Knižní tipy nejen o prvňáčcích

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Základní školy

Máme tu začátek nového školního roku a spoustu prvňáčků, kteří dychtivě čekají na svoje první napsaná písmena a na přečtená slovíčka. Těší se i na to, jak si spočítají, kolik zaplatí v obchodě za jedno lízátko se žvýkačkou. Než ovšem dojdou k cíli, čeká je ještě dlouhá cesta. A na nás rodičích je, abychom jim na této cestě pomáhali.

Ráda bych vám představila tři knihy z nakladatelství GRADA…“První třídou bez pláče“, „Krok za krokem 1. třídou“ a „Jak připravit dítě do 1. třídy“.

PRVNÍ TŘÍDOU BEZ PLÁČE od Terezy Beníškové

Skvělým rádcem a pomocníkem po celý první školní rok vám může být právě tato kniha. Seznámí vás s úskalími, která vás čekají při vstupu dítěte do školy, upozorní na náročné situace (nové prostředí, noví kamarádi, nároky na soustředění, vyrovnávání se s pozicí ve třídě, v kolektivu, seznámení s učitelem apod.). Dozvíte se, jak s dítětem pracovat, jak mu zjednodušit situaci, jak ho připravit na vstup do školy, na první den, první vysvědčení, jak ho (ne)zatěžovat mimoškolní činností, jaký zvolit denní režim a mnoho dalšího.

V knize najdete řešení nejrůznějších problémů týkajících se nejen učení, ale třeba i pomocné rady jak na přetrvávající problémy s řečí. Jak např. rozpoznat šikanu nebo jak řešit problém, když se vaše dítě stalo účastníkem šikany.

Dočtete se i rady, jak postupovat nejste-li spokojení s učitelem nebo dokonce se školou. Dlouhá kapitola je věnovaná netypickým situacím např. handicapovaným dětem, když jdou do školy dvojčata či trojčata nebo si přečtete jak se učit s mimořádně intelektově nadanými dětmi.

Dočtete se také o tom, že psychomotorické tempo (osobnostní tempo) je vrozené a výchovou se nedá změnit. A jak dítě správně naučíte hospodařit s časem. Kde se bere agresivita a jak pomoci dítěti tyto situace zvládat.

V knize jsou rady pro rodiče, kteří mají velmi živé nebo hyperaktivní dítě.

Někdy si přečtete rady a moc z nich moudří nejste. Tato kniha je opravdu nabitá srozumitelnými radami, jak řešit ten či onen problém… a že jich autorka popisuje opravdu hodně.

KROK ZA KROKEM 1. TŘÍDOU od Zdenky Kreislové

První třída… Magické slůvko „poprvé“ provází prvňáčky celým rokem. Poprvé si sami přečtou knížku, poprvé se sami podepíší, poprvé vyřeší slovní úlohu, poprvé napíší domácí úkol a poprvé ho možná také zapomenou, poprvé dostanou vysvědčení a možná i poprvé prožijí radost z úspěchu. To vše s nimi prožívají i jejich učitelé. Je to mnoho radosti, ale zároveň i starostí. Žádný začátek není jednoduchý. Možná i pro vás jako pro učitele je to poprvé. Možná právě poprvé nastupujete do první třídy a o to intenzivněji vše s vašimi žáky prožíváte. Tím více pravděpodobně oceníte publikaci, kterou právě držíte v ruce. Poradí, pomůže a dodá plno inspirace do začátků. Přejeme vám mnoho úspěchů a rozzářených úsměvů vašich žáků.

Tato kniha je „opěrnou berličkou“ pro učitele. V kapitole „Nápady pro celý rok“ najdou učitelé inspiraci pro týmovou práci dětí v ročním období a svátky, které v nich zrovna slavíme… a šikovné maminky zajímavé nápady,  jak zpestřit dětem např. Mikuláše – „Čertí škola“ nebo  jak si jaro a Velikonoce připomenout trošku jinak.

JAK PŘIPRAVIT DÍTĚ DO 1. TŘÍDY od Dany Kutálkové

Cílem předškolní přípravy není dítě předem naučit číst a psát, „aby mu to pak ve škole pěkně šlo“, ale zajistit především maximální a harmonický rozvoj schopností, které umožní, aby dítě bylo při výuce čtení, psaní a počítání bez větší námahy úspěšné. Pokusme se proto společně projít jednu po druhé nejdůležitější schopnosti, které ovlivňují úspěšný start v první třídě. Vždyť dobrý základ z předškolního období rozhoduje i o výsledcích ve vyšších třídách a vztahu ke vzdělání obecně. Vyberte si z různých her, které jsou pro rozvoj konkrétní schopnosti nejvhodnější.

Již druhé doplněné vydání velmi úspěšné knihy ocení nejen rodiče předškoláků, ale i učitelé mateřských škol.

K této knize bych se velice ráda vrátila ještě později s několika ukázkami.

 

„Škola je chrámem výchovy – a proto nejvíce nezbedností natropí děti ve škole.“ Mark Twain

 

Napsal/a: suodal

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist