Po stopách Karla IV.: Pozor! Otevíráme poklady

Rubrika: Aktuality, Tipy pro rodinu, Tradice a zvyky

Je tomu už pár let, kdy se moje teta vypravila na Pražský hrad, aby na vlastní oči, poprvé v životě, uviděla korunovační klenoty. Vstávala ten den ve tři hodiny ráno, v pět hodin už stála ve frontě před branami Pražského hradu. Vybavena termoskou s čajem a vydatnou svačinou, trpělivě postupovala krok po kroku vstříc nevšednímu zážitku.

Tenkrát jsem si říkala, že se musela zbláznit. Dnes jsem už o nějaký ten rok starší a vážně uvažuji, že to stejné také absolvuji. Nikdy mě to nenapadlo, teď ale cítím zvláštní pocit a chuť se podívat na něco tak významného, tak starého a pro někoho určitě i mystického. Někdo říká, že pohled na Svatováclavskou korunu přináší člověku zvláštní pocity. Někdo vnímá hrdost, jiný obdivuje mistrovskou práci našich předků.

Něco na tom bude. On to Karel IV. tenkrát myslel nejspíš správně, když ustanovil, že české korunovační klenoty mohou být vystavovány jen při výjimečných příležitostech. O to větší chuť „to“ vidět na vlastní oči o to větší punc výjimečnosti.

V květnu se otevírají poklady! Tedy přesně řečeno, otevírá se výstava korunovačních klenotů pro veřejnost. Rezervace nečekejte, kdo chce relikvie vidět, musí si také vystát frontu. Pražský hrad ale slibuje, že čekání bude o něco příjemnější, na trase budou lavičky, záchody i občerstvení. Cestu budou lemovat i informační panely o klenotech a jejich historii.

Klenoty jsou uloženy v Korunní komoře, ke které je přístup ze Svatováclavské kaple katedrály sv. Víta. Dveře k pokladnici se odemykají sedmi klíči. Držiteli klíčů jsou prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy. Všichni se musí sejít a společně dveře otevřít. To zní až mysticky, co říkáte? Co by se asi stalo, kdyby jeden z nich nedorazil?

Největší pozornost je směrována k Svatováclavské koruně, kterou nechal v roce 1345 až 1346 zhotovit Karel IV. ke své korunovaci českým králem. Vyrobena je ze zlata, posázena drahokamy a perlami. Na vrcholu je umístěn zlatý křížek se safírovou rytinou. Králům byla koruna pouze půjčována za účelem korunovace, ale musela být ještě týž den vrácena. Prý kdo si nasadí korunu neoprávněně, do roka zemře.

Toho se ale bát nemusíte, klenotů se ani nedotknete. Ale vidět na vlastní oči je můžete a to v době od 15. – 29. 5. 2016 ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Vstup na výstavu nazvanou „České korunovační klenoty – symbol českých dějin uprostřed Evropy“ bude zdarma.

Teta tenkrát výlet za historií komentovala slovy, že dříve byla zvyklá stát frontu na všechno možné, tak proč ne na poklady?

Já to letos možná zkusím. A co vy? Stáli jste taky frontu na banány? Pardon, na klenoty? Jaké to bylo? Napište mi, třeba si to ještě rozmyslím, nebo se s někým z vás potkám ve frontě?

Více informací o výstavě najdete na webových stránkách Pražského hradu zde.

VašeDěti.cz se připojují k oslavám výročí narození Karla IV.  V rámci série Po stopách Karla IV. si můžete přečíst další články, recenze knih i tipy na výlety.

 

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Peťka

  Viděla jsem je!
  Přijeli jsme o hodinu dříve než se otevírala brána do jižních zahrad. Fronta nebyla dlouhá, odhaduji tak 100 metrů. Hodinka čekání utekla. Po otevření se procházelo zahradou až k býčímu schodišti, které frontu vyvádí na III. nádvoří a zde se točí rovnou do Vladislavského sálu. Než jsme se dostali od schodiště do sálu uběhlo asi 30 minut. Dalších 30 minut jsme stáli ve frontě už přímo v sále. Celkově tedy 2 hodiny čekání. Ale stálo to za to!
  V deset hodin jsme měli tedy výstavu za sebou a mohli jsme navštívit další objekty. Odpoledne kolem 16 té hodiny jsme koukali, že fronta na klenoty nebyla tak dlouhá, odhaduji do hodinky čekání.
  Doporučuji!

 • Marci55

  krása

 • Pavluschka

  korunovační klenoty jsem sice neměla možnost vidět. Ale pokud máte možnost, určitě to stojí za to.
  V den, kdy se korunovační klenoty vytvedávali, jsem zrovna slyšela reportáž v rádiu. Dáchla na mě atmosféra tajemna a překvapení… Asi to ten Karel IV. vymyslel dobře, když nařídil, že se budou vystavovat jen občas… je to opravdu vzácnost.

 • mura

  musí to být krása a nezapomenutelný zážitek-jednou nám to vyjde a pojedeme se taky podívat

 • Králíček4

  pravé korunovační klenoty jsem bohužel ještě neviděla,odrazuje mě ten zájem,který si musím vystát,ale viděli jsme falešné a i ty byli krásné

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist