Prázdninové učení

Rubrika: Základní školy

„Hurááá, mám prázdniny!“… „No, na to teda zapomeň!!! Čtyřka z matiky, z češtiny jsi málem propadl a to už nemluvím o té němčině!!! Celé prázdniny se budeš učit!“  I když jste nepronesli tuto větu a Vaše dítě přece jen mezery ve vzdělání má, je vhodné se s dětmi o prázdninách učit??? Klasické „biflování“ určitě NE!!! Protože…

To, že dítě má špatný prospěch a v něčem mezery, víte přece již dávno. Za dva měsíce nedoženete to, co jste s dítětem promeškali během školního roku. Minimálně 2x do měsíce podepisujete žákovskou knížku a dohlížíte na domácí přípravu dítěte na vyučování. Pokud v žákovské knížce hledáte jen místo pro pravidelný podpis a neučíte se s dítětem a ani nedohlížíte na přípravu do školy, pak byste měli nejdříve zpytovat svoje svědomí!!!

„Dětský organismus potřebuje ke zdravému fungování relaxovat, na čas se oprostit od myšlenek na výuku i od učiva samého. V plné míře je dobré takový odpočinek dětem dopřát alespoň v první polovině prázdnin,“ doporučuje psycholožka Ivana Jakešová.

V dobré víře, aby se dítě nenudilo, mu naplánujete každou prázdninovou minutu. POZOR i na takové to prázdniny… poznávací dovolená, tábor s výukou cizího jazyka, sportovní soustředění atd.  Takto naplánované dva měsíce volna můžou vést k únavě jak fyzické, tak především psychické. Děti nemají dostatečný prostor pro svoje „vlastní minuty oddechu“. Je to v podstatě podobná zátěž pro dítě jako ve školním roce.

Takže i v tomhle případě platí zlaté rčení: „Někdy méně, znamená více!!!“

Zde je několik zajímavých nápadů, které doporučují psychologové společně s učiteli, jak děti zábavnou formou „učit“ i o prázdninách.

– posílejte pohledy ze všech výletů, které budou psát jen děti
– dítka ať Vám píší z táborů
– děti si mohou psát deník z vašeho společného putování
– společná prázdninová četba, kdy se ve čtení budete s dítětem střídat
– dítě Vám může zkontrolovat účet z nákupu nebo spočítat, kolik knedlíků má táta na talíři
– starší mohou spočítat, za jak dlouho při určité rychlosti dorazíte do cíle plánované cesty nebo výletu
– v autě si zahrajte slovní kopanou nebo si můžete přezpívat všechny písničky o zvířátkách
– v lesním kvízu poznávejte stromy a zvířata
–  zajděte do muzea a potom si povídejte, co jste viděli a kdo si pamatuje víc zajímavostí
– v restauraci si objednávejte jen z anglického/německého menu
– prázdninový zeměpis a dějepis si děti osvěží např. výlety po hradech a zámcích

Půlku prázdnin již máme za sebou, a tak pomalu děti můžete připravovat na nový školní rok třeba i tak, že s nimi půjdete nakupovat školní pomůcky, jako jsou např. obaly na sešity a učebnice, psací a výtvarné pomůcky a spoustu dalších školních potřeb. Společně s dětmi si prolistujte nové učebnice a povídejte si o minulém školním roce.  Povídejte si o tom, jak se loňské učivo podobá či nepodobá tomu novému… Můžete zavzpomínat i na vaše dny ve školních lavicích a přiblížit dětem, co jste v té či oné třídě probírali vy.

Všem dětem přeji krásný zbytek prázdnin a vám rodičům pevné nervy do nového školního roku 🙂

Napsal/a: Suodal

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Makineo, má to tak být…užívat prázdnin a čerpat síly na příští škol. rok 🙂 Vzpomínám si na Domču, jak s vypětím posledních sil dotáhla první třídu do konce. Čtení jsem spíš řešívala tak, že jsem třeba šla chystat na oběd a ona mi u vaření hezky předčítala nějakou pohádku nebo časopis…dle jejího výběru.

    Jarmuschko, to jsou holky už tak velký?! Nějak mi ten čas na VD stojí a pak najednou hop…a dvojčátka jdou do školy 🙂

    I na budoucí prvňáčky pamatuji…poslední úterý v srpnu bude patřit „budoucím prvňáčkům“.
    Tak otázečky na tebe jako na maminku „prvňaček“ si nechám až na potom 🙂

  • Jarmuschka

    Já mám teprve budoucí prvňačky, ale jakási příprava u nás taky probíhá. Do konce školního roku měly nabitý program ve školce, teď o prázdninách je to volnější (jak děti putují po školkách). Ale – holky si nosí ze školky stará Sluníčka (nebo vytahují ta, co jsme koupili) – samy a ochotně plní úkoly. Taky si znovu vytáhly různé sešity pro předškoláky, kde jsou úkoly hravou formou na uvolňování ruky, nácvik linií, počítání, postřeh atp. Mám pocit, že ty sešity je teď baví víc než přec několika měsíci, kdy je dostaly.
    Zatím se bez mé pomoci neobejdou – musím číst zadání. A holky se těší, až si to budou moci přečíst samy.
    A ještě jeden postřeh letošních prázdnin – zintezivnily se dotazy na nová a neznámá slova. Už jsme postoupily do kategorie abstraktních výrazů – no, občas se pěkně zapotím i já.
    😉

  • Suodal, díky za článek, zrovna jsem se na to nedávno ptala v poradně.
    Mám teprve prvňačku, a měla jsem trochu obavy, aby přes prázdniny vše nezapomněla, ale nakonec jsme nedělaly zatím skoro nic. Napsala nám pohled z tábora, občas si něco píše nebo čte pro sebe. Sama od sebe začne něco počítat… Takže zatím jen zábavnou nenápadnou formou.
    Spíš si prázdniny opravdu užívá, je pořád venku a asi to tak má být. Však co si vzpomínám, tak i ty začátky bývají pozvolné, tak snad se do všeho zas rychle dostane. Akorát to teda nějak utíká. Přeju všem krásný zbytek prázdnin.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist