Chystáme se do školy

Rubrika: Předškolní vzdělávání, Vzdělávací tipy

Nevím, čím to je, ale potvrdilo se to u obou mých dětí. Po zápise – ač je těžké si to přiznat – taková ta klasická intenzivní příprava do školy značně polevila. Alespoň u nás doma. Budiž mi útěchou, že u syna vidím, že ho to nijak nepoznamenalo, na konci druhé třídy zvládá učení hravě.

Ale každé dítě je jiné… Jak to bude u naší Madlenky, která od svého velmi předčasného narození pracně dohání své vrstevníky? Opravdu jsme od ledna do dubna předškolní přípravě moc nedali, nebo už máme vše v malíčku?

DSCN2318

Známe nejslabší stránky naší dcery – výslovnost a hrubá motorika. Na těch jsme myslím pracovali dost intenzivně, výsledky jsou docela znát, i když dokonalé to není. České hlásky dají zabrat, ale naštěstí čisté r už zaslechneme čím dál častěji, tak už zbývá jen ř. Na kole a koloběžce zvládáme delší vzdálenosti rychlejším tempem. Dokonce i kolečkové brusle začínají být oblíbené. A v zimě se Madlenka naučila lyžovat. To už je na tom se sportem lépe než maminka.

Ale co ten zbytek?

ebook-1trida-zveselaS obavou otvírám e-book Do 1. třídy zvesela – 10 zaručených rad, které Vašemu dítěti usnadní nástup do 1. třídy. Pomalu procházím a listuji. Naštěstí některé rady uvízly už v lednu hluboko v mé paměti – třeba důslednější dodržování úklidu hraček.Sebeobsluhu zvládá holčička bravurně – možná to vyniká v porovnání se starším bratrem.

Ale bohužel i mnoho rad zůstalo zapomenutých…

Naštěstí do nástupu do školy zbývají ještě téměř čtyři měsíce a snad se mnohé dá dotrénovat. Pexeso, puzzle – chtělo by to častěji – dost často se mi stává, že zůstane jen u plánu a ke hře se nedostaneme.

Úplně jsme zapomněli procvičovat fonematický sluch. Naštěstí jsem na poličce objevila vytisknuté materiály z e-booku, které mi pomáhají, když mě nenapadá nic jen tak z hlavy.

Komunikaci trénujeme snad tak nějak přirozeně dnes a denně. I když malinko pokulhává zdravení, je to mnohem lepší než dříve. Já i syn jsme hodně upovídaní, Madlenka byla dost mlčenlivé dítě, ale mám pocit, že už se od nás pomalu nakazila. Snažíme se dodržovat společné večeře, kdy není zapnutá žádné televize ani nic podobného, a každý „vykládá“, co toho dne zažil. My na Moravě totiž nepovídáme, ale vykládáme, děcka nikdy nenosí penál a bačkorky, ale jedině pouzdro a papuče 🙂 I tyto jazykové rozdíly snad předškolákům malinko rozšíří obzory 🙂

Co se týká matematických představ, jasným favoritem je kreslení příšer. Tato aktivita dceru přímo uchvátila a dožaduje se jí sama. Není příjemnější způsob, jak si bezbolestně osvojit geometrické tvary. Pokud tedy dítě aspoň trošku rádo kreslí.

matematická příšera

To je u nás činnost nejoblíbenější, kreslení a vyrábění. Často je ale problém, že dcera odmítá přerušit tvůrčí proces a jít se věnovat jiné činnosti.

S čím bojujeme a co se asi nedá natrénovat jinak než stálým důsledným opakováním, je horší paměť. Někdy se bojím, že dcera školu nezvládne úplně, jak by měla, ale trošku mě uklidnil citát Alberta Einsteina, jenž je uveden v závěru e-booku Do 1. třídy zvesela:

„Pokud chcete, aby vaše děti byly inteligentní, čtěte jim pohádky.

Jestli chcete, aby byly ještě chytřejší, čtěte jim ještě více pohádek.“

I když se s Einsteinem nemůžu ani zdaleka srovnávat, pod tento citát se ráda podepíšu. Čtěme svým dětem každý den. Je to to nejmenší, co pro ně můžeme udělat.

P2080002

Napsal/a: zbynula

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist