Předčasný porod a jeho příčiny

Rubrika: Porod

516021_new_born_bedJak poznat hrozící předčasný porod? typickým příznakem je bolestivost v podbřišku a stahy děložního hrdla, případně poševní krvácení různé intenzity…

Závažným signálem je předčasný odtok podové vody, který můžete někdy zaměnit s únikem malého množství moči. Barva plodové vody a moči je podobná, obvykle čirá nebo nažloutlá, ale množství plodové vody bývá převážně větší. Při pochybnostech navštivte svého lékaře, který nález posoudí a při průkazném odtoku vody Vás pošle do porodnice. V případech, kdy se nedaří zastavit hrozící předčasný porod anebo těhotná žena přichází s velkými problémy na vyšetření pozdě (silné děložní kontrakce nereagují na tlumicí léčbu, silné a závažné děložní krvácení, odtok plodové vody spojená s infekcí uvnitř plodového vejce), nezbývá nic jiného, než provést předčasný porod extrémně nezralého novorozence. Tyto porody jsou centralizovány na gynekologicko-porodnických klinikách a odděleních s jednotkami intenzivní novorozenecké péče, kde jsou zaručeny maximální dostupné možnosti vyšetření a komplexní léčby v souladu se součsnými světovými trendy.

Příčiny předčasného porodu

Obvykle jsou to stavy spojené s nadměrným a rychlým rozepnutím dělohy, například u dvojčat. Předčasné kontrakce může vyvolat také horečka během infekčních onemocnění (chřipka, angína, infekcemočových cest apod.). Nadostatečnost děložního hrdla, které uzavírá dělohu a drží plod v dutině plodového vejce, je další příčinou. K předčasnému porodu může také vést silné krvácení z dělohy (vcestné lůžko anebo jeho předčasné odlučování) a léčebně nezvladatelný vzestup krevního tlaku s rozvojem preeklampsie, která může závažně poškodit zdraví matky a plodu.

Zdroj: Baby-Eli.com (autorka: Šárka)
Publikováno se svolením autorky

Napsal/a: Merry

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Anonymní

  Tak to je krásné, že se vám dcerka tak povedla 🙂

 • Naše dcera se narodila v 31. týdnu těhotenství, důvodem byla vcestná placenta. Strach jsem měla velký, byla jsem v nemocnici už od 24tt se silným krvácením, které se vždy kapačkami podařilo zastavit, až do toho 31+3, kdy se dcera narodila. Neměla žádné vážnější komplikace. Po porodu vážila 1690g, měřila 40 cm. Nedávno jí bylo šest let a je to zdravá a krásná holčička, dělá nám radost. Váží 22 kg a měří 118 cm, není žádný drobeček a zdá se, že je úplně v pořádku.

 • Marci55

  Předčasného porodu jsem se bála všechny těhotenství. Naštěstí se nekonal. Ale i kdyby , myslím si, že je naše zdravotnictví na takové případy celkem dobře připraveno.

 • Anonymní

  Předčasný porod je strašná věc. Strach o miminko, aby bylo v pořádku. Taky jsem to zažila a u druhého dítěte mi kamarádka doporučila femibion, že by měl zabraňovat problémům v těhotenství a druhé dítě jsem dokonce týden přenášela 🙂

 • Anonymní

  Po přečtení článečku se musím taky vyjádřit. Také jsem rodila předčasně, již ve 34tt. Holčičce jsou dva týdny a už ji mám z dětské JIP doma. Chápu všechny mamky, že mají strach, ale opravdu se není čeho bát. I já byla zděšená, když mi lékař oznámil, že ze zdravotních důvodů u mě musí vyvolat porod, ale nakonec jsem byla ráda. Vím, že to mojí malou zachránilo. Opravdu dnešní medicína je už na výborné úrovni, aspoň co se týče nedonošenců. Tímto chci poděkovat Fakulní nemocnici v Brně Bohunicích. Jsou tam špičkový odborníci a hlavně tam jsou lidé, kteří mají svou práci rádi a mají lidský přístup k pacientům. Ono hodně dělá i psychická pohoda. Porod jsem sice neměla nejveselejší, ale díky úžasné porodní asistentce a doktorům vše proběhlo tak, že se už cítím jako rybička a doktoři na dětské JIP zase pomohli dcerce, že nebýt toho, že je maličká, málokdo by poznal, jak složité bylo vše kolem jejího příchodu na svět. Takže mamky nebojte se a věřte odborníkům.

 • Petra Vymětalová

  Andreo, i Tvůj komentář překopíruju jinam, kde k němu připíšu odpověď. Tentokrát ale k pravidlům KLUBkové soutěže.

  Jinak ale malá poznámka – trochu pleteš dvě různé soutěže – Příspěvek měsíce, o kterém byla zahájena diskuse výš, a KLUBkovou soutěž, ke které teď Tvůj komentář i s několika dalšími od jiného článku překopčím.

 • Petro, myslí, že opravdu by se měli klubvíčka dostávat pouze jen xa články, které napsal sám život..ostatní jsou také zajímavé a občas užitečné, ale nejhezčí jsou ty ze života!

 • Anonymní

  Petro díky.

 • Petra Vymětalová

  …komentář překopíruju k pravidlům příspěvku měsíce a doplním i odpověď 😉

 • Anonymní

  Proč se do soutěže o příspěvek měsíce zařazují i články evidentně opsané odjinud? Mám za to, že by bylo lepší, kdyby do soutěže bylo zařazeno to, co dotyčná sama vytvořila. Může samozřejmě použít nějaké stránky k inspiraci, ale dál ať se snaží sama.

 • Předčasný porod jsem zažila-syn se narodil na 36.tt s hmotností 2100g a délkou 43cm. Kdyby mě tehdy těhotenství 14dní(na Gynekologicko-porodnickém oddělení FN Hradec Králové) neudržovali, tak by se Martínek narodil na 34.tt. Po porodu měl zdravotní komplikace a byl 10dní v inkubátoru a po celou dobu a pak ještě několik dní, bral silná ATB. Proč k předčasnému porodu došlo nevím, ale mohlo to prý být i způsobeno odběrem plodové vody na 30.tt. 3 týdny poté mne pak odešla ta děložní zátka a tak už jsem čekala, kdy to příjde…Martínek měl už od posledného kontrolního UTZ v 30.tt jiný poměr hlavy vůči tělíčku, než jak tabulky píšou. Hlavu měl velkou o cca 4týdny a tělíčko zase o stejnou dobu menší. Ale byl na tom ještě dobře, při pohledu na jiná dříve narozená miminka, která tam v inkubátoru byla a přrs různé hadičky je ani nebylo vidět i proto, že byly daleko menší a daleko dřív narozené. Naštěstí dnes předčasně narozené děti mají daleko větší pravděpodobnost, že to přežijou a budou třeba i bez zdravotních komlikací. Dříve bohužel většina předčasně narozených dětí umírala…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist