Co možná nevíte o porodu

Rubrika: Porod

681332_birthStejně tak, jako jsem získala nějaké zajímavé informace o těhotenství (viz článek Co možná nevíte o těhotenství), tak jsem se dozvěděla něco víc i o tom, jak by to během porodu také mohlo jít – pokud si budeme stát za tím, že známe svá práva a víme, co je pro nás nejlepší…

Během příjmu do porodnice náš doprovod (manžel, dula, kamarádka…) má právo být s vámi i při přijímacích vyšetřeních. Není pravda, že bude vyšetřováno víc maminek najednou, nebo by aspoň být neměla, protože každá žena má právo na intimitu – to znamená, že u vyšetření bude jen ten, koho ona tam chce mít, tudíž postačí lékař, popřípadě porodní asistentka. Lékař, někdy po něm i asistentka (aby později věděla, jak porod postupuje), vás tentokrát vyšetří vnitřně, aby poznal, jak daleko porod je, tak tentokrát se prosím nebraňte. Zhodnotí váš stav a rozhodne, zda jdete rodit, nebo „hekat“ (až do mého několikahodinového pobytu na hekárně jsem se tomuto termínu smála, ale ono se fakt při prodýchávání bolestivých kontrakcí heká…). Navíc příjem trvá dlouho, protože lékaři a sestry si pravděpodobně neumí opsat údaje z karty nebo těhotenské průkazky, takže vás budou zpovídat. A určitě vám bude milejší, když bude doprovod s vámi. Také vám budou natáčet „monitor“, aby zjistili, jak se děťátku daří – není důvod, aby při něm žena ležela na zádech, může klidně ležet na boku, chodit, klečet…

Holení a klystýr je Světovou zdravotnickou organizací (WHO) považováno za škodlivé, protože díky holení může být žena poraněna, mít podrážděnou pokožku, může to být vstup pro infekci – po porodu při krvácení, protože tato krev je považována za infekční. Navíc porodní poranění, dorůstání chloupků a vložka není zrovna příjemná kombinace. A v případě šití poranění se dá těch pár chloupků(na hrázi jich vážně moc nebývá) odstřihnout. Takže argument, že se ženy holí kvůli případnému šití, taky neobstojí (když si rozbijete hlavu, tak vám ji oholí až před šitím a neholíte se před úrazem, ne? ;-)).
Klystýr: V naprosté většině případů jde žena na velkou spontánně, tlakem miminka, jak postupuje. Pokud to není porod překotný, tak je dost času, aby se žena vyprázdnila a pak šla rodit, takže se nestává, že se miminko narodí bezprostředně po úniku stolice. A pokud, tak je možnost stolici decentně odstranit, ale v případě, že jste se po klystýru nevyprázdnila, je to jistě složitější. Většina porodnic již tuto přípravu neprovádí rutinně a pouze se rodiček při porodu zeptají, jestli měla klystýr, nebo ne, aby si připravili jednu podložku navíc.

Porod: Každá žena má právo na to, být srozumitelně informována o všech zákrocích, které se jí provádějí, a jejich účelu. Takže se nebojte zeptat.
Stejně jako při příjmu máte právo na soukromí, takže můžete vykázat mediky, pokud vám jejich přítomnost je nepříjemná. Já nejsem v zásadě proti jejich přítomnosti u porodu, ale souhlasila bych pouze v případě, že by mě nějaký medik, nebo porodní asistentka – studentka doprovázeli, vyšetřovali, ošetřovali po celou dobu porodu a ne aby se přišli podívat na závěr, kdy je mimi už skoro venku, protože podle mě se koukáním nic nenaučí ( a bohužel jejich přítomnost většinou probíhá tímto způsobem). Pozor! I v případě, že jste předem podepsali souhlas s jejich přítomností, tak jej můžete odvolat, máte na to právo.

Za postupující porod je považováno, když se žena otevírá alespoň 1cm za hodinu – doporučuji si zapamatovat, mně jedna doktorka tvrdila, že porod postupuje, když jsem se za 4 hodiny otevřela o 0,5cm… Aspoň jsem věděla, že nemá pravdu, a požádala jsem o poradu s vedoucí služby. Ta nakonec byla u mého porodu. (mimochodem, sama řekla, že to moc nepostupuje). Stejně tak máte právo na výměnu porodní asistentky, pokud vám „ta vaše“ je nepříjemná, ale na to bych raději nespoléhala, protože většinou je hodně rodiček a málo asistentek, takže vám nemusí být vyhověno.

Nástřih hráze nezabrání natržení směrem ke konečníku, což bývá většinou argument lékařů, proč ho provádět. U nás se prováděl rutinně prvorodičkám a ty ženy jsou teď ve věku po přechodu a většinou mají problémy s inkontinencí. Podle WHO je přirozenější a z tohoto hlediska méně riskantní natržení, protože rána nejde přímo přes sval v jedné rovině po celé jeho šířce, ale různě se „vlní“ podle svalových vláken, takže se sval tolik neoslabí. Navíc se přirozené trhliny hojí obecně lépe, než řezné rány.

Takže, milé těhulky, je na vás, co považujete za lepší a pro vás přijatelnější. Hezký porod a stůjte si za svým – nemocnice se k nám budou chovat jen tak, jak jim sami dovolíme…

Napsal/a: pomněnka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (28 vyjádření)

  • Já mám taky za to, že hráz to jaksi nedrží.
    Právě jsem se ve Vlastě dočetla, že těžký porod, vícečetné porody nebo namáhavá práce způsobují oslabený uzávěr měchýře, což vede ke stresové inkontinenci – tedy cinkneme si třeba při kašli, kýchnutí nebo smíchu……

  • Ještě něco – důsledkem poruchy funkce vnějšího svěrače, kdy příčinou dysfunkce svěračů uretry je ztráta elasticity tkání ve stáří a ochabnutí svalstva pánevního dna. Poruchy vnějšího svěrače mohou být také způsobeny porodem. Nikde není psáno – nastřižením. Potíže se stresovou inkontinencí mívají hlavně vícerodičky. A ke ztrátě elasticity dochází i při normálním porodu napnutím tkání.

  • Vando, o tomhle problému jsem hodně četla, protože moje babička s tím byla na operaci. Nikde jsem však nevyčetla, že by na inkontinenci měl vliv nástřih hráze nebo ji přímo způsoboval. Jediné co jsem našla je, že ji může způsobovat pokles pánevního dna – po porodu nebo při snížené hladině estrogenů v klimakteriu. Vždyť svěrač močového měchýře a hráz je někde jinde. Ledaže by tu inkontinenci způsobil stres při nastřižení, to by pak byla stresová inkontinence :O) To je ale legrace.

  • Nejsem si zcela jistá, jestli nástřih hráze má nějaký vliv na inkontinenci……? Je tu někdo, kdo o tom ví víc?

  • pomnenko.. ja to spis myslela, ze ty nuzky sama nabidnu ;), ale taky se tu smeju, ze tedy budu pred nimi utikat , ha ha ha
    diesonne…. to vis, klarita je straspitel, nejradsi bych se jednou rano probudila (samozrejme presne v den terminu) a mimi mela vedle sebe ;))
    Ahoj !!

  • Ahojte holky,taky přidávám svou zkušenost.Rodila jsem obě naše děti v nové krátce otevřené porubské porodnici v Ostravě.Před prvním porodem jsem chodila do předporodního kurzu,kde nám říkali to samé co píše Rami a ostatní,že klystýr může porodu pomoct a tak jsem se mu vůbec nebránila.Nástřihu jsem se naopak bránila,přesto mě u obou porodů nastřihli,ale byla jsem ráda,protože zvlášť u druhého porodu(první byl s epiduralem)jsem cítila,že jestli nestřihnou tak se natrhnu.Nevím co je lepší,nám říkali,že natržení je horší než nástřih.Každopádně mě u porodu nic z toho nepřekvapilo a klidně bych šla rodit ještě potřetí:o)

  • Pomněnka

    Ramiro, píšu, že nástřih se rutinně pováděl, ne provádí….
    A kmedikům, řeč bylo o porodnících, kteří se většinou přijdou podívat, když už je hlavička venku, kouknou ode dveří, pak jdou dál. Tím se asi rodit opravdu nenaučí 🙂 Jasně, že u anesteziologa je to jiné…
    Klystýr – může porod urychlit, ale při křížových bolestech, kdy jsem byla ráda, že změním polohu při kontrakcy, si to nedokážu představit. Ale jak už jsem psala, je to věc každého…

  • Neřekla bych, že při porodu nastříhavají automaticky. Ani ve velkých porodnicích to není pravidlo. Z pěti porodů mě nastřihli jen při tom prvním. Opravím, ze tří,protože ty další dva se nepočítají (císaři). Bylo to po různé době a v různých porodnicích.
    A podle mého se i medici koukáním učí. Zkuste si nechat napíchnout epidurál od medika, který to nikdy neviděla rovnou to koná…

    Takže když si to pomněnko přečteš po sobě, zjistíš, že i slavná zdravotnická organizace nemusí mít vždycky pravdu. Klystýr nemusí být škodlivý naopak může urychlit porod.

  • Klarita> neboj….to se fakt za celou dobu me praxe stalo jen jedinkrat:-) ale uvest jsem to musela, co tenkrat zpusobilo jedno NE.Utechou ti muze byt, ze ja mela nastrih a jen 4 stehy, takze pohodicka a cim mene stresu, tim lepe.Tak Ahoj:-))))))

  • Pomněnka

    Klarito, děkuju. A taky jsi m+ pobavila, představila jsem si těhuli na útěku před porodníkem… 😉

    A nástřih nebo natržení neřeš, pokud se to má stát, tak se stane, na kursu nám říkali, že případů, kdy dojde k tk velkým poraněním, není tak moc, jak se říká – spíš se o tom hodně mluví, o bezproblémových porodech ani tak ne. Mně třeba řekla „moje“ doktorka v porodnici, když četla můj por. plán, že týden předtím rodila prvorodičku, mimčo 4,5kg a nenastřihávala a nebylo třeba ani šít 🙂 A prý je dobrý olej na masáž hráze, já jsem zkusila od Weledy, ale jak jsem psala, natrhla jsem se – jenže jestli jsem to dobře postřehla, tak to bylo ramínkama, Tomík sebou trošku mrsknul… Tak nevím, jestli by to jinak bylo bez… Uvidíme příště 😉

  • pomnenko, dekuji za oba clanky, budu se snazit, co nejvice zapamatovat… !!!(necham se tentokrat vysetrit, ha ha ha, to se Ti povedlo)…

    Anonyme: ja si napr. ctu a zajimam se o porody skoro kazdy den a musim rict, informaci neni nikdy dost ….

    …..ale, zensky, desne me tu strasite s tim natrzenim… asi si i sbalim chirurgicke nuzky, pro jistotu…. ;))

  • Pomněnka

    Diesonne, i když dopředu maminka podepíše sohlas s přítomností mediků a sester, tak ho má právo odvolat kdykoliv během porodu, porodnice to „musí“ respektovat – ale sázejí na to, že se rodička nebude hádat. I proto je dobré mít doprovod, může ohlídat takovéhle věci. Ale plně souhlasím s tou opatrností, „moje“ vybraná porodnice (rodila jsem jinde, tahle malovala) kolonku neměla, prostě to napsala na papír společně se souhlasem s péčí o mě a mimi…

    K tomu nástřihu – já jsem ho neodmítla, jen jsem do porodního plánu napsala, že upřednostňuji natržení (pokud nebude lékař mít pocit, že to bez nástřihu nepůjde), taky doporučuji neodmítat tvrdohlavě, někdy je to prostě lepší, měl by posoudit porodník podle situace… Natrhla jsem se, ale zahojilo se mi to hezky a rychle.
    K holení – je fakt, že přes bříško to sami nezvládnem, i když se jinak holíme. A manžel si asi nebude moc jistý, jestli neublíží :-)) Ale zase po tom šití mi přišlo jednodušší mít pár dní chloupky, než se holit kolem těch stehů. Ale to je moje zkušenost.
    Klystýr: Taky jsem slyšela, že to může dlouhý porod urychlit, jak se střeva rozhýbou. Ale já jsem měla křížové bolesti, takže i když porod byl dlouhý, tak jsem si nedokázala představit, že bych k tomu ještě měla mít křeče v břiše, jak s tím má někdo zkušenost. Ale v zásadě nic proti němu, kdybych se nevyprázdnila sama, asi bych šla do Yalu – je fakt, že ta hlavička musí jít tou danou cestou, a když není volná, tak to může zdržet… Ale naštěstí jsem to řešit nemusela.
    Porodní plán určitě doporučuju, nedá se při porodu na všechno myslet, tak myslíme hlavně na mimi ;-))

    Anonyme, opsané není ani slovo, vlastně ti knihu ani nemůžu najít, je to jen to, co jsem si zapamatovala z té knížky a z kurzu, kde jsem si teda pár zápisků udělala, z časopisů, od lékařů… A že víš všechno, tak gratuluju :-), pro tebe ten článek asi nebyl psán…

  • Anonymní

    Rodila jsem na loňský Štědrý den, syn měl 4.260 a 54 cm, byla jsem nastřižená a stejně jsem se natrhla a to i s konečníkem. Zašili mě sice asi dobře, ale děsí mě příští dva porody, které plánuju během několika příštích let… Lasička

  • Anonymní

    Helen, konečně rozumný názor. Souhlasím s tebou. LEa

  • Ještě bych dodala, že je dobré si sepsat hezky v klidu doma Porodní plán, který předáte na začátku porodu asistentce (a která je povinna se jím řídit, pokud to neznemožňuje váš zdrav. stav), protože pak, když už jde do tuhého a mimi se tlačí ven, můžete spoustu věci zapomenout nebo nestihnout říct. Já sem například chtěla darovat pupečníkovou krev, ale protože sem to nestihla říct včas (měla sem svého drobečka asi 20vteřin v náručí a opravdu sem nemyslela na nic jiného než na něj), dostala sem injekci na uvolnění placenty a tím pádem je ta krev už znehodnocena a není to možné. Pak mě to moc mrzelo. Na netu jsou i předlohy Porodních plánů a pomůžou vám s tím i v každém předporodním kurzu.
    Co se týče holení – pokud si žena tuto hygienu provádí běžně (což si myslím, že dnes spousta mladých žen dělá), je to lepší a při hojení i hygieničtější, stejně jako při menstruaci, ale souhlasím s tím, že když je to poprvé, dorůstající chloupky jsou spíš na obtíž.
    A k tomu klystýru – por. asistentky mají různé názory, znám takové, co tvrdí, že klystýr příjemně uvolní břišní dutinu a udělá se víc místa a že teplá voda uvolní svaly ze vnitř. Osobně sem ho měla (podle toho, co sem si o tom přečetla, sem o něj sama požádala) a byla sem s ním spokojená. Vyprázdnila sem se rychle a v klidu před porodem a neměla sem potom strach, že spolu s hlavičkou děťátka půjde ven i to ostatní.

  • Anonymní

    Tak to jsi se informovala málo. Navíc na netu si můžeš najít vše a nemusíš honit klubíčka sesmoleným článkem.

  • Nemohu s anynonymem souhlasit. Přesto, že jsem se snažila být před porodem dostatečně informována, nevěděla jsem všechno. Nikdo nejsme chodící kniha a navíc, opakování je matka moudrosti.

  • Anonymní

    Hmm naprosto zbytečný článek. Opsané informace odněkud a dané dohromady. Každá dnešní maminka pokud se alespoň trochu o to zajímá to zná. Chytrá MUDr. Pomněnka….

  • ahoj, v soucasne dobe lze dat rodickam glyc. cipek ci jine „vyprazdnovadlo“ jeste pred nastupem do porodnice.Klystyr samo muzete odmitnout. Nastrih je trosku irelevantni, me by bylo prilemnejsi nastrihnuti nez event. roztrzeni jak se stalo jedne nejmenovasne osobe, kdyz odmitala nastrih a roztrhla se az k pupiku.Opravdu hrozne. Nastrih neboli a ani nejde citit-teda aspon ja jsem nic necitila a lepsi par stehu po nastrihu nez dlouhe siti po roztrzeni, ale to je muj nazor.
    P.S nezapomente si precist, co pri prijmu podepisujete spoustu nemocnic(fakultek) ma primo v prijmovych papirech psano, ze jste srozumneni s mediky(popripade budoucimi sestrickami ) behem pripravy k porodu a samotneho porodu, po podepsani nic nezmenite i to ze je tam nechcete.Lze zatrhnout kolonku . chci-nechci aby…..nektere nemocnice jej ani nezdeluji jine na to upozorni tak pozor!
    Jinak preji take vsem tehulkam rychly a bezbolestny a hlavne pohodovy porod.

  • Ahoj Poměnko,je to moc pěkně napsané.Já mám naštěstí z obou porodů docela dobrý pocit.Poprvé jsem rodila v malé porodnici téměř před 4 lety,kde sice klistýr dělali rutyně,ale mě ho naštěstí nestihli dát,měla jsem z něj totiž větší vítr,než ze samotného porodu.Holení jsem podstoupila bez problémů,protože si doma holím běžně i hráz,bohužel v těhotenství jsem si tam nedosáhla přes bříško.Po necelých 5ti hodinách se mi narodil 4.200kg a 53cm Matyášek,bohužel s nástřihem.Navíc se mi šití rozjelo a po 3 týdnech od porodu jsem byla znovu hráz sešívat a to pouze v místním znecitlivění.Po tomto „zážitku“ jsem podruhé chtěla rodit bez nástřihu,ale bohužel se mé přání nesplnilo a i při porodu Vojtíška (4.050kg a 50cm),který bude mít v prosinci 1 rok mi byl nástřih proveden a navíc jsem se i natrhla.Místo klistýru mi paní doktorka napsala Yel,ale nakonec jsem ho nepotřebovala,protože jsme to opět nestihli.A jsem za to hrozně ráda,protože klistýr a nástřih jsou opravdu strašákem pro každou druhou maminku a já jsem se aspoň jednomu vyhla.Jinak musím říst,že sestřičky i lékaři byli naprosto ůžasní a taky mi hodně pomohlo,že byl po celou dobu obou porodů u mě manžel.Přeji všem nastávajícím maminkám aby měli pohodové porody a nebály se,na bolest se rychle zapomene. A maminky buďte na sebe pyšné,je na co! Ahoj Iveta

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist