Svačinky v mateřské škole

Rubrika: Předškolní vzdělávání

Kuchařky mají velké možnosti, jak zpříjemnit malým strávníkům pobyt v mateřské škole. Děti pak na školku vzpomínají jako na místo, kde jim opravdu chutnalo…

Osobní doporučení rodičů s malými dětmi je to nejlepší, co může školka získat. Vztah k mateřské škole a její hodnocení ovlivňuje i úroveň stravování. Do stravovací skupiny předškolních zařízení patří i dětské domovy, internátní a celodenní MŠ, kde jsou příjem a rozložení stravy usměrňovány plánovaným celodenním jídelníčkem. Hodnoty pokrmů a nápojů mohou být efektivně sledovány, neboť do nich nevstupuje jeden z důležitých činitelů – rodina; na nikoho ze strávníků zde navíc přímo nepůsobí reklama v obchodní síti.

V celkovém profilu konzumace má dětská přesnídávka obsahovat 10–15 % z celodenního objemu jídla a nápojů. Pro dětského strávníka je důležitá pravidelnost, v MŠ je určená doba zpravidla kolem 9.30 hodin. Dítě může v důsledku nesprávného podávání jídla a nápojů trpět nechutenstvím – nemá chuť na jídlo, protože snídalo až kolem 8. hodiny; nebo má jiné chuťové preference, než mu nabízí přesnídávka. Časté jsou bolesti bříška a únava, protože naopak vůbec nesnídalo, a dokonce se po dlouhé noci ani nenapilo!

Velmi tedy záleží na rodičích, aby klidnou snídani dětí ohlídali a dbali zvláště na příjem tekutin. Někomu stačí bylinkový nesladký čaj a suchý rohlík nebo lupínky a na bohatou snídani dojde až později.

K svačině ovoce

K přesnídávce doporučuji především ovoce v průměrném množství 100–200 g. Jednoduchý sacharid fruktóza je velmi lehce stravitelný, chuť ovoce je přirozeně sladká, měkká konzistence a zajímavé tvary i barevnost děti přitahují. Co může být jednodušší než omýt jablko nebo broskev? Splňuje tedy všechny atributy správného působení na centrální nervovou soustavu. Přesnídávku doplňujeme vždy nápojem, ať se základem z mléka (čerstvé, s příchutí, termizované či zakysané mléčné výrobky) nebo vody (minerální, čaje, obilninové kávy, ovocné mošty, zeleninové džusy). Zejména v teplém období bychom neměli zapomínat na doplnění tekutin i v době venkovního pobytu. Lehce ochucená voda (ne ledová) nám pomůže ošetřit hospodaření v těle a rozvede v těle živiny následně přeměněné v energii k další činnosti. Dítě by se v předškolní době mělo názorně seznámit s co největším sortimentem potravin a znát přiměřeně věku výhody správné konzumace.

 

Informatorium, 5/2007)
Jedná se o ukázku z časopisu Informatorium 3-8, vydává Portál

Napsal/a: Olga Illková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Malá mi ve školce sní ovoce, to snad všechno, co jím dají, u zeleniny je to horší, mrkev dušenou ne, syrovou miluje, hrášek nemusí, ale do tří let mi ho jedla, rajče taky jí, ale nemusí papriku, okurek miluje, at už kyselý nebo salátový.
    Mají vyvážené svačinky a pestré, mívají k tomu i nápoje, mléčné, takže u nás ve školce jsem spokojena.
    Občas dostanou i nějakou mlsku, pribináčky tyčinky a nebo musli tyčinky, které, ale nejí:)

  • Horempádem

    No tak přiznávám, že ten první příspěvek taky ve mě všechno zježil. No je to z roku 2007, tak snad se už školka řídí předpisy 🙂

    Já naší školce mohu dát s klidným svědomím jedničku s hvězdičkou, co se týká stravování. Celodenní pití je dětem k dispozici. Svačinky velmi zdravé,kde nechybí zelenina ani ovoce nebo celozrnné pečivo. Obídky mě někdy překvapují, ale je to malá školka, tak asi holt si s tím mohou dát více práce a fantazii meze nekladou. Bála jsem se, aby dcerka ve školce jedla, než tam nastoupila. Občas si holt člověk vzpomene, jak to bylo, když my jsme chodili do školky 🙂 I známí nebo kamarádi vypráví story o tom, jak jim děti ve školce nic nepozřou. Naše princezna to ale zvládla a ve školce jí moc chutná a ani se jí nedivím menu mají výborné 😀

  • Anonymní

    no taku nás je pitný režim vpohode.naopak,učitelka mi večně říká že malá se celý den vyloženě NALÉÉÉÉVÁÁÁ.pak domu nosim pytliky s přočuranými tepláčky.
    zeleninu ani ovoce mi čerstvé nesní,pro ni je to fuuuj bleee.
    včera sem ji dala i večeri dušenou mrkev s bramborem a ona mi to vrátila at prý si to snim sama,že chce jenty brammbory.

  • Anonymní

    Moje dcera nechce ve školce odpolední svačinky zbytečně za ně platím když je vyhazuje. Dnes na mě vedoucí kuchyně křičela že je brát stejně MUSÍM!!!!!!
    Tak jak to tedy je? Prosím poraďte

  • Anonymní

    Ahojky,tak příspěvek předemnou mě upřímě zděsil.Syn má k dispozici pití(čaj-na přání i neslazený)po celý den,plus ke svačince a obědu další pití navíc(střídají džusy,minerálky, mléko apod.).K obědu ve školce mají buď kusové ovoce nebo zeleninové saláty.Na svačinky mívají většinou tmavé pečivo s různými pomazánkami,občas sladkou snídani(ovesná kaše,šáteček).Oběd je různorodý,jednou za 14 dní sladké jídlo,jinak spíš dietnější věci(filé,těstoviny apod.).Např.knedlíky od začátku školního roku mají až tento týden v pátek :-).

  • Anonymní

    Mám dceru 2,5 roku, která právě začala chodit do školky. Jídelníčkem jsem upřímně řečeno šokovaná. Děti nemají celé dopoledne kromě skleničky čaje ke svačině žádné pití. Ovoce ani zelenina nejsou na jídelníčku ani jednou za týden. A jídla typu svačina chleba s paštikou, oběd kaše z pytlíku párek mi vyrazily dech. Jak je tohle možné? To pro školky neplatí nějaké stravovací normy? Děkuju za odpověď a radu.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist