Nevychováváte je stejně! … i když si to myslíte

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině, Výchovné tipy

Tak to prostě je! Můžete se o to snažit sebevíc, ale nikdy nebudete všechny své děti vychovávat stejně.

A je to tak v pořádku, vždyť ani vaše děti nejsou úplně stejné. Každé je své, vyniká v něčem jiném a potřebuje v podobných situacích něco jiného.

Sourozenecké konstelace

Už jste o tom nejspíš četli nebo slyšeli:

Pořadí narození dětí v rodině mám významný vliv na jejich osobnost.

Nevěříte? Tak si vezměte jedináčky a děti, které mají aspoň jednoho sourozence. Když je budete pozorovat, jak se chovají v kolektivu ostatních dětí, zřejmě snadno poznáte, kdo je kdo.

No a takové prvorozené dítě bylo několik let svého života také jedináčkem, vyrůstalo tedy v podstatně jiném prostředí, než jeho mladší sourozenci. A něco jiného v prvních letech zažívá i prostřední dítě v porovnání s nejmladším, kterého z postu benjamínka nikdy nikdo nesesadí.

Zatímco prvorozenému jste mohli od prvních dnů věnovat svoji plnou pozornost a veškerou péči, ten mladší už se o ni musel od samého začátku dělit. Na druhou stranu mladší děti nezažívají tak velký šok s příchodem nového člena rodiny, protože nikdy nezažily situaci, kdy měli rodiče jen sami pro sebe. Dělit se o přízeň mámy a táty je pro ně normální.

Kam se podělo to hodné dítě?

Roky jsou u mámy s tátou na prvním místě a najednou se objeví vetřelec. S kým by to neotřáslo? A jak se s tím má vypořádat dítě, které si dopředu příchod mladšího sourozence neumí vůbec představit?

Jen si vezměte, jak náročný byl přerod z tříčlenné rodiny na čtyřčlennou pro vás. A to už jste předem přinejmenším tušili, co všechno vás čeká.

Prvorozené děti to prostě nemají vůbec jednoduché. Ze dne na den se z malých dětí stávají ti velcí, kteří už mají mít rozum a být zodpovědní. Žádný div, že je najednou nepoznáváte. Z klidného pohodáře se najednou vyklube žárlivý vztekloun, který naprosto odmítá spolupracovat. Z nejstarších dětí taky často vyrůstají ustrašení puntičkáři.

Vůbec to tak být nemusí

Existuje jen jeden zaručený recept, jak vymýtit sourozeneckou žárlivost. Zůstaňte u jednináčka – ten na sourozence žárlit nebude.

Můžu vám ale poradit,

  • jak lépe proniknout do tajů výchovy prvorozených dětí,
  • jak pochopit, co se při příchodu sourozence s nejstarším dítětem děje,
  • jak změnit situaci u vás doma.

Radit vám nebudu já, ale Katka Králová, která už pomohla tisícům českých rodin k větší domácí pohodě a harmoničtějším vztahům s dětmi. Všechno vám sama poví v úterý 23. října 2018 během internetového vysílání na téma

Tajemství výchovy prvorozených dětí: Bude perfekcionista, dříč nebo žárlivec?

Online workshop můžete sledovat kdykoli mezi 8. hodinou ranní a půlnocí. A klidně si ho můžete pouštět po kouskách, jak vám děti dovolí.

Nestojí ani korunu a nepotřebujete nic speciálního. Jen se musíte předem přihlásit, abyste v úterý dostali odkaz na  stránku, kde bude workshop k vidění.

Není to poprvé

Nebudu předstírat, že se jedná o třeskutou novinku. Stejný workshop se vysílal už letos v lednu a také vloni a předloni. V loňském roce právě toto vysílání zaznamenalo rekordní účast.

A rodiče si ho vyžádali znovu. Není divu.

  • Koho by nezajímalo, jak moc ovlivňuje budoucnost vlastního dítěte?
  • Kdo by se nechtěl vyvarovat toho, čím mu nevědomky může pořádně zavařit?
  • Kdo by nechtěl pochopit, co se s jeho dítětem děje, když se mu narodí sourozenec?

Tohle všechno se už příští úterý dozvíte. A dost možná si z vysílání odnesete taky takovou fůru postřehů a aha momentů jako rodiče, kteří sledovali vysílání už v minulých letech. Ostatně o jejich dojmech si můžete přečíst víc i zde na VD – v článku Tajemství výchovy prvorozených dětí.

Nejdřív se ale přihlaste na úterní workshop ZDE →

výchova, děti, prvorozené děti, starší, mladší, rodič, závislost, žárlivost, sourozenci

Výchova je alchymie. Když v ní změníte jednu maličkost, změní se celý rodinný systém.

Když ale nic neuděláte, nic se u vás doma nezmění.

~ Katka Králová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist