Pohlazení od andílka pro klidnou mysl

Rubrika: Tipy pro rodinu, Výchovné tipy

Taky se vám někdy stává, že ani při nejlepší vůli nedokážete zklidnit tok svých myšlenek? Nedokážete se prostě uvolnit? Něco vás naštvalo, na něco se tak těšíte, až vás to rozechvívá po celém těle? Nebo jste z nějakého důvodu jen tak trochu roztěkaní?

Království za chvilku klidu!

Jak byste reagovali, kdyby po vás někdo v tomto stavu chtěl, abyste se OKAMŽITĚ uklidnili? Protože jestli se neuklidníte, tak třeba nebude ta pohádka na dobrou noc, na kterou jste se těšili…

Na někoho to může fungovat, i když se obávám, že se to neobejde bez následků pro psychiku. Na mě nebo moje děti to nefunguje. Natož OKAMŽITĚ. 🙂

Hravá inspirace před spaním či čtením

Pokud se i vaše zlatíčko tu a tam promění v maličké „torpédo“, mám pro vás hravou inspiraci pro uvolnění jeho mysli i těla.

U nás doma jsme pro tyto účely začali používat relaxační cvičení, kterým říkáme uklidňovánky. Saháme po nich před spaním, čtením na dobrou noc, ale i před jinými aktivitami, které vyžadují koncentraci. Jsou určeny dětem předškolního věku po cca 10 let, ale záleží samozřejmě na každém dítěti. LP_logoS dcerkou je úspěšně praktikujeme už zhruba od tří let.

Naše oblíbená uklidňovánka se jmenuje Andílek a vy si ji můžete na konci tohoto článku přečíst a vyzkoušet.

Pokud vás zaujme, můžete se těšit na další v připravované e-knize Laskavých pohádek, která již brzy vyjde. Nebo se nechte inspirovat a vytvořte, stejně jako já svému drobečkovi, vlastní uklidňovánku „na míru“.

Co byste měli vědět, než se do toho pustíte?

Uklidňovánka má dítě pohladit, ne potrápit!

  • Přizpůsobte ji individuálním potřebám dítěte (pokud se bojí nebo ho rozrušuje nějaká postava či situace, nevkládejte ji do relaxačního cvičení).
  • Ověřujte, zda je to dítěti příjemné, vyhodnocujte s ohledem na situaci.
    • Klaďte otázky – když odpoví „Ano“, pokračujte. Když odpoví „Ne“, přeskočte činnost, kterou si dítě nepřeje, a pokračujte k další otázce, nebo pohleduplně uklidňovánku ukončete.
    • Sledujte jeho výraz.
  • Nespěchejte na dítě (nechte uklidňovánku volně plynout, dopřejte dítěti dost času).
  • Netlačte na dítě (pokud ho to nebaví nebo se mu prostě nedaří momentálně zklidnit, odložte to na jindy).
  • Nechte dítě předtím vyblbnout (fyzická aktivita je nenahraditelná).
  • Místo čtené interpretace to zkuste spatra (působí to autentičtěji, pomůže dítěti snáze se uvolnit).

Uklidňovánka Andílek

Polož se na záda, udělej si pohodlíčko. Jestli chceš, přitul se třeba ke své oblíbené hračce. Zavři oči. Když je neudržíš zavřené, nevadí. Možná se to povede později. Poslouchej můj hlas a představuj si všechno, co ti bude vyprávět. Na otázky mi můžeš odpovídat ano (kýváním), nebo ne (kroucením hlavou). Anebo nemusíš odpovídat vůbec. Je to jenom na tobě. Pokud se ti něco nebude líbit, hned mi to pověz. Jakmile se ti bude zdát, že mluvím moc rychle nebo pomalu, řekni mi prostě „zpomal“ nebo „zrychli“.

Pomalu dýchej: hluboký nádech (pauza) a dlouhý výdech. Hluboký nádech – dlouhý výdech. Nádech – výdech.

andilekOknem do pokoje vklouzl malý andílek a posadil se hned vedle tebe. Je to tvůj andílek, jenom tvůj. Chrání tě a hlídá, aby se ti nepřihodilo něco zlého. Chceš, aby tu s tebou zůstal? (Ano)

Dobře si ho prohlédni. Jak vypadá? Jak je velký? A má křídla? Má nějaké jméno? (pauza) Jestli neznáš jeho jméno, nevadí, časem ti ho jistě poví.

Je ti s ním příjemně. Ničeho se nebojíš. Cítíš se bezpečně. Pořád pomalu dýcháš – nádech a výdech.

Chceš, aby tě andílek pohladil? (Ano) Natáhl k tobě ruku a pohladil tě. Cítíš jeho dotek? Nemusíš cítit zrovna dotek, může to být teplo, nebo třeba jen takový příjemný pocit. Záleží jenom na tobě.

Chceš si s ním popovídat? (Ano) Nemusíš s ním mluvit nahlas. S andílkem si můžeš navzájem číst myšlenky. Stačí, když si něco jenom pomyslíš a on to bude hned vědět. A když na tebe promluví, uslyšíš to jenom ty. Nikdo jiný to neuslyší, je to jenom mezi vámi.

Určitě se ti dneska povedla spousta věcí, viď? Chceš o tom andílkovi vyprávět? (Ano) (pauza) Směje se a má obrovskou radost. Raduje se, protože se raduješ.

Trápí tě něco? Máš pocit, že se ti něco nepovedlo? Někdo ti ukřivdil? Jestli chceš, můžeš to svému andílkovi povědět. Rád tě vyslechne. Můžeš se mu se vším svěřit, nikomu to neřekne. (pauza)

Vezmi do rukou všechno, co se ti dneska nepovedlo a podej to svému andílkovi. Už to nepotřebuješ.

Chceš mu povědět ještě něco dalšího? (Ano) (pauza)

Teď můžeš andílka poslat pryč, nebo si ho nechat u sebe. Kdykoliv ho budeš potřebovat, můžeš ho zavolat a on za tebou přiletí.

A teď otevři oči, nebo klidně spi.

zuzana-verescakovaZuzka Vereščáková

maminka a autorka Laskavých pohádek

laskavepohadky@zuzanaverescakova.cz

www.zuzanaverescakova.cz

„Laskavé pohádky pomáhají dětem vyrůst ve šťastné, vnitřně svobodné a vědomé bytosti.“

 

Napsal/a: Zuzka Vereščáková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist