ŠVD: Začínají prázdniny I. část

Rubrika: Vzdělání

A je to tady! Červen utekl jak voda a děti si už užívají prázdnin! Samozřejmě nejen děti, i my rodiče si o prázdninách odpočineme od přípravy do školy a raního vypravování našich zlatíček.

Jak konec roku prožili naši školáci? Jaké bylo vysvědčení a kam se chystají na prázdniny?

Začínáme první částí příspěvků hned teď:

BioMamma: Tomík -1. třída, Amálka  – prima gymnázium

Zdravím všechny a přeji příjemné prázdniny. V červnu bylo několik školních akcí, např. výstup na Milešovku a následné opékání buřtů (jela jsem spolu se třídou a několika dalšími rodiči), spaní ve škole, včera tabletový den. (Celý rok mají děti ve třídě tablety ap. zakázané s tím, že jeden den v roce na nich budou moci být pořád- den před vysvědčením- doporučuji.) Vysvědčení se u nás v montessori dává za přítomnosti rodičů, je to taková oslava. Občerstvení, krátké hudební vystoupení dětí, dětské šampaňské. Tomík dostal 4 listy (2 za každé pololetí) slovního hodnocení, což mi přijde trochu moc, na druhou stranu přesně vím, jak na čem je (např. slabší v psaní, rychlý v tělocviku). Problém jsme zaznamenali na akci v obchodním centru, kde dávali zmrzlinu za samé jedničky (nakonec ji dostal). Tomík začal konečně číst kromě komiksů i knížky z knihovny pro první čtenáře. Někdy i jednu denně. Čte po kapitolách mladšímu bratrovi před spaním, čímž ho díky rychlosti čtení během chvíle spolehlivě uspí (doporučuji!).

biommama

Amálka na biskupském gymnáziu absolvovala nejprve řeč v kapli, předání ocenění a různých vyznamenání a potom ve třídě převzala vysvědčení. Zhoršila se v jednom předmětu a má tři trojky. Obecně by se tedy dalo říct, že na gymnáziu má kromě výchov o stupeň horší známky v jednotlivých předmětech. Což beru jako plus, protože se má kam zlepšovat. No, a mě čeká nejnáročnější část roku: prázdniny.

 

EE: Viktoria Ela – 2. třída

Tak a je tu konec… Jaké bude vysvědčení vám ani nestihnu napsat, protože hned v den vysvědčení po obědě odjíždíme na dovolenou…zatím je všechno ale tak hektické, že jsem se ještě ani nestihla začít těšitJ Už se ale moc těším, že budu moci na nějaký čas vypustit všechny povinnosti – hlavně ty školní. Už je znát velká únava na mně i na Viki.

Jinak měsíc červen byl plný akcí. Hned  1.červen oslavily děti ve škole „blešími trhy“, kde všichni prodávají a kupují za 1 korunu, navštívily akce jiných ZŠ ve městě, proběhlo focení žáků. Viki se vyřádila asi na třech dětských dnech, zúčastnila se výletu do Ekocentra v Oucmanicích. Do příštího škol. roku čeká celou třídu velká změna. ZŠ, kam Viki chodí, je rozdělena do dvou budov, vzdálených od sebe tři ulice. Dvě první a dvě druhé třídy jsou umístěny v malé roztomilé školičce s velkou krásnou zahradou, takže tam mají začínající školáci klid a téměř rodinné prostředí.  Nastane tedy velké loučení…děti se musí přestěhovat na velkou budovu, kam budou chodit až do 9. třídy. Rozloučily se tedy s divadélkem, které tam za nimi jezdilo pravidelně, skončilo plavání se školou a Viki se loučila i se svým  kroužkem plavání, který navštěvovala od půl roku. Vzhledem k tomu, že ve městě je jen maličký bazén 12 x 6m, není  už vhodný na tréninky větších dětí. Škoda, chodili bychom dál. Ale plavat se v něm naučila velmi dobře a to, že už se musela s kroužkem rozloučit, jí bylo hodně líto. Také absolvovala víkendové soustředění tanečního kroužku, kde se připravovali na veřejné vystoupení pro MŠ, ZŠ, rodiče a veřejnost a zároveň je vždy zaměřeno na nějaké téma – tentokráte to byl pravěk. Jednou, při vycházce po školní zahradě, totiž narazili na kmen pravěkých lidí, sedících okolo ohně…Byla spousta legrace! No a potom ta zmiňovaná vystoupení – úžasná, plná emocí! Na konci škol. roku byla se třídou na akci: „Den s lesy ČR“ po naučné stezce s programem, kde si vyzkoušela spoustu zajímavých činností, jezdila na koni, v pondělí byla prozkoumávat sklepení místní zříceniny bývalého zámku, a svezla se v kočáře s koňským spřežením a také si zkusila, jaké to je řídit horkovzdušný balón  (tedy jen na zemi), dnes je se  ŠD na výletě do Tonga v Hradci Králové. A taky o víkendu oslavila osmé narozeniny!

ee2ee

O prázdninách čekají Viktorku dva příměstské tábory a nějaké výlety, jsme pozvaní ke kamarádce na chaloupku do Krkonoš, a snad letos opět dopadne „babská jízda“, kdy vyrážíme čtyři kamarádky a našich sedm dětí někam do neznáma… 🙂

Moc přejeme vám všem krásné prázdniny, ať se daří cokoliv, co budete podnikat, ať vám stále svítí slunce nad hlavou, i kdyby právě pršelo a skvělé zážitky!!!!

 

Halina: Hanka – maturantka

Skončil červen, skončil další školní rok. I když… Pro nás dom klasický školní rok skončil už 29. dubna. A v práci jsme končili už 23.června – vyměňují nám okna, opravují 18 let staré zateplení a budou dělat nové omítky.
Ale vraťme se k mé dceři Hanče. 8.června jsem s ní jela do Prahy na přijímačky na VŠE, jednak aby nejela úplně sama (i  když to by určitě zvládla), jednak proto, že jsem se já sama chtěla podívat, jak se má vysoká škola změnila. 🙂
Už cestou domů díky internetu věděla, že se jí přijímačky povedly dost dobře – podle bodů, za jaké přijímali vloni, měla dost velký náskok. A už druhý den večer měla v mailové schránce zprávu, že ji přijali. A mohlo se začít oslavovat. :-))))
30.června už měli zápis do prvního semestru, takže už i oficiálně mám doma vysokoškolačku.
Když tak nějak zbilancuji uplynulý školní rok, musím konstatovat, že byl náročný, ale nakonec velice úspěšný a s výborným koncem. Přejeme všem krásné prázdniny. Hanka + Hanča

 

Jarmuschka: Any + Lu

Ve škole dokončili výuku maximálně do poloviny června, velké zkoušení už nebylo, jen tam, kde byla nerozhodná známka. Any si třeba musela zopakovat slovíčka z AJ za celý rok – uspěla.

Už k dvacátému vraceli učebnice (docela brzo, řekla bych). Nové dostali až o týden později (nejvíc je zaujala vlastivěda pro pátou třídu – zuřivě doma listovaly).

Často také chodili mimo školu, ale spíš individuálně (jako třída) – přestože různé organizace chystaly pro děti sportovní akce. Paní učitelka asi nemá moc ráda hromadné aktivity.

Letos jim konečně vyšel výlet (loni opakovaně rušen kvůli nepřízni počasí) – vlakem do vedlejšího města, odtud na hrad a z hradu pěšky zpátky do místní oblíbené letní hospody – tam jsme si rodiče děti vyzvedli.

Z výtvarných kroužků i ze třídy si holky stále nosily nějaké výtvory, pomůcky – rozšířila se nám „venkovní galerie“.

Až se přiblížil den D – úterý 30. 6. (žádné ředitelské volno). Opět jsme pro paní učitelky chystaly balíčky místo květin – něco na zub a něco k pití.

Pro vysvědčení z tanečního oboru si holky byly už v pondělí, ostatní vysvědčení si holky vyzvedly poslední školní den (dopadlo opět – jak jinak – výborně: Any samé a Lu jen sem tam nějaká dvojka).

Holky si mě vyzvedly v práci a cestou domů jsme se stavily u babičky, co bydlí v místě.

Oběd v jídelně (guláš) jsme letos opět odhlásily. Já předem uvařila hráškovou polévku a v úterý k tomu udělala palačinky (podle nového receptu, ze kterého jsem úplně nadšená, protože se mi nepřipalovala a netrhala ani ta první palačinka).

Odpoledne doma trochu „voraz“ a pak balení – hned ve středu 1.7. dopoledne vyrážely holky s tatínkem (a nějakými známými) na první vodáckou výpravu.

A až se vrátí, naplánujeme návštěvu u druhých prarodičů.

A jako odměnu za vysvědčení objednáme v jednom e-shopu trička s 3D obrázky.

 

Králíček4: Dominik – 2.třída

Hurá prázdniny! Kolik dětí a mnohdy i rodičů tuto větu vysloví koncem června?Je za námi 10 měsíců školy,někdy to bylo veselé,jindy to skřípalo,ale už si nyní odpočineme!

Domča se oproti pololetí malinko zhoršil. Ale to vůbec nevadí, má dvě dvojky z prvouky a čj, ale tam jsem to čekala a jsme spokojeni.

kralicek

Jako bonus k vysvědčení nám paní asistentka sdělila, ať připravuji Domču přes prázdniny na to, že příští rok bude mít jinou asistentku. No snad se mi podaří s ředitelem dojednat setkání s novou paní asistentkou ještě koncem prázdnin, aby ji Domča znal už před začátkem září a byl na ni připraven.

Všem dětem i jejich rodičům přejeme s Dominikem krásné a pohodové prázdniny plné výletů a zážitků!

 

Ksalavova: Kačenka – 2.třída, Fanoušek – 4.třída

Měsíc červen byl u nás velice aktivní. Hned 1. června na den dětí jsme měli ve škole běh do schodů. Běháme každý rok a dětem se přičítají třídní body a na konci roku je vyhodnocení. Dále jsme měli rodinný desetiboj, což je odpoledne pro děti s rodiči a soutěží se v 10 různých disciplínách. Například kop na bránu, běh o třech nohách, běh na dvojlyžích apod. Také jsme měli třídní schůzky, kde nám bylo řečeno celkové hodnocení žáků a hlavně známky.
Dále jsme měli dětský den, Kačenky divadelní vystoupení, školní výlety, kloboukový den a pro utužení kolektivu rodičů a dětí jsme vyrazili na společný víkend do Starých Splavů k Máchovu jezeru. Vše bylo tak krásné a tak rychle to uteklo, že tu bylo vysvědčení.
Fanoušek nás opět potěšil a má na konci 4. třídy vyznamenání. Jen Kačence se nepovedla ta čeština a dostala čtverec. Má dvě dvojky, jedničky a jednu čtyřku. Hold se nedá nic dělat, ve třetí třídě se to snad zlepší.
Vysvědčení u nás bylo až posledního června a na některých školách dostávali ředitelské volno, tak končili už v pátek. Já jsem byla na jednu stranu ráda, protože člověk nemá tolik dovolené a na tábor děti jeli až 1. července.
Takže děti jsou na táboře a mají rozvržené prázdniny tak, že budou doma až poslední týden v srpnu a to se budou už pomalu zase chystat do školy.
Školní rok zase utekl jako voda a prázdniny jsou v plném proudu. Všem přejí krásné a klidné prázdniny, žádné starosti a úrazy a doufám, že se tu v září opět shledáme.

 

Do posledního článku projektu ŠVD se nám sešlo hodně příspěvků od zapojených maminek, proto jsme tentokrát článek rozdělili na dvě části. Vyhlížejte pokračování…

Příspěvky maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Marinada

  U nás se nové učebnice rozdávají až v září, myslela jsem, že je to tak všude a ono ne 🙂
  Koncem dubna dostali naši šesťáci učebnici přírodopisu pro 7.třídu a jeli podle ní a i tuhle učebnici odevzdávali s tím, že jí v září dostanou znovu.

 • Petra Vymětalová

  …teď mi došlo, že vlastivěda jsou dějiny i zeměpis 🙂 Jak měly to druhé pololetí dějiny, tak jsem si to neuvědomila. Ta dějepisná mi přišla fakt blbá, zeměpisnou si moc nevybavuju, tak asi nijak extra nevybočovala 🙂

 • Petra Vymětalová

  Pavli, myslím, že měli taky Novou školu, zítra mrknu, co nafasovala Majda. Letos se to učili už taky úplně jinak a celkem ji to bavilo. Když jeli vloni podle učebnice, tak to byla kalamita, i já jsem kolikrát měla co dělat, abych ty texty vstřebala. Nevěřím, že z toho může být moudrý běžný čtvrťák. Myslím, že i deváťáci by měli dost problém se v tom zorientovat. Nejenže mi přišlo, že ta látka je zbytečně náročná pro jejich věk, ale bylo to strašně nezáživné a hutně napsané, šíleně komplikovaná souvětí atd.

 • Peti a obrátím otázku na tebe – jaké učebnice má Anička? 😉 My máme Novou školu a asi záleží na tom, jak to učitel pojme – já jsem nakonec v zeměpisné části učebnici využívala, ale v dějepisné kuriozně téměř vůbec (že bysme předčítali z učebnice v hodině, to se mi asi nestalo ani jednou…, jen jsme se dívali vždycky na obrázky 😉 )

 • Petra Vymětalová

  Jarmuschko, jakou vlastivědu holky mají? Ta naše byla dost příšerná, tak mě zaujalo, že tvoje holky zrovna vlastivěda tak nadchla.

  Jinak když jsem viděla tu horu učebnic, co si donesla Anička na příští rok, nejdřív se mi protočily panenky a pak jsem jí říkala, jak bude ohromně chytrá, když se tohle všechno za jeden rok naučí 🙂 Tak jsem zvědavá…

  PS: Aby se palačinky nepřipalovaly a netrhaly, je potřeba opravdu pořádně rozehřát pánvičku 😉 pak je to v pohodě s jakýmkoli receptem (pokud se ti teda netrhají všechny, ale opravdu jen ta první).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist