Zápis a nástup do mateřské školy

Rubrika: Předškolní vzdělávání

420824_in_giving_we_receiveJako každý rok se po zápisech do školy pomalu blíží zápisy do mateřské školy. Spousta rodičů řeší problém, do které školky své dítě dát, a také to, zda vůbec někde bude šance dítě umístit, jelikož kapacita mnohých školek pomalu ale jistě přestává stačit poptávce.

Jak tedy na to?

Rozhodně stojí za to využít dnů otevřených dveří (bývají často spojeny se zápisem). Pokud váháte mezi několika školkami, projděte si je všechny.
Zaprvé se podíváte, jak to ve školce vypadá, a zadruhé budete mít možnost zeptat se na vše, co vás trápí a uděláte si obrázek i o personálu.
Samotný zápis spočívá v tom, že obdržíte formuláře pro přihlášení dítěte (přihláška, evidenční list, přihláška ke stravování atd.). Ve školce si vás předběžně zapíší, aby měli přehled o počtu dětí – budou chtít jméno, datum narození, adresu (některé školky vyžadují rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče – pro jistotu si obojí vezměte). Formuláře si vezmete domů, kde je vyplníte; počítejte s návštěvou lékaře – na přihlášku je potřeba jeho vyjádření ke zdravotnímu stavu dítěte.
Po vyplnění přihlášky a potvrzení lékaře se přiháška odevzdá školce (většinou je daný termín pro vrácení přihlášek). Na základě přihlášky vyhotoví ředitelka školy rozhodnutí o přijetí či nepřijetí dítěte (mělo by se tak stát do třiceti dnů od podání přihlášky), které buď obdržíte poštou nebo si je vyzvednete přímo v MŠ. Většinou se už při odevzdání přihlášek můžete orientačně dozvědět, jaké jsou šance na přijetí. Obecně platí, že se přednostně přijímají děti předškolního věku nebo děti s bydlištěm v místě školky. Další kritéria se liší.
Pokud má dítě ve škoce sourozence, kamaráda, nebo máte požadavek, aby bylo dítě umístěno do určité třídy, uveďte to již při zápise. Požadavkům nemusí být vyhověno, ale některé školy k tomu přihlížejí (většinou tam, kde jsou věkově smíšené třídy).
Také se můžete dozvědět termín schůzky rodičů nově přijatých dětí (pokud ji škola pořádá), kde se dozvíte informace o škole, o tom, co dítě má umět při nástupu, co budete potřebovat, platby které vás čekají. Je zde prostor i pro dotazy.

Stručně nastíním základní informace:

Co by dítě mělo umět:

 • obouvat a zouvat bačkory a boty (tkaničky zaváže učitelka)
 • poznat si své oblečení (vše by mělo být podepsané)
 • oblékat a svlékat tričko, kalhoty, ponožky (učitelka připraví, nasměruje, pomůže, ale dítě by se mělo snažit)
 • vydržet sedět při jídle u stolu
 • jíst ovoce a zeleninu (pokud není dítě alergik)
 • samo se najíst lžící
 • pít ze skleničky
 • umývat si ruce mýdlem, utírat se do ručníku, ovládat kohoutek (některé školky již mají pákové baterie, nebo bezdotekové zařízení – informujte se při zápise)
 • používat záchod – včas si dojít, utírat si zadeček (pleny jsou nepřípustné)
 • používat kapesník, vysmrkat se
 • zvládat chůzi po schodech

Nezapomínejte, že od zápisu do nástupu do školky je spousta času. Je zbytečné se teď trápit tím, že to dítě ještě neumí. Oblékání se lépe trénuje na jaře, když už není tolik vrstev; a i boty jsou snadnější. Rozhodně z toho dítě nebude zkoušené při zápise, tak zůstaňte v klidu a trpělivě a pomaloučku nacvičujte to, co je třeba.

Co budete do MŠ potřebovat:

 • bačkory (pantofle nejsou vhodné)
 • náhradní spodní prádlo, ponožky, tričko (i větším dětem se může stát, že se mohou polít)
 • oblečení do třídy
 • oblečení na pobyt venku (džíny nejsou na vycházku to pravé – také musíte počítat s tím, že se děti venku zašpiní)
 • pyžamo (v pondělí přinesete čisté, v pátek si ho odnesete domů, nezapomeňte ho podepsat)
 • pytel na ramínko do šatny (v některých školkách nejsou potřeba)
 • dále dle specifik školy (triko na VV, zubní kartáček…)

Platby:

 • školné (platí se měsíčně, hradí se z něj energie, hračky, výtvarné potřeby, vybavení… Částka se liší, orientačně počítejte 200-600,-Kč. Děti předškolního věku a děti s odkladem školní docházky jsou od platby osvobozeny.)
 • stravné (platí se měsíčně dle docházky dítěte. Zahrnuje buď ranní svačinu, oběd, odpolední svačinu nebo jen ranní svačinu a oběd. Také se seznamte se způsobem odhlašování dítěte, aby se vám oběd v případě nepřítomnosti nepočítal.)
 • kroužky (platí je děti které kroužky navštěvují, ceny se liší. Také počítejte s tím, že většina kroužků je určena větším dětem.)
 • výlety a akce školy (v některých školkách se vybírá pololetně, někde zvlášť na každou akci)

A v září už přichází ta velká chvíle – jdete společně poprvé do školky.
Dostanete svoji značku, projdete si zázemí (umyvárnu, záchod – aby dítko vědělo, kam zamířit, až bude potřeba) a pak už na vás čeká třída, paní učitelka a spousta kamarádů, zážitků – zkrátka nová životní etapa pro dítě i jeho maminku …
Ve většině školek probíhá „adaptační období“ – dítě je ve třídě s rodičem.
První den tak hodinku, postupně se prodlužuje doba setrvání dítěte ve školce a maminka se posílá na nákup, dítě se už pomalu osamostatňuje. Jen malé procento dětí vše zvládne bez slzičky, tak se proti nim obrňte a důvěřujte učitelce. Většinou netrvají déle než pět minut a pak si jde hledat lepší zábavu. Důležité je, aby maminka rychle odešla, neloučila se dlouho s dítětem, nestála za oknem, kde by ji mohlo dítě spatřit.
Adaptace trvá přibližně týden, pak už by to mělo dítě zkoušet samo, aby si nezvyklo na to, že je tam rodič stále s ním. Pak to snáší ještě hůře a jednou tam stejně bude muset chodit samo.
Pokud chcete, aby dítě spalo, učiňte tak po domluvě s učitelkou, ale alespoň čtrnáct dní choďte jen na dopoledne, aby to pro dítě nebyl moc velký skok.
Z kraje září bývá schůzka rodičů, kde Vám informace upřesní. Pak probíhají ještě schůzky ve třídách, kde se dozvíte specifika vaší třídy, seznámíte se s učitelkami a budete se moct ptát.
Pokud má vaše dítě nějaká omezení (zdravotní problémy, alergie…), obeznamte s tím učitelky. Čím více o dítěti vědí, tím lépe. Také od Vás pravděpodobně budou chtít kopii kartičky pojišťovny pro případ, že by bylo nutné s dítětem navštívit lékaře.
První tři měsíce jsou více či méně seznamovací – dítě si zvyká na režim, nové kamarády, prostředí, vstřebává pravidla. Není žádná ostuda, že třeba nekreslí žádné obrázky nebo se nezapojuje do činností. Důležité je, že si hraje, navazuje kontakty a nachází své místo v kolektivu. To ostatní se dostaví samo, až přijde ten správný čas.
Mohou přetrvávat potíže typu – „já tam dneska nechci“. Většinou to je jen zkouška nervů rodičů, dítě dobře ví jak na Vás, snaží se Vás tím obměkčit.
Tady je důležité zatnout zuby a nepovolit. Jakmile jednou ustoupíte, bude to zkoušet i nadále. To se může vyskytnout, i pokud je dítě po nemoci. Zvykne si na svůj starý režim a bude opět chvilku trvat, než se aklimatizuje na školku.
O školce doma mluvte hezky. Nestrašte s ní dítě, neznechucujte mu ji („ve školce to budeš muset dělat, počkej, paní učitelka tě naučí, děti se ti budou smát…“). Tím si může dítě vytvořit přirozený odpor, který je pak těžké překonat.
Přeji Vám mnoho štěstí při zápise, získání kvalitní učitelky, zvládnutí adaptace a spokojenost ve školce, mnoho krásných zážitků, výtvorů dětí a pěkné vzpomínky.

Informace, které uvádím, jsou pouze orientační. Každá školka má svá specifika a tudíž se mohou vyskytnout odlišnosti od toho, co jsem napsala.
Čerpám ze zkušeností ve školce s věkově smíšenými dětmi. Doufám, že jsem nic důležitého nevynechala, a že jsem Vám alespoň částečně opověděla na otázky, které Vás třeba trápily.

Napsal/a: Chmjorka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (50 vyjádření)

 • Marci55

  Tady naštěstí problém se školkou nebyl

 • Anonymní

  Nám letos malou do školky nevzali a je to děs, protože nevíme kam s ní. Navíc nám docela obavu, že to nezvládne, je pořád taková dětská a podle článku, které jsem si přečetla na internetu http://www.familystar.cz/byli-jste-na-zapisu-do-materske-skolky/ si myslím, že by probrečela celé dny.Myslíte si, že je dobrá dát dítě jinam do kolektivu?

 • Anonymní

  Tak přesně takovýhle článek jsem hledala, konkrétně děkuji moc za poznámku v závorce u pižama, zrovna nakupuji a přemýšlím, kolik pižámek mám vlastně koupit.Uplně stejně to mám teda s teplákama a soupravama. Ryfle bych malé rozhodně do školky nedávala,ale nevím, jesli mám mít pro jistotu jedny tepláky na každý den, čili aspoň 5 kusů, nebo stačí třeba troje? Většinou peru o víkendu, takže bych asi musela začít prát i v týdnu.Chtěla bych jí taky koupit softshellovou bundičku, ale mám steach že ji tam zničí, nebo se stratí….Švagrová tam přišla o bundičku pro kluka.

 • Anonymní

  Prosím vás co se musí vzít na zápis do mateřské školky?Budeme něco s sebou potřebovat?Děkuji

 • Anonymní

  Od 1.3.2011 otevíráme novou soukromou mateřskou školu na Praze 8-Karlín. V případě dotazů nás kontaktujte na e-mail : info@thetiny.cz

 • Danniella

  Moc děkuji za článek. Všechno důležité stručně a jasně sepsáno, přesně to jsem potřebovala.
  Taky jsem trošku nervózní kvůli dovednostem, ale zjistila jsem, že si děti asi často rozmazlujeme. Když jsem po synovi začala chtít, aby si natáhl kalhoty, které mu podám do ruky, hned to zvládl. Doteď jsem mu je oblékala já. S obouváním se to taky rychle zlepšilo, když jsem s ním v klidu začala trénovat. Tak uvidíme.

 • Anonymní

  Dobrý večer, prosím o radu, mám doma, teď v prosinci, 3.letého syna, vloni mi ho do školky nevzali, oficiálně jsme u zápisu nebyli, kontaktovala jsem MŠ pouze mailem a všechny odpověděli negativně. Zaměstnavatel mi, naštěstí, s nástupem zpátky do práce, rok počká – čeká, mám ale obavu, aby se tento rok do školky vůbec dostal, v místě bydliště máme několik školek, jen nevím, jestli je možnost podat žádost v několika z nich, pro případ, že by se do jedné nedostal nebo se musí zapsat pouze do jedné ? Slyšela jsem, že se seznam zapsaných dětí v rámci jedné obce sleduje a bojím se, že by mi ho pak nevzali nikde … nemá s tím, prosím, někdo nějakou zkušenost ? Předem děkuji za případné odpovědi. Hezký večer. Andrea

 • Arabart, díky, jsem ráda že to někomu pomohlo, dnes jsem se sem taky vrátila s tím, že si zkopíruju adaptační část a pověsím na nástěnku u nás ve školce:-))

 • Chmjorko, pro nás je aktuální zápis letos, takže ti chci taky poděkovat, protože to je přesně ten článek, který jsem hledala, který mi podal odpovědi na všechny mé otázky. Díky, díky, díky!!!!

 • poldina

  Jarmuschko,měla jsem hrozné obavy než Míša nastoupil do školky.Tak nějak je šikovný,ale nechtěl si oblékat tepláky a boty,dokonce ani dodnes neumí přetáhnout mikinu přes hlavu.A je fakt,že jim paní učitelky hodně pomáhají.Dnes už si (během 14dní) dovede nasadit boty a zalepit suchý zip.Takže se rychle učí a odkoukává od ostatních dětí.A mikinu a bundu mu paní uč.vždycky zapne.Paní učitelky s tím zřejmě počítají,pomáhají dětem a hlavně je před každou vycházkou kontrolují.Tak přeji příjemný nástup a pak se nám pochlub jak to holčičky zvládají.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist