Adopce

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině, Tipy pro rodinu

736150_kissŠok, že nebudeme mít „normálně“ děti nakousnul u nás doma hodně otevřenou diskuzi o možnosti adoptovat. To bylo na podzim roku 2003.
Po té, co jsme se smířili s tím, že jediná možnost těhotenství je s darovanými vajíčky = geneticky jiné ženy, už nebylo tak těžké přemýšlet o adopci. Tedy alespoň to tak ze začátku vypadalo…

Manžel byl určitě pro a tak řekl termín, že až se necháme zapsat do pořadníku na darované vajíčko, tak si zároveň zajdem na sociálku pro žádost o adopci.
Když na jaře 2004 došlo „na lámání chleba“ a byl optimální čas dojít si pro žádost, najednou jsem znejistěla. Opravdu to chci? Jsem mladá a třeba budu mít „své“ děti a …. Prostě jsem začala krásně zmatkovat. Naštěstí to vzal manžel do svých rukou a první krok udělal on.

Žádost o adopci
Manžel zašel v březnu 2004 pro žádost o adopci na sociální úřad, odbor „sociálně právní ochrany dětí a náhradní rodinné péče“ v místě našeho bydliště. Obdržel několik formulářů a pokynů co všechno se má zařídit.
Když s tím balíkem papírů dorazil domů, tahala jsem z něj každé slovíčko, které sociální pracovnice řekla a začala prozkoumávat jednotlivé papíry. (Smál se mi, že nechápe, čeho jsem se tak strašně bála, když se do toho začínám bezhlavě vrhat :-D)
Prozkoumala jsem formulář, který byl o nás. Snad všechno co vás napadne. Další formulář se týkal samotného požadavku na dítě. Trochu mě to zaskočilo, ale budiž… Potvrzení o zdravotním stavu pro každého z nás mě nepřekvapilo. Potvrzení příjmu mi přišlo logické. Zaskočil mě posudek od zaměstnavatele. Cože? Jaký posudek? Osobní a profesní bylo nadepsáno na papíře… To jsem musela rozdýchat.
Původně jsme si mysleli, že o tom nikomu neřekneme, že si podáme žádost a až to za pár let bude na spadnutí, tak to teprve řekneme rodině a pak teprve širšímu okolí. Takže tenhle papír nás posunul dál, než jsem tušila. Díky tomuto formuláři jsme v sobě našli odhodlání a řekli to rodičům. Byli zaskočeni, ale povzbudili nás, vzali to dobře. Bezva. Mají na to dost času se smířit :-).

Podání žádosti
proběhlo v dubnu 2004. Chvilku nám trvalo, než jsme všechno dali dohromady, oběhly doktory a šetrně vymohly posudky ze zaměstnání. Bylo pro nás oba překvapením jak skvěle to všichni vzali. Slyšely jsme jen povzbudivá slova a to od všech včetně zaměstnavatelů :-).
Navíc jsme museli přinést každý 2 fotky a o výpis z rejstříku trestů se postarala sama sociální pracovnice. Prima. Dlouho jsme si o tom celém povídali s ní na úřadě. Měla jsem z toho všeho dobrý pocit.
Dozvěděli jsme se, že na miminko se v našem kraji čeká 2-4 roky a že v každém kraji je čekací doba různá. Nejkratší dobu má Praha.
Překvapením pro nás byla její návštěva u nás doma. Tu musí absolvovat, píše o tom zprávu do posudku na nás. Tak jsme jí pozvali a domluvili se na konkrétní datum.

Návštěva sociální pracovnice u nás doma
Teda řeknu vám, takhle uklizeno jsem snad ještě neměla. Vnitřní strach, že by něco takového jako prach na skříni mohlo ovlivnit můj budoucí život mi nedovolil nic ponechat náhodě. Všechno se jen blýskalo 😀
Sociální pracovnice se projevila jako bezvadná ženská a tak místo prolézání bytu si sedla s námi a povídali jsme si o těch dětičkách co jsou v ústavech. Řekla nám i pár příběhů ze své praxe. Když odcházela, tak se mezi dveřmi zeptala, jak vlastně máme velký byt, což mě pobavilo :-).
Dozvěděli jsme se, že z informací o nás a z podkladů, co jsme jí předali udělá složku, kterou pošle na kraj a další věci budeme už řešit s někým z kraje.

Pozvánka na písemné psychotesty
Z kraje nám asi za měsíc přišla pozvánka na schůzku. Naštěstí jsem už věděla od dalších žadatelů, které jsem kontaktovala přes net, že se jedná o slibované psychotesty. Nejprve tzv. písemné. Trvalo to několik hodin, vyplňovali jsme jeden test za druhým. Šlo hlavně o vztahy v našich rodinách, náš vztah, naše reakce. Opět jsme s paní psycholožkou prošly naše představy o dítěti. Přiznám se, že jsem byla úplně vyčerpaná, cestou domů jsem v autě usnula… Domluvili jsme se, že za měsíc (konec června 2004) přijdeme na ústní psychologické testy.

Ústní psychologické testy
Nejprve jsme měli každý samostatně hodinový rozhovor s paní psycholožkou a rozebírala s námi povahu, která ji podle testů na nás vyšla. Přiznávám, že mi to moc nesedělo a manželovu sama po hodině s ním odvolala. Vyšlo jí totiž, že je nekomunikativní a on se jí z toho pěkně vykecal 😀 Mluvili jsme opět o tom, jaké dítě můžeme očekávat. Mně zaskočila informace, že se IQ dědí a proto si máme říct, jestli chceme, aby matka měla nějaké vzdělání (otec je obvykle neznámý). Utřídili jsme naše požadavky na bílé zdravé dítě do 1 roku věku. Pohlaví nám je jedno, stejně jako u dítěte, které bychom sami zplodili.
Bylo nám řečeno, že doporučuje naše schválení a máme očekávat dopis.

Dopis o zařazení mezi schválené žadatele o adopci
Přišel nám v půlce července. I když nám dopředu paní psycholožka řekla, že nás schválí, tak vidět černé na bílém, že jste schválení žadatelé bylo úžasné :-).
Navíc jsme se dočetli, že máme nařízenou přípravu rodičů. Už předtím jsem se dozvěděla, že je to běžná praxe a měli by si tím projít všichni žadatelé, takže mě to nepřekvapilo.
Zavolala jsem své sociální pracovnici (k nám ve městě) a ona řekla, že to zařídí. (vlastně jsem jí tam nechávala jen vzkaz protože byla zrovna na dovolené).

Pozvánka na rodičovskou přípravu
Přišla nám koncem srpna. Město za nás zaplatilo školení, my jsme si dopláceli ubytování a stravu, protože se jednalo o dva víkendy + mezi víkendy návštěva kojeneckého ústavu.

1. víkend rodičovské přípravy
Neočekávali jsem nic převratného a asi i proto nás mile překvapil. Celý víkend moderovala rodina se 3 adoptovanými dětmi a jejich zkušenosti byly to nejcennější…
Překvapilo mě, že nás tam bylo 10 párů… (přišlo mi to hodně)
V sobotu dopoledne jsme si povídali se sociálními pracovnicemi o formálních záležitostech okolo adopce a domlouvali si povinnou návštěvu kojeňáku.
Odpoledne jsme si povídali s psychologem (trochu obava dopředu – leč zbytečná :-).) a v podstatě jsme se celé odpoledne prochechtali , protože se nebál předvést nám klátícího se puberťáka, či otrávenou tchýni… Všichni se uvolnili a povídali jsme si o problémech a obavách, které každý máme. Naprosto otevřeně. Proprali jsme to skrz naskrz. Bylo hodně zajímavé slyšet o problémech jiných. Někdo nevěděl jak říci dítěti, že je adoptované, jiný měl problém s přijetím adopčátka v rodině a já řešila, jak mluvit s dítětem o jeho biologické matce… Na všechny otázky jsme dostali odpovědi! Ale byly tak obsáhlé, že je nereálné to tady vypisovat…
Večer jsem strávili s moderující rodinou a zajímali se o jejich zážitky, zkušenosti a myslím, že nám řekli dost hodně soukromých věcí (pocitů).
Neděle byla hlavně o dětičkách samotných. Povídal nám MuDr. Biskup, dětský pediatr a ředitel dětského domova ve Stránčicích. Úžasný člověk, perfektního vystupovaní a pedagogického nadání :-). Abychom se nenudili, promítal fotky z DD z předchozího průběhu dne v DD, ukázal nám obrázky dětí a jaké následky se dají z jejich kreseb vyčíst, měl sebou kufr plný léků, plínek a nezbytností pro děti a řekl nám, čeho se vyvarovat a co je dobré vědět.
Z tohoto víkendu jsme odjížděli s tím, že z nás opadli veškeré obavy, že budeme mít adoptované dítě a narostla v nás naprostá radost a chuť mít už adopčátko doma.

Návštěva kojeneckého ústavu
Nevěděla jsem, co od toho máme očekávat. Nikdy jsem v takovém zařízení nebyla, takže jsem si představovala velkou nemocnici a desítky postýlek…
Překvapení bylo už z venku. Vilku v zahradě bych nečekala.. Uvnitř mě překvapili menší místnosti a samotné místnosti s miminky. Každé dítě mělo u postýlky kolotoč a my je našly v herně, kde leželi na pěnových puzzlích pod hrazdičkami. Od sociální pracovnice a paní ředitelky kojeneckého ústavu, jsme se dozvěděli příběh každého dítěte a popravdě to byl zlom, kdy mi došlo, že je úplně jedno, že se mi to miminko nenarodí. Měla jsem chuť si rovnou nějaké odnést domů…
Vidět konkrétní tvářičky za těmi dotazníky, které jsme vyplnili, bylo pro nás důležité.
Pochovali jsme si je a já měla pocit, že to, že budu mít jednou miminko, je skutečně realizovatelné :-). A co bylo asi nejdůležitější, od tohoto momentu jsem přestala brát adopci jako zadní vrátka, pokud by nevyšlo IVF….

2. víkend rodičovské přípravy
Opět na nás čekala „naše“ moderující rodina a v pátek si pro nás připraveni překvapení v podobě manželů, kteří adoptovali před rokem holčičku. Mluvili jsme o aktuálních zážitcích ze soudů, o reakcích okolí i jejich vlastních.
V sobotu nás čekala přednáška dětské psycholožky.
V podvečer jsme dostali certifikát o absolvování a rozloučili jsme se…

(každý kraj může mít rodičovskou přípravu jinak koncipovanou, někde se chodí jednou týdně na x sezení s odborníky…)

A tímto jsme měli absolvováno všechno nutné k tomu, abychom se stali rodiči.

Zavolala jsem na kraj „naší“ paní a jak už jsme se předtím s manželem domluvili, jsem změnila podmínku, že bychom chtěli miminko do půl roku věku.
Také jsme se stavili u sociální pracovnice u nás ve městě a řekli jí čím vším jsme prošli a co to pro nás znamenalo…

Teď už čekáme „jen“ na ten vysněný telefon, že jednomu miminku vybrali nás jako rodiče… Tak to totiž je. Nebude se nám vybírat dítě, ale funguje to tak, že se dítěti vybírají rodiče. Připadá mi to fér :-).
V tuto chvíli čekáme už rok od podání žádosti, takže nejdříve příští rok…

Když to vezmu zpětně, tak nevím čeho jsem se bála. Asi toho neznámého co nás čeká. Potvrdilo se mi, že je okolo adopce takové množství mýtů, že si to představujeme jako něco nedosažitelného, deprimujícího, ponižujícího….

Možná jsme měli jenom štěstí, ale opravdu jsme potkali jenom odborníky na svém místě a chápající lidi, kteří nám rádi pomohly, odpověděli na všechny naše dotazy…
Přišlo mi dobré, že jsme mluvili se všemi na rovinu a možná i díky tomu se nám dostávalo upřímných odpovědí.

I kdybychom adopčátko jednou neměli, protože by vyšlo umělé oplodnění a narodili by se nám trojčata (to je jediná varianta, v případě jednoho (oba), dvou (já, ale vysvětlím mu to.. :-).) dětí adopčátko chceme :-D), tak nám to přineslo moc. Naučili jsme se s manželem mluvit o všech pocitech otevřeně. Hodně nás to sblížilo, myslela jsem si, že se už naprosto známe, ale najednou se stalo, že u otázek o adopci odpovídal jinak než bych předpokládala :-).
Samotná rodičovská příprava kterou jsem myslela, že jenom nějak přetrpíme, nám přinesla nevíce :-).

V tuto chvíli řeším nové problémy :-). Dávám si na stranu peníze, protože až TEN telefon přijde, tak se dozvíme, že je pro nás miminko. Dojedeme se na kraj podívat na fotku, dozvíme se o něm veškeré informace a rozhodneme se jestli ano či ne… dojedeme do kojeňáku, kde se na drobečka podíváme a řekneme ano nebo ne definitivně. (vždy je čas si to rozmyslet a bylo nám řečeno, ať řekneme na rovinu, že toto dítě nechceme, že je to lepší, než „trpět“ nechtěným…(teď to myslím z pohledu dítěte!) – nebude na žadatele špatně pohlíženo a za nějakou dobu se jinému dítěti vyberou jako rodiče..) Budeme mít 30 dní na to, abychom si miminko přivezli domů.
Myslím, že ho budu chtít domu hned :-D, ale i toto nám bylo rozmluveno. Musí se vyřídit papíry na sociálce v „bydlišti“ dítěte, potom papíry na sociálce našeho města, domluvit se v práci a vyřídit si nástup na mateřskou…. U toho si doma připravit postýlku, peřinky, pidi věcičky, kočárek, autosedačku (už na první převoz), plíny, dudlíky, umělou stravu a přibližně milión nezbytností…
A tady se vracím k těm penězům. Z něčeho ty nezbytnosti budeme muset koupit a maminy by mohly vyprávět, jak nákladná záležitost to je… Navíc nebudeme mít čas na to sledovat všemožné výhodné akce…
Optimální je, když se to všechno podaří zrealizovat do týdne…

A co to obnáší přivézt si adopčátko domů a jak to všechno probíhá vám doufám, jednou popíšu v článku, na který, doufám, nebudete muset dlouho čekat :-))))))

Vaše Kaitlin

PS: Je možné, že po přečtení tohoto příspěvku, si některé zaklepete na čelo, proč ještě sháním dárkyni, ale faktem zůstává, že bych si přála prožít alespoň jedno těhotenství…

Knihy, které doporučuji, neb mně hodně pomohly:

Na cestě za dítětem – dvě malá křídla tu nejsou, napsala Hana Konečná, vydavatelství ACADEMIA (doporučuji všem snažilkám, v té knize je prostě všechno o snažení a právě tato kniha mi hodně pomohla se vyrovnat s mou neplodností)

Osvojení a pěstounská péče, Zdeněk Matějček a spol., vydavatelství Portál (vše, co se týká našeho práva a je tam snad úplně všechno, co se vám budou snažit vysvětlit psychologové)

Adopce – vztah založený na slibu, Jayne E. Schoolerová, vydavatelství Návrat domů (tato kniha je napsaná z pohledu adoptivních rodičů, je v ní hodně cenných postřehů, nevýhodou je, že ne všechno je stejné, jako u nás v Čechách…)

Pár odkazů, kde najdete právní stránku věci a další věci, které si myslím, že jsou důležité:
www.adopce.com
www.fod.cz
http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep.asp?z_podkategorie=no&id=71
www.rodina.cz/snrp

»» Více informací na téma adopce v diskuzi na eMimino.cz.

Napsal/a: Kaitlin

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (93 vyjádření)

  • Anonymní

    Ahoj, my jsme žádost o adopci absolvovali před pěti lety. Při čtení tohoto skvělého článku jsem si velice živě připomněla všechny ty schůzky a dotazníky. Když člověk narazí na skvělé lidi (a to štěstí jsme měli, stejně jako Kaitlin), je všechno hned mnohem lehčí. Před 4 lety jsme si domů přivezli dva sourozence,2 a 3 roky. Jelikož byly děti větší, byly začátky docela krušné, než si děti zvykly a překonaly jsme společně strach z tolika nových věcí(takové děti např. neznají auto, nikdy se nekoupali ve vaně apod.. Spousta lidí často říká, co všechno jsme pro ně udělali. Já ovšem vím z vlastní zkušenosti, že tyhle DĚTI DÁVAJÍ NÁM MNOHEM VÍC, než jsme si kdy dovedli představit. Všem, kteří se vydali touto cestou, přejeme mnoho štěstí !!!!!

  • Anonymní

    Ahoj taky nás čeká tato cesta k adoptovanému děťátku.Doma máme již jedno biologické dítě dceru 11 let a nyní vyběháváme adopci. Včera jsme odevzdali veškerou dokumentaci a příští týden nás čeká návštěva soc. pracovnice. Tak držte palečky Edita

  • Milá zpřízněná duše z 1.3. 🙂
    Moc vám držím palce, ať ten telefon zazvoní už za pár hodin! Je to o nervy to věčné a nekonečné čekání… Tak ať to brzičko vyjde!!! 🙂

    Verušo – díky! 🙂

    Doro – já jsem měla asi kliku, ale tchýně to vzala docela dobře 🙂 Jasně, že to musela rozdýchat a ze začátku nám kladla spoustu otázek, ale byly jsme připraveni si toto rozhodnutí obhájit. Samozřejmě, že proběhla otázka „Proč?“ a „Nechcete ještě počkat?“ Myslím, že je důležité se v tom moc nepatlat a dávat jasné odpovědi. Na otázku „Proč?“ jsem odpověděli, „protože máme problém mít normálně děti a rozhodli jsme se i pro tuto možnost. Pochopitelně, že se vedle dlouhatánské čekací doby budeme i nadále pokoušet s pomocí lékařů“. A na druhou otázku byla ještě rychlejší odpověď „NE“. A bylo to 🙂

  • Anonymní

    Ahoj Kaitlin a všichni ostatní !
    Ráda bych se od tebe i od jiných lidí, kteří se zúčastňují této diskuse a mají stejné problémy a zkušenosti,dozvěděla, jak to berou vaše rodiče a hlavně tchýně.Jestli jsou při vás,nebo proti vám a nebo tomu nechávají volný průběh. Děkuji Dora

  • Milá Kaitlin a ostatní čekající maminky a tatínkové,přeji Vám všem,aby jste se brzy dočkali nejen telefonu,ale i vytouženého miminka,aby jste s ním zažili jen samé krásné věci,aby Vám rostlo a kvetlo do krásy,prostě,za to,že rozdáváte lásku i těm méně šťastným dětem,za to Vám přeji jen to nejlepší v životě!!!

    jo a až to mimi bude VAŠE,tak se s ním určitě nezapomeňte pochlubit na našich stránkách:)))

  • Anonymní

    Milá Kaitlin
    Sedím dnes u internetu a úplně náhodou, jsem narazila na tyto internetové stránky.Když jsem si četla tvoje povídání,udělalo se mi úzko, přišlo mi to, jako kdybych to napsala já. S manželem jsem ještě před lety byla několikrát těhotná, vždy to dopadlo špatně,ale snažili jsme se dál,potom přišlo další těhotenství, ale mimoděložní, bylo opět po radosti.Od roku 2000 jsme začali navštěvovat Centrum asistované reprodukce, kam jsem přestala jezdit minulý rok po dalším potratu.
    O adopci máme rovněž zažádáno a čekáme už docela dlouho.Všechny manželské páry, které s námi prošly kurzem,děti už mají, některé miminka jsem si i pochovala a ty ostatní jsem aspoň viděla na fotkách.Jsou to krásná zdravá batolata.Nikdy jsem to nevzdávala, bojovala jsem o to mít dítě hodně dlouho,nyní každý den čekám na telefon, který mi řekne tu radostnou novinu, že máme prcka. Přeji Ti hodně štěstí a síly

  • Přiznávám se, že mě dostávají skutečné příběhy rodin, které se už svého štěstíčka dočkaly 🙂 Moc děkuju za vaše příběhy, strašně moc mě to povzbuzuje, že se snad taky dočkám! 🙂

  • Pomněnka

    Tak anonymní, to je nádhera, že vám to takhle vyšlo. Přeji stejné štěstí i všem ostatním….

  • Anonymní

    Ahoj Kaitlin,
    napsala jsi to moc hezky. Vším tím jsme si prošli s manželem před 7 lety. Mám to v živé paměti, protože výsledek tohoto trmácení se je náš 6-ti letý syn. Dostali jsme jej přesně před 6 lety.byly mu 2 měsíce. Jen v krátkosti Ti napíšu pocity, jaké jsem měla a mám. Zavolali mi v úterý, že máme miminko.Já v šoku poděkovala a položila telefon. Nemohla jsem sehnat manžela, tak jsem volala mojí mamce. Ta se okamžitě rozbrečela-u mě se v tu dobu už rozbíhala migréna- a ptala se co je to a jak staré?Tak jsem volala paní z magistrátu, která mi zprávu oznámila.Smála se a všechno mi řekla. Ve středu jsme jeli pro fotku našeho kloučka. Manžel okamžitě prohlásil, že je to nejkrásnější dítě, jaké viděl (má vlastního syna z 1.manželství).Ve čtvrtek jsem zběsile běhala po obchodech a nakupovala věci potřebné pro miminko (neznámé velikosti).V pátek jsme jeli do kojeneckého ústavu a tam jsme ho uviděli a nepustili.Manžel ho už nepustil z náručí.Odvezli jsme si jej za 2 hodiny. Od té doby jsme rodina. Šťastná rodina. Je to naše štěstí,….. Tento týden jsme byli u zápisu do školy. Zatím jsme neměli ani ten nejmenší problém. To, že jsme se rozhodli pro adopci relativně brzy-bylo mi 30, považuji za nejlepší počin v mém životě.
    Přeji hodně štěstí.

  • Všem Vám ze srdce přeju, ať Vám to vyjde s miminky podle Vašich představ!MIMINKA JSOU SUPR!!!!!!!!!!!!

  • Anonymní

    Ahojda!

    V první řadě děkuju za milá slovíčka – opravdu to potěší! 🙂

    Renato – nikde v žádném zákoně není napsáno, jak dlouho musíte být manželé. Sociální pracovnice musí pouze posoudit, zda vaše manželství je stabilní. Pokud byste s tím měli problém, tak je potřeba se nedat 🙂
    Není ani nikde řečeno, že dítě potřebuje vlastní pokoj – to je nesmysl, jenom se vás sociální pracovnice při návštěvě u vás doma zeptá, jak to budete chtít udělat, uspořádat. 🙂
    Tak ať nemáte žádné problémy a vším hladce proplujete! :-)))

    Kaitlin

  • Anonymní

    ahojte všechny které tady píšete své krásné a vřelé příspěvky.
    S manželem si jdeme v březnu pro první papíry a chceme podat žádost. Chtěla jsem se zeptat jak dlouho musíte být manželé abyste mohli adoptovat, jak veliký byt musí být, musíme mít samostatný pokoj pro dítě.
    děkuji renata
    jinak všem moooooc drzim palecky at maji brzy sve miminka doma, at uz sve nebo adoptivní.

  • Anonymní

    Ahoj maminky, i budoucí
    je krásné číst vaše zkušenosti a názory a je dobře, že jsou lidé jako vy, kteří dají dětem to nejdůležitější – domov plný lásky. Nebojte se psychologů a psychotestů. Chtějí jen to dobré pro děti i pro vás. Tak trochu musí suplovat přírodu – tedy mám na mysli to, co samozřejmě dělá genetická informace. Ono jde o to, vybrat děťátku ty nejvhodnější rodiče, aby vám to do budoucna klapalo.Uvedu-li příklad, jestliže jste sportovně založeni a ideální víkend je pro vás na běžkách, na hřišti s míčem nebo podobná aktivita, pak byste rádi přivítali děcko, které bude rádo sdílet vaše zájmy. To se těžko podaří u dítěte temperamentově jinak založeného. Pro psychology a celý tým je největší odměnou když se vztah podaří a naopak nesou velmi těžce jestliže se objevují zádrhele nebo se musí rozhodnutí revidovat, neřku-li je dítě vráceno. Nebojte se tedy, nezoufejte, buďte otevření, vyhnete se dalším komplikacím. mawa

  • Ahoj Kaitlin,
    jsem ráda, že jsem zavítala na tyto stránky. Celý článek i příspěvky jsem přečetla se slzami v očích. Také čekáme na adopčátko. Už rok a půl. K tomu devět měsíců vyřizování žádosti. Máme však velkou výhodu – čtyřletou holčičku Terezku. Jsem po transplantaci ledviny a Terezku jsem nosila pod srdíčkem. Nebylo to jednoduché, ale krásné. Je krásná a hlavně zdravá. Není dne, kdy bych nepomyslela na to, jestli se naše miminko už narodilo. Naše čekací předpověď byla kolem dvou let. Už to vypadá trochu optimisticky. Přeji Vám, ať čas, který čekáte uteče jako voda a vy se radujete spolu s těma drobkama a jejich krůčkama životem.

  • Anonymní

    Ahoj.

    Napísala si to veľmi pekne.Verím Ti,ako si to všetko pežívala.V roku 2000 sme si s manželom adoptovali dieťatko,boli to ťažké časy,ale keď sme prvý krát držali naše dieťatko v náručí,tak sme zabudli na vštko trápenie.Držím Vám palce.

  • Hrozně se mi líbil tvůj článek, moc Tě obdivuji a držím obě pestičky aby vše dopadlo.

  • entonela

    Kaitlin…moc držím palečky. Já mám dva syny. Jsou biologicky moji. Ale chtěla bych do pěstounské péče ještě aspoň dvě děti. Pořád o tom s manželem uvažujeme. Váš článek mě povzbudil k tomu abychvše realizovala co nejdříve. I za to Vám děkuji. Moc držím palce a hlavně ať jste co nejdříve rodina s malým prckem.

  • Anonymní

    Ahoj holky,všechny tyto články jsou moc hezké.Mě osobně potkalo také něco podobného.třikrát jsem prodělala IVF darovanými vajíčky,bohužel bez úspěchu.Po pěti letech marné snahy jsme se také rozhodli pro adopci a po 2a půl letech jsme se v srpnu stali rodiči krásného 11 měsíčního chlapečka.Je úžasný a každý, kdo to neví tvrdí jak je nám oběma podobný.Jediným problémem,který mě tíží jak jednou přijme prcek zprávu a svém pravém původu.V průběhu rodičovských připrav,jsme o tom pochopitelně mluvili,ale myslím,že realita je úplně jiná.Jestli máte nějaké zkušenosti tak se ráda přiučím

  • Anonymní

    Ahojky.Včera jsem se dozvěděla že první pokus s darovanými vajíčky nevyšel.Bulim jak želva.S manželem se snažíme o mimčo už 8 let a stojí to pořádné nervy.Však to znáte všechny.Internet máme krátce ale včera jsem zabrousila na tyhle stránky a musím říct,že jste mi pomohly.Vidím že s tímhle problémem nejsem sama.Jezdím do Artu do Č.Budějovic.Jsou tam všichni moc příjemní a vše pořádně vysvětlí a poradí.
    Manžel mě utěšuje že napodruhé to vyjde.Říkám si,že smůlu už máme vybranou tak snad se dočkáme.Naštěstí už přestalo to nekonečné vyptávání známých kdy konečně i my budeme mít mimčo.Stálo mě to vždy velké úsilí se nerozbulet.Ale to Vás asi taky.
    Tak hlavu vzhůru a snad se dočkáme!!!!!!!!

  • Anonymní

    Milá Kaitlin, jsem adoptivní maminka skoro rok a vzala jsme si rovnou dvě děti, i když už trochu větší (žádali jsme o děti do 4 let). Znám spoustu rodin s adoptovanými dětmi a všechny jsou bezvadný. Nejvíc mě dojalo, když mi jedna maminka řekla, že kdyby byla věděla, jak je adopce prima a jak bude to dítě milovat, nikdy by na IVF nešla! Přeju hodně štěstí,
    Kateřina

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist