ŠVD: Začínají prázdniny II. část

Rubrika: Vzdělání

Minule jste si přečetli první část příspěvků od maminek našich školáků. Víte tedy, jak poslední měsíc ve školních lavicích prožily děti od maminek s nickem Biomamma, EE, Halina, Jarmuschka, Králíček a Ksalavova.

Dnes tedy jedeme dál a pokračujeme!

Jak konec roku prožili naši školáci? Jaké bylo vysvědčení a kam se chystají na prázdniny?

Kyller: Tomáš – 1. Třída

Poslední měsíc školy je za námi a před námi 2 měsíce prázdnin. Huráááá, jak neustále slýchám od Tomáška. Školu miluje – zatím, ale prázdniny – to je teprve něco. 🙂

Ten poslední měsíc si děti celkem naplno užívali, fotografovali se, připravovali představení pro nás rodiče – moc krásné představení , složili slib čtenáře, užili si 2 výlety. Jeden na statek se zvířátky, odtud přijeli všichni neskutečně nadšení a Tomášek se tam chce podívat znovu, a to s námi, celou rodinou; a ten druhý – ozdobili si čokoládu, namalovali svíčku, podívali se na zvířátka, prostě super.

kyller4 kyller kyller2 kyller3

Vysvědčení dostali už v pátek, a všechny děti mají samé jedničky.

Aby to ovšem nebylo jen tak růžové, Tomášek v ten jeho „ slavný „ den přišel o svůj vánoční dárek – morčátko Adélku. 🙁 Naštěstí ještě máme její malá morčátka a tak si může jedno nechat, tak to celkem dobře vzal.

Na prázdniny od paní učitelky dostal sešítek, kam si mají psát sve prázdninové zážitky a pohled, který paní učitelce a třídnímu maskotovi mohou poslat z prázdnin.

Všem dětem krásné prázdniny a v září naviděnou :-).

 

Marinada: Aneta – 6.třída

Červen byl vcelku pohodový měsíc, Anetka byla většinou (asi jako všichni ostatní) duchem úplně jinde než ve škole, ale všechny písemky zvládla výborně. Na vysvědčení měla dvě dvojky. Kromě učení stihli v červnu se třídou i spoustu akcí a výletů, Anetka tyhle změny zrovna moc nemusí, ale podařilo se mi jí „pozitivně naladit“ a nakonec si ty akce docela užila.

Jinak celý školní rok hodnotím vcelku kladně, měla jsem trochu strach, jestli úroveň vyučování nepůjde vzhledem k odchodu pár žáků na gymnázium dolů, ale to byla opravdu zbytečná obava. Jede se u nás podle učebnic víceletých gymnázií a výsledky se hodnotí přísně, což děti donutilo zabrat. Na způsob známkování jsme si museli asi všichni trochu zvyknout – známky učitelé zapisují do elektronické žákovské, kde jim to v pololetí a na konci roku spočítá podle nám neznámého klíče průměr (který vidí jen učitelé) a do 1,49 je to jednička, od 1,5 do 2,49 je to dvojka, atd. Je to takové hodně neosobní hodnocení, ale ono k tomu školství postupně spěje, takže o tom asi nemá cenu přemýšlet.

marinada

Anetka je celkově spokojená, školu sice bere jako nutné zlo, ale ve volném čase chodí čím dál častěji do stáje, kde je šťastná – našla si tam nové kamarádky a trenér se stal takovým jejím náhradním „dědečkem“, který jí dokáže dodat tu správnou kuráž a sebevědomí jako nikdo jiný. Vypadá to, že na podzim dostane i první příležitost vyrazit na závody (zatím na závody jezdí jen pomáhat). Všem přeji krásné léto.

Nica1: Nicolka – 1. třída, Anetka – 6. Třída

Anetka 6 třída zabrala do závěrečného finále a opravdu se moc snažila, aby angličtinu vytáhla a byla nadšená, že  na vysvědčení měla 2. Má 7 dvojek a udělala nám radost.V černu byly se třídou na výletě v ZOO a na závěrečné besídce hrála Anetka na kytaru. Za ten rok se  hodně změnila a je z ní už ženská na kterou se můžu ve všem spolehnout.

nica2 nica

Nicolka 1 třída červen proběhl v poklidu a přípravách na besídku.Nicolka byla hodně vystresovaná až to vypadalo,že na besídku nepůjde,ale nakonec vše zvládla a byla pasována na čtenáře.Na vysvědčení měla samé jedničky a nejlepší zpráva pro Nikču byla, že je jejich pani učitelka bude mít i ve druhé třídě.
Školní rok máme za sebou a prázdniny jsou na začátku a zatím se počasí vydařilo tak užívejte krásných dnů a nabírejte síly 🙂

Nuninka: Naty – 2. třída, Markéta – 6. třída, Nuninka – dálkové studium SŠ

A je to tady, konec školního roku. HURÁÁÁÁÁ. Moc se těším na prázdniny, teda, alespoň ty školní, na dovolenou v práci si ještě musím počkat. 🙂
Závěr roku byl hektický a náročný. Nejlépe si ho asi užíval syn. Předposlední školní týden absolvoval dva výlety a jeden den dětí u vojáku. Nadšení bylo veliké.
Dcera byla na třídenním školním výletě, a taky se vrátila nadšená.
A pak den D, vysvědčení. Syn, měl jednu dvojku, a to kvůli psaní, jinak samé jedničky. U dcery bylo trochu slzavé údolí, bohužel dostala trojku z AJ. Řekla bych, že šlo o naschvál ze strany paní učitelky, která ji ujistila, že ji vychází dvojka. No, a na vysvědčení pak bylo překvápko. 🙁
Já jsem dopadla v rámci možností docela dobře. Samé jedničky, které kazila pouze 3 z klavíru. 🙂
Jo, a perlička na závěr.
Mami, uděláme pro paní učitelky kytičky z krepového papíru? To nestihneme. Ale jo mami, my ti pomůžeme. Tak jsem se nechala přemluvit. Víte jak to dopadlo?

nuninka

Do rána jsem kytičky dělala já. Nakonec jsem to zkombinovala do bonboniéry a k čajům. Výsledek byl pěkný a nadšení ze stran učitelů ještě větší.
Protože je toto poslední povídání, ráda bych popřála všem krásné prázdniny. 🙂 Mějte se krásně a užijte si léta. 🙂

Pavluschka: Filip – 1. třída

První polovina června byla ve znamení únavy, zlobení a domlouvání. Pak se to nějak zlomilo a zase jsme doma měli našeho Filipa – toho, kterého známe. Ve škole měli pro druhý stupeň připravený týden řemesel. Tepání do mědi si mohli vyzkoušet také dospělí, ale nastavený čas nebyl pro klasické zaměstnance, takže jsme se nezúčastnili.

Těměř na konci června měli děti Svatojánskou slavnost. Prožili jsme ji v lesní školce, počasí vyšlo i když to tak od rána vůbec nevypadalo. Děti měly připravené písničky, společný tanec. Parta rodičů zase připravila divadlo a vše se prolínalo s dobrým pitím a jídlem – každý něco donesl. (Rodiče první třídy zajistily pití, rodiče žáků druhé třídy jídlo a rodiče třeťáků nám zahráli divadlo). Děti si užily také společný školní výlet. Byli na hradě a v jeskyni, měly připravenou bojovou hru lesem a všem se to moc líbilo.

Také jsme si užili poslední školní den. Nesl se ve slavnostním duchu. Ráno se děti i s různým doprovodem dostavili do třídy. Každý nesl ještě kytku, nebo malý dáreček. Ráno přes rozhlas promlouval pan ředitel. Potom si děti naposledy zahájili vyučování tak, jak byly po celý školní rok zvyklé. Pak jsme šli na chodbu, kde jsme se rozloučili s devátou třídou. První třída zahrála písničku, a potom také zbytek druhého stupně měl připravenou skladbu. Deváťáci nám zahráli písničku od skupiny Kryštof, takže jsme nakonec notovali všichni.

Pak jsme se odebrali zpět do třídy k rozdávání vysvědčení. Paní učitelka měla pro každého připravenou hádanku. Hádali, kdo si pro vysvědčení půjde. Jediný Filip se zvědavě díval do složky dříve, než doma a hned se kluci hlásili: „Paní učitelko! Filip má dvě vysvědčení!“ – ano, slovní hodnocení mělo tentokrát dvě části, takže jsme si doma početli. Všechno mu jde – jen je velmi upovídaný… na tom se shodly tři učitelky ze čtyř. Pak už sníst připravené pohoštění, naposledy poklábosit s kamarády ve třídě a domů. Paní učitela z družiny dala dětem také dáreček se vzkazem, ať si prázdniny hezky užijí a v září se na ně těší!!! – tak se budu opakovat a přeji i vám všem to samé…

Petra: Majda – 3. třída, Anička – 5. Třída

Holky donesly opět obě vysvědčení se samými jedničkami. Majdě sice paní učitelka původně „slíbila“ dvojku z češtiny, ale pak si prý uvědomila, že byla úspěšná v recitační soutěži (obě holky si dovezly čestné uznání z okresního kola). Magdička z toho udělala jasný závěr, že příští rok musí zase na recitační soutěž.
Anička kromě recitace uspěla i ve školní literární soutěži a začátkem června měla dokonce první autorské čtení v rámci místního kulturního festivalu.:-)

Obě holky jezdily každou sobotu na koně (ve chvíli, kdy toto píšu, je Majda i na táboře u koní). Anička dál hraje na klavír a Majda mažoretí.

Ve škole se jim oběma mění učitelky. Anička jde už na 2. stupeň, tak jsem zvědavá, jak si zvykne, zatím se těší. Majda bude mít ve 4. a 5. třídě učitelku, kterou měla teď dva roky Anička. To mi udělalo radost. Anička bude mít za třídní učitelku, kterou jsem kdysi učila já. :-D

Zuzina: Míša – 1. třída, Aneta – 9. třída

Píšu své poslední postřehy z tohoto školního roku. Nemám z něj špatný pocit ani nějak moc dobrý, spíše byl vyjímečný 🙂 Vyjjímečný v tom, že něco se začalo a něco skončilo. Pro syna Míšu začala etapa povinné školní docházky a pro dceru skončila. Prvního září jsme byli dojati nad nervozitou malého prvňáka, minulý pátek nad tím jak vše uteklo, když se dcera loučila se základní školou.

Michal

V červnu ani nijak nezazářil ani nezklamal. Škola mu byla více tak nějak na obtíž, ale naštěstí si nechal říct a na výlety a akce se těšil 🙂 Naučil se za ten rok vše co má prvňák zvládnout, našel si nové kamarády, ale poznal i co znamená plnit si povinnosti,vycházet s kolektivem nebo respektovat úplně cizí osobu/p. uč. nebo vychovatelky v družině). Na vysvědčení měl samé jedničky i s pochvalou za píli ve škole a za první místo ve sběru papíru ve třídě dostal krásnou encyklopedii o přírodě a vstupenku do ZOO Ostrava. 🙂 Tudíž z posledního dne ve škole měl radost nejen proto, že byl poslední před prázdninama. 🙂

Aneta

Mě velmi překvapila svou ctižádostí, kdy zabojovala o lepší známky. 🙂 Od přijetí na střední školu nějak neprojevovala zájem o učení až i mě to bylo proti srsti, obzvlášť po otevření žákovské knížky. Nicméně v posledním kvartálu se opět probudila a známky si krásně spravila. Nicméně největší dojetí přišlo na rozloučení se základní školou. Když přišla s tím, že se bude týkat i rodičů a bude s programem, docela dost jsem se podivila, protože mi to připomnělo naše kdysi loučení ze střední školy, ne ze základky. Ovšem když jsme usedli na židle ve vyzdobené tělocvičně a ředitelka začala proslov slovy, jak si vzpomínáme na naše vystrašené děti, které se nás úzkostlivě držely za ruku, když jsme je vedli do školy poprvé, tak už se slzičky začaly drát napovrch. Poté měli  představení každý z toho co umí, tanec, zpěv atd., připravili si prezentaci z fotek a zážitků za dobu devíti let, a pak přišlo další dojetí, kdy při písničce Máma od skupiny Holki všichni puberťáci vstanuli a té svojí mámě předávali růžičku jako poděkování za vše…to už byla na měkko celá tělocvična. 🙂 No a velmi pyšná matka jsem byla při samotném předávání vysvědčení, kdy dcera byla jmenována  mezi čtyřmi vyznamenanými a podepsala se i do místní kroniky města. 🙂 Ano, myslím, že na ten den budeme všichni vzpomínat jako na jeden z těch krásných. Potom jsme si totiž zašli na oběd do restaurace a Míša za odměnu do kina na Mimoně a Anet šla na rozlučku se spolužáky, už bez dohledu rodičů a učitelů. Nicméně ani v tomto nezklamala, protože byla velmi brzy doma a prohlásila, že jenom tak sedět a pít pro ni nic není a nechápe co na tom mají. A můžu potvrdit, že opravdu pro 14,15 leté nebyl problém sehnat alkohol ani v našem malém městečku, kde se zná každý s každým. 🙁 A tak skončil jeden školní rok. Tak nějak tuším, že takový už nebude. Ta očekávání a cíle už budou někam jinam posunuté, už nebude poprvé a naposledy současně. Přeji všem krásné prázdniny a snad někdy na VD… AHOJ 😀

 

A jsme u konce! Všem moc děkuji za příspěvky a fotografie do článků. Bez vás by tyto články nemohly každý měsíc vycházet. Přeji všem krásné léto a těším se na začátek příštího školního roku.

Příspěvky maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Marci55

  krásně napsané

 • meggi41

  Rado se stalo! 😉

 • Marinada

  Meggi, díky za povzbuzení 🙂

 • meggi41

  Marinado,to je jasny,ze mas i Anet i obavy,tak vam preji co nejmene padu,nebo zadne,ikdyz je mi jasne,ze uplne bez,to nejde 😉
  Ale pro mne presto nadherny konicek a neni krasnejsi pohled,nez z konskeho hrbetu! 😉 A ta laska,starost,kterou ti vrati(ten konik 😀 )
  M.

 • Marinada

  Meggi, díky. No momentálně jsem zase ve fázi přemýšlení, jestli je to opravdu tak krásný koníček 🙁 (Za poslední tři týdny měla Anetka dvakrát vyražený dech a o spotřebě helem ani nemluvím). V sobotu jí měl na svědomí zrovna tenhle koník, co je na fotce 🙁 Ale snad to nějak konečně vyřešíme a přesuneme se na bezpečnější místo. (Snažím se o to už od jara, ale nějak se nedaří nic vyhovujícího sehnat).

  Všechny děti jsou moc šikovné a fotky krásné!

  Nuninko, to mě mrzí, že byla Markétka smutná, tohle je tak zbytečné a demotivující, taky známe, taky bylo letos zklamání…

  Kyller, morčátka je mi líto – my máme v knize o morčatech takovou kouzelnou větu – že nezáleží na tom, jak dlouho morče žilo, ale hlavně jak žilo kvalitně. (Nám umřelo to první v roce a půl, neznámo proč, tak jsme se touhle větou uklidňovali).

 • meggi41

  Byla jsem pYsna 🙁 😉

 • meggi41

  Dny 😀

 • meggi41

  Krasne cteni,Zuzino ty jsi mne dojala,stejne pocity jsem mela u obou dospelich deti,uz je to tak davno,navic jsem byla pisna,co zde samotni dokazali 😉

  Marinado,Anetka je nadherna na tom koni,to je krasny konicek..

  Petro,sikulky mas,jako ja 😀 vyzo bylo uzasny,tu je skvele slovni i od reditele..no mala bude uz 6trida a to ma 10let,menise uplne nova ucitelka,slecna ucitelka byla neuveritelna,sedly jsme si po vsech strankach,v utery bude slzave udoli 😉
  Ale to je zivot a mame vzpominky v srdci..
  Pavluch. Taky super..

  Nuninko,jste sikovni a ty ozdoby na caje jsou paradni 😉

  Nica1,mas vyspele dcerky a at ti delaji dal radost..

  Kyller,Tomik si to urcite uzil..nam umrela krecice..to je vzdy smutne..
  😉
  Chci skratka rict vsem-uzijte si kazdy den prazdnin,vzdyt ten skolni rok je dlouhy..a ja jsem jeste stale ve skole,ale uz jen dva 🙂
  Megg

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist