ŠVD: Dubnové radosti a starosti

Rubrika: Základní školy

Po poklidném březnu přišel na řadu docela bouřlivý duben. Nejprve jsem si myslela, že události u Domči ve třídě jsou spíš jen aprílový žert, ale bohužel to co se stalo je realitou. Snad se útoky už nebudou opakovat! I Matýsek se trápí, konkrétně se psaním. Dostává úkoly navíc, ale moc se mu do nich nechce.

V dubnu probíhaly na školách akce ke Dni země. Filípek uklízel a Tomášek plnil se svoji třídou nejen sportovní úkoly. Gratulace za druhé místo v přírodovědné soutěži letí k Viky. Any a Lu měly duben ve znamení přednášek. Dozvěděly se tak o bezpečnosti na silnici i o dospívání. A také si vyzkoušely jaké to je, když přijde suplování. Verunka musela do nemocnice, držím palce, aby bylo vše brzo v pořádku.

Vyprávění ze života našich školáků bude tento měsíc maličko jiné. Dvě maminky jsem požádala o doplnění příspěvku formou odpovědí na mé otázky. Ty jsou přidány k příspěvkům. Máte také otázky? Chcete se našich maminek na cokoliv zeptat? Neváhejte, máte prostor v diskuzi pod článkem.

EE: Viky – 3. Třída

Od dubna začala jezdit Viki na plavání. Jezdí do města asi 20 km vzdáleného. Plave velmi ráda (chodili jsme plavat od půl roka až do 8let), takže plave už docela dobře, ale tentokrát se jí moc jezdit nechce, protože tam vždycky hrozně promrzne! 1.dubna jsme nedaleko od nás přivítali prvního čápa a 21. dubna první vlaštovky nad naším domem J

Ve škole bylo zase dost akcí: přijela firma, která dodává v rámci „Ovoce do škol“ ukázat dětem, jak na zdravé svačinky. V rámci projektu „Jeden svět“ navštívily děti kino, kde proběhlo promítání dokumentů o dětech z jiných koutů světa a s různými „odlišnými životy“. Tuto akci navštěvují každý rok a Viki si vždy odnáší hluboké zážitky, je velmi empatická. Letos se řešily otázky obezity, přistěhovalectví a mentální postižení a soužití s těmito lidmi. Přijeli opět z ekocentra Paleta z Pardubic s programem „Lesy v ohrožení“ (toto se promítá v učivu prvouky o ekologii a paní učitelka nám na rodičovské schůzce říkala, jak děti nádherně spolupracovaly jako třídní kolektiv, že je vidět, že už se sžily a vztahy se velmi zlepšily např. v porovnání se začátkem škol. roku, což nás všechny moc potěšilo).

No a minulý týden byla ona třídní schůzka. V jiných třídách probíhají schůzky většinou formou konzultací, kdy si rodič vystojí frontu před třídou a za pár minut běží domů. My jsme si odhlasovali již v 1. třídě, že chceme schůzky společné, takže se dozvídáme daleko víc ze školního života našich dětí, takové to: kdo s kým a kde…J, naše paní učitelka si téměř nikdy nestěžuje, pouze kulantně upozorňuje na některé prohřešky, žádného hříšníka nejmenuje. Pokud je problém, řeší se v soukromí. I rodiče se začínají poznávat, takže třídní schůzky jsou vlastně fajn. Z prospěchu nikdo překvapený být nemůže, protože funguje elektronická žákovská, kde jsou každý den nové informace i známky.

Minulý týden se Viki zúčastnila školního kola přírodovědné poznávací soutěže a byla druhá nejlepší, takže postupuje do městského kola. Moc se těší a zároveň se bojí…Tak jak to dopadne se dozvíte příští měsíc.

Jarmuschka: Any & Lu – 5. Třída

Duben začal aprílem, a jak jsem se dozvěděla, žáci i učitelé se snažili „vypéct se“ navzájem.

Začátkem měsíce se konaly konzultační hodiny. Ač výkony děvčat sleduji v elektronické žákovské knížce, na konzultační hodiny chodím. A i tentokrát jsem tušila, co se dozvím.

Any prý v hodinách kecá se spolužačkou. Any se to na školních výsledcích nezobrazilo, ale spolužačka na to „dojíždí“. Lu jakoby na školu a ambicioznější sestru trošku rezignovala – podle toho vypadají i její výsledky. Možná se tu projevuje trochu i puberta… Tak jsme měly „pohovor“…

Duben byl i měsícem přednášek a besed:

Bezpečnost na silnicích i na ulici se strážníkem Městské policie
Život s hendikepem s pracovníkem společnosti Tom’s Help
O Dospívání dívek s lékařkou

Taky to byl měsíc suplování. Třídní paní učitelka měla nějaké zdravotní problémy a chyběla asi dva až tři týdny. A zaskakovala paní učitelka, co už je v důchodu. Holky (a asi i ostatní spolužáci) se už na svou paní učitelku moc těšily, zástup jim moc nesedl.
Zajímavé bylo, že suplující paní učitelka si třídu nemohla vynachválit (známe se z dřívějška, tak když jsme se potkaly, přišla na to řeč).

Knizkova8: Verunka – 1. Třída

Verunka byla v nemocnici na revizi nosohltanu. Ve škole jí tedy utekla návštěva čokoládovny. Druhá dcera Karolína byla se školou ve Valticích v Lednici. Verunce se zase mírně zhoršil sluch, už jsme objednaní na foniatrii.

Králíček4: Dominik – 3. Třída

Tento měsíc jsme měli třídní schůzky a prý to zatím vypadá na samé jedničky. No vypadat to může, do vysvědčení je ještě daleko.

Ve škole byl jeden problém, který jsem řešila s ředitelem. Když se vraceli z tělocviku, tak Domča s pláčem, no pak z něj vylezlo, že dostal od spolužáka pěstí do čela a druhou ránu do očí, po tom, co mu sundal brýle. Bolela ho hlava, bylo mu na zvracení a brečel, takže telefon řediteli a k lékaři.Vypadalo to na otřes mozku, takže jsem se zprávou byla opět za ředitelem, který nic nevyšetřil, tak jsem mu řekla, že Domču naučím bránit. Jeho reakce byla, ať ho to naučím. Tak jsem řekla, fajn, ale upozorňuji vás, že má nepřiměřenou sílu a neumí ji použít a bude zbytečný problém. Tak to prý raděj ne. No tak má Domča nakázáno jít hned žalovat, jak nejsem zastánce žalování, tak Domča je trubka a mlčí a to nejde.

Proč to Domčovi udělal?

Schválně prý k němu přišel praštil ho do čela pěstí, sundal mu naštěstí brýle, které máme jako novinku od minulého pátku a dal mu pěstí do očí.  Dodal k tomu: „policajtem nebudeš ti jsou blbí.“

Domča to hned nikomu nehlásil? Nikdo si toho nevšiml?

Bohužel to nikomu nehlásil, na to mi řekl, že zapomněl, spíše není zvyknutý žalovat, ale ode mě už má instrukce, že příště má jít okamžitě za nějakou učitelkou a říct to.

Stalo se to poprvé, nebo opakovaně?

Stalo se to poprve.

 

Kyller: Tomášek – 2. Třída

Duben u nás nezačal moc dobře. Tomášek byl ze zdravotních důvodů pár dní doma, tak jsme se učili společně. Bylo to docela fajn, i když teda musím říct, že některé věci se od našich školních let změnily. Ale vše jsme zvládli. Děti čekaly také písemné práce za další čtvrtletí a i ty dopadly na výbornou. Měly jsme také konzultace, namísto třídních schůzek. Děti už ovládají násobení dvěma, v češtině zase trénují slabiky dě, tě, ně, bě, pě, vě, mě. Dostal také svoji úplně první trojku, tak ji trochu obrečel.

Tomášek se ve stínu minulých událostí rozhodl poprosit paní učitelku o přesazení, takže má nového souseda v lavici.

Ke Dni země měli ve škole 2 akce. Nejprve Knižní bazárek, kdy děti donesly do školy knihy, které už jim v knihovničkách překáží a ty si mohl koupit někdo další. Tomášek tak donesl domů několik velmi pěkných knížek. A další akcí byl Nejen sportovní den ke dni Země. Celé dopoledne plnili úkoly na školní zahradě, hřišti i v učebnách.

Z kroužku Šikovných ručiček donesl několik moc pěkných výrobků.

 duben kyller 2

Matysun: Matýsek – 1. Třída

U nás se stále bojuje se psaním. Bohužel. Ve škole píšou víc a víc a řekla bych, že Matyho to baví míň a míň. Tedy vlastně hovořit o tom, že ho to baví, se fakt nedá. Pořád mu vysvětluju, že psát bude hodně, že to bude potřebovat minimálně celou základku, tak že prostě musí. Ale ty nářky u toho a móresy!!!

Už jsem tu asi psala, že Maty má svůj speciální sešit, do kterého mu paní učitelka předepisuje slova a věty – to má jen on. On něco napíše, udělá chyby, klidně i dvě v jednom slově a do opravy ty chyby udělá znovu…pak si nadává, že je blbej…mám chvílemi opravdu „nervy v kýblu“ 🙂 Už jsem to konzultovala s paní učitelkou, jestli nemůže mít nějakou dysfunkci, ale prý je na to brzo to posoudit a u něj to fakt bude spíš o tom, že ho to nebaví a tak se na to nesoustředí.

Další novinkou je, že Maty bude mít brýle, už mu to hrozilo při posledních dvou kontrolách na očním a ted se to potvrdilo. Tak máme jedny vybrané, ani to moc „nebolelo“ a jsem zvědavá, jak to bude zvládat nosit je. Tak mějte všichni krásné jarní dny 🙂
A všem mamkám krásný nedělní svátek 🙂

Je možné, že Maty špatně viděl a tím dělá v psaní chyby? Je tato možnost reálná, nebo myslíš to nemá spojitost?

S tím psaním to s okem nesouvisí, má vadu na dálku, takže do sešitu vidí dobře – je jen nepozorný a nebaví ho to.

Nikdo jiný ze třídy nemá speciální sešit? To má tedy Maty úkoly navíc? Přijde mu to spravedlivé?

Tuším, že nikdo jiný sešitek nemá, ale na této variantě jsme se dohodly s paní učitelkou už na podzim, chceme mu tím pomoci, protože psát se musí naučit, jiná možnost není – a opakování matka moudrosti. Nejdřív jsme byly s pí.uč domluvené, že bude psát doma, ale já ho nedovedla přinutit, jak to nebylo do školy, tak to bud nechtěl dělat vůbec a nebo to šíleně odflinkl, k ničemu to nevedlo – tak jsme zavedly ten sešitek, ze začátku mu tam předepisovala hodně paní učitelka, ale ted to víc už dělám já a trvám na tom. Nemyslím si, že by to vnímal jako nespravedlivé, toto on chápe, že mu to nejde, tak musí cvičit. Nikdy si neztěžoval na to, že on má sešitek a jiní ne – a že on si postěžovat umí!!! 🙂

Pavluschka: Filip – 2. třída waldorfské ZŠ

Apríla jsme si užili až až… Hned první víkend odjel Filip i s tatínkem na pánskou jízdu spojenou se zakončením lyžařské sezóny. A užili si tu nejlepší lyžovačku za toto „nesněhové“ období.
Ve škole se Filip docela snaží. Paní učitelka nějak přehodnotila (?) a v žákovské se objevují často pochvaly za různé činnosti v různých předmětech… Pro Filipa byl jinak duben pracovní. Jeden víkend pomáhal dědovi se stavbou altánu na grilování, v rámci Dne země jsme uklízeli místo, kde bydlíme a místní lesík. Nasbírali jsme 250 kg odpadu! Některé věci bych opravdu nečekala. A aby toho nebylo málo, tak jsme byli pomoci s úpravou školní zahrady.

pavluschkaduben pavluschka duben

Hlavní školní akcí byla Jarní slavnost – vlastně se jednalo o přehlídku tříd a oslavu 2. výročí školy. S dětmi připravovala program paní vychovatelka. Bylo to pásmo jarních básní a písní a všem se to moc povedlo. A přeci jen měli i v rámci vyučování jeden den akční – Den země slavili spolu se svými patrony v přírodě při plnění úkolů a procházkou po lese. Za odměnu si upekli špekáčky. Konec dubna si některé děti vč. Filipa užili na společném výšlapu spolu s rodiči, prarodiči a kamarády…

Tak to je pro tentokrát vše. Čekají nás poslední dva měsíce školy! Tedy závěreční písemky a zkoušení a pak samozřejmě výlety.

Článek vznikl v rámci projektu Školákem s VD.

Příspěvky neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist