ŠVD: Advent a adventní spirála

Rubrika: Chodí do škol(k)y, Tradice a zvyky, Základní školy

Nejen v naší waldorfské škole si děti na začátku prosince prožili jeden z dalších svátků, kterými je celé vyučování protkáno po celý školní rok. Mě se zdál tento svátek moc krásný na to, abych ho shrnula do několika slov na začátku ledna. A proto přijměte pár řádek o tom, co ještě může znamenat advent…

V adventu se uzavírá působení celého podzimu, zejména tří svátků: Sv. Michaela, který je obrazem odvahy a vůle, Sv. Martina, který je symbolem citu a soucitu, a Sv. Mikuláše jakožto bytosti moudré. Projdeme-li touto cestou, třemi oblastmi člověka (vůle, cítění a poznání), ocitáme se v době adventní, v době radostného očekávání, kdy nastává zklidnění a uvědomění si, kam člověk došel, kde se nachází, a ohlíží se za uplynulým rokem… Je to jen pár dnů v roce, kdy je nám fyzické slunce nejvzdálenější, světla a tepla je minimum,  ale světla uvnitř přibývá.

Děti si na začátku adventu mohli projít adventní spirálou. Adventní spirála je také spirálou radosti, je obrazem naší vlastní cesty dovnitř, do našeho nitra, někam hluboko, kde je ukryté světlo, které lze nalézt a vynést na povrch a kterým můžeme prosvětlovat sami sebe i všechno kolem nás.

Velká spirála z jehličnatých větviček je rozložena na zemi a uvnitř spirály kraluje velká svíce. Děti spirálou dojdou do středu, zapálí svoji svíčku („naberou“ světlo) a položí ji k ostatním zapáleným svícínkům ve spirále. Děti celým svým tělem prožívají radost z přibývajícího vnitřního světla, kterého se v této době zvenčí tolik nedostává. Poznávají prostřednictvím tiché, klidné a láskyplné činnosti, že svět i v chladivých a pochmurných barvách je krásný. Pocítí tajemnou atmosféru – ticho, rostoucí světlo, uklidnění a očekávání.

2014-12-02 18.04.49 2014-12-02 18.04.53

PC020255 PC020249

Toto povídání je „duchovní podklad“ pro nás, dospěláky, abychom si pořád a znovu připomínali významy a souvislosti tohoto světa, kterému hrozí nebezpečná samozřejmost.

Přeji vám všem, aby (nejen) při zapalování další adventní svíce na vašem věnci jste si stejně jako děti mohli vychutnat to očekávání, ticho, ale také uvědomit si, že světlo (v nás) znovu přibývá.

Krásný zbytek adventního času všem přeji.

Napsal/a: Pavluschka

Toto taky stojí za přečtení!

muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Audio pohádky Nártouna Olina baví děti na Youtube

Přinášíme rodičům další možnost jak zabavit děti na internetu. Tentokrát to nejsou videa Youtuberů, ale audio pohádky Nártouna Olina.

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Rezeda

    Moc se mi to líbí, spirála vypadá krásně a lákavě :-). Pracuji v Montessori škole a scházíme se vždycky ráno na elipse, někdy tam máme svíčku nebo teď v adventní době máme taky svůj adventní věnec se svíčkama. Díky za zprostředkování toho, jak to chodí jinde. 🙂

  • Anonymní

    ano, děti si to užily k tomu všemu ještě zdobili perníčky a těsně před touto akcí dostaly každý „dárek“ – flétničku (-: Pavluschka

  • Anonymní

    kráááááása

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist