Soutěž: Nákup za 500 Kč v MontessoriHračky.cz

Rubrika: Dětské hry, Soutěže

Vánoce jsou za námi a v mnoha rodinách už není po vánoční atmosféře ani památky. Stromeček odzdoben, dekorace uklizené, cukroví snědené. U nás doma dochází i k dodatečné novoroční „čistce“, kdy se loučíme s věcmi, které nám již neslouží, popř. díky štědré vánoční nadílce zabírají prostor těm novým. Nejvýraznějšího pocitu přeplněnosti nabývají rodiče především v dětských pokojíčcích, kde si kladou otázku, co s tou hromadou hraček, které jejich děti dostaly od všech příbuzných pod stromeček.

Pod nánosy velkého množství ne vždy vhodných předmětů se naše děti mohou jaksi ztrácet. Přílišné množství stimulů někdy způsobí, že se dítko nedokáže soustředit pořádně ani na jednu z věcí, skáče od jedné k druhé, nic si neužije a po pár minutách se zase nudí, protože se do ničeho nedokázalo pořádně „ponořit“. Ono by se rádo ponořilo, ale ne každá hračka mu to umožní.

Co s tím? Podle čeho vybírat, které hračky ponechat, popř. příště pořizovat?

Přírodní materiály

V prvních letech života je velmi důležité, aby dítko přicházelo do styku s přírodními materiály, díky kterým se učí o okolním světě. Dřevo, vlna, bavlna, ale i keramika, sklo (např. nádobí). Kvalita materiálu často přímo vybízí k tomu, aby se s pomůckou zacházelo jemně, opatrně, s úctou a zodpovědností. Kromě své krásy a estetičnosti, jsou tyto materiály také šetrnější k životnímu prostředí a je u nich menší riziko používání barev a toxinů, které nepatří do rukou (a úst) našich dětí.

Věci, které jsou reálné v našem světě

Reálností hraček myslím to, že je lepší kupovat pěkného hnědého psa, než růžového. Nebo se vyhnout sadě ovoce a zeleniny, ve které se jablka na naše dítě usmívají! Někteří možná namítnou, že když se budeme vyhýbat těmto fantazijním hračkám, nebudeme rozvíjet kreativitu dětí. Ale ukazuje se že, opak je pravdou. Ve chvíli, kdy se dítě spojí s opravdovým světem, pochopí, jak věci fungují, dostane základ, na kterém může stavět a ze kterého mohou vycházet jeho vlastní fantazie. Ty pak vychází z jeho vlastních představ a myšlenek a nejsou jen naservírovanými výtvory dospělých.

Jak říkala Maria Montessori:

„Jak by se mohla rozvíjet dětská představivost tím, co je ve skutečnosti ovocem představivosti dospělých?“

Smysluplnost

Množství hraček, které se k našim dětem dostávají, je tak velké, že by se člověk měl opravdu pídit po jejich smysluplnosti. Zamyslet se nad tím, zda pomáhá dítěti se rozvíjet. Zda se díky ní něco naučí. Nebo zda bude podporovat ty vlastnosti, které chcete u dítěte rozvíjet. Např. dřevěná vláčkodráha nebo lego podpoří trpělivost, fantazii (při stavění), kreativitu, logické myšlení mnohem lépe než např. transformers a tomu hračky podobné.

Jednoduchost

Rozhodně nikdy nešlápnete vedle s montessori pomůckami. Většina těchto pomůcek má jeden, jasný, jednoduchý účel. Věřím, že i s běžnými hračkami by to tak mělo být. Velké množství barev, zvuků, činností a vjemů v jedné hračce může dítě rozptylovat, může narušovat jejich schopnost soustředění.

K podnícení hudebního cítění jsou tu hudební nástroje, k trénování motoriky, např. zatloukání, jsou zatloukačky a k učení písmen a číslic další pomůcky. Pokud máme všechno v jednom, např. v plastovém stolečku, kde se kladívkem zatloukají hlavičky, které zpívají po každém zásahu, a navíc abecedu nebo čísla. Je to prostě moc a myslím, že pro dítě také. Vždyť v  jednoduchosti je krása a síla!

Hračky, které odpovídají věku

Vypadá to, že je to úplně jasná věc. Ale bohužel někdy i věkové doporučení od výrobců často nekoresponduje. Je velmi důležité, abychom si vždy představili účel hračky, to, jak dítko bude hračku používat a zda to zvládne. Jednoduché věci dítě vyzkouší jednou a odloží. Složité vyzkouší, zfrustruje se a už se k tomu nebude chtít vrátit. Navíc mu zůstane pocit, že je neschopné.

V montessori třídách jsou pomůcky a aktivity řazené od jednoduchých po komplexní, od konkrétních k abstraktním. Vždy stavíme na něčem, co už dítě zná a umí, abychom mu pomohli jít dál, naučit se další krok. K čemu jsou dětem, které ještě neumí pořádně mluvit, puzzle s písmeny a číslicemi?

Pomůcky, kde dítko samo pozná, že udělalo chybu

Některé hračky nemají správný, nebo špatný způsob, jak je poskládat, nebo jak si s nimi hrát. Ale některé vyžadují přesný postup, nebo mají nějaká pravidla, kterých je třeba se držet, aby splnily svůj účel. Je důležité, aby byly tyto hračky dělané tak, že dítě samo zvládne poznat, že udělalo chybu. Není úplně ideální, když nad dítětem stojí rodič a říká mu: „Tam to přeci nepatří, takhle ti to nepůjde, takhle se to nedělá. Půjč mi to, udělám to.“ Dítě potřebuje, aby během své práce chápalo, že je potřeba udělat něco jinak, aby si to vyzkoušelo a přišlo na to samo. Ne aby mu zůstal jen prázdný pocit: „Jsem nešikovný, zase jsem to udělal špatně a musela to za mě udělat máma. Sám to nikdy nezvládnu.“

Dítě nám samo ukazuje, co potřebuje

Základní pravidlo vycházející od Marie Montessori – následujte své dítě. Stačí bedlivě pozorovat a dítě nám samo ukazuje, co je pro něj zrovna důležité a aktuální. Nepotřebujeme drahé hračky.

  • Otevírá všechny krabičky, které kde najde? Připravte mu na tácek různé krabičky s různými uzávěry a typy zavírání.
  • U večeře místo jídla přelévá vodu z jedné nádoby do druhé? Nenadávejte mu a spíš mu po večeři připravte různé nádoby, ve kterých může přelévat a užívat si tuhle bohulibou činnost, při které trénuje svou motoriku, schopnost se soustředit a logicky uvažovat. Nebo ještě lépe, nechte ho, ať s vámi vaří, kde si přelévání užije naplno a navíc zakusí také pěknému pocitu užitečnosti!

 

No a pokud byste po nějaké takové smysluplné hračce zatoužili, zapojte se do soutěže o voucher k nákupu na www.montessorihracky.cz v hodnotě 500 Kč. Investice do rozvoje vašich dětí se vždy vyplatí, neboť jak pravil Nelson Mandela:

„Vzdělání je ta nejsilnější zbraň, kterou lze změnit svět.“

(Kupon je platný do konce roku 2017 a lze jej využít k nákupu čehokoliv z našeho e-shopu. Při dokončování objednávky je potřeba uvést kód uvedený na kuponu. Bez něj nelze slevu uplatnit).

Vyhrajte voucher v hodnotě 500 Kč na nákup v MontessoriHračky.cz

Sponzor soutěže: MontessoriHračky.cz
Termín: 16.1.2017 - 29.1.2017

Kdo vyhrál?

hannah1112 (tip: 1012)

Počet soutěžících: 344
Počet odeslaných tipů: 1012

Správná odpověď

1. Jaký e-book si můžete zdarma stáhnout na webu MontessoriHracky.cz?
    C) Rozvíjíme potenciál našich dětí

2. Ve které z podkategorií kategorie Didaktické hračky na MontessoriHračky.cz je nejméně položek?
    C) Počítání

Hodně štěstí v soutěži!

Držíme palce, ať se vám při soutěžení daří. Zde je pár tipů, jak svoji šanci na výhru zvýšit:

  1. Vyhrává přesný nebo nejbližší vyšší tip, sledujte proto e-maily s upozorněním na překonání vašich tipů. S překonaným tipem už vyhrát nemůžete.
  2. Netipujte zpočátku moc vysoko, abyste mohli sledovat, jakým tempem tipy v soutěži přibývají.
  3. Jakmile se zapojíte do soutěže, zkontrolujte svoji e-mailovou schránku, najdete v ní svůj speciální odkaz, jehož prostřednictvím můžete jednou denně svůj tip upravit. Pokud e-mail potvrzující vaši účast v soutěži nedorazí do 30 minut, prohledejte složky Hromadné (na Seznamu), nebo Promo (v Gmailu), případně Spam. Až zprávu najdete, přetáhněte si ji do doručené pošty, abyste nepropásli upozornění.
  4. Přímo zde můžete sledovat, jak dopadl váš tip při pravidelné kontrole.
  5. Podívejte se na vyhodnocené soutěže, abyste měli představu, jaké počty tipů jsou reálné.

A teď už s chutí do soutěžení 😉

Napsal/a: MontessoriHračky.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist