Tajemství výchovy prvorozených dětí

Rubrika: Tipy pro rodinu, Výchovné tipy

Začátkem května jsem vás zvala na další „nevýchovný“ workshop, tentokrát na téma Tajemství výchovy provorozených dětí. Dnes bych se k němu ještě ráda vrátila, protože to bylo opět zajímavé a plné užitečných tipů.

Na rozdíl od předchozích ohlédnutí za nevýchovnými workshopy nebudu popisovat, o čem všem byla řeč a co všechno Katka Králová rodičům sourozenců radila. Místo toho mám pro vás postřehy rodičů, kteří se vysílání zúčastnili a byli ochotní podělit se se čtenářkami a čtenáři VD o to, co si z vysílání do svého vztahu ke svým prvorozeným dětem odnesli.

Ještě nevýchovná vysílání neznáte?

Nechte se na ně naladit a pak se přihlaste na nejbližší workshop. I když zatím téma toho dalšího neznám, vím, že se chystá a ani v nejmenším nepochybuju, že bude opět zajímavý a přínosný.

Damalka shlédla nevýchovné vysílání začátkem května poprvé a po něm se netajila nadšením:

Jako celek je worshop naprosto úžasně sestavený, nechybí mu vůbec nic. Vůbec sem si neuvědomila, jak to rychle uteklo. Tak byl nabitý informacemi. Za mě jednička s hvězdičkou.
Dostal mě hned začátek…jak Katka vyprávěla příběh s maminkou. Myslela jsem, že je to jen problém naší rodiny, ale ejhle… to byl ten nejsilnější zážitek.
Nepoužiju z vysílání jednu radu, ale všechny! Použiju, musím použít – nebo si to „odsedím“ … popř. skončím v bílém nebo se uchlastám 😀 ne vážně, je to fakt na palici a když teď vidím světlo na konci tunelu… jdu do toho po hlavě a naplno!

Jsem Katkou a jejím konceptem taky úplně nadšená a jsem šťastná, že ještě není tak úplně pozdě (no ti dva mají dneska dva roky), ale tenhle workshop pro tu prvorozenku – to je teda něco!

Další maminka, pro kterou bylo Tajemství výchovy prvorozených dětí také prvním setkáním s Nevýchovou, mi po odvysílání poslala takový e-mail, že jsem se rozhodla ho zveřejnit v samostatném článku. Těšit se na něj můžete už příští týden.

sourozenci

Přínosné to bylo i pro pravidelné diváky

Mohlo by se zdát, že pravidelné workshopy se po nějaké době omrzí. Ono totiž jde v zásadě stále o jedno a to samé, jen se nevýchovné principy vždy aplikují na nové situace, které s dětmi prožívá většina rodičů.

Z mého pohledu je v tomto směru pořád opakování matkou moudrosti. Přijde mi, že není od věci připomenout, jak to, co funguje v jedné situace, lze využít i v úplně jiné. I to je důvod proč coby máma dvou školaček se zájmem sleduju i pořady o pláči miminek a návštěvě u lékaře, i když tato témata už dlouho sama neřeším. Přesto si z vysílání vždycky odnesu nějaký užitečný postřeh.

Potěšilo mě proto, když podobný přístup potvrdily i další maminky. Třeba konipas napsala:

Z workshopu mám celkově pozitivní dojem. Už jsem pár „nevýchovných“ videí viděla, takže jako vždy oceňuji elegantní outfit a vlídné vedení celým workshopem.

Opět se zamýšlím nad tím, jak moc se do výchovy mých dětí promítá výchova má vlastní (včetně toho, jak moc při výchovném působení na své děti objevuji praktiky, které jsem já jako dítě nesnášela, ačkoli se tomu snažím vědomě vyhýbat).

Plánuji ještě více omezit hodnocení a srovnávání, opět z vlastní zkušenosti vím, jak je to leckdy nepříjemné.

Lenka P. v odpovědi na moje všetečné otázky vyzdvihla lidský přístup a zpracování postavené na skutečných situacích s dětmi. K nevýchovným webinářům se vyjádřila takto:

Pokaždé na webinářích nacházím jednoduchost a přirozenost….žádné složitosti …někdy laicky řečeno selský rozum a velké porozumění, pozorování dítěte

Využiji všechny rady, které si pamatuji… na víc procent, co jen půjde… klid a pohoda s dětmi za to stojí!

sourozenci2

O tom, že si u nevýchovného workshopu přijdou na své i ti rodiče, kterých se téma bezprostředně netýká, svědčí i komentář od gabulky73, která je maminkou dvojčat:

Zaujalo mě celé vysílání, ač jsem myslela, že hodinu nevydržím, ale bez problémů. Moc hezky a jasně prezentované.
Poznávala jsem se v příkladech.

A hlavně, workshop mi nějak vnesl klid do dušeprostě to půjde, jsem si po něm řekla.

Je to samozřejmě trochu jiné s dvojčaty, jako ostatně vše, když jsou dvojčata. Ale stále jsou to sourozenci, i když trochu specifičtí. Ale z workshopu jsem si svoje našla, např. téma žárlivosti je u nás velmi aktuální (a z toho pramenící problémy, které byly na workshopu tak pěkně popsány).

Rozdíl mezi sourozenci různého věku a dvojčaty vidím tak trochu s nadsázkou v tom, že u sourozenců nastanou problémy jako zmiňovaná žárlivost po narození toho mladšího, u dvojčat je to téměř hned.

Má to smysl, i když…

to nestihnete celé. Své poznatky si můžete odnést i z pouhé části vysílání, stejně jako zurekpetr, jediný tatínek, který na moje vyzvídání reagoval stručně a jasně:

Workshop byl zajímavý, ale neměl jsem možnost jej shlédnout celý. Líbil se mi profesionální přístup paní Katky. Starší holce už nebudu zdůrazňovat, že má mít rozum a udělám si na ně čas i samostatně.
nemáte v úmyslu překopat své výchovné přístupy od základů. Toto mi přijde jako hodně důležité sdělení a děkuji Kyller, že odpověděla tak otevřeně:
Workshop byl hodně zajímavý. Spoustu věcí jsem v něm poznala a opravdu mě to zaujalo. Člověk nevědomky dělá chyby, i když se jich snaží vyvarovat. Na druhou stranu vím, že já budu využívat asi takovou zlatou střední cestu. Občas to prostě jinak nejde. Každopádně si občas „dám pohov“ a i nadále budu pokračovat v tom, co už jsme zavedli – „zase sami“.

Tak co, budete příště u toho i vy?

Z důvodu, který vám za chvíli prozradím, zatím není známo téma dalšího nevýchovného vysílání ani termín, kdy by mělo proběhnout. Přesto se už teď můžete přičinit o to, aby vám neuteklo. Prostě se přihlaste „na blind“ a až bude další workshop připravený, dá vám vědět už přímo Katka.

A teď už to překvapení 😉 Celý tým Nevýchovy v těchto dnech usilovně pracuje na spuštění nového rychlokurzu Výchova Nevýchovou, který mohou rodiče shlédnout zdarma. Díky němu si můžete udělat docela dobrou představu, o čem ta Nevýchova je, na čem je založená a do jaké míry je pravda to, co tu už delší dobu o ní tvrdím a sice, že název je trochu zavádějící. Tento přístup totiž není vůbec založený na tom, že necháte děti, aby si dělaly, co samy uznají za vhodné. Na čem založený je, se dozvíte třeba právě ve zmiňovaném rychlokurzu, kterým už prošly desetitisíce rodičů a který se už brzy otevře v novém slušivém kabátě všem zájemcům o pohodové vztahy s dětmi.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist