Zápis a nástup do mateřské školy

Rubrika: Předškolní vzdělávání

420824_in_giving_we_receiveJako každý rok se po zápisech do školy pomalu blíží zápisy do mateřské školy. Spousta rodičů řeší problém, do které školky své dítě dát, a také to, zda vůbec někde bude šance dítě umístit, jelikož kapacita mnohých školek pomalu ale jistě přestává stačit poptávce.

Jak tedy na to?

Rozhodně stojí za to využít dnů otevřených dveří (bývají často spojeny se zápisem). Pokud váháte mezi několika školkami, projděte si je všechny.
Zaprvé se podíváte, jak to ve školce vypadá, a zadruhé budete mít možnost zeptat se na vše, co vás trápí a uděláte si obrázek i o personálu.
Samotný zápis spočívá v tom, že obdržíte formuláře pro přihlášení dítěte (přihláška, evidenční list, přihláška ke stravování atd.). Ve školce si vás předběžně zapíší, aby měli přehled o počtu dětí – budou chtít jméno, datum narození, adresu (některé školky vyžadují rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče – pro jistotu si obojí vezměte). Formuláře si vezmete domů, kde je vyplníte; počítejte s návštěvou lékaře – na přihlášku je potřeba jeho vyjádření ke zdravotnímu stavu dítěte.
Po vyplnění přihlášky a potvrzení lékaře se přiháška odevzdá školce (většinou je daný termín pro vrácení přihlášek). Na základě přihlášky vyhotoví ředitelka školy rozhodnutí o přijetí či nepřijetí dítěte (mělo by se tak stát do třiceti dnů od podání přihlášky), které buď obdržíte poštou nebo si je vyzvednete přímo v MŠ. Většinou se už při odevzdání přihlášek můžete orientačně dozvědět, jaké jsou šance na přijetí. Obecně platí, že se přednostně přijímají děti předškolního věku nebo děti s bydlištěm v místě školky. Další kritéria se liší.
Pokud má dítě ve škoce sourozence, kamaráda, nebo máte požadavek, aby bylo dítě umístěno do určité třídy, uveďte to již při zápise. Požadavkům nemusí být vyhověno, ale některé školy k tomu přihlížejí (většinou tam, kde jsou věkově smíšené třídy).
Také se můžete dozvědět termín schůzky rodičů nově přijatých dětí (pokud ji škola pořádá), kde se dozvíte informace o škole, o tom, co dítě má umět při nástupu, co budete potřebovat, platby které vás čekají. Je zde prostor i pro dotazy.

Stručně nastíním základní informace:

Co by dítě mělo umět:

  • obouvat a zouvat bačkory a boty (tkaničky zaváže učitelka)
  • poznat si své oblečení (vše by mělo být podepsané)
  • oblékat a svlékat tričko, kalhoty, ponožky (učitelka připraví, nasměruje, pomůže, ale dítě by se mělo snažit)
  • vydržet sedět při jídle u stolu
  • jíst ovoce a zeleninu (pokud není dítě alergik)
  • samo se najíst lžící
  • pít ze skleničky
  • umývat si ruce mýdlem, utírat se do ručníku, ovládat kohoutek (některé školky již mají pákové baterie, nebo bezdotekové zařízení – informujte se při zápise)
  • používat záchod – včas si dojít, utírat si zadeček (pleny jsou nepřípustné)
  • používat kapesník, vysmrkat se
  • zvládat chůzi po schodech

Nezapomínejte, že od zápisu do nástupu do školky je spousta času. Je zbytečné se teď trápit tím, že to dítě ještě neumí. Oblékání se lépe trénuje na jaře, když už není tolik vrstev; a i boty jsou snadnější. Rozhodně z toho dítě nebude zkoušené při zápise, tak zůstaňte v klidu a trpělivě a pomaloučku nacvičujte to, co je třeba.

Co budete do MŠ potřebovat:

  • bačkory (pantofle nejsou vhodné)
  • náhradní spodní prádlo, ponožky, tričko (i větším dětem se může stát, že se mohou polít)
  • oblečení do třídy
  • oblečení na pobyt venku (džíny nejsou na vycházku to pravé – také musíte počítat s tím, že se děti venku zašpiní)
  • pyžamo (v pondělí přinesete čisté, v pátek si ho odnesete domů, nezapomeňte ho podepsat)
  • pytel na ramínko do šatny (v některých školkách nejsou potřeba)
  • dále dle specifik školy (triko na VV, zubní kartáček…)

Platby:

  • školné (platí se měsíčně, hradí se z něj energie, hračky, výtvarné potřeby, vybavení… Částka se liší, orientačně počítejte 200-600,-Kč. Děti předškolního věku a děti s odkladem školní docházky jsou od platby osvobozeny.)
  • stravné (platí se měsíčně dle docházky dítěte. Zahrnuje buď ranní svačinu, oběd, odpolední svačinu nebo jen ranní svačinu a oběd. Také se seznamte se způsobem odhlašování dítěte, aby se vám oběd v případě nepřítomnosti nepočítal.)
  • kroužky (platí je děti které kroužky navštěvují, ceny se liší. Také počítejte s tím, že většina kroužků je určena větším dětem.)
  • výlety a akce školy (v některých školkách se vybírá pololetně, někde zvlášť na každou akci)

A v září už přichází ta velká chvíle – jdete společně poprvé do školky.
Dostanete svoji značku, projdete si zázemí (umyvárnu, záchod – aby dítko vědělo, kam zamířit, až bude potřeba) a pak už na vás čeká třída, paní učitelka a spousta kamarádů, zážitků – zkrátka nová životní etapa pro dítě i jeho maminku …
Ve většině školek probíhá „adaptační období“ – dítě je ve třídě s rodičem.
První den tak hodinku, postupně se prodlužuje doba setrvání dítěte ve školce a maminka se posílá na nákup, dítě se už pomalu osamostatňuje. Jen malé procento dětí vše zvládne bez slzičky, tak se proti nim obrňte a důvěřujte učitelce. Většinou netrvají déle než pět minut a pak si jde hledat lepší zábavu. Důležité je, aby maminka rychle odešla, neloučila se dlouho s dítětem, nestála za oknem, kde by ji mohlo dítě spatřit.
Adaptace trvá přibližně týden, pak už by to mělo dítě zkoušet samo, aby si nezvyklo na to, že je tam rodič stále s ním. Pak to snáší ještě hůře a jednou tam stejně bude muset chodit samo.
Pokud chcete, aby dítě spalo, učiňte tak po domluvě s učitelkou, ale alespoň čtrnáct dní choďte jen na dopoledne, aby to pro dítě nebyl moc velký skok.
Z kraje září bývá schůzka rodičů, kde Vám informace upřesní. Pak probíhají ještě schůzky ve třídách, kde se dozvíte specifika vaší třídy, seznámíte se s učitelkami a budete se moct ptát.
Pokud má vaše dítě nějaká omezení (zdravotní problémy, alergie…), obeznamte s tím učitelky. Čím více o dítěti vědí, tím lépe. Také od Vás pravděpodobně budou chtít kopii kartičky pojišťovny pro případ, že by bylo nutné s dítětem navštívit lékaře.
První tři měsíce jsou více či méně seznamovací – dítě si zvyká na režim, nové kamarády, prostředí, vstřebává pravidla. Není žádná ostuda, že třeba nekreslí žádné obrázky nebo se nezapojuje do činností. Důležité je, že si hraje, navazuje kontakty a nachází své místo v kolektivu. To ostatní se dostaví samo, až přijde ten správný čas.
Mohou přetrvávat potíže typu – „já tam dneska nechci“. Většinou to je jen zkouška nervů rodičů, dítě dobře ví jak na Vás, snaží se Vás tím obměkčit.
Tady je důležité zatnout zuby a nepovolit. Jakmile jednou ustoupíte, bude to zkoušet i nadále. To se může vyskytnout, i pokud je dítě po nemoci. Zvykne si na svůj starý režim a bude opět chvilku trvat, než se aklimatizuje na školku.
O školce doma mluvte hezky. Nestrašte s ní dítě, neznechucujte mu ji („ve školce to budeš muset dělat, počkej, paní učitelka tě naučí, děti se ti budou smát…“). Tím si může dítě vytvořit přirozený odpor, který je pak těžké překonat.
Přeji Vám mnoho štěstí při zápise, získání kvalitní učitelky, zvládnutí adaptace a spokojenost ve školce, mnoho krásných zážitků, výtvorů dětí a pěkné vzpomínky.

Informace, které uvádím, jsou pouze orientační. Každá školka má svá specifika a tudíž se mohou vyskytnout odlišnosti od toho, co jsem napsala.
Čerpám ze zkušeností ve školce s věkově smíšenými dětmi. Doufám, že jsem nic důležitého nevynechala, a že jsem Vám alespoň částečně opověděla na otázky, které Vás třeba trápily.

Napsal/a: Chmjorka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (50 vyjádření)

  • Díky, to ty taky ale to ty víš viď… 🙂

  • ty jsi jedna z mala hvezdiček chmjorko:)

  • Brmbulí není to nedůležité to určitě ne, ale neberu to jako povinnost že by dítě mělo kreslit kdoví co už při nástupu do školky, většinou pak mám dva tři roky na to ho k tomu dovést, nenásilně, tak aby ho to bavilo a většinou se to brzy povede, a že se do toho některým klukům předškolákům nechce neznamená že když dostanou práci tak že k tomu nezasednou a neudělají ji. Udělají a obrázky nejsou odbyté, jen na nich člověk vidí že jejich srdci jsou bližší jiné věci. Každý jsme holt na něco jiného. A já osobně jsem dost výtvarně zaměřená takže v týdnu minimálně dvakrát malujeme a jednou tvoříme a krom chlapečka který měl nedávno tři roky a ještě se rozkoukává si obrázek udělají všichni.
    Ono je to jako u tebe, těžko se to vysvětluje, líp když to člověk vidí.
    Jinak s předskoláky pracujeme krom pracovních listů i v pracovních sešitech, mají hodnotící razítka a tam se snaží o co nejlepší výsledky, tam eliminujeme přetahovánía vychytáváme další mouchy. Je radikální rozdíl mezi zářím a dneškem.
    Opravdu na kreslení a přípravu školáčků „nekašlu“

  • anonymni…..netvrdila bych ze kresleni neni dulezite…heo hodne dulezite jako predvoj pro psani….kdo nerad kresli….nerad pise….kdo neumi presne vybarvovat bude skarede psat….ja vim blbosti…ale je treba myslet dopredu a rodice sami potom rikaji…ja vim ale kdyz on kreslit nechtel…tyhle deti maji pak vazne problemy a neni nic horsiho nez do psani nutit:(

  • Omlouvám se, nevšimla jsem si že nejsem přihlášená, tak dodávám jméno dodatečně Chmjorka

  • Anonymní

    Nancy27 s tím mluvením bych se zas tolik netrápila, mán letos chlapečka kterému rozumím tal každé desáté slovo, pak dalšího, ten je na tom malinko líp a holčičku která se mnou nemluví vůbec – zatím jen s vybranými dětmi a vietnamku která neumí česky a všichni jsou v pohodě 🙂 a že nekreslí? některým klukům se do toho nechce ještě jako předškolákům. Já tvrdím že když přijde tříleté dítě tak ať si klidně rok hraje, rozkoukává se, zvyká si, a na kreslení a ostatní má pak ještě dva roky. Když sám projeví zájem nebo reaguje na výzvu tak si práci udělá, ale jinak na tom nikterak netrvám – většinou tak do půl roku už dítě samo projeví zájem tak proč je di toho tlačit. U nás by jsme jen doporučili zapracovat na tom utírání, takže bych se zápisu nebála – je to fakt jjen zápis, žádné přijímací zkoušky s testy a do žáří je spousta času.

  • Ahoj maminy mám dceru 2.6 roku.Bydlíme na vesničce tak zde ve školce není moc dětí.Tak jsem vyzkoušela už loni jít k zápisu.Děti můžou chodit do školky od dvou let na to dopoledne a jen 5 dní v měsíci.Tak jsem se toho docela bála,že si bude špatně zvykat.K zápisu jsme šli pozdě,ale vše proběhlo dobře.Přišli jsme tam akorát když byli děti na svačině.Paní ředitelce nic neřekla a jen běhala po chodbě.A když děti šli ze sváči,tak chytila nějakého chlapečka za ruku a chtěla s ním jít do třídy.Nakonec jsem jí nemohla dostat domů.Přinástupu v září trochu plakala,ale asi za měsíc bylo vše ok.Dnes se denně ptá jestli půjde do školky a těší se až tam bude chodit denně.Spoustu věcí jí tam naučili i tomu stolování.Oni se v tom kolektivu chovají jinak než doma.Tak se maminky ničeho nabojte.PA.

  • Naboj Nancy, ve školce se vše doučí, uvidí ostatní děti. Ale je šikovný, hlavně s tím oblékáním. Pracovala jsem ve školce a děti, co to neuměly, oblékala.

  • U nás máme školku hned vedle baráku a máme zápis 22.května. Tak jsem zvědavá, co vše budou po našem synovi chtít. Největší problém má s mluvením, zkracuje si slova a rozumíme mu jen já , manžel a jiní z rodiny. Některá slova zní stejně. Také nemaluje a nekreslí, zato si staví kostičky a stavebnice, zajímá se o nářadí. Na záchod chodí a na velou si řekne – utřít musím zatím já. Jíst umí lžičkou i vidličkou, nůž mu nedávám, větší kusy mu předkrájím. Polévky je ale stále víc na stole a na podlaze než v něm. Oblékat a svlékat se umí – kromě ponožek nebo punčocháčů a bundy. Boty si většinou nazuje, když má zimní na zip, tak i zapne zip. Knoflíky zapínat neumí, zip je lepší. No tak uvidím, a pak napíšu, jak to dopadlo. Zdravím všechny maminky, které v nejbližší době toto také podstoupí.

  • Mates díky, přeci jen jsem na něco zapomněla – co se týká přijímání během roku tak to u nás taky funguje – je několik možností – pokud dítě chcete dát do školky až později, ale víte že to pak budete nutně potřebovat, je možné si školku do nástupu platit a tím mít místo jisté, další je že do dovršení třetího roku dítě navštěvuje 5dní v měsíci a po dovršení 3 let přechází na 4hodiny denně a poslední je zkusit školku v průběhu roku ne vždy všechny děti které se přihlásily nastoupí, stěhování atd a tím pádem se čas oc času místo uvolní, ale nelze na to spoléhat. Každopádně nejsou po začátku školního roku brány školky neprodyšně zavřené.
    Měsíc kdy malá dovrší tří let je zárověň měsícem kdy dítě z pětidenní docházky přechází na 4hodinovou, u nás se to řeší tak, že po domluvě s rodičem dítě nastupuje kolem narozenin na ty 4hod. denně aby pak nebyl problém.

  • No ještě dám ddodateček : a ten jsem zjistila když jsem tam poprvé s Kačkou dovedla i malou Eli – mám nastoupit v červenci znovu do práce a tak chci aby byla na školku zvyklá. Ve školce mi ji přijmuli ze dne na den, naštěstí to mají v osnovách. S tím že jí ještě nejsou 3 roky taky nebyl problém žádné zkoušení oblékání nebylo…. jen mě upozornili že od tohoto měsíce musím nosit na sociálku potvrzený papír.
    Tak jsem si ho byla rovnou na sociálce vyzvednout a poptat se co a jak.
    Takže maminy připravte se na to že potvrzení musí být školkou potvrzené a na sociálku odevzdané poslední pracovní den toho daného měsíce…. dříve ne a později raději také ne… tak mi to bylo zděleno, a pokavad by jste dítko třeba celý měsíc nedali musí te to potvrzení také odevzdat – s tím že školka vyplní kolonku nenavševal školku tento měsíc
    A ještě mi paní na soc. zdělila že by bylo pro mě i pro ně lepší kdyby ten měsíc co jí budou 3 roky do školky nechodila vůbec… že v tom je nějaký háček… tak nevím….

  • Anonymní

    V Brně „berou“ některé školky (spíše ty dražší) už od dvou let, případně během celého roku, podle toho kdy dítě dovrší daného věku. Helena.

  • Moc děkuji za užitečné informace, taky nás v únoru čeká zápis do MŠ.
    Při čtení článku na mě úplně dýchla atmosféra školky (moc ráda vzpomínám na svou vlastní školku) a uvědomila jsem si, že už máme doma opravdovou slečnu:-)
    Jsem moc zvědavá, jak to bude v září probíhat…

  • Martina 2

    Díky, pro nás je to teď také aktuální.

  • Díky moc za ohlasy, mám z nich velkou radost.
    O zabydlení ve školce bych strach neměla, naprosté většině dětí se to po prvotním rozkoukání povede.
    Co se týká chození po o, je to u nás taky u některých průšvih, tuhle chlapeček moc plakal v šatně a vyčítal mamince že jde moc brzo a že ani obrázek nestihl – a to tam byl poslední z dopoledních dětí. Bude to chtít velikou motivaci 🙂 Přiznám se, že mám z takových dětí velikou radost, člověk vidí že je ve školce dětem dobře a to je veliká odměna

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Díky, pro teď mám jasno.
    Tak ještě abychom „prošly“, teda hlavně aby bylo pro holky místo.
    A taky, aby se holky ve školce zabydlely – zatím vůbec netuší, že něco takového existuje.

  • Tak já měla to štěstí, že letos měli u nás málo dětí a prosili mně, abych zapsala dítě do školky už ve dvou a půl letech. Strašně se ji tam líbí, domů odpoledne vůbec nechce a nevím, jak ji v březnu vysvětlím, že musí domů po obědě.

  • Taky děkuji za aktuální článek:-) Nika se na školku šíleně těší,tak jsem zvědavá, jak to dopadne.

  • Chmjorko, moc hezký článek – a pro mě i dost užitečný, letos půjdeme podruhé zapsat Lucku do školky – poprvé měli plno, tak doufám, že letos už ji vezmou

  • Anonymní

    diky za informace

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist