Romantika a láska = to je svátek svatého Valentýna

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině, Tradice a zvyky, Užitečné návody

Někdo tento svátek miluje a netrpělivě jej každoročně vyhlíží. Jiný by o něm raději vůbec neslyšel. Jak jste na tom vy?

Ať chceme nebo ne, svátek svatého Valentýna se slaví každý rok 14. února. Jde vlastně o jakousi oslavu lásky mezi dvěma partnery.

Symbolem je tradičně srdce, právě jako symbol lásky. Lidé si navzájem věnují přáníčka, tzv. valentýnky a rozdávají dárky. Nejčastěji s tématikou lásky a srdce.

Historie vzniku svátku sv.Valentýna

Historie vzniku spadá do dob starověkého Říma. Lidé slavili svátky plodnosti a očištění právě kolem poloviny února.

Skutečný kněz Valentýn byl postavou z doby asi 3. století př.n.l., jenž působil za vlády Claudia II. Cílem panovníka byl hlavně boj a tak se jeho armáda rozrůstala. S tím souvisel i fakt, že Claudius se bál, aby ženatí muži nedělali problémy a nevyskytovala se u nich touha být raději než ve válce, se svými ženami. A tak zakázal sňatky. Jenže kněz Valentýn páry oddával dál, i přes ustanovení panovníka.

Jeho činy ale byly odhaleny a Valentýn byl odsouzen k smrti. Ve vězení se seznámil s dcerou žalářníka, do které se zamiloval. V den své smrti ji podle pověsti, zanechal dopis, ve kterém jí vyznal lásku.

Byl popraven údajně 14.února roku 269 př.n.l. Po smrti byl prohlášen za svatého a na tento den tak připadá celosvětově právě svátek lásky.

U nás se svátek sv.Valentýna rozšířil až po sametové revoluci, tedy po roce 1989. Je nutno přiznat, že do jisté míry jde o svátek hlavně komerční. Obchody nabízejí nejrůznější věcičky symbolizující tento svátek s cílem, prodat jich samozřejmě co nejvíce.

Pro ty, kteří mají tento svátek v oblibě, ale nenechají se ukolébat lákadly obchodníků, nabízí tento svátek úžasnou možnost k ruční tvořivé práci. Vždyť taková vlastnoručně vyrobená, i když pro někoho jen „obyčejná valentýnka“ potěší zcela nepochybně obdarovaného daleko víc, než suše koupené přání, které dostane každá druhá osoba. Anebo originálně strávený večer. Zapojte fantazii a představte si, jak by takový den či večer mohl vypadat… 🙂

A jak třeba takový svátek vidí psycholog?

Jiří Šípek je docentem na katedře psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zabývá se zde psychologií osobnosti, psychologií umění či diagnostikou dospělých.

Hodně lidí reaguje na nabídky, protože už jsou tak komerčně zmasírovaní, že na tyto upoutávky zkrátka slyší. Valentýnské nakupování je dáno i naší uspěchanou dobou, kdy si lidé vzpomenou až na poslední chvíli, že se vlastně dneska slaví ten svátek zamilovaných a kupují se dárečky, tak honem honem něco popadnou v obchodě.
Mám takový neblahý pocit, že dříve nebo později se všechny ty svátky zvrhnou v nějakou komerci nebo reklamu na zboží, aby se kupovalo.

Jedná se o výňatek z rozhovoru, který docent Šípek poskytl serveru zprávy.aktualne.cz. Celý rozhovor najdete tady.

Na závěr vám nabízím tip na vynikající jahodové dortíky:-)

Tak dobrou chuť!

K zamilovanému dni na VD také patří:

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    Makronky? a muzu se zeptat jaké? Nedávno jsem koupila v cukrárně asi 5 a nebyli nic moc. A já si na ně zvykla ve Francii, moc mi chutnají a přítelovi už taky

  • meggi41

    No jo,hlavne si vsechno v zivote pekne psychologicky rozebrat,pomalu uz i to hezke v zivote se bude psychologicky ,v Cr zduvodnovat 🙁 ……
    Na to je ten zivot prilis kratky****
    😉

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist