ŠVD: Jaké to je na maturitním plese?

Rubrika: Rozhovory, Střední školy

Maturitní plesy jsou v plném proudu a tak se pojďme podívat, jak takový ples vypadá. Co vše je potřeba zajistit a připravit? Průvodci nám budou Halina s dcerou Hankou, které dobře znáte z projektu ŠVD. O šatech si budeme povídat s majiteli Salonu Princess, manželi Stodolovými, kteří provozují půjčovnu šatů již od roku 2004.

Tipněte si, kdy začínají takové přípravy na ples? Hádáte začátek čtvrtého ročníku? Pak vás Hanka z omylu vyvede:

Přípravy na náš maturitní ples začaly v podstatě hned, jakmile jsme se na gymplu trošku aklimatizovali a seznámili se se spolužáky. První co jsme řešili, bylo místo, a jak budeme vybírat peníze.

Je zvykem, že na maturitní ples si studenti šetří už od prvního ročníku, protože ples je vcelku drahá záležitost. Zvláště pokud si sál a kapelu hradí sami. U Hanky ve třídě se vybíralo 500,- za pololetí a ve čtvrtém ročníku 1000,- Kč, celkem tedy 4 000,- Kč. Některé školy na zajištění plesu přispívají, jinde musí vše zajistit a zaplatit maturanti. Je pravda, že jak přijde řeč na ples, ve třídách to začne trošku jiskřit. Domluvit se v takovém počtu, aby vše vyhovovalo každému, je někdy velký oříšek.

Hanka: Problémy přišly v polovině třeťáku, když jsme začali domlouvat věci, jako je kapela, fotografové a DJ. Ve třídě jsme se rozdělili na dvě poloviny. V podstatě to bylo vesnická část třídy proti městské části třídy, nebo spíš část vyznávající městský a vesnický způsob života.

Halina dodává:

Nakonec se dohodli a bylo to fajn, ale občas Hanča doma docela skřípala zubama. Ale to ostatní taky.

Co na sebe? Tak tuto otázku si kladou hlavně dívky už několik měsíců před samotným dnem D. Ples je pro většinu z nich, když pominu taneční, první velká společenská akce, která si vyžaduje slavnostní oblečení. A každá se chce líbit!

 

foto6 foto1 foto3 foto5

Jaký typ šatů je mezi maturantkami nejžádanější?

Především bohaté zdobené šaty se širokou sukní, ale také v poslední době šaty empírového střihu.

říkají majitelé půjčovny šatů, manželé Stodolovi.

Jak dlouhou dobu trvá průměrná návštěva a výběr šatů? Kolik si jich slečna vyzkouší, než se rozhodne pro konkrétní typ?

Průměrný výběr je 1 až 2 hodiny. Množství záleží na rozhodnosti slečny. Některé vyzkouší i 10 modelů.

Vybírají maturantky šaty spolu s rodiči, kamarádkami či přicházejí samostatně?

Maturantky většinou přicházejí s kamarádkami, což není vždy úplně šťastné, jelikož každá má jinou představu. K užšímu výběru pak přicházejí většinou s maminkou nebo přítelem.

Jelikož i moje starší dcera má maturitní ples za sebou, musím napsat, že výběr šatů byl u nás hodně diskutovaným tématem. Šárka si vybrala sama, my jsme se s manželem přišli podívat až na výsledný model, který se nám moc líbil, takže nebylo co řešit. Dceruška mrkla očkem, zatočila se jak princezna a tatínek s úšklebkem vytáhl z peněženky požadovaný obnos bankovek.

Na plese si nešlo nevšimnout některých modelů, což potvrzuje i Halina:

Musím říct, že jsem měla pocit, že občas některá děvčata vzhledem ke své postavě sáhla docela vedle. Málokterá slečna umí ty šaty i vynést, zbytečně se hrbí.

Jak reagují na přehmat ve výběru modelu, který nesedne, v profesionálním salonu? Setkáváte se s tím, že si slečna vybere podle vás nevyhovující model, který jí příliš nesedne? Jak reagujete? Taktně slečnu upozorníte, nabídnete vhodnější variantu?

Záleží jak nevyhovující. Pokud jí nesedí velikost, tak model upravíme dle potřeby. Ale pokud si vybere pro ni nevhodný model nebo barvu, vždy upřímně upozorníme na nevhodnou volbu a snažíme se vybrat vhodnější model. Na tomto postoji si zakládáme, záleží nám na tom, aby to každé naší zákaznici opravdu slušelo. To je pro nás tou nejlepší reklamou. Tento přístup byl již mnohokrát ze strany zákaznic kladně oceněn.

V jakém cenovém rozpětí lze vybrat maturitní šaty?

Ceny se u nás pohybují od 1.000,- Kč do 3.500,- Kč s plným servisem – šaty jsou pro každou zákaznici vyprané, vyžehlené, s požadovanými úpravami v ceně, včetně ochranného přepravního vaku. Jako bonus od nás dostávají děvčata ke každým šatům poukázku na kosmetiku zdarma.

Hanka si nakonec vybrala šaty na poslední chvíli z internetu z Británie a vyšly ji na 1.800,-Kč. A Halina?

Maminka neměla co řešit – mám v současné době jediné šaty, v kterých na ples můžu jít, takže tady problém nebyl.

hanka2

Samotný ples očima maturantky Hanky:

Když konečně nastal den D, vše se zdálo jít hladce a vše jsme stíhali. Kolem půl páté jsem šla ke kosmetičce a nevím, co zbytek třídy mezitím dělal, ale vrátila jsem se do naprostého chaosu. Rychle jsem se šla převléct do šatů s tím, že uděláme generálku nástupu. Tu jsme ovšem nestihly. Takže jsme popadli kelímky s lístky na tombolu a šli prodávat.

Nástup byl fajn. Když na vás přijde řada, všichni vám tleskají a sledují každý váš krok a na hlavě vám přistávají drobáky. Ale ve třídě je nás 30 a než všichni prošli tou uličkou slávy, začala jsem se těšit, až to skončí a my budeme moct začít slavit. To mi ještě nedošlo, že následují proslovy jak spolužáků, tak i třídní učitelky a ředitele. Pak jsme si odbyli i společné fotografování a tance s rodiči a učiteli.

Tato část se sice vlekla opravdu pomalu, ale potom jako bych mrkla a už jsme se museli jít převlíknout na půlnoční představení, během kterého byla už značná část spolužáků podnapilých. Což nechápu, ne proto, že bych je odsuzovala, alkohol už je přeci jenom něco, co k tradici maturitních plesů neodmyslitelně patří, ale spíš proto, že nechápu, kde vzali čas na to pít alkohol.

Další mrknutí a seděli jsme s pár spolužáky po 3. hodině ráno v hotelovém pokoji, který jsme měli pronajatý a pili šampus. Pokoj vypadal šíleně. Všude naházené oblečení, zbytky z dortu, který jsme dražili, spoustu věcí bylo něčím politých a hlavně byla na všem vrstva bílého prášku z hasicího přístroje, který tam někdo vystříkal.

Nakonec, když jsem si to užila, jsem byla spíše zklamaná. Přišlo mi, že jsem za ten večer nic nestihla. Nestihla jsem se věnovat kamarádům, rodičům, ale ani spolužákům. I když netuším, jak se mi mohlo povést za 8 hodin nic nestihnout.

Vzpomenete si na váš maturitní ples? Nebo nám napíšete o zážitku z pohledu maminek a tatínků? Také jste jako já utrousili slzičku při pohledu na vaše už dospělé „děti“? Napište mi do diskuze.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist