Pozvánka: Do školky bez slziček

Rubrika: Aktuality, Předškolní vzdělávání, Vývoj a výchova předškoláka

Pokud pro vás letošní 1. září bude ve znamení jednoho velkého poprvé, mohly by se vám hodit osvědčené rady, jak tuto velkou událost v životě vašich dětí prožít co nejpohodověji. Cenné tipy si z dalšího vysílání odnesou jistě i ti, kteří se po prázdninách budou do školky s dětmi jen vracet.

Letní prázdniny už načaly svoji poslední čtvrtinu a začátek dalšího školního roku se blíží. Pro školáky to znamená návštěvu v papírnictví a dalších obchodech, aby se dokoupily všechny potřebné pomůcky. Na budoucí školkáčky ale ve většině případů čeká první velká životní zkouška. Jak to zvládnou bez maminky?

Náročné období

Z vlastní zkušenosti vím, že pro nás rodiče je to přinejmenším stejně náročné období. Na jednu stranu se člověk těší, ale zároveň jsou tu obavy, jak to ten prcek zvládne. Toužíme jim to co nejvíce usnadnit, ale mnohdy se to ani přes veškerou snahu nedaří zvládnout bez slziček.

Když nastupovala do školky před lety Anička, měla jsem načteno spoustu moudrých rad. Ke školce jsme vždycky přistupovali pozitivně, hodně jsme si o ní doma povídali a společně se těšili. Přesto byl od druhé dne problém a ráno co ráno nás čekalo přemlouvání, dohadování a pláč, že do školky nepůjde. Trvalo to asi měsíc, než se smířila s tím, že to tak prostě bude. Pak stačila změna učitelky a problém nastal v menších obměnách nanovo.

Nepomáhal pozitivní přístup, vysvětlování ani úplatky, prostě jsme si to pokaždé museli nějak odtrpět a dát tomu čas.

školka

Dobrá rada nad zlato

V té době jsem byla ochotná skočit po jakémkoli návodu, jak tu náročnou situaci zvládnout. Jenže jich tenkrát moc nebylo a ty, které jsem našla byly vlastně na jedno brdo – pozitivní přístup, vysvětlování, vidina odměny, nebo se prostě přes krušné začátky přenést a dát tomu čas.

Když jsem se seznámila s Nevýchovou, byly už obě holky školačky. Přesto jsem se zaujetím poslouchala i příběhy dětí, které díky nevýchovným principům během chvilky změnily svůj přístup ke školce. Většinou stačila vhodně položená otázka, aby maminky odhalily jádro pudla. Za školkovým pláčem často stojí nečekaně banální problémy. Tedy z pohledu nás dospěláků, pro děti jsou v danou chvíli třeba „nesprávné“ kalhoty naprosto zásadní. Právě tento různý úhel pohledu způsobuje, že sami nemáme šanci problém odhalit.

Vážně je to tak jednoduché?

Popravdě nevím. Jak v některých situacích dám za nevýchovné principy ruku do ohně, s nevýchovným nástupem do školky nemám osobní zkušenost. Přesto věřím, že to tak fungovat může, jen to prostě nemám už jak ověřit.

I z toho důvodu bych vás ráda „uvrtala“ ke sledování dalšího online workshopu s Katkou Královou na téma

Jak nastoupit do školky bez slziček

v úterý 25. 8. 2015 od 20.00.

Katka nám poví a ukáže, jak dítěti pomoct zvládnout nástup do školky a zařídit, že to bude v září bez pláče pro dítě i pro vás.

I když naše holky po prázdninách čeká už 4. a 6. třída, nenechám si to ujít. Po zkušenostech z předchozích online workshopů totiž tuším, že to opět nebude čistě jen o školce a že si tam najdu cenné postřehy i pro sebe a své školačky. No a navíc budu koukat i za ty, kdo by se rádi zúčastnili, ale z různých důvodů jim to nevyjde, abych to pak opět mohla sepsat do nějakého článku.

Kdo má zájem, musí se přihlásit včas

Stejně jako posledně nebude článek s tipy z vysílání k dispozici všem návštěvníkům VD. Odkaz na něj pošlu pouze těm, kdo se na vysílání předem přihlásí přes odkaz v tomto článku.

Hlaste se proto i v případě, že už teď víte, že příští týden u toho být nemůžete.

Máte svoje osvědčené tipy, jak nástup do školky zvládnout?

Školní rok se blíží docela neúprosně, takže možná nebude od věci s dobrými radami začít už teď. Máte-li jakékoli osvědčené tipy, nebo naopak vážná varování, neváhejte a podělte se o ně. Ideálně v diskuzi, kterou jsem během sepisování tohoto článku založila a ve které se ptám Jak zvládnout nástup do školky?

 

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Marci55

    Se školkou u nás nikdy nebyl problém, děti se těšili.

  • Anonymní

    Pracujem ako učitielka angličtiny pre predškolákov v Turecku a musím povedať, že niektoré detičky s tým majú opravdu velký problém. Ale ti je bežné, že ak dieťa nemá ten deň na školku náladu, rodičia si ho zasa odnesú zo sebou. Druhým extrémom sú mamičky, ktoré sú v domácnosti, ale detičky nosia hneď ráno a prichádzajú si pre ne ako posledné. U detí záleží koľko času trávia iba s mamou takmer v izolácii či sú aj navyknuté na prítomnosť ďalších ľudí.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist