Školákem s VD startují! Představujeme se.

Rubrika: Střední školy, Základní školy

A je to tady! Prázdniny jsou nenávratně za námi a začal nový školní rok. Na řadu přicházejí povinnosti nejen pro školáky, ale i pro rodiče. Nevím jak vy, já jsem si o prázdninách ráda odpočinula od ranního buzení dětí, vymýšlení svačinek, kontrolování úkolů a dalších příprav souvisejících se školní docházkou mých dcer. Ale jedeme dál a rozjíždíme školní rok 2014/2015 spolu s novým projektem Školákem s VD.

Co nás čeká?

Podobně jako loni se i letos budeme setkávat po celý školní rok se školáky a školačkami v rámci pravidelných článků. Tentokrát se projekt bude týkat všech věkových kategorií. V diskutárně probereme řadu školních témat a setkáme se i s názory a poznatky učitelů či učitelek našich dětí.

A na koho se můžete těšit? Představování začíná…

Petra: Majda – 3. třída, Anička – 5. třída
Anička je letos už páťačka a já pořád nějak nechápu, jak rychle to letí. Školu bere na můj vkus až moc vážně, ale řekla bych, že se to postupem času už lepší a tolik nestresuje. Bohužel ji to, co se učí, nijak zvlášť nebaví, má školu spíš jako společenskou záležitost než vzdělávací ústav, takže jsem docela zvědavá, jak s narůstající náročností budeme dál zvládat.
Majda je letos třeťačka a do školy se těšila na paní učitelku. Školu nijak zvlášť neřeší, rozhodně nestresuje kvůli zapomenutému nebo nedokonalému úkolu. Nové věci ji většinou dost zaujmou a dokáže o tom nadšeně vyprávět. Není ale moc sdílná, pokud jde o dění ve třídě, to se mnohdy dozvím až s dost velkým odstupem času.

Tvorenicko: Adam – 4. třída
Ahoj,tak my se hlásíme do ŠVD. Adam jde do čtvrté třídy, těší se na spolužáky a na paní učitelku, kterou má opravdu výbornou, ale na učení už tolik ne. Zatím proplouváme bez problémů, má hodně dobrou paměť, tak má výhodu, ale přeci jen se teď už bude muset začít trošku učit. Největší obavy mám z toho, že hraje třetím rokem fotbal, ale teď už bude mít tréninky 3x týdně a do toho aspoň 1x týdně zápas, tak mu to dá dost zabrat, aby skloubil přípravu do školy, úkoly a učení s fotbalem.

Kyller - TomášKyller: Tomáš – 1. třída
Ráda bych se podílela na ŠVD se synem Tomáškem, který nastupuje v pondělí do 1.třídy, kde jak se zdá bude nejmladší. Včera – 28.8. mu bylo 6 let a jelikož nejsem zastánce odkladů, máme tu 1.třídu tak nějak vybojovanou. Ale hlavní je, že Tomášek se těší. My se trochu – asi jako všichni rodičové – bojíme, jak to budeme zvládat, ale věřím, že to půjde. 🙂

kralicek4-DominikKrálíček4: Dominik – 2.třída 
Ahoj všem,ráda bych vám představila mého Dominika.Letos jde již do druhé třídy a těšil se na to již od začátku prázdnin.První den bez problémů vstal a šel do školy,no uvidíme jak dlouho mu to vydrží,první den měl hned několik změn.Dostal jinou paní učitelku a paní asistentka si dovolila ostříhat vlasy a tak trošku nedůvěřivě koukal,ale během dne to překonal.

Marinada: Aneta – 6. třída
Ráda bych do projektu ŠVD přihlásila dceru Anetu, chystá se do 6.třídy a do školy se vůbec netěší. Včera jsme se konečně dozvěděli, jak jsou děti rozděleny do 6.tříd, tak dcera bude v 6.A společně se svojí nejlepší kamarádkou, tak jí (vlastně nám všem) spadl kámen ze srdce a už je to čekání na 1.září aspoň trochu veselejší.

Pavluschka: Filip – 1. třída
Filip dnes nastoupil do první třídy waldorfské školy. Byl jeden z těch, kteří nastupovali s obavami a trochu i strachem – jaké že to v té škole bude?
Je to kluk bystrý, komunikativní, chytrý. Má rád kolektiv a nikdy neměl problém se zapojit. Takže doufám, že to zůstane i nadále a ve škole si rychle zvykne. Moc rád pomáhá jak doma, tak kamarádům kolem sebe, na zahradě… Ale třeba musí také nutně zachránit nějakého šneka, kterého potkáme, když jdeme po chodníku. Manžel říká, že z něj roste humanitární pracovník (-:
Na druhou stranu už teď umí být hodně vzpurný. Musí se na něj velmi jemně a on nesmí mít pocit, že na něj druhá osoba tlačí… Vše si nechá hezky vysvětlit – a že jde o vysvětlování od podlahy vám asi nemusím říkat. (-:
Má rád akci a dobrodružství. Nikdy jsme neřešili problém, co budeme dělat. Umí se zabavit i sám. Ale při výběrů kroužků by vyzkoušel nejraději všechno (ale ne na chvilku). Věřím, že kdybychom mu to zaplatili, cílevědomně by vše absolvoval. Pro letošní podzim jsou to: tenis, atletika, fotbal, florbal, veslování, plavání. Z hudební části to je hra na: flétnu, kytaru, klavír a housle (-: . Takže ze sportu mu necháme tenis, který ho baví už 3. rokem (a vybral si jej sám) a atletiku, kterou si vybral loni, ale už na ni nepřišla řada (byl téměř konec šk. roku). Z hudebky ho opět čeká flétnička a jestli něco víc nevím… uvidíme nakolik nás bude přemlouvat (-: Za sebe bych řekla, že by mu ty mimoškolní aktivity mohli i stačit.

Nuninka-NathanielNuninka: Naty – 2. třída, Markéta – 6. třída, Nuninka – dálkové studium SŠ
Dcera je nejstarší z mých tří dětí. Je jí 11 a právě začíná 6tou třídu. Bude to pro ní nové z toho důvodu, že „přešla“ na druhý stupeň a bude mít asi o 5 předmětů více.
Protože je v jazykové třídě, bude mít také o jeden jazyk více, takže kromě AJ jí přibude také NJ. Do školní lavice usedne až druhý školní týden, protože hned první den jeli na turisťák.
Jsem zvědavá jak se jí tam bude líbit.
Syn: Natyho už znáte, první třídu jste mohli projít s ním v projektu První třídou s VD.
A co říct k sobě? V pátek 05.09. jdu také do školy. Loni jsem úspěšně zvládla přijímací zkoušky na sš. pedagogickou. Také jsem 1.9 nastoupila do školky jako asistentka učitele.
Všechno je to pro mě nové a tak přestože se těším, tak mám také velký strach jestli to zvládnu. Nejenom školu, ale také děti ve školce, protože s tím nemám žádné zkušenosti.
Tak nám všem držte palce, aby se nám ve školách dařilo. 🙂

Bamiska: Míša – 8. třída, Vašík – 3. ročník učiliště
Představení od „bamísků“
Vašek (podle maminky stále Vašík) ač mi je už osmnáct let, nastupuji do třetího ročníku. Letos mě čekají závěrečné zkoušky. Učím se automechanikem. Práce na autech mě baví, chodím i ke kamarádovi do dílny takže i trochu ulevuji mamce v rodinném rozpočtu na svou zábavu. Mamky představa je abych po zkouškách pokračoval dva roky nástavbou autotronika, ale nevím jestli se mi bude chtít se učit….

bamiskavašík bamiskamíša

Míša – je mi třináct a nastoupil jsem do osmé třídy. Mamča se mnou trochu bojuje puberta se mnou řádí a tak se nám snad během roku podaří najít více společnou řeč. Rád tancuju street dance, chodím řádit na rampy a učení není rozhodně mou oblíbenou stránkou. Letos mi ve škole přibude chemie a ruština.

Halina: Hana – maturantka
Mé dceři Haně bylo v červenci osmnáct roků a včera nastoupila do čtvrtého ročníku na zdejším gymnáziu. Takže nás čeká maturita a přijímačky na vysokou školu. Hanča není žádný premiant, samé jedničky určitě nemá, spíš dvojky, sem tam přiletí i trojka. Má výbornou angličtinu, díky které se i dostala jako reprezentant školy na různé mezinárodní akce. Chtěla bych umět anglicky jako ona…. 🙁 Chce jít na vysokou na obor, kde by mohla právě angličtinu využívat v praxi, ale nechce přímo studovat angličtinu. Takže to zatím vypadá na VŠE – cestovní ruch nebo zahraniční obchod. Jsem zvědavá, jestli tam opravdu za půl roku budeme dávat přihlášku nebo někam úplně jinam.
Jinak je Hanča krásná mladá žena, ví, co chce a jde si za tím. Je to společenský človíček, jen těch akcí, které stihla o prázdninách absolvovat…
Myslím, že je rozumná a jsme schopné se na hodně věcech spolu opravdu domluvit.

ZbynulaZbynula: Zbyněk – 1. třída
Můj školák se jmenuje Zbyněk, jde do první třídy. Bude navštěvovat malou vesnickou školu v místě našeho bydliště. Je to pouze první stupeň. Letos je prvňáčků hodně, ředitel poprvé v historii školy rozdělil děti do dvou prvních tříd, takže syn bude chodit do třídy s
úžasným počtem 14 dětí. Do budoucna se třídy spojí, ale je to dobrý start.
Zbyněk bude mít v říjnu 7 let, je hodně zvídavý a upovídaný, je sportovec, hraje fotbal, tenis a dobře plave. Neumí číst, jen pozná
písmena, ale umí dobře počítat. Má o dva roky mladší sestru, bydlíme v rodinném domě s velkou zahradou, máme dva psy, který syn miluje. Jsme úplná rodina.

EE-Viktoria ElaEE: Viktoria Ela – 2. třída
Jak se blížil konec prázdnin, začala se Viki do školy přeci jen tešit. No lenivět jsem ji o prázdninách nenechala, učení nám přeci jen nejde tak úplně samo. Aby nezapomněla písmenka, psaly jsme spolu PRÁZDNINOVÝ DENÍK. Každý den jsme si řekly, co se včera událo a co by chtěla do deníku napsat, já to pak nějak jednoduše zformovala a Viki napsala. Vůbec si nevšimla, že vlastně píše každý den diktát 🙂 Moc jsem ji neopravovala, nechala jsem ji to napsat i s chybami. Říkala jsem si, že po první třídě na ně má ještě občas nárok… a pak taky aby ji to bavilo. Pak si tam třeba domalovala obrázek nebo jsme vytiskly fotky, nalepily třeba vstupenky, jízdenky…apod. Je to super věc, každému se moc líbí, ale práci to tedy dalo! :-)) Zvlášť, když jsme např. nějaký ten den vynechaly (třeba o dovolené či na návštěvě nějak nebyl čas…:-)) ) Ale zvládly jsme to!!
No – nebylo by úžasné, mít za každé prázdniny jeden deník? Mohla by si je pak prohlížet se svými dětmi nebo vnoučaty jako dokument doby :-)) :-)) :-))

Jarmuschka: Any a Lu – 4. třída
Jsme Any a Lu (tak nám říká mamka ve virtuálním světě).
Za dva měsíce nám bude deset.
Chodíme do čtvrté třídy a moc se nám po prázdninách do školy nechtělo.

Ivča a Domča - DominikIvča a Domča: Dominik – 1. třída
Dominikovi je mu 7 let, je prvňáček na ZŠ. Do školy se moc těšil, což je vidět na fotce, které přikládám.

Marien: Ondřej – 7. třída, Klárka – 5. třída, Barča – 3. třída
Moji školáci:
ONDRA 12 let, 7 třída. Nerad se učí, ba má ke škole přímo odpor. Největší boj bude předpokládám s nim.
KLÁRKA 10 let, 5 třída. Na co sáhne to ji jde, je velice šikovná, všestranná. Ráda tancuje, zpívá, hraje na klavír. … BARČA 8 let, 3 třída, je to naše střeštidlo, neustále v pohybu, upovídaná, škola ji baví krom matiky.

Zuzina: Míša – 1. třída, Aneta – 9. třída
Ahoj, na VD jsem pod přezdívkou Zuzina.Do projektu bych se ráda přidala s prvňákem Míšou a deváťačkou Anetou.Pro mě už teď je kouzelné sledovat propastné rozdíly u prvňáka nadšeného ze školy a pubertální dcery,která se už vidí ze základy být pryč a třeba by některé postřehy zaujaly i čtenářky VD 🙂

Ksalavova: Kačenka – 2.třída, Fanoušek – 4.třída
Představuji dva školáky a to Kačenku, chodí do 2.C a nejvíce se do školy teší na paní učitelku a kamarádky.
Dále je to Fanoušek, chodí do 4.D a do školy se těší na kamarády.

Neny: Natálka – 9. třída, Nela – 3. třída
Natálka Hermnaová – chodí do 9.třídy a Neluška Gregarová, chodí do 3.třídy.
Natálce je 14 let, škola ji sice moc nebaví, kromě angličtiny, tu miluje, ale prospívá se samýma jedničkama. Na jaře nás čekají přijímačky, tak bude tento rok trochu náročnější. Do školy se smaozřejmě netěšila, ale myslím, že spíš než učení, ji vadí vstávání. 🙂 Kromě školy velmi ráda čte, je tak trochu knihomol po mně a jezdí na koni.
Nelušce bude v listopadu 9 let, do školy se také netěšila :-), je trochu z jiného těsta, než její starší sestra, stále lítá někde v oblacích a školu bere jeko nutné zlo. Zatím má sice také jedničky, ale stojí nás to nervy. Ne že by byla hloupá, ale spíš nepozorná a je přece tolik jiných věcí…. Letos máme premiéru, jelikož do školy dojíždíme z vesnice, tak už začala chodit ze školy sama a sama jezdí autobusem. Kromě školy ještě tancuje a hraje tenis.

Nenyneny2

Katka6: Eliška – 1. třída, Jana – 9. třída
Mám 2 školačky a jednoho středoškoláka, ale psát budu o dvou a to o Elišce, která má 6 let a nastoupila do první třídy a o Janě, která má 14 let a je v deváté třídě.
Obě holky mají kladný vztah ke škole.

BioMamma: Tomík -1. třída, Amálka  – prima gymnázium
Tomík – skoro sedmiletý, třída 1.M (Montessori).
Těší se na nové kamarády, na družinu (říkala jsem mu, že si tam budou hrát).
Bojí se jen, aby na něj nebyla paní učitelka zlá (jedna zkušenost ze školky a hlavně pozůstatek z „her na školu“ se starší sestrou- samé pětky, poznámky, křik… Pro ni dobrá dramaterapie, pro něj menší trauma, ikdyž jsem samozřejmě zasahovala).
Amálka-11 let, prima biskupského gymnázia
Těší se na spolužáky, na nové učitele, na novou třídní, na třídenní teambuildingový výlet, na který jedou hned na zač. příštího týdne. Na kroužky, kterých škola nabízí dost.Nebojí se, je nadšená.

biomammabiomamma2

Nica1: Nicolka – 1. třída, Anetka – 6. třída
OLYMPUS DIGITAL CAMERANicolka letos nastoupila do první třídy.Do školy se nejvíc těšila na svou kamarádku ze školky s kterou sedí i v lavici.Měla jsem obavu jak se na školu bude tvářit,ale moc se ji tam líbí a v poctivě si každý den připravuje věci.Já osobně jsem nadšená s pani učitelky.Učila i Anetku,ale jen na matematiku.Nikču má jako třídní a stejně jako Anetka si ji Nikolka hned oblíbila.Každý den nám posílá email s tím co dělali a co si mají děti přinést na druhý den.Doufám,že nám nadšení vydží co nejdéle :-).
Anetka měla letos velkou změnu neboť u nás je škola jen do páté třídy a tak do šesté nastupovala do jiné školy kam dojíždí autobusem.No a jelikož je slabý ročník tak byli jen 4 páťáci spojeni s jinou třídou.Teď jich je ve třídě 27 dětí.1.září byla ráno nervozní,ale přijela nadšená.Od středy se již učí a měla už i úkol.Dokonce se sama přihlásila do zdravotnického kroužku. 🙂

Uznevimco: Míša – 9.třída

Mému vnukovi Michálkovi je 14 let a chodí do „devítky“. Já nevím, co o něm napsat, aby to nevypadalo, že se vytahuji. Ale kluk se nám povedl. Na konci 8. třídy měl jednu dvojku z češtiny. Baví ho jazyky (angličtina, ruština), pravidelně se účastní matematických olympiád (se střídavým úspěchem). Má rád chemii a fyziku, chce se hlásit na SPŠCH  Křemencova ul.. Miluje počítače (tatínek je programátor a IT) a tak si staví roboty…. Nebaví ho sport, hlavně kolektivní. Jinak plave, lyžuje…To je tak asi vše, co bych o Míšovi napsala.
Úvodní představení máme za sebou a já se už moc těším na další příspěvky a články v rámci ŠVD.
Jména přezdívek maminek zapojených školáků jsou v článku řazena podle pořadí došlé přihlášky do projektu.

Millla MD: Lucinka – 1.třída
Dcera nastoupila do 1.třídy moc se těšila posledních 14dnu před nastupem do školy pořád počítala kolikrát se ještě vyspí a pujde do školy.První školní den nám propršel, proto jsme neměli uvítání všech žáku před budovou školy ,ale hned jsme šli do tříd.Ve třídě se Lucce moc líbilo, paní učitelka je hodná vše hezky dětem vysvětlila.Už proběhla i první třidní schuzka . Každý den děláme nějaký úkol, Lucka je zatím spokojená 😀
Příspěvky maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Oslaďte si život s přírodními sladidly

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o svoje zdraví a záleží mu na tom, co jí, už určitě na

Čtu dál →

Tipy na dárek pro děti i maminky

Čas Vánoc se blíží přímo mílovými kroky a vy si možná začínáte lámat hlavu nad tím, co nadělit novopečené

Čtu dál →

Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (15 vyjádření)

 • Peťka

  Vítám do naší třídy novou školačku! Jmenuje se Lucinka a chodí do první třídy. Její vizitka je již vložena mezi ostatní do článku.

 • Peťka

  Danasi, to je škoda, že to dcera takto prožívá a vlastně předem se nervuje. Ale věřím, že to z ní všechno časem spadne.

  Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela, vždy jsem si tak utomaticky myslela, že nejvíc nervozní či s největším napětím a zvědavostí vstupují do školy prvňáčci.
  Ale ono vlastně každý prvňák či prvák to prožívá podobně a je jedno, zda mu je 6, 15 nebo 18 let. 🙂

 • danasi

  Pěkně velká třída, tak už tu chybí jen nový vysokoškolák. Ale vzhledem k tomu, že dcera bude mimo domov, jistě nebudu mít čerstvé informace. Zatím jsme ve stádiu, co když tu výšku nedám??? Mám tam vůbec nastoupit???? Co když mě po půl roce vyhodí???? Takové pohřební řeči jistě na stránkách nechcete. Pořádná depka jistě nikoho zajímat nebude.

  Nové třídě přeji spoustu úspěchů v nadcházejícím školním roce. A jak prohlásil náš starosta. Tak jsem jim to odmávl a teď už můžou jen zdárně studovat ( Chudák to prohlásil, když se vrátil na obec a jak na potvoru já tam zrovna byla ověřovat podpisy. Nebylo to určeno pro mé uši, ale náš úřad je malý a nešlo to neslyšet.).

 • Peťka

  Hlásím nového „žáka“ do naší velké třídy. 🙂
  Uznevimco představuje svého vnuka Míšu a připojuje se do projektu.

 • Peťka

  Líbí se mi pestrost celé naší třídy. Opravdu máme od každého ročníku svého zástupce a to je moc fajn.
  Oproti loňskému roku, který byl věnován prvňáčkům, letos předpokládám, že nadšení větších dětí ze školy už nebude takové. Ale uvidíme, ráda se nechám překvapit.

 • mysicka1407

  Moc se těším na Vaše příspěvky a zážitky ze škol, jsme zvědavá na letošní šk rok pozdravuji všechny pa m

 • bamiska

  tedy to je hodně školáčků a pestrost velká…zajímavá je pro mě monte škola na to jsem zvědavá, jinak je toho opravdu hodně možná by to mohlo klidně být i ve dvou článcích 😀 a jsem ráda že se tu objevují nové přezdívky (tedy pro mě)

 • Už se těším na povídání a jsem zvědavá, kolik maminek vydrží až do konce. 🙂

 • Lussy

  Těším se na zajímavé čtení!

 • Petra Vymětalová

  Pavluschko, jak jsem četla tvoje povídání o Filípkovi, tak jsem si hned říkala, jak tolik aktivit do jednoho týdne zvládáte naskládat. Tak pak napiš, jak to s tím výběrem dopadlo.
  Naše Majda to má taky tak, chtěla by vyzkoušet všechno 🙂

 • Pavluschka

  to je tedy školáků! Opět se těším celý rok na zajímavé počtení…

 • Marinada
  Marinada

  Moc zajímavé počtení a krásné fotky! Už se těším na další díl 🙂

 • nica1

  Panejo to je školáků 🙂 Přeji všem,aby se jim ve škole líbilo a rodičům pevné nervy

 • Petra Vymětalová

  Tak jestli dobře počítám, máme tu 20 maminek a s nimi 33 školáků všech věkových kategorií. To je pořádně narvaná třída 🙂
  Ze základky tu máme zastoupené všechny třídy, tak to bude fakt pestré. už se na všechny školní postřehy těším – nejen v článcích, ale i v diskutárně 😉

 • Kyller

  Všem školáčkům držím moc pěsti, ať se jim ve škole líbí a rodičům pevné nervy. 🙂
  Nuninko, a kam jsi nastoupila na školu? Také jsem o pedagogické uvažovala, že bych si přidala nějaký obor. 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist