Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

Rubrika: Tipy pro rodinu

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli byste otálet. Možností, jak dětem naspořit peníze, je celá řada. Řekneme vám, se kterými neuděláte krok vedle.

Spořicí účty

Ještě házíte peníze do prasátka? Pak rychle přesedlejte na spořicí účty. Když potřebujete mít odložené peníze stále po ruce, jsou ideálním řešením.

Úspory můžete schraňovat buď na vlastním účtu, nebo využijte nabídky bank, které umožňují založení spořicího účtu i pro ty nejmenší.

Proti spořicím účtům mluví snad jen nízké úroky. Proto nejsou vhodné pro dlouhodobé spoření. Využijte je, pokud potřebujete rychle našetřit peníze z vlastních prostředků například na studia staršímu dítěti.

Stavební spoření

Nejčastější volbou starostlivých rodičů bývá stavební spoření. Díky vyšším úrokům na nich peníze neztrácejí hodnotu. Lákavým bonusem je státní podpora, která může dosahovat až 2000 Kč za rok. Abyste na ni měli nárok, musíte spořit alespoň 6 let v kuse a každý rok na účet vložit minimálně 20 000 Kč.

Smlouvu na stavební spoření lze uzavřít hned po narození dítěte. Počítejte ale s poplatky za založení nebo vedení účtu.

Doplňkové penzijní spoření

Zatím nepříliš využívanou, ale užitečnou alternativou k výše zmíněným spořením je doplňkové penzijní spoření. Lze ho založit ihned po narození dítěte. Počítejte ale s dlouhodobým závazkem – často až na 60 let. U dětských smluv zákon umožňuje vybrat třetinu prostředků ve chvíli, kdy dítě dovrší 18 let. Zbytek financí mu zajistí klidnější penzi.

Stejně jako u klasického penzijního spoření pro dospělé budete mít nárok na státní podporu, která se pohybuje od 90 Kč (při měsíčním vkladu 300 Kč) do 230 Kč (při měsíčním vkladu 1000 Kč a více) za měsíc.

Spořicí účty, stavební spoření a doplňkové penzijní spoření patří k těm nejméně rizikovým způsobům, jak svým dětem zajistit snazší start do života. Začněte spořit bez obav ještě dnes.

foto: Pixabay.cz

Napsal/a: Banka CREDITAS

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist