Dvojčata a jejich sourozenci

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

Někdy jsou rodiče novorozených dvojčátek tak unaveni a vyčerpáni starostmi kolem nich, že jim nezbývají síly na to, aby si hráli se starším dítětem a věnovali se mu. Dítě to obvykle špatně nese a žárlí. Rodiče pak cítí vinu a situace se tím ještě zhorší. Pokusme se z toho najít východiska…

Věnujte pozornost staršímu dítěti
Před každým úkonem s dvojčaty (koupání, přebalování, krmení…) je potřeba se nejprve podívat, jestli něco nepotřebuje starší dítě, a dát mu jasně najevo, že ono první má právo na maminčinu pozornost. To někdy zmenšuje potřebu dítěte tuto pozornost vyžadovat (právě uprostřed každého krmení – „mám žízeň!“, „podej mi to!“, „chci kakat!“…).
Mnoho rodičů zjistilo, že při krmení lze staršímu dítěti číst nebo si s ním povídat a tak ty chvíle využít i k jeho prospěchu. Je přirozeně snazší, jsou-li ke krmení dva dospělí, nebo jedí-li dvojčata v různou dobu. Pokud je dítě zabráno do vlastní aktivity, je dobré krmit dvojčata v jeho blízkosti, abychom mohli ocenit jeho obrázky, pochválit výtvory ze stavebnice atd. Rodiče by si měli najít alespoň půlhodinku denně, kdy se budou staršímu dítěti zcela věnovat (třeba večer před spaním). Ideální je, pokud může někdo spolehlivý dvojčata ohlídat (třeba v době jejich spánku) a maminka se vydá se starším sourozencem sama ven na krátkou procházku do lesa, blízkého parku nebo alespoň do obchodu koupit třeba dítěti nové boty. Oba z toho budou mít určitě příjemný pocit. Otcové dvojčat hrají v rodině neocenitelnou úlohu. Nejenže pomáhají mamince starat se o novorozeňata, ale jsou stejně jako starší děti zasaženi děním kolem dvojčat. Tím se tvoří silné pouto mezi otcem a starším sourozencem, zejména dokud jsou dvojčátka malá, jsou kojena a zabírají mamince veškerý čas.

Lenka: „Já jsem bratry asi brala jako jednoho sourozence. Vůbec si to nepamatuji, ale maminka vždycky vzpomínala na ,bratrské dělení‘, když jsme byli malí. Když rozdělovala bonbony na tři hromádky, tak jsem se prý rozčilovala, že jim nadržuje. Když se ptala, proč si to myslím, tak jsem jí vysvětlila, že hromádky má dělat jen dvě. Jednu pro mě a jednu pro bratry. Když dělá tři, tak bratrům dává víc než mně…“

Zapojte děti do péče o dvojčata
Některé malé děti rády pomáhají s krmením nebo koupáním sourozenců. Přestože je to spíš zkouška nervů pro rodiče (a práci to dvakrát prodlouží), je velmi dobré je zapojit. Mimo jiné i proto, že jsou-li na dohled, nemohou dělat neplechu někde jinde (a to by jistě dělali, jakmile by viděli, že máte plné ruce práce). I malé věci, jako je například přinesení ručníku nebo podání plenky, dopřejí dítěti pocit, že je důležité. Zdůrazněte mu hned, jak oceňujete jeho pomoc – oslabíte tím pocit odstrčení.
Je přirozené, že chcete dvojčata chránit před starším sourozencem, i když on to může nést nelibě. Zkuste však být trpěliví a nenechte starší dítě, aby se cítilo opomíjené – toto období brzy pomine.

Dětinské chování
Může se stát, že vaše dítě se krátce po narození dvojčat vrátí k věcem, které už dávno opustilo (vyžadování lahvičky s mlékem, dudlíka…). Nic se nestane, když mu vyhovíte.
Budete-li se mu věnovat, brzy tyto návyky (už nadobro) opustí. Stane se vám možná, že starší sourozenec „zhloupne“ – tj. sníží svou inteligenční úroveň na úroveň dvojčat. Nebo začne být (nepatřičně ke svému věku) na dvojčata zlý – tu je postrčí, tu jim něco sebere nebo je jinak pozlobí. Je to jen žárlivost a snaha vynutit si rodičovskou pozornost, snaha vrátit staré časy. Trpělivě mu vysvětlujte, jak se má chovat, k peskování a pohlavkům se uchylujte jen v krajním případě. Vždyť i dospělí mnohdy žárlivost zvládají hůře.

Reakce jiných lidí
Přirozeně každý, kdo vás navštíví nebo vás vidí tlačit široký kočárek, chce dvojčata obdivovat. Koneckonců dvojčata zase nejsou tak úplně běžná a přitahují zájem, vyvolávají obdiv, kamkoliv jdete. Starší sourozenec to může špatně nést, zvlášť pokud byl dosud středem pozornosti on. Najednou se všechno točí kolem dvojčat. Rodiče mohou pomoci tím, že se pokusí přimět návštěvu i ostatní k tomu, aby promluvili nejprve se starším dítětem, aby se necítilo odstrčené a „až na druhém místě“.

Oblékání dětí
Mnoho rodičů svá dvojčata rádo obléká stejně. Ačkoliv je na ně krásný pohled, je dobře oblékat je občas rozdílně; zvlášť u jednovaječných dvojčat to pomáhá k jejich rozlišení. Každé z nich má svou identitu a s tím, jak porostou, si budou chtít uchovat svou individualitu. Jedna dívka uvedla, že když byla malá, nenáviděla u svých bratrů-dvojčat stejné oblečení, které zdůrazňovalo, že jsou pár (zatímco ona je sama), a strhávalo veškerou pozornost na bratry. Rodiče této dívky situaci řešili tak, že při určitých příležitostech oblékali všechny tři děti stejně, při jiných zase rozdílně.

Soukromí staršího sourozence
Jak děti rostou, nevyhnutelně se začínají pohybovat a zabírají čím dál větší prostor. Pokud je doma k dispozici pokoj, ve kterém si hraje starší dítě, stojí za to opatřit si do dveřního rámu vrátka, aby dvojčata mohla zůstat v jiné místnosti a starší dítě se dostalo tam i zpět. Přestanou pak obtíže se všude roztahanými hračkami a ušetří se tím spousta slz, když malé prstíky zkoumají právě dokončený obrázek nebo složitý model, který vytvořilo starší dítě. Mnoho rodičů přiznává, že nejobtížnějším obdobím je prvních několik měsíců, kdy se všichni v rodině musí obrovsky přizpůsobit novým podmínkám.

Mladší sourozenci dvojčat
Když se narodí jedno miminko do rodiny s dvojčaty, je situace samozřejmě jiná, než když maminka přinese z porodnice dva řvoucí uzlíčky staršímu dítěti – dosud jedináčkovi. Má to však jednu pozitivní stránku – dvojčata jsou zvyklá dělit se o rodiče, takže obvyklý problém žárlivosti při narození miminka je značně omezen. Někteří rodiče dokonce cítí určité vysvobození z role rodičů „roztomilých dvojčátek“ a začínají se konečně cítit jako normální rodina.
Mladší sourozenci nikdy nepoznali, jaké to je žít bez sourozenců-dvojčat, ale i zde se mohou objevit problémy. Pokud jsou dvojčata identická, může mladšímu dítěti trvat určitý čas, než se je naučí rozeznávat, proto je třeba ze začátku oslovuje „kluci“ nebo „holky“. Přestože jednou přijde doba, kdy už oba přesně pozná, bude se mu stávat, tak jako každému, že si je občas poplete. Jestliže dvojčata doma tvoří úzce uzavřenou jednotku, musí se mladší sourozenec vyrovnat s tím, že členem této jednotky nebude. I když je věkový rozdíl mezi dětmi malý, dvojčata si hrají spolu a mladší děcko mezi sebe nepustí. Někteří rodiče pozorují, že mladší dítě se v této době stává pokorným, nebo si naopak vybuduje velmi silnou vůli. Situace je snazší, jsou-li dvojčata pár (chlapec a děvče), protože mladší sourozenec se může ztotožňovat s dvojčetem stejného pohlaví, ale i zde je vhodné, když má své vlastní přátele, se kterými si může pravidelně hrát, nebo dokonce u nich přespat. Je-li mladší dítě stejného pohlaví jako dvojčata (například všichni tři jsou chlapci), existuje zde reálné nebezpečí, že ho rodiče budou dělat starším. Například na Vánoce dostane stejný (nebo podobný) dárek jako dvojčata, „aby se jednalo se všemi stejně“ nebo aby nemuseli opětovně kupovat stejné hračky. Tento názor odpírá mladšímu sourozenci právo být obdarován dárkem přiměřeným jeho věku.
Mladší děti se často musí vyrovnat s tím, že lidé obvykle věnují větší pozornost dvojčatům, přestože většina rodičů považuje za nutnost postarat se o to, aby se se všemi dětmi zacházelo stejně. Pro dítě může být dvojnásobně obtížné smířit se s takovými skutečnostmi, jako jsou třeba dvě oslavy narozenin v jeden den, první školní den dvojčat nebo společné chození do různých kroužků, protože to opět zdůrazňuje „pospolitost“ dvojčat. Pomoci je možné určitým zapojením dítěte do těchto událostí tak, aby se cítilo součástí těchto výjimečných situací.
Společný pokoj dvojčat a oddělený pokoj mladšího dítěte také přispívá k pocitům výjimečnosti a separace. Ideální je, když má každé dítě svůj pokoj nebo když mají společný pokoj všechny děti. Pokud jsou dvojčata pár (chlapec a děvče), je pro mladší dítě nejlepší sdílet pokoj s dvojčetem stejného pohlaví, opět to zmírňuje pocity osamocenosti.
Ale pozor! Může se také stát, že ve snaze překonat tuto situaci bude mladší dítě rozmazlováno jak dvojčaty, tak rodiči!
Mnoho maminek dvojčat, které mají pak ještě další dítě, podotkne, jak snadné je starat se jen o jedno dítě, o kolik více pozornosti mu mohou věnovat. Jestliže se matka cítila jaksi „ošizena“, když měla dvojčata malá a nemohla se jim věnovat tolik, kolik by podle jejího mínění byla potřebovala, může si to vynahradit v péči o mladší dítě.

Petr: „Na Štědrý den si stouply naše děti ke stromečku, začaly prohlížet zabalené dárky a odhadovat, co by v nich mohlo být. Když zjistily, že je tam dárek jenom v jednom provedení, bylo hned jasno: ,Ten je jenom jeden – ten je pro Dana!‘“

Jedná se o ukázku z knihy Dvojčata – jejich vývoj a výchova
vydal Portál, 2002

Napsal/a: Klára Vítková Rulíková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • dadýsek

    Ahojky já mám tři děti, 4- letou slečnu a 2-letá dvojčátka-páreček a přiznávám,že toho mám až kam.Už si nedokážu život bez nich představit,byla by to asi nuda. Pravda je, že někdy jsou nezvladatelné,ale vždycky se dá všechno vyřešit.Mám skvělého manžílka,který mi hodně pomáhá a je mooooc šikovnej.Dvojčat se bát nemusíte je to jen všechno dvakrát a dá se to zvládnout opravdu,něktěří z nás ví o čem píšu papa (((o:

  • Sama jsem z jednovaječných dvojčat, pochopitelně už dospělých, a z vlastní zkušenosti mi vadilo, když nás někteří zvlášť učitelé měli za „jednoho“ člověka a dávali nám například jednu knihu s tím, že jsme jako jeden člověk, a že nám musí stačit. Nám to vadilo, neboť každý měl na lavici vždy svoji, a my jsme musely mít dohromady uprostřed lavice jednu. To jsou dnes již drobnosti. Jsme rády dvojčata, ale určitá příkoří člověk pociťoval. Dnes jsme se sestrou silná dvojka, a jedna v druhé máme velkou oporu.

  • Máme třináctiletou dceru a půlroční dvojčátka. Od narození dvojčat dcera ochotně se vším pomáhá. Dokonce dnes ani nemusím říkat co je potřeba a sama se toho ujme.Je dokonce dnes už schopná jedno dítě zaopatřit sama.Dokonce si dnes troufnu říct,že nevím co bych si bez ní počala.I když na druhou stranu bude mít jednou skvělou praxi.Jsem ráda,že ji mám.Je to skvělá dcera a ségra. Zdraví Dia.

  • Už slovo „dvojčátka“ je pro mě velkým strašákem!Mám jedno velmi živé dítko a při pomyšlení,ještě jedno takové,se mi ježí vlasy hrůzou.K tomu ještě starší nebo mladší sourozenec,tak to je pro mě naprosto nepředstavitelná situace!Všechny maminky dvojčátek mají můj velký obdiv,protože zvládat všechno dvakrát je nad moje chápání.Všem přeju pevné nervy!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist