Peníze, peníze, peníze…

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

1102979_its_all_about_the_moneyOtevřu noviny a finanční krize na mě „kouká“ z každé druhé stránky, kliknu na internet a první, co čtu, je: jak šla finanční krize světem, a tak si vezmu časopis, jenže tam mě dokonale informují o tom, že o konci finanční krize v Česku se mluvit nedá…

Já dobře vím, že bez peněz to nejde. Jakmile je nemáte, velmi rychle to pocítíte. A protože ve svém blízkém okolí slýchám větu: „Tak, a jsem bez práce,“ poměrně často, domnívám se, že je na čase podívat se na téma: „peníze“ trochu zblízka – alespoň teoreticky. 🙂

První rada: NEVYČÍTAT
Pokud je Váš muž / Vaše žena mezi propuštěnými, výčitky jsou jednou z nejhorších věcí, které můžete udělat. Např. věta „Jsi k ničemu, já to vždycky říkala…“ nikomu nepomůže a hlavně – nic nevyřeší.
Je možné, že Váš protějšek přišel k výpovědi jako slepý k houslím, nezraňujte ho ještě Vy. Nehledě na to, že je dost pravděpodobné, že se s tím „pere“ uvnitř sám.

Druhá rada: NELITOVAT
„Ach ty moje chudinko…“ Váš partner není žádný chudák. Na takovéhle věty zapomeňte. Fňukání ještě nikomu z průšvihu nepomohlo.

Třetí rada: PODRŽET
Partner potřebuje znovu nabýt sebevědomí, výpověď dokáže pochroumat i silné jedince. Nejvhodnější věty: „Věřím Ti, dokážeš to, najdeš si novou práci.“

Čtvrtá rada: ZAPŘÁHNOUT
Nedovolte, aby se Váš partner začal poflakovat, přesuňte na něj okamžitě nějaké povinnosti.
Za jedno nebude přemýšlet o nesmrtelnosti chrousta a za druhé bude rodině užitečný.

Pátá rada: HLEDAT ŘEŠENÍ
Hledejte řešení. Vítězí zdravý rozum, odstup a nadhled, smysl pro humor a rodinná soudržnost. Z vlastní zkušenosti vím, že překonání svízelné situace společnými silami rodinu tmelí a činí ji silnou a naprosto jedinečnou.
Např. si položte otázky: Který z partnerů lépe (snadněji) získá práci? Kdo má vyšší kvalifikaci a bude mít vyšší příjem? Nemá Vaše partnerka kvalifikaci v oboru, který je na současném trhu žádaný, a vy jste přišel o místo v oblasti, která prožívá útlum? I to může být na nějaký čas funkční řešení, když se role prohodí.
Odstupné – slouží především k pokrytí rodinných nákladů v době, kdy jste bez práce. Je to pomoc, která Vás má udržet chvíli nad vodou. NEKUPUJTE si za odstupné novou televizi!
Odstupné uložte a postupně ho používejte v měsících, na které bylo vyplacené.
Jde-li to a je-li to možné, začněte šetřit. Stáhněte výdaje na co nejmenší položku.
Např. Váš muž nemusí chodit do posilovny 3x v týdnu, může jít jednou a mezitím si jít zaběhat (zadarmo). Např. není nutné si na výletě s dětmi kupovat drahé jídlo v restauraci, stačí si doma namazat housky s máslem.
Dejte pozor na nenápadné (tzv. malé) výdaje – např. časopisy, půjčovné za DVD, parkovné. Jdete-li s kamarádkou na skleničku, necháte tam stovku. Pozvete-li ji domů, dáte si kávu, budete to mít mnohem levnější. A povídání bude stejné (nebo alespoň podobné).
Mnoho peněz mizí při nákupech. Mnozí z nás utrácejí za zbytečnosti (čokoládové tyčinky, hranolky, hamburgery, párky v rohlíku, kávu a nápoje z automatu apod.). Sepište si před nákupem, co je nutné a nezbytné koupit pro chod domácnosti.

Nebude to snadné, ale zvládnout se to dá. Někdo si najde práci hned a někomu to chvíli trvá. Hlavně nepanikařte. Provětrejte hodnoty. 🙂 Budete-li jeden druhému oporou, vzájemně se vyslyšíte a pomůžete si, zvládnete to.
Společnými silami se (nejen) finanční krize překonat dá…

Napsal/a: Padmé

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Padmé

  Kekunko, moc děkuji za Tvůj komentář
  a zároveň díky za poslané bodíky. 🙂

 • kekunka

  Padmé, velmi dobře napsaný článek, dávám 5b. 🙂 Nejvíc se mi líbí odstavec Hledat řešení. Vystihla jsi, dle mého, většinu problémů, které vidím kolem sebe. Maminky v mém okolí si často stěžují na to, jak nemají peníze, ale zase vím, že si kupují kdejaký časopis, co chvíli si jdou někam sednout na kafíčko, kupují si nové oblečení, … Rozhodně na tom nejsou finančně tak zle, jak tvrdí, jen chtějí politovat. 🙁
  Vůbec si nedokážu představit, jak těžké to může být, když živitel přijde o práci… Kéž by tohle šílenství s krizí konečně skončilo!

 • Padmé

  Matildo, děkuji Ti za Tvůj příspěvek.
  Úplně mi přeběhl mráz po zádech, když jsem si přečetla, že tak vysoké procento lidí u vás přišlo o práci. U nás, v tom našem okrese to není tak hrozné (zaplať Pán Bůh).
  Jinak plně souhlasím s tím, jak jsi napsala:
  když na něco nemám, tak se s tím musím smířit…
  vnímám to úplně stejně.
  Takže Ti přeji, ať už jste z toho venku a daří se líp a líp. :-))

 • Matilda

  Ahoj Padmé, napsalas to trefně a hezky, bohužel krize nás přepadla až moc citelně, takže se řadím částečně mezi ty poznamenané. Dá se říct, že ve vesnici kdo není zaměstnán ve státní správě, tak z takových 70% byl propuštěn v práci. Je to záhul dívat se kolem sebe na tu spoustu rodin, jak se snaží poradit si ze všech sil s touto situací. Řada firem úplně zkrachovala, část si udržovala zaměstnance na 60% platu, během té doby už pak dost lidí muselo odejít a hledat práci jinde. I můj muž byl necelé dva měsíce bez práce a do dneška jsme pozadu se splátkami.
  Zuzi – to o těch platech jsem četla taky, bylo mi docela do pláče – to si nikdo nedokáže představit, že takovou sumu v dnešní době má našetřeno málokdo? Když se nám podaří uškudlit korunku, tak se hned pokazí pračka, auto, a korunky se kutálí závratnou rychlostí, nikdy si jich neužijeme tak, že bychom z té dřiny měli nějaký jiný užitek.
  U nás je naštěstí už situace lepší, práce výhledově vypadá nadějně, můj muž jako živnostník dokonce zaměstnal další tři chlapy z naší vesnice, z čehož mám zase já strach, protože je to pro nás obrovský závazek, ale musíme věřit, že bude líp a je třeba nesedět s rukama v klíně a fňukat, ale snažit se poradit si a případně pomoci i ostatním.
  P.S. půjčky na hlouposti, to už je druhá otázka. Neboť kdo chce kam, pomozme mu tam… Pokud na něco nemám, tak se s tím musím smířit, bohužel spotřební a konzumní společnost jen a jen nahrává lichvářům, kteří jsou nyní opravdu v kurzu… Pak mě docela zamrzí, když jde manžel do banky vyřídit si kontokorent, aby měl na výplaty pro zaměstnance ve chvíli, kdy teprve bude docházet splatnost faktur, a je mu řečeno, že obraty za poslední dva roky má sice skvělé, ale protože byl v dubnu pozadu s jednou splátkou elektřiny a dostal se tímpádem do registru neplatičů, tak možnost jít na účtě do mínusu
  nedostane… Tím chci říct, že v dnešní době podpora malých živnostníků veškerá žádná, což zase vede samozřejmě ke zbytečné likvidaci malých firem, které se dostanou do druhotné platební neschopnosti.

  Takže držím palečky všem, kdo mají starosti s prací, aby to zvládli co nejlíp a kdo nemají, aby to na ně nedolehlo taky:-)

 • Padmé

  Zuzino, děkuji.
  Zcela bez diskuze máš pravdu, určitě jsou na tom nejhůře mladé rodiny s malými dětmi a obzvlášť je to komplikované tam, kde jsou hypoteční úvěry na bydlení, pak když se do toho zamotají potíže se zaměstnavatelem nebo živitel rodiny dostane výpověď, nastane nebo může nastat svízelná situace.
  Co se týče ušetřených peněz – my jsme s manželem byli schopni šetřit v době, kdy jsme vydělávali oba dva, to šlo snadno, dobře, tak nějak samo.:-) Když jsem byla s malým doma, neušetřili jsme ani ň. Tož tak u nás. 🙂

  Danniello, děkuji za Tvůj příspěvek.
  Dobrá připomínka – půjčky na dovolenou – také nerozumím…

  Hannah, děkuji,
  k napsání příspěvku mě právě „vyprovokovaly“ titulky v novinách a na internetu, protože mi připadá, že většina buď pláče nebo hudrá. To se mi moc nezamlouvá. Je zapotřebí hledat cestu a ne viníka…. Výpověď může bohužel potkat každého i dobrého, schopného a pracovitého člověka (sama jsem toho byla svědkem) a určitě to každého, koho se to týká, zabolí.

 • Milá Padmé, aktuální téma čtivě napsané, takto bych zhodnotila Tvůj příspěvek, líbí se mi nejvíce rada pátá – hledání řešení.
  Danniello, já ještě nechápu půjčky třeba na vánoce apod.

 • Danniella

  Padmé, hezky a jasně napsáno. Já jsem pro užívat si peněz, neskrblit přes míru, ale vidím kolem sebe neustále zbytečné rozhazování a utrácení. Takže se vlastně ani moc nedivím, že jsou na tom někteří špatně. Hlavně by si měl člověk vždycky uvědomit, na co má.
  A ještě nechápu půjčky na dovolenou apod.

 • Ahoj Padmé,napsala jsi to čtivě i srozumitelně,jde bezesporu o aktuální téma…asi nejtěžší to mají v dnešní době rodiny,kdy je žena na rodičovské dovolené a živitel přijde o práci:-(
  Když otevřu noviny a čtu,že rodina „má mít“ ušetřené peníze ve výši minimálně tří až šesti platů,zajímalo by mě jak se to dělá..třeba někdo poradí:-))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist