Pusťte děti do kuchyně

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Mami, můžu ti nějak pomoct? Mami, upečeme něco? Mami, já chci pro vás něco nachystat. Slyšíte to doma taky často? Já skoro pořád. Jenomže, co dětem vymyslet tak, aby to zvládly samy připravit? Musí to být jednoduché jak na přípravu, tak na suroviny. Pokud máte doma také dětičky, které chtějí tvořit v kuchyni, měla bych pro vás jednu opravdu zajímavou knížku.

Nakladatelství Cpress vydalo pro děti knížku s názvem Dětské laskominy z ovoce a zeleniny – Zdravé recepty nejen pro malé kuchaře a kuchařky. Autorem je Pavla Šmikmátorová. V této kuchařce najdou děti spoustu receptů z ovoce a zeleniny.

V první řadě se dozví obecné informace o tom, jak se jídlo upravuje – smaží se, praží, vaří, dusí, peče nebo griluje. Nebezpečí číhá také v kuchyni a o těchto nástrahách se dočtou v kapitole „Dej pozor!“ Kuchyňský robot, ruční šlehač, kuchyňská váha a jiné pomocníky budou v kuchyni často potřebovat a k čemu jsou dobré, zjistí v kapitole „Pomocníci v kuchyni“. Vtipné obrázky zase ukážou, jak správně stolovat a co se u jídla rozhodně nedělá.

Úvod máme za sebou a teď už na děti čekají lákavé recepty, které jsou rozdělené do dvou kapitol : Ovoce, Zelenina.  Veselé vyobrazení těchto surovin je na levé straně a na straně pravé děti najdou obrázky s názvem receptu a se stránkou, kde ho najdou.

Každý recept je popsán krok za krokem s obrázkovým postupem. Na levé straně najdou děti obrázky pomocníků, které při práci budou potřebovat, a suroviny, které si musí nachystat. Protože i ve vaření jsou možné různé obměny, nevynechala autorka i tuto možnost a jedna ze surovin v receptu děti seznámí s různými obměnami, tipy nebo vychytávkami, které lze použít. Např:  Díky želatině budou košíčky pěkně lesklé a kiwi nebude osychat, nebo jsou-li ředkvičky moc pálivé, oloupe se jim slupka atd… Na pravé straně pak uvidí fotku již hotového receptu a díky tomu budou vědět, jak má jídlo nakonec vypadat.

Senzační, skvělá. Tak by se dala dvěmi slovy popsat tato knižní publikace pro děti. Kuchařka je určena pro malé kuchtíky, kteří by rádi pomáhali v kuchyni a sami něco připravili.

Kniha je zpracována v barevném provedení a děti v ní najdou plno zdravých receptů, při kterých je hlavní surovinou ovoce nebo zelenina. Díky foto-postupu krok za krokem pak dokážou pochoutku připravit úplně sami. Menší kuchtíci budou asi přece jenom potřebovat malou pomoc při krájení, ale ti větší to už zvládnou sami. Myslím si, že už 4leté dítě zvládne pomáhat s přípravou na Domácí chipsy nebo mohou třeba plnit rajčátka a ty větší, které už umí zacházet s nožem, vaši pomoc potřebovat nebudou. Můj 5tiletý syn sám zvládl připravit recepty na Okurkové špalíky a plněné brambory.

Knížka je napsána jednoduše a srozumitelně, tak aby tomu děti opravdu rozuměly. Recepty jsou na přípravu jednoduché a většinu budete všichni znát. Jde totiž o klasické, které doma běžně děláte. Rychle, chutně a přitom zdravě, takové jsou ty zde uvedené. Díky obrázkovému postupu pak zvládnou přípravu i děti samotné. Myslím si, že i ne-jedlíci si pak smlsnou, protože hotové jídlo vypadá lákavě.

V této humorné kuchařce ovoce a zelenina radí, jak obměnit recept, nebo řekne, proč je pro nás zrovna důležitá. I když jde o kuchařku pro děti, rádi si ji prohlédnou i dospělí. Můj muž řekl, že je knížka vypracována barevně, pěkně a jednoduše. Malým dětem rádi pomůžete s přípravou, a pokud budete potřebovat připravit rychlou chuťovku pro hosty, už nemusíte hledat ve svých receptech.

Barevné fotografie, veselé obrázky, jednoduché recepty na suroviny i přípravu lákají k vyzkoušení. V knížce najdete celkem 24 receptů, 11 ovocných a 13 zeleninových.  K tomu 24 různých typů na obměnu, jeden tip ke každému receptu. Kuchařka má 63 stran a díky své malé velikosti se dětem snadno vejde do batůžku a můžou si ji vzít třeba k babičce a něco dobrého jí připravit. Doma už mám dvě podobné publikace a musím říct, že tato se mi líbí nejvíce. Možná to bude tím, že je opravdu veselá a vtipná, nebo že si pak děti samy řeknou o ovoce nebo zeleninu, kterou jindy nejí.

A takové Špenátové mističky, Ředkvičkové čtverečky, Brokolicové jednohubky, Okurkové špalíky, Domácí chipsy, Špagetové placičky nebo Pruhované jednohubky, Banány v těstíčku, Švestky ve slanině zní přece dobře.

V knížce se děti také seznámí s důležitou věcí, a tou je správné stolování. Na jedné straně tohoto titulu je, co se dělat nesmí a na druhé, jak to má správně vypadat. Můžete si třeba zahrát hru, co je správně a co ne. Hrou se tak mohou naučit, jak se mají správně chovat u stolu.

Za sebe a své děti, které už hledají, co dalšího budou vařit, přeji dobrou chuť a určitě svým dětem tuto kuchařku pořiďte.


Dětské laskominy z ovoce a zeleniny

Vydalo nakladatelství CPRESS

Autorka: Pavla Šmiktátorová
Formát: 243×170 mm – vázaná s laminovaným potahem
Počet stran: 64
Vyšlo: 25.07.2012


Knihu Dětské laskominy z ovoce a zeleniny si můžete objednat například zde.

Prolistovat si knihu a přečíst ukázku si můžete zde.


Nakladatelství CPress pružně reaguje na vzrůstající popularitu oborů v oblasti odborné a populárně-naučné literatury. Systematicky tak rozšiřuje svou knižní nabídku zejména v oblastech knížek pro nejmenší, cestování, historie a military, hobby, auto-moto, zdraví a životní styl, příroda a zahrada, umění a kultura a technika a věda.

Novým knižním oborem, který si už pevně vydobyl své místo v našem nakladatelství, jsou kuchařky, jak pro dospělé tak i pro děti.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist