Císařský řez

Rubrika: Porod

751051_tristans_birthday_1Císařský řez je jedna z nejznámějších porodnických operací. Plod se při něm nerodí přirozenou cestou rodidly, ale je vybaven spolu s placentou z dělohy, po předchozím rozříznutím břišní a děložní stěny těsně nad stydkou kostí.Pro operatéra je tenhle způsob řezu složitější, ale estetičtější pro matku, protože jizva po zhojení nebývá většinou vůbec vidět…

Indikace CS

Indikaci můžeme rozdělit na TRVALOU a AKUTNÍ

Trvalá indikace

Některé budoucí maminky jdou do porodnice už s diagnózou CS. Porodníci mají dnes možnosti, jak sledovat polohu plodu, jeho přibližnou hmotnost, množství plodové vody a anomálie plodu, které mohou vést k CS. K dalším indikacím patří i zdravotní problémy matky, jako jsou například těžká krátkozrakost, nádorová onemocnění, choroby srdce a plic, myom na děloze….. Pokud je Cs dopředu plánován, je matka vyšetřena, aby byla vyloučena rizika při podání narkózy, na operační sál jde na lačno a je premedikována.

Akutní CS

– je třeba použít v případě ohrožení života matky nebo dítěte. Porod se může v jakékoliv chvíli zkomplikovat a v tuto chvíli nastupuje operatér a anesteziolog, aby v co nejkratší době zasáhli a dítě se dostalo co nejdřív z matčiny dělohy (asi 4 minuty). CS lze ukončit porod pouze do fáze, kdy zadeček nebo hlavička dítěte ještě nejsou hluboko v pánvi. Pokud se to již stane, tak tak se porod řeší také operativně, ale porodnickými kleštěmi nebo operativním způsobem vedení porodu koncem pánevním.

Důvody akutního CS:

nefyziologická poloha dítěte, hrozící infekce, předčasné odloučení placenty, snížená srdeční akce plodu, celková tíseň plodu, omotaný pupečník, u některých porodů dvojčat, ale vždy při každém porodu vícerčat, porod velkého dítěte v poloze koncem pánevním,………

CS je nejčastěji prováděnou porodnickou operací a rizika pooperačních komplikací minimalizují dobře vyškolené týmy odborníků, rychlý průběh operace a pooperační péče o matku. Ale i tato minimální rizika nesmí sloužit jako primární přání matky, která se bojí fyziologického porodu a musí sloužit pouze při ohrožení života rodičky nebo dítěte.

Něco z dávné historie CS

První zdokumentovaný CS je z doby starověkého Říma. Narodil se jím císař Caesar. Většinou se CS prováděl na zemřelých rodičkách, kde byla alespoň malá šance, že dítě ještě žije, i když díky nedostatku kyslíku bude postižené. Děti po CS málokdy přežily. Na živých rodičkách byl CS takřka sadistický výkon. Prováděl se bez narkózy, nesterilními a nevhodnými nástroji. Pokud rodička CS přežila, ještě neměla vyhráno.Většina jich záhy zemřela na infekce.

Zdroj: Baby-Eli.com (autorka: Eva)
Publikováno se svolením webmastera

»» Více informací na téma císařský řez v encyklopedii na eMimino.cz.

Napsal/a: Merry

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (67 vyjádření)

  • Anonymní

    chtela jsem se zeptat zda je normalni po vice nez dvou mesicich po cisari,ze mi porad trochu neco vytika?

  • Jarmuschka

    Po CS odcházejí očistky. Jestli je to úplně jako v případě normálního porodu nemůžu říct, já rodila jen CS.

  • Anonymní

    Chtela bych se zeptat po CS se krvaci normalne jako u normalniho porodu.DEekuji za odpoved

  • Anonymní

    Já jsem rodila poprvé císařem a podruhé normálně a můžu říct, že kdybych si mohla vybrat, volila bych přirozený porod. A to i přesto, že jsem rodila 24 hodin, bez epidurálu a z toho celých šest hodin jsem měla šílené bolesti po minutě. Myslela jsem chvílema, že to snad nepřežiju. Když už bylo děťátko venku, najednou jsem měla energie na rozdávání. Bez problémů jsem se sama osprchovala a vůbec jsem nebyla unavená ani se mi nechtělo spát. A ten pocit štěstí bych přála zažít každé mamině. To jsem po císaři nezažila. I když jsem byla po porodu šitá, tak jsem mohla v pohodě sedět. Děťátko jsem si od začátku užívala a kojení bylo také OK (po císaři jsem měla s kojením velké problémy). Rodit císařem bych už nikdy nechtěla.

  • Anonymní

    jo a este sem si vzpoměla.kdyby toto slo u nas na požádání,nebylo by podle mě toliko umrtí malinkých ubohých nenarozených miminek.at se na me zlobí kdo chce,alevemte si jen kolik toho je ted v telce.a ja si myslim ze opravdu je to jen a jen vinou tech doktorů,ze nedavno například zemrela po porodu ta holcinka.dyt jen u me porad chodili po hodine a pozorovali a rikali pani se neotvirá ale este počkame snad potom,takle prisli 5x!!!!!holka mela vodu uplne zelenou!!porodila sem normál jen diky epidurálu,nakejmlatkám v nem,kdyby to nepomohlo buhvi jak by to dopadlo.a to sem si ho musela zaplatit!!!

    je logický že honem honem pak uz nic nezachráněj.
    ja bych to na požadaní teda delala.

  • Anonymní

    Fifinko uplně s tebou souhlasim!!!

    ja rodila 2x,jednou normálně,jednou CS.A musim říct,že když se na to podívam s odstupem toho roku,tak CS se mi zdál lepší než normál porod.sice jizva pekelně bolela,neuměla sem si sama ani sednout(nechci nikoho strasit to jen ja sem citlivka i na pichnuti spendlikem).ale druhý den mi vyndali ten dren a ja si chodila 4x denne pro kapicky proti bolesti a bylo mi fajn,chodila sem jak srnka uz treti den a hlavne SEM SI MOHLS SEDNOUT NA ZADNICI.což u jidla sem ocenila nez u toho klecet nebo stat.celkově mi bylo líp jak po normálním porodu.hlavně sem nic nevěděla,normálníporod byl horor 16 hodin na sálku a i s epidurálem sem trpěla jak pes.no holt nesnášim sebemenší bolest,400ibubrofen beru na bolení hlavy bežně.pak sem si nemohla ani sednout zasmát se, vstát a natož normál chodit(chodila sem jak kachna).

    mela sem CSplánovaně,malá byla otočená zadečkem dolů a k tomu ještě šikmo podélně tak normál nehrozil a měla 54cm a 4 kg.
    docela tomu věřim že v americe si ženská může vybrat i sem to neslyšela poprvé,a tiše jim závidím,ja při tom prvním porodu to chtela a rekli mi z ne.pak sem mela hruzu z druheho porodu od ty doby co sem zjistila ze sem tehotná.

  • Já měla CS 3x, všechny spinální anestezii, a jinak bych rodit nechtěla. Normální porod jsem si taky odbyla, tak vím. o čem mluvím.poprvé mi spinel nabídli jako novinku a podruhé a potřetí jsem si o něj řekla. Dítě jsem viděla hned po ,,porodu“, vnímala jsem okamžitě, nemusela mít žádnou dietu, druhý den už jsem normálně pochodovala po chodbě.Samozřejmě, každý má jiné zkušenosti, já popisuju svoje.Pokud bych měla jít rodit po 5 a měla zase CS, neváhám ani minutu, a chci opět CS(jenže nepůjdu, protože jsem se u 3 CS pojistila, aby k tomu už nikdy nedošlo)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist