První menstruace: Jak uvést dceru do ženství

Rubrika: Tipy pro zdraví

Proměna dívky v ženu bývala v minulosti důležitým okamžikem jak pro ni samotnou, tak pro celé společenství. V dnešní době je tento zvyk téměř zapomenut, některé matky se jej však pokoušejí znovuobnovit: pro své dcery připravují rituál menarché, první menstruace.

Ve starověkých a domorodých kulturách bývalo pravidlem přijetí mladého člověka do kolektivu dospělých prostřednictvím iniciačního rituálu, který měl zprostředkovat přechod z dětství a mládí do dospělosti.

U chlapců byl rituál přechodu do dospělosti spojen se zkouškou odvahy, síly, nezávislosti a samostatného důmyslného řešení úkolu. Tak, aby se chlapec stal sebevědomým mužem ochraňujícím život – ženy, děti, komunitu i životní prostředí. U dívek šlo o objevení vlastní posvátné ženské energie, jejímž prostřednictvím je udržován veškerý život. Šlo o to, aby dívka zakořenila ve své ženské sebeúctě, ve vědomí svého spojení s hlubší moudrostí přírody a vesmíru. Nemusí si nic dokazovat, nemusí lačnit po vnějších atributech slávy nebo moci. Je cenná taková, jaká je, se svým tvůrčím potenciálem léčitelky a matky.

V židovské kultuře byl rituál intelektualizován učením se posvátným textům, vstupem do náboženské komunity samostatnou četbou a výkladem v synagoze. Týkal se ovšem pouze chlapců. Podobný obřad pro dívky byl zaveden až v 19. století. V křesťanské kultuře se rituál vztahoval na účast na nejdůležitějším liturgickém obřadu, eucharistii; přijetí dívek v jejich nové ženské (sexuální) tělesnosti prováděno nebylo. Osvícenství situaci dovršilo tím, že význam posvátných rituálů zcela odmítlo. Moderní společnost je pak plná světských, prázdných rituálů, které však nenaplňují naše vnitřní potřeby. Není proto divu, že součástí úsilí o návrat k přirozenému náhledu na člověka jako na oduševnělou bytost je i návrat k přechodovým rituálům. Rituály určené mladým dívkám a jejich vstupu do dospělosti patří v současnosti k nevyhledávanějším.

 

Nejprve zahojit skryté rány

V západní kultuře jsou ženy od svého těla nezřídka odcizené, odpojené. Znevážení ženství, ženské sexuality, mateřství i ženského těla jako takového v minulosti naší civilizace má dosud ve zdejší ženské psychice hluboké důsledky. Absence sebeúcty, nepřijetí vlastní tělesnosti a strach z ženské síly se na úrovni těla může projevit až ve formě psychosomatických onemocnění. Není divu: Která z nás, našich matek nebo babiček byla v době své první menstruace s láskou uvedena do tajemství měsíčního krvácení a ženství? Bylo to spíš „špinavé“ tajemství, o kterém se raději nemluvilo. Toto vědomé či nevědomé trauma si v sobě neseme.

Chceme-li svým dcerám připravit lepší osud, je na místě, abychom si svá zranění otevřeně přiznaly a na prvním místě léčily sebe, tvrdí Američanka DeAnna Le´am, zakladatelka organizace Rudý měsíc. Její svépomocné skupiny se zaměřují na vzájemné sbližování žen a dívek napříč kulturami, na podporu ženské spirituality a provádění obřadů.

DeAnna Le´am považuje za samozřejmé, že rituál menarché udělá matka nejprve sobě, resp. dívce, kterou kdysi byla a kterou do ženského kruhu nikdo nepřivítal. Ideální je, když se uskuteční v ženském kruhu přítelkyň, jimž žena důvěřuje. Mimořádným zážitkem podle DeAnny Le´am je, když pozvání přijme její matka, a má sílu bez pocitů viny přijmout skutečnost, že nedala – ani nemohla dát – své dceři kdysi to, co by byla potřebovala.

Všechny máme naštěstí možnost svůj náhled změnit. Teprve po sebepřijetí jsme jako matky schopné uvést do ženství své dcery a přijímat je na proměněné partnerské (a nikoliv už rodičovské) úrovni.

 

Celý článek si můžete přečíst v časopise Děti a my (č. 7-8/2011), vydává Portál.

Napsal/a: Terezie Dubinová

Toto taky stojí za přečtení!

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →
Jindřichův Hradec

Prohlédněte si Jindřichův Hradec. S našimi tipy o nic nepřijdete

Jindřichův Hradec si zaslouží vaši pozornost. Je to nádherné město s pěknou historii. Najdete tu nádherné chaty a chalupy,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist