První třídou s VD – znáte myšlenkové mapy?

Rubrika: Základní školy

Po delší odmlce nám svůj příspěvek poslala Alternativka, Kekunka i Miney777, můžete si tedy přečíst, jak si vede v domácí škole Zuzanka, co trápilo poslední dny Světlušku a podívat se na pěkné fotečky Kristýnky. Alternativka zařadila do výuky tzv. myšlenkové mapy.

Ve školách mých dětí pomocí myšlenkových map pracují poměrně často, setkávám se s nimi ve své práci, používám je, takže pro mne to je vcelku běžná záležitost. A tak jsem se zeptala ve svém okolí, jak znáte tuto metodu? Vyšlo mi, že skoro každý si své poznámky píše v systému myšlenkových map, jen netuší, že se vlastně jedná o nějakou „metodu“.

Zajímalo by mě tedy, zda vaše děti také ve školách používají myšlenkové mapy při různých činnostech či projektech?

Alternativka – Zuzanka

Vyrazili jsme na setkání s ženami a dětmi, které se učí doma. Zůza byla moc překvapená, že existuje ještě někdo, kdo nechodí do školy. Myslela si, že je na světě jediná. To mě teda pobavilo, nějak jsem jí to asi zapomněla vysvětlit. Jinak – změníme učebnice, protože musím konstatovat, že Zuzanku zajímá skoro všechno – kromě učebnic matiky od Prodosu, ty jsou tak přiblblé, že s nimi pracuje jen s vrcholnou nechutí. Na setkání jsem dostala tip na matiku od nakladatelství Fraus, tak se do nich hned pustíme. Také jsem dostala od zkušenějších žen pár tipů, jak vlastně přistupovat k projektovému vyučování a dost se mi ulevilo. Podívat se, co jí zajímá a na to téma pozorovat v přírodě, najít knihy, hledat na internetu a pak na velké papíry nechat namalovat v podobě myšlenkových map všechno, co s tím souvisí a psát k tomu poznámky. To mi zní dobře a Zůzu to bude bavit. Jinak mě nedávno překvapila tím, že napsala vzkaz když seděla na druhé straně stolu, a to vzhůru nohama. Také sama od sebe začala vnímat a číst občas slova pozpátku – jako třeba značku STOP. Pro mě je hrozně zajímavé pozorovat, jak objevuje svět a jak komplexně dokáže uvažovat a vnímat. Kdo tady koho učí:)?

Danasi – Eliška

Máme další týden školy za sebou.V matematice řešíme slovní úlohy nejvíce do 10 a již koketujeme s 11 a 12. V prvouce, když je pěkně chodíme ven, když prší malujeme vajíčka a vše o velikonocích.  Ve čtvrtek a pátek bylo pěkně a tak jsme byli o velké přestávce venku. Je to super nesedět jen ve třídě. Ve slabikáři máme skoro vše hotové. Je lepší napsat co ještě neumíme, protože je toho méně, než toho, co umíme. V pondělí nás tedy čeká Ž a poslední písmena Ř,CH,F,G, a háčky ď,ť,ň a dě,tě,ně.  A už jsem čtenář a zvládám krátké pohádky.  Eliška

EE – Viktoria Ela

Minulý týden jsem příspěvek neposlala, nestihla jsem to. Viki byla ještě v pondělí a úterý doma – čekali jsme na výsledky, zda se potvrdí salmonelóza nebo ne – naštěstí ne! Byla jsem moc ráda, protože to byl i týden tajných příprav – v pátek ráno jsem odjížděla do rehabilitační léčebny a Viktorka o mém odjezdu nevěděla. Usoudili jsme, že to tak bude lepší, že se nebude stresovat předem z maminčina odjezdu (stačilo, jak jsem se stresovala já!). V pátek po návratu ze školy se dozvěděla, že si mamku nechal pan doktor v nemocnici na cvičení a bylo to. Vzala to dobře, ještě si nedovede představit tu dlouhou dobu – nejméně celý měsíc. V neděli bych měla jezdit domů, ale mám z toho trochu obavy, jak to pak bude s loučením. Ve škole jsem se s paní učitelkou i vychovatelkou domluvila, aby věděly co a jak “ kdyby něco“, všechno prý probíhalo v pohodě. Jen dnes ráno (v sobotu) mi volal manžel, že Viki z ničeho nic hrozně „chřápe“, tak uvidíme, co se z toho vyklube! Snad to přejde!! Takže nyní se nejspíš na 4 týdny odmlčím, protože nebudu mít žádné školní informace 🙂 Ale příspěvky si ráda přečtu. Mějte se tu všichni moc hezky a užívejte jaro :-))

Kekunka – Světluška

Už ani nevím, kdy jsem psala naposledy, je to hodně dávno. Světluška stihla donést první vysvědčení (samé jedničky, překvapilo mne, že se už ani za první pololetí nedává jedna velká známka), promarodit jarňáky a přijít o spoustu školních akcí. Je už víc než měsíc doma, stále se jí nedaří porazit bacily. Snažíme se stíhat úkoly zadané paní učitelkou, ale není to snadné (bolavé tělo, znuděnost, mladší bráška, …). Ve škole už počítají do dvaceti (bez přechodu) a dokončují abecedu.
Světluška stále ráda počítá a čte, jen s psaním je to trošku boj. Teď má na čtení hodně času, takže v posteli trénuje a trénuje. Ideální jsou krátké komiksové příběhy, u většího množství textu má ještě problém vnímat text, zatím se víc soustředí na to, aby to správně přečetla, porozumění textu je až na druhém místě. Ale soudě dle intenzity tréninku se to brzy změní. 🙂

Králíček4 – Dominik

Začalo teplo a po pošmourné zimě nastalo krásné jarní,sluníčkové počasí a hned se těm našim dětem i lépe vstává do školy,tedy Domčovi určitě.Tento týden nám nějak rychle utekl,ale ještě nás jich čeká do konce roku hodně.V úterý jsme měli třídní schůzky,no čtení mu jde,psaní a matematika není taky špatná,horší jsou diktáty a prvouka s angličtinou.Vzhledem k jeho diagnoze paní učitelka navrhla slovní hodnocení,protože na druhou stranu je perfekcionalista a moc by horší známky řešil.Kupodivu jsem zjistila,že se nejvíce těší na tělocvik a na to,že budou hrát rybičky,rybičky,rybáři jedou. Jinak trénují na besídku pro rodiče a veřejnost,mají v sobotu den otevřených dveří a tak se každý měl naučit nějakou básničku,aby ukázali rodičům co se už naučili.Tak už se těšíme,my jsme se učili básničku o ježkovi. V úterý jako každý týden byl den s canisterapii,kde již taky děláme pokroky a s pejskami již i polohuje a vydrží aspoň 10 min.,což je úspěch.Všem dětem přejeme krásné známky a další prima týden.

Ksalavova – Kačenka

Máme zase týden školy za sebou a dětem se blíží velikonoční prázdniny. Kačenka se nám přidala do kroužku dobrovolných hasičů a je moc nadšená. Takže teďka máme doma obě děti hasičema. Hned 5. dubna pojede skládat zkoušky. Ve škole se nyní učí dny v týdnu a měsíce. V matematice začala brát slovní úlohy a zatím jí to nedělá žádný problém. Na víkend jela ke kamarádce ze školky. Holky se musí občas vyblbnout a povědět si co je nového.

Ludlinka – Terezka

Zdravíme všechny po týdnu.
Přibylo nám písmenko Ž. Terezce dělají čárky a háčky nad písmenkama problémy, ráda
na ně zapomíná.V matematice dále pokračují v počítání do 15.Ve čtvrtek byli děti na muzikále o Honzovi a buchtách, opět neměli vyučování.
Jak už jsem psala minule, docela mi to vadí, protože ppotom doděláváme doma to co by měli dělat ve škole a je toho hodně a navíc ještě DÚ. Takže už jsem měla
chuť napsat do sešitu, proč to nedělají ve škole, ale Terezka nechtěla.

Miney777 – Kristýnka

Dalších pár týdnu uběhlo, a já marně přemýšlím, co je tak nového 😀 Ale kupodivu, na nic nepřicházím. Vše je tak nějak pořád ve stejných kolejích. Písmenka už děti umí všechna, počítají do 20. Náš týden vypadá pořád stejně – až na pár výjimek – v pondělí škola + odpoledne housle, v úterý je po vyuč. v družině, ve středu po vyučování má v ZUŠce přípravnou hudební výchovu, ve čtvrtek pak odpoledne mažoretky ( na 25.5. mají naplánované vystoupení v divadle 🙂 ) a pátek je odpočinkový – ale poslední dobou chce zůstávat déle v družině.
Krásné jarní dny jsme trávili venku, užívali jsme si krásného počasí.

miney294 miney292 miney291miney293

Příští měsíc máme zase nabitý, hned první pátek v měsíci jdeme na svatbu mé nejlepší kamarádce, 10. jede Týnka se školou na velikonočně nazdobený skanzen – tak se těší, 14. jdeme na kontrolní echo do Motolské nemocnice. a počítám, že se ještě něco dalšího nasbírá 😀 vlastně novinku máme, děti dostaly úkolníček, a sami si do něj zapisují – a já ho používám i jako spojení mezi rodiči a učitelkou 😀 Tolik od nás, a zase (pokud nezapomenu 😀 ) za týden ahoj

Myšička1407 – Vašík

Zdravím všechny maminky i prvňáčky. Další týden je za námi. Ve škole se Vašíkovi daří občas dostane 2 ale jinak se snaží. Ve škole měli besedu o Jaru. Příští týden se budou chystat na velikonoce, máme donést vyfouknutá vejce.  V matematice se u nás nic nemění. čteme ď ť ň dě tě ně Di ti ni. Kapku se nám s toho motá jazyk. Píší H b. Všechny moc zdravíme a s Vašíkem všem přejeme hezký příští týden.

Nuninka – Nathaniel

Další školní týden utekl rychle. Ve škole, teda spíše v duržině chodíme ven a to je super.Nejčastěji hrajeme šátky a já jsem už byl kapitánem. Někdy vyhrajeme, jindy zase prohrajeme, ale to vůbec nevadí. Venku je totiž suprově.
V matematice není nic nového. Počítáme pořád + a – do 10. Zato máme několik nových písmenek na čtení – H, B,C, K,Š,Au,au,Ou,ou. V písance píšeme nejenom písmenka, ale už celé slova. Nově také píšeme diktáty. Ty mi jdou dobře. Jenom jsem trochu nepozorný a zapomínám psát domácí úkoly a nachystat si pořádně školu. Ve škole pak zjistím, že mi něco chybí. Mamka se pak zlobí, že i přes kontrolování složek, nemám všechno v pořádku. Tak jsem jí slíbil, že si budu všechno poctivě značit a doma si všechno opravdu nachystám. 🙂 Ve středu s námi paní učitelka ze druhé třídy šla do knihovny. Moc mě pak mamce chválila, že jsem s nimi šel jako jediný prvňáček. Bylo to totiž až odpoledne, když jsem byl v družině. Moc se mi tam líbilo a mamka říkala, že klidně můžu do knihovny začít chodit. Ale nejlepší je to, že máme doma zvířátko. Máme doma malého raka. Zatím je strašně maličký, ale opravdu je senzační. Teda, taťka ho dostal od nás na narozeniny, ale určitě mu nebude vadit, že se o něho budeme starat všichni. 🙂

Pvosa – Simonka

Tento týden se Simonka naučila další písmenko „H“. Také začaly v matematice probírat číslice 11-20. Jinak se nic nového neudálo. Koncem týdne se udělalo pěkně, tak byly děti místo družiny venku. A když jsme dorazili domů z práce a škol, tak jsme šli také ven, užít si krásného počasí. Také Simonku během týdne navštívili dvě kamarádky ze školy. A konečně nám dorazily fotky ze školního focení a tentokrát se i povedly, můžete juknout :-).

Pvosa29

Také holky babičce slíbily, že přijednou k ní na noc, tak jsme se v pátek rozhodly, že je tam nepovezeme autem, ale pojedeme na kolách. K babičce to máme 5,5 km. Simonka tuto první jarní jízdu zvládla bez zastávky k odpočinku.

Děkuji všem zapojeným maminkám za zaslání příspěvků a těším se zase za týden!

Článek je součástí projektu První třídou s VD.
Pozn. redakce: Texty maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Marinada

  Tak jsem to probrala s Googlem a už vím 🙂

 • Marinada

  Peťko, co jsou to ty myšlenkové mapy? Nenapínej 😀

 • Marinada

  Králíčku, tak to je super – fandím Vám už od začátku!

  EE, koukám, že tam máte veselo 😀 Tak ať to rychle utíká.

 • Králíček4

  Marinado,moc děkuji za pochvalu,snažíme se v rámci možností a máme štěstí na super učitelku!
  Ona sama si dohodne schůzku v autistické škole,aby věděla jak tam pracují s autistickými dětmi a co používají za pomůcky k usnadnění výuky a cokoli konzultuje s SPC.Dokonce se zajímá i o canisterapii a má zájem je pozvat do školy dětem a tak doufám,že ji vyjdou vstříc.

 • EE, tak to tam hlavně dobře zvládni. 🙂
  Fotečky jsou moc hezké.

 • Anonymní

  Díky za pozdrav 🙂 shodou okolností se tu včera objevilo varovné připomenutí pacientům, že požívání alkoholu je hrubým porušením léčebného řádu…atd. minulý týden tu přijali pána a druhý den už ho zase poslali domů…hned první večer si totiž dokázal uhnat přes 2 promile do krve! A prý je to už letos třetí případ!! 🙂 Ale o mě nemusíte mít strach, mně vždycky kamarádi říkají, že v hospodě tak akorát zabírám místo :-)) Zdravím – EE

 • Marinada

  Příjemně jsem si početla.
  Už dlouho jsem chtěla napsat, že Dominik si vede moc dobře a líbí se mi i přístup paní učitelky (a samozřejmě v první řadě si skvěle vede maminka Králíček4).
  Nuninko, raka jsem viděla ve zverimexu a byl krásný – takový dárek by mě taky potěšil 🙂
  Myšlenkovou mapu neznám, jen mě napadlo, jestli to není to, co děláme v angličtině – že uprostřed je napsáno např. banka a kolem toho jsou všechna slovíčka a pojmy, které s bankou souvisejí… Je to ono???
  EE – posílám pozdrav do léčebny (rehabilitační – aby nedošlo k nedorozumění 😀 ).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist