Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

Rubrika: Tradice a zvyky

Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se na ně měli začít připravovat. Někdo si tohle předvánoční období užívá, peče cukroví, zdobí byt nebo dům, jinému z toho vstoupají vlasy na hlavě. Jak si i v předvánočním shonu udržet dobrou náladu a dočkat se Vánoc v pohodě?

Vánoce, Vánoce přicházejí….

Advent začíná už za pár dní, většina z nás už pomalu přemýšlí, co a kdy musí udělat. Kdy péct perníky? Kdy začít s cukrovím? Neměli bychom už umýt okna? A co takhle koupit vánoční stromeček? Co nadělí Ježíšek pod stromeček? Otázek, které si klademe, je mnoho. Vánoce jsou prostě za rohem.

Jděte na to letos chytře

Udržet si pozitivní náladu po celý předvánoční čas není vůbec snadné, zároveň to ale není nemožné. Stačí si všechno dobře rozvrhnout, zapojit i ostatní členy rodiny a nenechat se těmi svátky pohltit víc, než je nutné.

Tip číslo jedna: Přípravy si zorganizujte

Nejlepší je napsat si hned několik seznamů a těmi se řídit a snažit se je dodržet. Naplánujte si, kdy začnete péct perníky, kdy se pustíte do cukroví, kdy do úklidu. Sepište si, co všechno potřebujete do Vánoc ještě stihnout, udělejte si i seznam těch, které chcete obdarovat a ke každému jménu připište, čím ho chcete obdarovat. Vyhnete se ještě většímu stresu, kdy den před Štědrým dnem zjistíte, že vám něco chybí.

Tip číslo dva: Práci si rozdělte

Jsou vaše seznamy tak dlouhé, že se už teď hroutíte nad tím, co všechno vás čeká? Vždyť na to nemusíte být sami. Požádejte o pomoc své nejbližší, práci si rozdělte. Někdo může vyzdobit dům, další uklidí. S pečením cukroví vám zase mohou pomoci děti. Užijí si to a strávíte spolu zase nějaký ten čas.

Tip číslo tři: Najděte si i chvilku na sebe

Předvánoční čas přece není jen o úklidu. Je to také čas, kdy kolem nás vládne zvláštní atmosféra, voní cukroví a purpura. Udělejte si chvilku i na sebe, na chvíli se zastavte, přečtěte si nějakou pěknou knížku, uvařte si čaj, připravte si něco dobrého k jídlu. A co si tak zajít na kosmetiku nebo masáž? Přece nechcete být na svátky vyšťavení jak vymačkaný citron.

Tip číslo čtyři: Nezapomínejte ani na spánek

Odpočinek si i během předvánočního shonu zaslouží každý z nás. K tomu, aby si odpočinulo tělo i duše, je zapotřebí i kvalitní spánek. Nepodceňujte ho, omezte zdroje světla ve vaší ložnici, nastavte si pravidelný spánkový režim a nechoďte spát ani hladoví, ani přejedení.

Tip číslo pět: Hýbejte se a nepřejídejte se

Taky se zavřete doma v kuchyni a pečete perníčky, cukroví, štolu a vánočku a dokud to nemáte hotové, nikdo vás odtamtud nedostane? Zaděláváte si na únavu a vyčerpání. Udělejte si na chvíli pauzu a zajděte si na procházku, zacvičit nebo zaplavat. Vaše tělo to přivítá s radostí, navíc si nebudete vyčítat každý ten kousek cukroví, který jste ochutnali a nebudete už teď přemýšlet o tom, že byste měli začít držet dietu a pít třeba proteinové koktejly. Na to ještě bude čas později.

Tip číslo šest: Vyrazte nasát vánoční atmosféru ven

Opusťte na chvíli zdi vašeho domova a vydejte se na výlet. Je tolik míst, kde si odpočinete, nadýcháte se čerstvého vzduchu, nasajete atmosféru Vánoc.

Ve velkých městech se konají pravidelně adventní trhy, na zámečku v Doubí je Vánoční dům, ve skanzenech vzpomínají na Vánoce, jak se slavily dřív. Že jste tam ještě nebyli? Honem to napravte. Uvědomíte si, že není třeba mít dokonale naklizeno, důležitější je, že se na Vánoce potkáte se svými nejbližšími.

Tip číslo sedm: Nezapomínejte ani na vitamíny

Zima s sebou přináší i proměnlivé počasí, často se setkáváme s bacily a viry. Když jsme unavení, naše tělo jejich úroku hůř odolává, proto nesmíme zapomínat ani na dostatečný příjem vitamínů a minerálů. Zatímco v létě čerpáme vitamín D ze sluníčka a další vitamíny z ovoce a zeleniny ze zahrádky, v zimě je to trochu složitější. Potřebné živiny i vitamíny a minerály musíme čerpat ze stravy, která má obsahovat všechny tři základní složky, tedy sacharidy, proteiny a tuky, a z doplňků stravy.

Napsal/a: 4FITNESS

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist