Co je to láska?

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

933344_i_love_youAby láska, toto citové „hnutí“ směrem k partnerovi, mohla existovat a trvat, musí být splněny tři podmínky. Navíc musí být všechny tři splněny ve vztahu k téže osobě a také vzájemně.

LÁSKA JAKO EMOCE

Říká se, že láska je emoce. Emoce ovšem většinou bývá jakési hnutí mysli, neklid, citová reakce, a to obvykle intenzivní. Láska tedy je citové hnutí zaměřené na někoho. Ale jako každá emoce je láska také energie v pohybu. Je tedy normální, že láska, kterou k někomu pociťujeme, může mít své vrcholy i pády a že nás někdy může začít fyzicky i citově přitahovat někdo jiný.
Láska a vášeň nejsou synonyma. Vášeň spočívá v „afektivních stavech či hnutích mysli natolik silných, že ovládnou svou intenzitou nebo neustálým přetrváváním duševní život člověka“*. Vášeň má stejný účinek jako ty nejsilnější drogy, protože se může přeměnit ve skutečnou posedlost. Pravá láska je to, co přetrvá, když vášeň ze začátku vztahu ustoupí.
Aby láska, toto citové „hnutí“ směrem k partnerovi, mohla existovat a trvat, musí být splněny tři podmínky. Navíc musí být všechny tři splněny ve vztahu k téže osobě a také vzájemně.

OBDIV

První z těchto tří podmínek je obdiv. Mohu někoho milovat pouze tehdy, pokud ho obdivuji a pociťuji jeho obdiv ke mně. Obdiv je „pocit radosti a nadšení z něčeho, co považujeme za krásné nebo velkolepé“**. K lásce je potřeba druhého respektovat. Jakmile začneme na adresu druhého říkat nepěkné věci, vážně ohrožujeme Lásku. Asi se vždycky neshodneme ve výchově dětí, nakládání s financemi (to bývají dvě nejčastější příčiny neshod), frekvenci sexuálních styků, volbě přátel, projevech něhy…, ale vždycky se musíme shodovat v tom, že ten druhý je jedinečná lidská bytost, hodná respektu, obdivu a lásky. Zmenšení obdivu je přímo úměrné zmenšení lásky. Ztráta obdivu je velmi vážný příznak, který ukazuje na přímé ohrožení partnerského vztahu.

SEN

Druhou podmínkou je sen: Ti dva, kteří se milují, mají společné plány, společné sny; jsou to vlastně „spiklenci“, kteří společně vytvářejí svou budoucnost: svatba, koupě prvního domu nebo auta, příchod prvního dítěte a těch dalších, kariéra jednoho či druhého, zapojení do společnosti, dovolené, důchod… Že každý z partnerů může mít své vlastní, osobní sny, které se od snů toho druhého liší, to není vůbec na překážku. Osobní sny se nemusí nutně podřizovat snům páru. Ale pokud začnou převládat nad společnými projekty nebo pokud se stane, že jeden z partnerů začne snít o někom jiném, pak se přiblíží konec společného snění. Každý pár je založen na dvou autonomních osobnostech, které mají své vlastní záměry. Milovat se znamená snít spolu o věcech, které můžeme dokázat ve dvou.
Když například muž věnuje veškerou svou energii a všechen čas profesním úspěchům, když žena, jak tomu často bývá, žije jen pro své děti, vzniká mezi partnery určitý odstup, ztrácejí jeden druhého z dohledu; a když děti odejdou a nastane čas odchodu do důchodu, partneři zjistí, že jsou jako dva cizinci.

SEXUALITA

Láska je pochopitelně založena na vzájemné fyzické a sexuální přitažlivosti – to je třetí podmínka. Vždyť dokonce pojem „milovat se“ označuje sexuální vztahy. Co je krásnějšího než se milovat s milovanou bytostí? Milovat někoho znamená chtít mu být co nejblíž, dotýkat se ho, laskat ho, splynout spolu, proniknout do něj. Milovat někoho znamená být k němu fyzicky přitahován. Znamená to, že problémy v sexu nebo ztráta libida ukazují na ztrátu lásky? Někdy ano, ale ne vždy. Je to především příznak toho, že se v jednom nebo druhém z partnerů či ve vztahové dynamice něco děje, něco, čím by se měli partneři začít co nejdříve zabývat, aby jejich vztah vydržel.
Vášeň už ze své podstaty zabíjí touhu, stejně jako po dobrém jídle mizí hlad. Je také pochopitelné, že toužím po něčem, co nemohu mít. Aby přitažlivost nebo touha po druhém mohla přetrvat, každý pár musí najít ten správný odstup, díky němuž může touha dojít svého naplnění (musíme jíst, abychom přežili), ale také takový odstup, který umožňuje tu touhu udržovat (hlad je nejlepší kuchař). Hrát si na žárlivce nebo si být tím druhým příliš jistý, to jsou nejjistější způsoby, jak zabít veškerou fyzickou a sexuální přitažlivost.
V druhé části této knihy uvidíme, jak se rodí a rozvíjí milostný vztah. Také poznáme, že z hlediska trvalosti vztahu je nutné brát v úvahu nevědomou vztahovou dynamikou, která ovlivňuje všechny páry, i ty nejzamilovanější.

Láska se tedy skládá z obdivu, snění a sexu.

Jedná se o ukázku z knihy Láska a sexualita v trvalém vztahu
vydal Portál, 2009

Napsal/a: Yvon Dallaire

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • JanaOss

    Jednou jsem takovou krásnou lásku měla. Začínalo to jako z encyklopedie, mělo to všechny náležitosti- to zakoukání, chození kolem sebe atd až po narození syna. Škoda, že smrt mi ho vzala už po necelých sedmi letech.

  • Zdendula

    Moc krásný článek o lásce.Byla jsem několikrát v životě zamilovaná,ale láska nebyla opětovaná.Já jsem opravdovou lásku ještě nikdy nepoznala,to je smutný,co?Možná,že mě mají rády mé děti,alespoň někdo.Nu,což,nebudu hledat lásku,nechám tomu volný průběh,ale nebudu sedět doma a třeba mi přijde nějaká naproti.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist