Druhé dítě na cestě

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

Už jste matkou a rozhodnete se své radosti i starosti znásobit a pořídit si dalšího potomka. Co vás v těhotenství čeká? Bude všechno snazší, nebo naopak těžší? A co bude jinak než minule?

Průběh těhotenství

„Většina maminek očekává , že druhé těhotenství bude jednodušší , ale není to vždy pravda,“ říká gynekoložka MUDr. Martina Hourová. „ Ze své praxe mohu potvrdit, že rozdíl mezi prvorodičkou a druhorodičkou je jistě v tom, že své těhotenství již tolik neprožívá. Bohužel je také méně opečovávaná svou rodinou a svým nejbližším okolím. Je již přece zkušená matka, a to, že může být únava stejně nepřekonatelná, jako v první graviditě, není bráno tolik na zřetel,“ doplňuje lékařka.
Výjimkou jsou matky, které rodí s odstupem mnoha let. Ženy, které čekají druhé dítě v odstupu 8-10 a více let se mohou chovat i cítit jako prvorodičky. Podstatný pro průběh druhé gravidity je také váš věk. Postupujícími léty se zvyšuje pravděpodobnost některých těhotenských chorob, jako je například preeklampsie nebo komplikace s tvořením krevních sraženin.
Co se týče doprovodných aspektů těhotenství, jako jsou nevolnosti, únava, přibývání na váze a podobně, neexistuje žádná statistika, podle které by bylo možné vysledovat, zda se těhotenství podobají či liší. Každé může být diametrálně rozdílné.
To všechno mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Doma máme 26 měsíčního Lukáška a zanedlouho se narodí druhé miminko. Jsem méně opečovávaná okolím i sama sebou. Zatímco v prvním těhotenství jsem přesně věděla, ve kterém jsem dnu a týdnu, nyní počítám přesnou délku podle průkazky. Únavu obcházím, jak to jde, protože musím stihnout mnohem více věcí a nemám potřebu ani čas se tolik zabývat svými pocity. Naštěstí zažívám bezproblémové těhotenství, bylo mi méně špatně než minule. Méně také přibývám na váze, mám jiný tvar břicha. Hůře spím. Nestuduji už knihy ani internet, připadá mi, že vím všechno, co potřebuji. Kdy užívat kyselinu listovou, jaké si koupit vitamíny, co jsou a nejsou pohyby. Už ale to očekávání tolik neprožívám ani já, ani mé okolí a je mi to trochu líto.

Bříško a péče o starší dítě

Druhé těhotenství se liší především tím, že nemáte na starosti jen sama sebe, ale už je na vás závislý někdo jiný. Nejen, že nemáte čas se pozorovat, nemůžete si lehnout, kdykoliv potřebujete, nemáte tolik času na odpočinek celkově, ale máte navíc spoustu jiných komplikací. Například jak stihnout všechny aktivity, které provozujete se starším potomkem.
Všechno už zvládnout nemůžete – například jízda na tobogánu není v těhotenství právě nejvhodnější aktivita, cyklovýlety dříve nebo později také skončí. S bříškem a kočárkem naráz se také manipuluje obtížněji.
Pokud mají maminky první dítě ještě malé, snaží se často stihnout naučit ho alespoň základní samoobslužnosti: jíst, chodit na nočník a podobně. Není ale vhodné takové věci uspěchat, zbytečně byste stresovala sebe i dítě a stejně by to nepomohlo. Lepší je nechat věcem volný průběh.
Nebojte se také zasvětit do všech aktivit a činností co nejvíce partnera. Tohle u nás doma zafungovalo dokonale, manžel věnuje Lukáškovi více času a oběma jim to moc svědčí. Má trochu jiný přístup a například to, jak se chodí na záchod v přírodě, přece jen umí předvést synovi mnohem lépe než já!

Co je potřeba stihnout navíc

Oproti prvnímu těhotenství mají maminky výhodu, že mají přichystanou výbavičku, mají lepší představu, co budou a nebudou potřebovat a kde potřebné věci případně sehnat. Kromě kočárku a základního vybavení ovšem tentokrát musejí stihnout připravit a zorganizovat i několik věcí navíc.
Zatímco na prvního potomka nakupovala celá rodina, u druhého se často spoléhá na to, že už všechno vlastně máme. Je ale určitě nutné výbavičku překontrolovat, zjistit funkčnost kočárku, postýlky, zajistit případné opravy, výměnu matrace a podobně. A samozřejmě dokoupit věci, které se nedědí, především dudlíky, pokud je chcete používat.
Dále je nutné promyslet nové uspořádání bytu či domu. Kde bude spát starší sourozenec, aby ho miminko nebudilo? Spí už sám nebo bude partner obývat dětský pokojíček s ním? Kde bude stát postýlka a kdy a kam se přesune menší děťátko později? Kde bude mít starší i mladší ratolest své hračky a oblečení? Jak zorganizujete koupání?
S péčí o první děcko souvisí i následující problém: kdo ho bude hlídat během cesty do porodnice a pobytu tam?
Pro všechny případy se také vyplatí, pokud není vaše starší dítě již samostatné a schopné pomoci samo, požádat maminku, tchýni či kamarádku, aby byla „v pohotovosti“ i po návratu z porodnice, pokud byste potřebovala soustavnější a partner se nemohl ze zaměstnání uvolnit.
Promyslete také, jak si doma rozdělit nákupy, praní, žehlení, úklid, protože po porodu budete mít mnohem méně času. Pokud partner pomáhat nemůže ani nemáte jako já ochotné babičky, existují specializované agentury, které vám pomocnici do domácnosti doporučí. Určitě si ale vše domluvte a seznamte se s ní v předstihu.

Příprava prvorozeného dítěte na příchod sourozence

Ze všeho nejdůležitější je samozřejmě připravit celou rodinu na příchod nového člena. Nejvíce tato situace zasáhne staršího sourozence. Je potřeba s ním o očekávaném miminku mluvit, co nejlépe vzhledem k jeho věku mu situaci vysvětlit, ukázat mu bříško, seznamovat ho s tím, co chystáte pro miminko, ukazovat jiné sourozenecké dvojice.
Hlavně se musíte obrnit trpělivostí a připravit na to, že, smířit se s tak velkou změnou v životě malého človíčka chce čas a spoustu vaší lásky.
Abyste sobě i jemu situaci co nejvíce usnadnila, promyslete doma nový denní program. Kdo bude se starším děckem absolvovat pravidelné aktivity, jako jsou cvičení, plavání nebo různé kroužky, nebo kdo povozí miminko, abyste se mohla zapojit vy sama. Kdo zajistí odvoz do školky či školy. Jak si rozdělíte pravidelné rituály, na které je dítě zvyklé a které není vhodné ihned měnit, aby ho situace nestresovala, jako je třeba večerní koupání nebo uspávání. Snažte se v novém programu naplánovat chvíli, kdy bude mít starší sourozenec maminku zase jen pro sebe.

Druhý porod

Všechno máte již promyšlené a připravené a devět měsíců uteklo jako voda. Čeká vás druhý porod. Jaký bude?
Jak říká lékařka Martina Hourová, dle statistik bývá druhý porod kratší a méně bolestivější než první, ale výjimky potvrzují pravidlo. „Délka porodu se odvíjí kromě od váhy plodu a průchodnosti porodních cest. Pokud rodí druhorodička výrazněji větší plod, než při prvním porodu, nebo má-li plod omotaný pupečník kolem části těla, může být druhý porod delší i bolestivější než první,“ vysvětluje.
Při druhém porodu bývají matky klidnější. Více znají své tělo, poznají kontrakce, vědí, co je čeká. A především vědí, jak sladká je odměna, která je na samém konci očekává v jejich náruči. Také už se těším.

Co říkají statistiky a psychologové:

Kdy mít druhé dítě

  • Rodina se dvěma dětmi je u nás nejčastější, za optimální ji považuje 84% lidí
  • Nejvíce druhorodiček je ve věku 29-32 let /podle údajů z roku 2008/
  • Nejčastější rozestup mezi dětmi je 2-3 roky
  • Při věkovém rozdílu 7 a více let je i druhé dítě z psychologického hlediska považováno za jedináčka
  • Vzrůstá počet druhých dětí narozených starším než 40letým matkám
  • Podle lékařů je možné mít druhé dítě do 45 let věku, pak již těhotenství nedoporučují

Mýty o druhém porodu:

  • Druhý porod je vždy rychlejší.
  • Druhé děti se rodí dříve před stanoveným termínem.
  • Pokud jste rodila císařským řezem, bude se situace opakovat.
  • Pokud jste porodila předčasně, čeká vás to znovu.

Žádné z těchto tvrzení není 100% pravdivé, vždy záleží na konkrétní situaci. Předčasný porod ani císařský řez se opakovat nemusí a rodit můžete klidně déle, než poprvé.

Napsal/a: Modrykonik

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist