z knihy ….tak bych s těmi pojmy a dojmy byla opatrná..

  • Anonymní

    Sice nejsem zatím matkou, ale vzhledem k tomu, že pracuji v sociální sféře zaměřrné na rodiny s dětmi vím, že v zákoně o rodině není žádné ustanovení o tom jak s miminkem po porodu sacházet. Autorka článku si zřekmě plete pojmy s dojmy. Pistalka

  • Pomněnka

    Klarito, lahev nevylučuje kojení, ale mimi se vlastně učí 2 způsoby sání. Malá je šikulka, že to zvládla.

  • Ohledne odstavce o lahveni a kojeni. Nam mala v porodnici hodne brecela a i kdyz jsem se snazila kojit, byla jsem vybobena, ze ma chudinka hlad. Takze denni poctive kojeni skoncilo vecerni a nocni lahvi. A to hned nekolikrat… az doma, druhy den jsem se zklidnila a presla na plne kojeni…. nevim, mozna bylo lahveni jen kratkou dobu nebo jsem mela stesti…?

  • Anonymní

    Chtěla bych napsat svou zkušenost z kojením – v porodnici mě to totiž vůbec nešlo, byla jsem z toho úplně zničená.Můj problém je zřejmě v tvaru prsů – mám zřejmě kratší bradavky a miminko ne a ne prsíčko čapnout.Sesřičky mě uklidňovali, že mám normální tvar prsů a že to musí jít..Byl to boj,ničilo mě že nebudu schopná kojit.
    Zachránilo mě až to , že jsem objevila „násadku“ ilikonový chránič bradavek, kterou používám do teď. Tato pomůcka se používá, když jsou prsa bolavá, ale já objevila , že může pomoci při kojení i ženám jenž mají kratší či zapadlé bradavky.Sice jsem někde četla , že se to má používat jen 14 dní, ale já to užívám už 3 měsíce a jsem štastná , že mohu své mrně zdravě kojit!Proto chci trochu inspirovat matky, ktere mají stejný problém.
    Markéta

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist