Recenze: Vytvoř si [ku:l] web

Rubrika: Kulturní a literární tipy, PC a internet, Užitečné návody, Vzdělávací tipy, Vzdělávání dospělých

Plánujete si založit vlastní blog, vytvořit vlastní webové stránky a bojíte se, že to je pro vás moc složité? Pak si pořiďte knihu Vytvoř si [ku:l] web, kterou vydalo nakladatelství Computer Press a jejímž autorem je Nate Cooper. Ilustrovala Kim Gee.

Jelikož už mám nějaké zkušenosti s nástrojem pro tvorbu obsahu webových stránek, byla jsem zvědavá, co mi tato kniha přinese. Komiks a naučná kniha? To mi nešlo příliš dohromady. Ostatně neznám žádnou učebnici vytvořenou jako komiks. Možná kromě dětských učebnic angličtiny. Proto jsem si zprvu myslela, že se jedná o knihu pro děti. Jaké ale bylo překvapení, když jsem začala listovat. Nejprve jsem se zhrozila, protože jsem viděla všechny ty názvy, zkratky a programovací „hatmatilku“. Jelikož mám obecně tendence učebnicové knihy přeskakovat a nečít celé, zde mi bylo hned jasné, že tímto způsobem to nepůjde.

Kniha je stavěna pěkně od úplného začátku. Pro správné pochopení celého vývoje webových stránek je nezbytné pochopit základní údaje. Co to je webový prohlížeč, s čeho se skládá webová adresa, jak funguje server a kde se vlastně všechny ty stránky na internetu berou?

Až pak se můžete pustit spolu s průvodkyní Kim a jejím psem Tofu do zkoumání tajemných zkratek HTML nebo CSS, až po praktické ukázky tvorby webu.

IMG_0022

Kim vás provede celým obsahem hravě a zábavně. Cestou bude potkávat další pomocníky a odkrývat nové možnosti. Občas jsem se maličko při čtení komiksové části ztrácela. Každá kapitola má ovšem i textovou výkladovou část, kde jsem se zase našla.

Je dobré si poznatky otestovat přímo na vlastních webových stránkách. V textové části knihy mi hodně pomohly s orientací a pochopením textu ukázkové obrázky. Čtenář si tak může zkontrolovat, zda výsledek své práce je stejný, jako má být. A názorně vidí o čem je v textu řeč.

IMG_0023

Kniha obsahuje řadu praktických návodů a ukázek. Komiksová část odlehčuje a vyvolává v čtenáři potřebu se učit novým věcem. Společně s Kim prozkoumávat další a další oblasti tvorby webových stránek. Vtahuje čtenáře do děje, což vyvolává chuť knihu neodložit a dostudovat. Stejně jak se daří Kim zdokonalovat své stránky, tak i čtenář může díky knize posouvat své znalosti a dávat svým stránkám novou tvář.

Pokud si chcete vytvořit vlastní blog, webové stránky, e-shop apod., je tato kniha právě pro vás. Kniha je psaná především pro začátečníky. I když se v ní samozřejmě objevují pro laiky neznámé výrazy, zkratky a občas jsem měla pocit, že se ztrácím. Půdu pod nohama jsem ale vzápětí zase našla. Kniha mi přinesla nové poznatky a umožnila dosavadní vědomosti ukotvit a zasadit do souvislostí. b5249451446b9a6d325f2c570be6e76cV jedné knize si projdete prakticky celou výstavbou stránek od úplného začátku po návod, kde stránky hostovat.

Knihu bych doporučila i starším dětem, které mají k počítačům či programování vztah. Svůj význam má ale i pro běžné uživatele internetu, kteří neplánují tvořit vlastní web, ale chtějí pochopit jak to všechno funguje a lépe se orientovat ve světě internetu.

Knihu Vytvoř si [ku:l] web vydalo nakladatelství Computer Press a objednat si ji můžete zde.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist