Hurá do školky bez slziček a připraven

Rubrika: Předškolní vzdělávání

Tak už tu pomalu máme září a to je zlomové období pro řadu dětí – někdo nastupuje prvně do školy a někdo se od maminčiny sukně musí odtrhnout a začít chodit do školky.  Je to velkou změnou v dosavadním životě jak pro rodiče, tak pro děti. Tato změna sebou přináší spoustu věcí, pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat…

 • Vstup do neznámé budovy a třídy s jejím vybavením a hračkami.
 • Vstup mezi cizí děti a dospělé.
 • Přizpůsobení se dosud nezvyklému režimu a požadavkům.
 • Komunikace s „novou autoritou“ – paní učitelkou.
 • Odloučení od rodičů…

Je toho hodně, co toho malého človíčka čeká a i vy jako rodiče mu můžete pomoci. Jak na to?

 • Buďte dítěti oporou a poskytněte mu pocit bezpečí – pokud o to dítě stojí a je to potřeba, zůstávejte s ním po určitou dobu v prvních dnech ve školce.
 • Přibalte mu mazlíčka na spaní – dovolte dítěti, aby si vzalo do školky svého oblíbeného plyšáčka. Jedná se o citovou hračku, ke které má pouto a pomůže mu urychlit adaptaci na nové prostředí. Určitě ale proberte s učitelkou dané školky – někdo může mít oblíbené autíčko, ale některé učitelky si nepřejí, aby se hračky do školky nosily… Já osobně v tom nevidím problém, alespoň v období zvykání si.
 • Používejte stejné rituály – vyzvedávejte a voďte dítě, pokud je to možné, ve stejnou hodinu.
 • Používejte konkrétní údaje  o tom, kdy si dítě vyzvednete – po obědě, po svačině – ne jen obecné – brzy, za chvilku atd.
 • Rozlučte se krátce – neprotahujte zbytečně loučení, někdy totiž loučení představuje větší problém pro rodiče jak pro dítě a zbytečně je pak stresujete.
 • Buďte trpěliví a citliví – vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo, najděte si čas.
 • Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte – vysvětlete mu, že ho máte rádia a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas, nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností – vy práci, vaše dítě školku.
 • Komunikujte s učitelkou!!! – možná se dozvíte, že když ze školky odcházíte za srdcervoucího pláče vašeho dítka, během chvilky, kdy se za vámi zavřely dveře, je po pláči a vaše dítě si v klidu a spokojeně hraje. Jen vy jste celý den na nervy, jak to asi ve školce vypadá. Komunikaci vyzdvihuji po celou dobu pobytu ve školce, cokoliv, s čím dítě přijde, nelíbí se jemu nebo vám, prodiskutujte s učitelkou, na všem se dá domluvit, přizpůsobit a vysvětlit.
 • Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte a pozitivně ho motivujte – neříkejte doma dítěti, že chápete, jaké to muselo být strašné vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo. A pochvalte, jaký je to šikovný kluk nebo holčička, jak to hezky zvládá a co už se naučil.

Co byste neměli dělat!!!

 • Nenechte se obměkčit a buďte důslední – když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemlouvat a trvejte na svém. Na slzičky v šatně nedejte a pokud jste byli domluveni, že pro něj přijdete až po svačince, tak to díky slzičkám neměňte nato, že přijdete po obídku, nebo že zítra nebude muset atd… Věřte, že se to otočí proti vám a místo aby slzičky ubývaly, bude jich víc.
 • Nestrašte své dítě školkou – „Počkej ve školce ti ukážou, tam budeš muset poslouchat!“ atd. – za jeho problémy s přivykáním ho netrestejte, obrňte se trpělivostí, ono se to zlomí, chce to čas.
 • Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská – když zvlátnete své emoce vy, dítě je zvládne také.
 • Netvrďte dítěti cestou so školky, že jdete na procházku místo do školky – nelžete mu o tom, v kolik hodin ho přijdete vyzvednout – děti si to pamatují, poznají, kdy je po obídku a pak se diví, proč ta maminka pro ně nejde –  když budou vědět, že musí zvládnout i to spinkání, budou to brát jako danou věc.
 • Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné – školku bude brát za trest a přitom má být samo sebou a i to zlobení tam patří a ony paní učitelky si to zkorigují do patřičných míst.

Nástup do školky může probíhat :

 • Bez slziček a problémů po celou dobu.
 • Dítě nastoupí, je v pořádku a ve chvíli, kdy mu dojde, že je to napořád a není to jen návštěva, tak po 14 dnech se slzičky dostaví.
 • Obdobné to je, pokud po nějaké době onemocní a pak při opětovném návratu se mu nechce a slzičky se koulí.
 • Brek hned od začátku…

Přeji,  aby nástup do školky pro vaše děti byl takový, jaký je popsaný v prvním bodě, a pokud ne, zkuste se řídit radami nahoře a mělo by dojít k usnadnění. Jsou to věci z praxe, ne nějaké naučné knihy, o to více v ně věřím… Moc vašim dětem přeji, aby školku zvládly s úsměvem na tváři a vám pevné nervy, protože u někoho se dostaví slzičky a zvykání probíhá problémově, ale u každého dítka se to zlomí a dostaví se období, kdy se mu nebude chtít domů.

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Anonymní

  Pěkný článek, taky si teď prožíváme oboustranné smutnění…ale snad bude každý den líp. Zajímal by mě i článek o tom, jak to prožívají maminky, já jsem ještě na mateřské doma a bez kloučka je doma ticho, prázdno…jo, kdybych věděla, že neroní slzičky, to by bylo o 100% snazší…. :o)

 • bamiska

  je to fakt, že každé dítko je jiné a ten začátek je různý a nedá se popsat doslova….je mi líto každého prcka, který má s nástupem problémy a záleží pak na té učitelce

  odtrhávání od maminky také znám a občas musím praktikovat, a sama z toho jsem špatná ale vím, že než maminka dojde za bránu školky tak je vše ok…ale ten zážitek je pro ni velmi nepříjemný…

  sama tím že změnou bydliště jsem ztratila nárok dostat dítko do své školky mám stáhnutý krk co a jak nás kde čeká je to velmi složité a vůbec nevím jestli tím i nepříjdu o práci….no a představa že ho dám k někomu jinému je pro mě stejně bolestivá jak pro vás když vedete děti do školek……no a já ho dám jinam a budu si hrát s jinými 🙁

  tak snad těch slziček bude u všech co nejméně….hlavně zůstat důslední…

 • Zpětně si uvědomuju, že náš nástup do školky byl fakt pohoda 😉 Párkrát se mi stalo, že že mě p.uč. strhávala řvoucí dítě, ale byla jsem natolik limitovaná odjezdem autobusu, že jsem fakt neměla čas na žádnou lítost, zamávala ubrečenému mazlíkovi a valila do práce 😀 Ale to se stalo opravdu max. 3x, jestli vůbec… Zvládala to docela dobře, na to, že jsme bývaly ve školce téměř první, hned před 3/4 na sedm…
  No tak mi to zas připomnělo, jaké galeje mě za rok čekají… uff…

 • Peťka

  Bamisko, moc hezký článek.
  Škoda, že nevyšel před lety.
  Moje mladší měla ve školce velký problém a byl to vážně boj. Nutno dodat, že nijak spokojená ve školce nebyla nikdy.
  Hodně záleží na učitelce a všem prckům přeju tu nej a nej učitelku. 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist