Co je důležité pro dobrou koncentraci?

Rubrika: Výchova školáka, Vzdělávací tipy

Jako rodiče můžete podstatně přispět k tomu, abyste své děti vybavili základy rychlého myšlení a lepší pozorností pro jejich pozdější život.

Rodinný život v tom totiž hraje ústřední roli, jak říká školní psycholog Detlef W. Timp z Gelsenkirchenu:

„Dětem je třeba se věnovat. Déle se soustředit se učí nejprve v rodině – u oběda, při předčítání nebo při hraní deskových her.“

Jeho kolega Wolfgang Bergmann, autor knihy nazvané Pouze rodiče mohou opravdu pomoci (Nur Eltern können wirklich helfen), zdůrazňuje:

„Začíná to tím, že se děti musejí naučit sedět u stolu tak dlouho, dokud všichni nedojedí. Podobné sociální schopnosti se ale trénují stále méně, protože mnohé děti bývají přenechány samy sobě. Svoje vzory nacházejí v médiích – většinou se jedná o postavy oplývající nadpřirozenou mocí, které okamžitě ovládají veškeré dovednosti. Pokud se děti orientují jen podle nich, musejí ztroskotat.“

Právem očekáváte od učitelů, kteří jsou koneckonců vyškolenými pedagogy, zajímavou koncepci vyučování a moderní didaktiku. Avšak v každodenním rodinném životě máte na schopnost soustředění svých dětí zásadní vliv. Můžete přispět k tomu, aby se cítily dobře a v bezpečí, dokázaly vypnout stres a byly schopné vyrovnat se s porážkami a nezdary.

Existuje celá řada individuálních přístupů, jimiž můžete svému dítěti pomoci. V následujícím úseku půjde ze všeho nejdříve o to, jak podpořit a posílit všeobecnou paměť. Cílená učení na lepší koncentraci pak naleznete v následující kapitole.

[…]

Přestávky a odpočinek

Pořádně lenošit – to není vůbec snadné. Moderní děti začnou být brzy neklidné, když se před jejich očima neodehrává žádný program. Musejí se nejprve naučit, jak se zklidnit, aby dokázaly pocítit uvolnění nicnedělání. Ponořit se v houpací síti nebo zabalený v dece do četby knížky je něco docela jiného než vysedávat celé hodiny před televizorem nebo hrát na herní konzoli. Ale člověk to musí nejprve zažít, aby to dokázal ocenit.

Rozvrh k prasknutí nacpaný vyučováním, doučováním, kroužky a jinými aktivitami, mezitím neustálé přesuny z místa na místo, stěží poskytuje prostor pro něco neplánovaného. Říká se sice: „Komu se nelení, tomu se zelení,“ jenomže každá síla vzniká teprve z klidu a odpočinek je důležitý, abychom pak opět mohli něco dokázat. Experimenty prokázaly, že děti při řešení úloh udělají méně chyb, když si dělají přestávky – dokonce i když se jim čas na odpočinek sráží z času na práci.

Příčina: časový úsek, po jehož trvání se děti dokážou soustředit, záleží na věku a je omezený (viz str. 15). Šestileté děti se například dokážou soustředit pouze zhruba 15 minut – pak by měly mít pět minut přestávku. Devítileté vydrží již 20 minut, dvanáctileté půl hodiny. Po dvou až třech krátkých pauzách v každém případě všechny děti potřebují delší odpočinek o délce zhruba 20 minut. Nejlepší je pak otevřít okna a vyvětrat nebo pustit děti ven, aby se mohly vyběhat.

Dávkování tedy zabraňuje přetížení, když jde o denní penzum učební látky. „Ani ten nejčilejší mozek nedokáže být pozorný déle než tři hodiny,“ upozorňuje Agnes Böhme-Höringová, školní psycholožka z Norimberku. „Právě rodiče studentů gymnázií se často dopouštějí té chyby, že nechávají svoje děti učit se příliš, příliš dlouho a bez přestávek.“ Podle ní přitom část z nich ztratí mnohé z toho, co se naučily hned na začátku. Psychologové proto doporučují vyvážený poměr mezi školou, domácími úkoly a volným časem.

 

  • Ukažte svému dítěti, jak krásný může být klid a přestávky. Zalezte si s ním třeba na gauč a společně si povídejte.
  • Zahrajte si v rodině na „ticho“ – kdo nejdéle vydrží nemluvit nebo nedělat hluk, je vítěz. Pak se klidně může křičet nahlas!
  • Plánujte si v denním režimu cíleně pauzy – jinak volný časový prostor zase zaplní nějaké činnosti.
  • Pomozte svému dítěti správně si nadávkovat práci a dbejte na dostatek přestávek.
  • Pokud se vaše dítě nedokáže uvolnit, vyzkoušejte s ním cvičení, která najdete v závěru knihy.

Chvála a motivace

[…]

Posilujte sebedůvěru svého dítěte. Umožněte mu zažít pocit úspěchu při tvoření, při práci v domácnosti.

Pomozte mu být samostatné. Děti, z nichž jsou snímány veškeré povinnosti, si brzy netroufnou už vůbec na nic.

Pochvalte dítě, když se mu něco podaří. Nezáleží ani tolik na konkrétním výsledku jako na snaze.

Promluvte si s ním o tom, co znamená zodpovědnost. Vysvětlete mu, že úspěch při učení záleží více na něm než na vnějších faktorech.

Podporujte u dítěte zvídavost – prostřednictvím výletů, návštěv muzeí, vyprávění, cestování.

Stanovte jasné hranice: schopnost odsouvat potřeby je podstatným předpokladem pro koncentrovanou a na výkon orientovanou práci a učení!

* * *

Jedná se o ukázku z knihy Soustřeď se, kterou vydalo nakladatelství Portál.

Autorka vychází z předpokladu, že dnešní děti čelí takové řadě podnětů a nejrůznějších lákadel, že je pro ně stále obtížnější vnímat konkrétní téma, soustředit se na vyučování, zvládat plynule a bez zbytečných odkladů domácí úkoly. Výzkumy prokázaly, že se soustředěním má vážné problémy kolem 40 % dětí. Bez koncentrace však nelze uspět.
Tento rádce názorně ukazuje, co se vlastně odehrává v dětské hlavě, jak lze rozpoznat nedostatky v soustředění a jak mohou rodiče pomoci svým dětem, aby se dokázaly lépe koncentrovat – ať už vytvořením správného prostředí, dostatečnou tělesnou aktivitou nebo praktickými cvičeními. Test, rozdělený podle věkových skupin, pomůže rodičům určit, kde leží potenciál jejich dítěte a jaké jsou jeho slabé stránky.
Petra Thorbrietz je německá novinářka a publicistka. Pracovala pro řadu novin a časopisů.

Napsal/a: Petra Thorbrietz

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist