Jednotné přijímací zkoušky na střední školy přece jen budou

Rubrika: Střední školy

Tak i toto na naše děti a jejich učitele již brzy čeká. Tak jsem zvědavá, jak se na tuto problematiku díváte třeba právě vy…

Jednotné příjímací zkoušky by měly být nejprve v testovacím provozu již v roce 2015 – no, tak to je skutečně rychlé. A pokud to vyjde, tak jak si ministerstvo školství představuje, budou děti jednotné přijímací zkoušky skládat hned od dalšího roku, tj. 2016. A to všichni žáci hlásící se na střední školu s maturitou, a je jedno, zda se budou hlásit na veřejnou, církevní či soukromou školu.

A proč vlastně zavádět jednotné přijímací zkoušky?

„K zavedení jednotných přijímacích zkoušek nás vede řada důvodů, jedním z těch zásadních je rozdílná úroveň znalostí dětí, které vycházejí ze základních škol. Ministerstvo nebude školám bránit, aby si podmínky přijímacích zkoušek mohly ještě upravit, a to například přidáním zkoušky z jiného předmětu.“

řekl ministr na tiskové konferenci 4. 8. 2014. Podle něj rovněž odpadne stres z jiné přijímací zkoušky.

prijimacky1

Mám na to tak trochu nejednotný názor. Na jednu stranu se mi zdá, že je to dobrý záměr. Proč taky dělat rozdíly mezi přijímačkami na soukromou a veřejnou, byť mezi rodiči známou jako výběrovou školou. Na stranu druhou si nejsem jistá, zda to bude tak jednoduché. Ovšem, dle zprávy ministerstva se k jednotným přijímacím zkouškám vyjádřili ředitelé základních a středních škol a drtivá většina z nich tento záměr podporuje. Tak se nejspíš mýlím…

Našla jsem ale ve zprávách ČT24 několik měsíců starý názor Václava Klause mladšího:

„Ministr Chládek se patrně zhlédl v severokorejském školském systému. Co bude dál? Jednotné oblečení žactva? Zákaz volby základní školy rodiči? Pracovní umístěnky? Toto je řešení dobré pouze pro firmy, které budou jednotné testy dodávat, a pro školy tak líné, že nejsou schopny vyprodukovat vlastní přijímací zkoušky a přijímací řízení je jim lhostejné.“

A ona ta jednotnost zřejmě nebude tak horká, jak mě ostatně přesvědčil i názor jednoho ředitele gymnázia. Svůj názor zveřejnil na svém blogu. Ten za tím vším vidí politiku… A řady žáků učilišť, kteří se stávají nezaměstnanými a zániky gymnázií…No, posuďte sami – zde.

Zdroj informací: MŠMT a ČT24


A to mě tak trochu navádí na myšlenku:

Jak byste se dívali vy na jednotné oblečení u žáků našich škol?

A jak se díváte na jednotné přijímací zkoušky na střední školy vy?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Anonymní

    Přijde mi to jako úplný nesmysl. Když jsem dávala kluka na SOU a měly by tu být stejně těžké zkoušky jako na gymnázium, přijde mi to hodně zcestné.

  • Anonymní

    Jednotné přijímací zkoušeky na všechny střední školy jsou, s prominutím, pitomost. Jak je nastavíte u tak rozdílných škol, jako jsou např. gymnázium, Střední škola dostihového sportu, Střední umělecká škola grafická, Střední zemědělská škola, Taneční konzervatoř apod.? Takže do budouna budeme přicházet o talentované a nadšené žokeje, baleríny, agrotechniky, knihovníky apod – protože jim např. nejde matematika? Nebo jsou, nedejpánbůh, dislektici?

  • Kyller

    Já s jednotnými testy souhlasím a byla bych i pro, aby se dělali vždy a všude, nebo aby se přihlíželo, odkud žák na střední školu jde. Mám to z vlastní zkušenosti, kdy jsem ze zš přešla na 8-mi leté gymnázium, odkud jsem ale – kvůli konkrétnímu zaměření – chtěla přejít na sš. Bohužel jsem z tehdy opravdu těžkého a výběrového gymnázia neměla šanci díky o něco málo horšímu prospěchu oproti žákům zš. :-/ Kapacita byla zaplněna bez přijímacích zkoušek, jen díky prospěchu ze zš – a co si budeme povídat, každá škola má jinou obtížnost a pak se na školu nedostanou ti s lepšími znalostmi, ale s lepšími známkami.

  • Dobrý den,souhlasím s tím, aby na každé škole přijímací zkoušky byly. Klidně, ať si je vytvoří i škola, protože jako rozhodující bych pak brala jednotnou maturitu podle škol (odlišná pro gymnázia a odborné školy). V současné době to, alespoň podle toho, co vidím ve svém okolí dopadá tak, že se na střední školu mnohdy dostanou ti horší žáci. A proč? Protože základní školy nehodnotí stejně. Jsou školy, kde s určitými znalostmi dostane žák 1 a v jiné škole stejné znalosti stačí pouze na trojku. Pokud se pak tito žáci hlásí na stejnou školu, která rozhoduje jen podle prospěchu, dopadne to tak, že žáka s jedničkou, ale horšími znalostmi přijmou a žák, který má lepší znalosti, ale navštěvuje těžší základní školu má smůlu. Je to samozřejmě jen můj názor. Jen pro objasnění chci dodat, že bydlím v místě, kde moc středních škol na výběr není a vzhledem k vysoké nezaměstnanosti je pro většinu rodin nemožné podporovat své děti ve studiu v jiných městech a ty jsou pak nuceny jít do učebních oborů, kde se nudí.

  • danasi

    Jednotné oblečení- Je úplně jedno jestli ho zavedou stejně poznáme zase třídní rozdíly. Známe to z Amerických filmů. Když je rodina bohatá koupí pěkné nové uniformy. Když na to nebude mít bude kupovat obnošené, odložené od těch bohatých, kteří je z milosti ještě prodají. Přece mohou dál sloužit. Když bude více dětí v rodině, budou uniformy dědit. A bohatší, či jedináčci se jim budou posmívat.

    Jednotné přijímací zkoušky – nevím, některé děti jsou jedničkáři, umí dokonale, ale jakmile mají něco někde napsat a jde jim o školu zapomenou vše.

    Já sama jsem nebyla schopna udělat přijímačky na střední. Učitelé na základce nechápali, že jsem to napsala za 4. Tak výborná žákyně, co jsi dělala?? Nakonec jsem studovala učiliště a nudila jsem se tam, střední jsem si dodělávala až poté a kdyby nepřišli děti, asi bych pokračovala dál.
    Momentálně je dobré, že je individuální přístup k žákovi. Vždyť to umožnilo studovat i jinak dětem, které by se třeba kvůli trémě nedostali. A individuální není jen na soukromých školách, ale i na některých státních.

    Když vidím sama jak v našem městě fabrika na dělnické profese, kde dříve pracovali žáci učilišť, bere jen s maturitou. Maturanti dělají onu manuální práci. Nedávno sousedka musela nastoupit na střední školu, úplně jedno jakou. Původně totiž vystudovala učiliště při této fabrice. Nový majitelé ji dali nůž na krk, když nebudeš mít maturitu nebudeš pracovat. Co na tom, že tam dělá několik let. Chudák se při 4 směnném provozu drtí učení na soukromé škole, aby měla maturitu a nepřišla o práci.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist