Šikana 2

Rubrika: Střední školy, Základní školy

684875_daydreaming_17Šikana většinou nezanechává fyzické stopy na těle, ale hluboké stopy v duši dítěte. Většina pedagogů je při setkáni s šikanou bezradná, chybí jim teoretické i praktické vyškolení, a i když se snaží šikanu řešit, dopouští se spousty omylů. Šikanování není jenom otázkou dvou lidí – agresora a oběti, ale celého kolektivu. Je to důsledek špatných vztahů mezi žáky…


Všude se najdou slabší jedinci at už fyzicky, nebo mentálně. Oběti šikany jsou i žáci, kteří jsou něčím odlišní od ostatních- barvou kůže, „šprti“, používáním zdravotních pomůcek, žáci slabší v učení,…….

Agresor(nebo agresoři) vystupují proti oběti jako král, polobůh, nadčlověk, naproti tomu,obět je pro agresory poddaný,zmetek,….

Šikana je obecně rozdělena na dva druhy – POČÁTEČNÍ a POKROČILOU

POČÁTEČNÍ je méně „nápadná“ ale prožil si ji částečně asi skoro každý. Oběti agresor nebo spolužáci nadávají, dělají ji naschvály, schovávají osobní věci, pomlouvají ji, mají radost z neúspěchu oběti.

POKROČILÁ šikana je velice vážný projev a zabývají se jí orgány činné v trestním řízení.

AGRESOŘI jsou neuvěřitelně vynalézaví ve formách týrání oběti:
– ničení osobních věcí oběti
– pití moče
– onanie před spolužáky
– bodání a řezání nožem
– okrádání oběti
– fyzické a psychické ponižování oběti před spolužáky
…….a spousta dalších

Nikdo z nás rodičů nemá jistotu, že se jeho dítě nesetká s šikanou aT už ve formě počáteční nebo pokročilé. Pro šikanování dítěte stačí, pro nás dospělé, banální důvod. OběT často bere šikanu jako „normální“, bojí se svěřit rodičům nebo učitelům, má strach z pomsty. Existuje ale řada projevů, podle kterých rodiče mají možnost poznat, že s dítětem není vše v pořádku. Čím více se těchto projevu obětí, tím je šikana pravděpodobnější.

ČASTÉ PROJEVY chování šikanovaných dětí:
– poruchy spánku,noční děsy
– výrazné zhoršení prospěchu
– časté a i neomluvené absence ve škole
– nerado mluví co se dělo ve škole
– změna nálady k horšímu-deprese
– straněni se mimoškolního kolektivu
– absence návštěv spolužáku
– skrývá zranění a nedokáže vysvětlit jak k nim přišlo
– vyhrožování sebevraždou nebo pokus o ni

Výhra rodičů je v okamžiku, kdy se jim dítě svěří se svými problémy. Ale není pravidlem že to musí být vždy rodiče, na koho se dítě obrátí. Může to být i starší kamarád, příbuzný, blíbený soused. V tomhle momentu záleží na tom, jak rodina mezi sebou komunikovala dříve a jestli mají rodiče plnou důvěru dítěte. Pokud ne,tak bude hledat pomoc u svého širšího okolí.
Každý, komu se dítě svěří že je šikanováno,nebo jeho spolužák, by měl okamžitě zareagovat a situaci řešit a nezlehčovat.

– s dítětem si v klidu pohovořit, ujistit ho že pro vás jsou jeho problémy důležité a zjistit pokud možno co nejvíc podrobností o šikanování
– situaci prodiskutovat s vedením školy a informovat se o možnostech školy v nápravě a řešení šikany, jak jsou schopni uchránit obět před případnou pomstou.

Pokud rodiče nejsou spokojení s řešením školy, mají možnost podat stížnost a žádost o prošetření u kompetentních orgánů (Školský úřad, Ministerstvo školství, Českou školní inspekci, Policii)
– při projevu šikany závažného charakteru lze podat trestní oznámení na policii, a to i na agresora, zřizovatele školy, nebo i na školu samotnou,pokud nejsou tyto instituce ochotné vzniklou situaci řešit.
– vyhledat schopného odborníka specializovaného na tuto problematiku, nebo zavolat na některou linku důvěry
– dokud šikana nebude vyřešena, mělo by dítě mít zajištěný doprovod dospělé osoby při cestě do školy a ze školy

Napsal/a: Eva M

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • ale tim nerikam ze sikana neexistuje…jen deti by se mely naucit vic duverovat dospelym ve skole a sverovat se….znam rodice kteri svemu diteti reknou…neotravuj a vyrid si to sam….to pak muze koncit i utekem z domova a nebo sebevrazdou

  • se mi dnes zda ze slovo sikana se pouziva cim dal casteji…a bohuzel nektere deti ktere je pouzivaji, protoze je doma slysi od rodicu…ani netusi co to slovo znamena…a kdyz jim vysvetlite co to znamena…reknou ze tohle vubec nemeli na mysli…je dulezite si uvedomit ze vse co doma rekneme dite vnima…a rict ze uca dite sikanuje tim ze ho nuti delat ukoly je nespravne….znam pripad ze sve praxe…dite volalo na linku bezpeci ze ho doma maminka tyra hlady aze ho sikanuje….protoze je ohlasovaci povinnost museli dat hlasku na sociaku…a ta sla do rodiny proverovat(jen chci podotknout ze kdyz uz nekde takhle evidovani jste uz vam to nikdo neumaze)…socialka dosla do rodiny..rodice desne prekvapeni a kdyz privolali sve „sikanovane díte“…objevil se hosík ktery ve svych 9 letech vazil cca 90 kg….a tvrdil stale ze ho maminka sikanuje protoze mu neda najist….ze mu da jen 3 knedliky misto 10…jednu cokoladu misto tri…..jj je dobre vazit slova..ve vsem:)

  • Moje kamarádka mi teď nedávno říkala, že ji taky starší holky šikanovaly. Já jsem si ničeho nevšimla, i když jsem s ní chodila do třídy. Vždycky si na ní počkaly na záchodě o přestávce a tam jí daly facku. Taky to prý nikomu neřekla a dodnes nechápe proč. Asi se za to styděla.Dopadlo to tak, že chodila na záchod v hodině.Ty holky to pak přestalo bavit. Je to šílený, když si představím, že by se tohle nebo něco horšího stalo mojí dceři.

  • Kamarádka si to prožila se svým 9ti letým synem. Ten ji prý bral z domů peníze, cigarety, aby uspokojil „agresora“. Až se pak bál chodit do školy. Začala ho doprovázet, aby měla jistotu, že tam opravdu dojde a po té se ji syn svěřil. Škola to nějak řešila, ale jestli se nezapojí i rodiče „agresora“, tak si myslím, že jen škola na ten problém nestačí.

  • To je hrozný téma. Čím vším si ty šikanovaný chudinky musí projít. Já bych ty,co dokážou takhle ubližovat asi někam zavírala na samotku. To musí být hrozný na psychiku těch dětí.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist