Zápis a nástup do mateřské školy

Rubrika: Předškolní vzdělávání

420824_in_giving_we_receiveJako každý rok se po zápisech do školy pomalu blíží zápisy do mateřské školy. Spousta rodičů řeší problém, do které školky své dítě dát, a také to, zda vůbec někde bude šance dítě umístit, jelikož kapacita mnohých školek pomalu ale jistě přestává stačit poptávce.

Jak tedy na to?

Rozhodně stojí za to využít dnů otevřených dveří (bývají často spojeny se zápisem). Pokud váháte mezi několika školkami, projděte si je všechny.
Zaprvé se podíváte, jak to ve školce vypadá, a zadruhé budete mít možnost zeptat se na vše, co vás trápí a uděláte si obrázek i o personálu.
Samotný zápis spočívá v tom, že obdržíte formuláře pro přihlášení dítěte (přihláška, evidenční list, přihláška ke stravování atd.). Ve školce si vás předběžně zapíší, aby měli přehled o počtu dětí – budou chtít jméno, datum narození, adresu (některé školky vyžadují rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče – pro jistotu si obojí vezměte). Formuláře si vezmete domů, kde je vyplníte; počítejte s návštěvou lékaře – na přihlášku je potřeba jeho vyjádření ke zdravotnímu stavu dítěte.
Po vyplnění přihlášky a potvrzení lékaře se přiháška odevzdá školce (většinou je daný termín pro vrácení přihlášek). Na základě přihlášky vyhotoví ředitelka školy rozhodnutí o přijetí či nepřijetí dítěte (mělo by se tak stát do třiceti dnů od podání přihlášky), které buď obdržíte poštou nebo si je vyzvednete přímo v MŠ. Většinou se už při odevzdání přihlášek můžete orientačně dozvědět, jaké jsou šance na přijetí. Obecně platí, že se přednostně přijímají děti předškolního věku nebo děti s bydlištěm v místě školky. Další kritéria se liší.
Pokud má dítě ve škoce sourozence, kamaráda, nebo máte požadavek, aby bylo dítě umístěno do určité třídy, uveďte to již při zápise. Požadavkům nemusí být vyhověno, ale některé školy k tomu přihlížejí (většinou tam, kde jsou věkově smíšené třídy).
Také se můžete dozvědět termín schůzky rodičů nově přijatých dětí (pokud ji škola pořádá), kde se dozvíte informace o škole, o tom, co dítě má umět při nástupu, co budete potřebovat, platby které vás čekají. Je zde prostor i pro dotazy.

Stručně nastíním základní informace:

Co by dítě mělo umět:

  • obouvat a zouvat bačkory a boty (tkaničky zaváže učitelka)
  • poznat si své oblečení (vše by mělo být podepsané)
  • oblékat a svlékat tričko, kalhoty, ponožky (učitelka připraví, nasměruje, pomůže, ale dítě by se mělo snažit)
  • vydržet sedět při jídle u stolu
  • jíst ovoce a zeleninu (pokud není dítě alergik)
  • samo se najíst lžící
  • pít ze skleničky
  • umývat si ruce mýdlem, utírat se do ručníku, ovládat kohoutek (některé školky již mají pákové baterie, nebo bezdotekové zařízení – informujte se při zápise)
  • používat záchod – včas si dojít, utírat si zadeček (pleny jsou nepřípustné)
  • používat kapesník, vysmrkat se
  • zvládat chůzi po schodech

Nezapomínejte, že od zápisu do nástupu do školky je spousta času. Je zbytečné se teď trápit tím, že to dítě ještě neumí. Oblékání se lépe trénuje na jaře, když už není tolik vrstev; a i boty jsou snadnější. Rozhodně z toho dítě nebude zkoušené při zápise, tak zůstaňte v klidu a trpělivě a pomaloučku nacvičujte to, co je třeba.

Co budete do MŠ potřebovat:

  • bačkory (pantofle nejsou vhodné)
  • náhradní spodní prádlo, ponožky, tričko (i větším dětem se může stát, že se mohou polít)
  • oblečení do třídy
  • oblečení na pobyt venku (džíny nejsou na vycházku to pravé – také musíte počítat s tím, že se děti venku zašpiní)
  • pyžamo (v pondělí přinesete čisté, v pátek si ho odnesete domů, nezapomeňte ho podepsat)
  • pytel na ramínko do šatny (v některých školkách nejsou potřeba)
  • dále dle specifik školy (triko na VV, zubní kartáček…)

Platby:

  • školné (platí se měsíčně, hradí se z něj energie, hračky, výtvarné potřeby, vybavení… Částka se liší, orientačně počítejte 200-600,-Kč. Děti předškolního věku a děti s odkladem školní docházky jsou od platby osvobozeny.)
  • stravné (platí se měsíčně dle docházky dítěte. Zahrnuje buď ranní svačinu, oběd, odpolední svačinu nebo jen ranní svačinu a oběd. Také se seznamte se způsobem odhlašování dítěte, aby se vám oběd v případě nepřítomnosti nepočítal.)
  • kroužky (platí je děti které kroužky navštěvují, ceny se liší. Také počítejte s tím, že většina kroužků je určena větším dětem.)
  • výlety a akce školy (v některých školkách se vybírá pololetně, někde zvlášť na každou akci)

A v září už přichází ta velká chvíle – jdete společně poprvé do školky.
Dostanete svoji značku, projdete si zázemí (umyvárnu, záchod – aby dítko vědělo, kam zamířit, až bude potřeba) a pak už na vás čeká třída, paní učitelka a spousta kamarádů, zážitků – zkrátka nová životní etapa pro dítě i jeho maminku …
Ve většině školek probíhá „adaptační období“ – dítě je ve třídě s rodičem.
První den tak hodinku, postupně se prodlužuje doba setrvání dítěte ve školce a maminka se posílá na nákup, dítě se už pomalu osamostatňuje. Jen malé procento dětí vše zvládne bez slzičky, tak se proti nim obrňte a důvěřujte učitelce. Většinou netrvají déle než pět minut a pak si jde hledat lepší zábavu. Důležité je, aby maminka rychle odešla, neloučila se dlouho s dítětem, nestála za oknem, kde by ji mohlo dítě spatřit.
Adaptace trvá přibližně týden, pak už by to mělo dítě zkoušet samo, aby si nezvyklo na to, že je tam rodič stále s ním. Pak to snáší ještě hůře a jednou tam stejně bude muset chodit samo.
Pokud chcete, aby dítě spalo, učiňte tak po domluvě s učitelkou, ale alespoň čtrnáct dní choďte jen na dopoledne, aby to pro dítě nebyl moc velký skok.
Z kraje září bývá schůzka rodičů, kde Vám informace upřesní. Pak probíhají ještě schůzky ve třídách, kde se dozvíte specifika vaší třídy, seznámíte se s učitelkami a budete se moct ptát.
Pokud má vaše dítě nějaká omezení (zdravotní problémy, alergie…), obeznamte s tím učitelky. Čím více o dítěti vědí, tím lépe. Také od Vás pravděpodobně budou chtít kopii kartičky pojišťovny pro případ, že by bylo nutné s dítětem navštívit lékaře.
První tři měsíce jsou více či méně seznamovací – dítě si zvyká na režim, nové kamarády, prostředí, vstřebává pravidla. Není žádná ostuda, že třeba nekreslí žádné obrázky nebo se nezapojuje do činností. Důležité je, že si hraje, navazuje kontakty a nachází své místo v kolektivu. To ostatní se dostaví samo, až přijde ten správný čas.
Mohou přetrvávat potíže typu – „já tam dneska nechci“. Většinou to je jen zkouška nervů rodičů, dítě dobře ví jak na Vás, snaží se Vás tím obměkčit.
Tady je důležité zatnout zuby a nepovolit. Jakmile jednou ustoupíte, bude to zkoušet i nadále. To se může vyskytnout, i pokud je dítě po nemoci. Zvykne si na svůj starý režim a bude opět chvilku trvat, než se aklimatizuje na školku.
O školce doma mluvte hezky. Nestrašte s ní dítě, neznechucujte mu ji („ve školce to budeš muset dělat, počkej, paní učitelka tě naučí, děti se ti budou smát…“). Tím si může dítě vytvořit přirozený odpor, který je pak těžké překonat.
Přeji Vám mnoho štěstí při zápise, získání kvalitní učitelky, zvládnutí adaptace a spokojenost ve školce, mnoho krásných zážitků, výtvorů dětí a pěkné vzpomínky.

Informace, které uvádím, jsou pouze orientační. Každá školka má svá specifika a tudíž se mohou vyskytnout odlišnosti od toho, co jsem napsala.
Čerpám ze zkušeností ve školce s věkově smíšenými dětmi. Doufám, že jsem nic důležitého nevynechala, a že jsem Vám alespoň částečně opověděla na otázky, které Vás třeba trápily.

Napsal/a: Chmjorka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (50 vyjádření)

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Mykes, naše holky se taky narodily dřív, takže vím, že do 3 let „mají nárok“. Já je srovnávám maximálně mezi sebou – a každá je jiná a šikovná na něco jiného.
    Ale to víš, tady výše uvedené dovednosti jsou jakýmsi měřítkem. A potěšilo mě, jaký holky udělaly za ty cca 2 měsíce pokrok (a někoho to mé zjištění třeba může uklidnit).

  • Ahoj Jarmuchko.
    Neboj,když šla naše Martina loni v prosinci poprvé do školky,tak jsem trpěla skoro komplexem,že nic neumí,protože od ostatních maminek jsem jen slyšela,ten umí zpívat,ten se oblýkne sám,ten si sám utře zadek…Přesto,že jsem věděla,že naši Martinu nemůžu kvůli jejímu brzkému narození s ostatníma dětima srovnávat.Ale za ten skoro rok hodně věcí poskočilo dopředu.A je zvláštní,že zatímco já na ni doma láteřím,jako že se sama neobleče,nevysleče atp,tak paní učitelky ji chválí.Jediné,co můžu poradit je-nesrovnávat s ostatníma dětima-hlavně ne s těma od těch maminek,u kterých máš pocit,že si myslí.že mají geniální děti.

  • Jarmuschko, můžu tě s klidným svědomím uklidnit.Ve třídě, kam chodí Nika, je celkem dost dětí, kterým musí paní učitelky pomáhat na toaletě, s oblíkáními a obouváním. Pro malou chodím, když se vrací z venku, takže to vidím na vlastní oči. Učitelky jsou dvě a na vycházku mají ještě pomocnici. Takže všechny tři kmitají až běda:-))) I když se to dle pokynů nezdá, tak s tím školka prostě počítá:-)

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Jak se blíží „náš“ nástup do školky, znovu si pročítám, co by holky měly zvládat.
    Ještě začátkem prázdnin jsem byla naprosto zoufalá – měla jsem pocit, že holky nic neumí.
    Teď mám pocit, že už skoro odpovídají požadavkům.
    Tedy zpočátku asi budou potřebovat více podpory a asistence ze strany učitelek v MŠ, ale věřím, že po vzoru ostatních dětí se rychle doučí zbývající. A navíc – ještě nám pár týdnů zbývá.

  • Anonymní

    Hanko,ja taky nemam trvale bydliste kde bydlim,a malá tu chodí v pohode do skolky.dokonce sme s e prestehovali z casti mesta kde ma skolku na jiny a ja ji tam vozim,je dobra.nikdy se mne neptali na trvaly pobyt chteli jen adresu kde bydlime.prece to je hloupost,brat to podle trvaleho bydliste.to bych mohla mít taky trvale b,v Brně,a vozit tam dite do skolky treba z pardubic kde bych byla v podnajmu?asi ne co?my uz sme v tretim podnajmu,a nikde sme si nesmeli udelat trvalak.

  • Anonymní

    hello, my name is sina

  • Anonymní

    hello, my name is sina

  • Anonymní

    windows must die:):):)

  • Anonymní

    windows must die:):):)

  • Anonymní

    windows must die:):):)

  • Anonymní

    windows must die:):):)

  • Anonymní

    Pro Petronelu – ony maminky na mateřské hledající práci aby neztratily nárok na rodič. příspěvek můžou dát děti do školky jen na 4 hodiny.Kdežto vy budete pobírat dávky na mimi a váš malý tudíž může být zapsán na celý den – což je pro školku výhodnější jednaktím, že víc zaplatíte (aspoň u nás to tak je, 1/2 den je za polovic, a taky školka dostane větší dotaci. Je to celkem binec, protože pokud práci hledáte a máte tříleté dítě a potřebujete operativně ho do školky vzít, tak vám ho nevemou, ale maminy, co jsou s druhým dítětem doma a školku až tak nepotřebujou tak jsou upřednostněny díky dotacím.

  • Anonymní

    petronelo nebyla bych az tak soucitná s tema jinejma.reditelka urcite vi proc chce prijmout prave vas.ja dala holku taky takhle do skolky,skoro nemluvila,tyden pred nastupem teprve prestala nosit pliny na spani pres den,nepoznala sve věci.a ted?je nehorazny jak se behem chvile „rozkecala¨,nedavno byla i na ŠVP,vi co je jeji,pekne ji ve skolce(me doma neji nic).jo,taky sem doma s malym mimcem

  • Petronela

    Ahojky CHmjorko,letost jsem taky byla s malím u zápisu do školky a docel jsem byla v šoku já i můj muž.Malímu teď v dubnu byli 2 teprve začíná mluvit tak, že mu je rozumět a co se týká oblíkání,slíkání a utírání zadečku o tom nemůže být ani řeč.Hned jsem paní ředitelce řekla na začátku, že do školky pospíchat asi nebudeme, jelikož čekáme na podzim mimi,a ona nás jakýmsi záhadným způsobem donutila podepsat přihlášku do školky a to už od ledna.(aby prý dostala dotaci na malího,od dubna že by ho nevzala)A navíc nám řekla, že na 4hod.nehrozí jen na celý den.Což mi taky vadí.Nic méně ještě jsme nebyli u doktorky s papírem jestli tam může nebo ne a myslím si že malího určitě od ledna nedám.Taky jsem mluvila s holkama které mají stejně staré děti a šikovnější než je náš malej a ty nevzala,řekla jim ať přijdou až za rok,což byla pro mě další šokující zpráva.Ty holky hledají práci po mateřský a budou potřebovat dát děti do školky a já budu doma a mám ho tam dávat na celý den a zabírat místo jinejm?Zdá se mi to na hlavu postavený.Doufám, že moje prozatím odmítnutné místo dostane někdo kdo ho potřebuje a malej o rok dýl nebude mít kvůli tomu ve školce problémy.

  • Musíš tam být přihlášená ty, jakožto zákoný zástupce i malá. Podle nového zákona přechodné bydliště myslím už není (ale to nevím přesně, ještě jsem to nezkoumala). Úplně ideálně by bylo přihlásit se třeba k někomu zmámému, on s tebou pak může sepsat jakousi smlouvu o užívání prostor nebo podnájemní smlouvu – některé školky to požadují (nám místní úřad přímo do směrnice vypsal že máme zkontrolovat občanku a požadovat nájemní smlouvu – my jsme to teda nedělaly, ale najdou se i zařízení kde to chtít můžou).

  • Anonymní

    Chmjorko,
    děkuji moc za rychlou odpověď. Musím přiznat, že už mě to s tou změnou bydliště napadlo.. Myslíš jako přihlásit dítě k trvalému pobytu třeba na adrese radnice? Nebo i mě jako matku? To jsou paradoxy! Sranda je, že jsme se nedávno přistěhovali sem, takže jsem tu k trvalému pobytu přihlášená jen dva měsíce, ještě nemám ani vyřízenou občanku a už bych měnila..
    Říkám si, jak tedy umísťují děti do školek lidi, co bydlí někde přechodně? To asi nemaj šanci, ne?
    Jinak- díky těmhle problémům jsem na Internetu našla tyhle stránky a asi už je neopustim. Alespoň nějaká výhra! Děkuji, Hanka

  • Hani smysl ti asi nevysvětlím, taky nechápu, ale v podstatě je to hlavně z toho důvodu že momentálně se úřady bojí nejvíc toho že budou jejich školky nacpané k prasknutí a tím pádem se dřív nebo později objeví nátlak ze strany obyvatel spadajících pod ten daný úřad s požadavkem na zvýšení kapacity školek – což pro úřad znamená investici do oblasti, která pro něj vůbec není atraktivní a tudíž se jim do toho nechce. Proto se vydala smšrnice, podle které se přednostně berou děti z oblasti krerá spadá pod daný úřad a danou školku (pokud se děti vejdou a zbyde místo tak se stav doplní dětmi z odjinud,ale tam pak platí že se přijímají podle věku – starší mají přednost. No a pokud se děti té dané části nevejdou, pak nezbývá nic jiného než navýšit kapacitu nebo zajistit umístění spadajících dětí jinam.) Jinak dotaci platí každý úřad na každé dítě školce do které dítě dochází – ma menší děti část(další část platí rodiče fornou školného) a na větší v plné míře. Samozřejmě že v rámci škudlení se dějě to, že pokud je dítě odjinud, musí dotaci platit úřad pod který dítě spadá. To však bývá kamenem úrazu – stává se že úřad toto odmítne (proč by měl poslat dotaci jiné školce než kterou zřizuje a když nemáte zájem o naši školku tak si dotace hraďte sami). Už se tu i takový dotaz objevil v poradně škola/školka. Tam je jediná rada jak se tomuhle všemu vyhnout – přihlásit se k trvalému pobytu tam kde chceš dávat dítě do školky. Pak máš bydliště na tom správném místě, dotace platí úřad za „svého“ občana a při přijímání je přednost před ostatními. Já to považuju za zoufalé, ale radíme to rodičům, jelikož mají šanci na přijetí a na nás pak úřad neřve že jsme vzali tolik a tolik jiných dětí. Ono totiž vlastně nezáleží kde bydlíte, ale jakou udáte adresu trvalého bydliště. Na tu adresu se pak v podstatě jen posílá rozhodnutí o přijetí (pokud se nepředává osobně), jinak nějaká korespondence se školkou neprobíhá.

  • Anonymní

    Ráda bych se zeptala na jednu věc:mému synovi budou v červnu tři roky, jsem doma na mateřské. Našla jsem si v nejbližším městečku od září práci, byla jsem se tam informovat na školku, ale bylo mně řečeno, že spadáme do jiné školky(v jiné obci), takže nám ho tam nejspíše nevezmou, protože by na něj nedostali dotaci. Prý dají přednost dítěti místnímu, na něhož dotaci dostanou. Nechápu tenhle systém s dotacemi, kdy někdo rozhoduje o tom, kam mám dát dítě do školky. Přijde mi hloupost v jedné obci bydlet, ve druhé pracovat a ve třetí mít dítě ve školce. Dokážete mi někdo vysvětlit smysl takové politiky? Děkuji, Hanka

  • Anonymní

    Omlouvám se za ty chyby v textu výše! Stydím se.

  • Anonymní

    Brmbulka: Já bych to s tím kreslením při nástupu do školky nehrotila. Některé děti to odmítají, protože je to pro ně neznámé – doma kreslí minimálně nebo vůbec, nebo to odmítají z jiného důvodu. Někteří nechtějí kreslit, protože neumí držet tužku, popř. ji drží křečovitě, bolí je z toho ručička a kreslení jim moc nejde. Já bych dítě rozhodně nenutila. Měla jsem ve třídě chlapečka, který nekreslil vůbec a vášnivě protestoval, když jsem mu kreslení nabídla. Ale asi po měsíci už si dal říct, že si nakreslíme něco společně, kdy jsem s ním držela pastelku a vedla mu ruku! Po čase přešel k tomu, že mi řekl „já sám“. Teď už začíná sám vykreslovat obrázky a objevují se první náznaky kreslení hlavonožce.
    Takže já si myslím, že ono to u všech dětí časem přijde. U někoho holt později… Předškoláci by ale měli určitě kreslit všichni, aby si zvykali na správné držení tužky.
    Nancy27 bych řekla, že podle toho, co popisuje, je její chlapeček šikovný! Některé tříleté děti, které mám ve třídě tohle na začátku roku zdaleka neuměly! A to že se neumí utřít, když jde na velkou je podle mě u tak malého dítěte normální. Já mám letos třídu kde jsou jen tříleté děti a utřít se neuměl na začátku roku nikdo a i teď to dost pokulhává. Abych pravdu řekla, tak v tomhle dětem raději pomůžu, než aby si ušpinili prádlo a polovinu WC. Však oni to časem taky zvládnou. A ten čas jsem ochotna jim dát!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist