Jak naučit děti hospodařit

Rubrika: Tipy pro rodinu, Výchovné tipy

Rodiče si často stěžují, že jejich dítě nezná hodnotu peněz, ničeho si neváží, neumí hospodařit s kapesným, které hned utratí a pak mu celý měsíc nic nezbývá a tak mu stejně musí zase dát další peníze. Každý takový nespokojený rodič by si ale měl uvědomit, že je to právě on, od koho dítě přebírá své finanční návyky, že všechny tyto chyby jsou důsledkem jejich výchovy a způsobu, jak s penězi zachází oni.

Děti nás napodobují

I když si to neuvědomujeme, děti pozorují naše chování a snaží se dělat všechno stejně jako my. Jestliže se nám tedy nelíbí přístup našich potomků k penězům, je čas soustředit se na vlastní vzorce chování, které jsme si k penězům vytvořili. Platíte vždy nejdřív všechny závazky vyplývající ze smluv a teprve zbytek si necháváte pro vlastní spotřebu? Dáváte každý měsíc nějakou částku peněz na spoření, na tvoření rezerv, nebo utratíte všechny peníze, navíc velmi brzy po výplatě? Berete si často úvěry nebo utrácíte jen to, co vyděláte? To všechno si vaše děti uvědomují a později vaše zvyky převezmou.

Jen finančně zodpovědný rodič může k zodpovědnosti vést i své dítě.

Od první třídy mu dávejte kapesné

S přechodem do školy je rozumné začít ho postupně učit zacházet s penězi. Začněte mu dávat pravidelně kapesné, vysvětlete mu, na jakou dobu ho dostává a způsoby, jak s ním může nakládat. Připomeňte mu možnost část z nich si uspořit, dopřejte mu volnost v rozhodování, co si za obdržené peníze koupí.

Pokud jde o částku, není možné stanovit ji univerzálně. Měla by vycházet z celkového příjmu rodiny, z potřeb dítěte i z toho, co všechno si z kapesného bude samo financovat. V první třídě ještě dítě není třeba zatěžovat povinností něco pravidelně platit (účet za telefon, obědy ve škole a podobně), proto týdenní částka nemusí být nijak vysoká, řádově v desetikorunách.

Učte ho zodpovědnosti prostřednictvím pravidelných plateb

Starším dětem neuškodí, když si začnou pravidelné platby uvědomovat. Pro nás sice není nic obtížného zaplatit účet za jeho telefon nebo obědy, jestliže mu ale dáme ke kapesnému tyto částky navíc, učíme ho přebrat zodpovědnost. Zvedla se mu platba za telefon díky spoustě SMS zpráv nebo přečerpalo data? Ať ví, že se za služby navíc také víc platí. Odhlásil si včas oběd, na který nejde? Příští měsíc mu částka za něj zůstane na účtu navíc. Už na druhém stupni základní školy může dítě získávat správné návyky spojené s penězi a za jejich dodržování pak být odměňováno vyrovnaným rozpočtem případně úsporou.

Mluvte s ním otevřeně o rozpočtu, o povinných platbách, o tom, jakým způsobem se vy snažíte v domácnosti uspořit a nevydávat peníze zbytečně. Dávejte mu dobré příklady, jen tak se naučí hospodařit s penězi přirozeně a automaticky.

Jak řešit špatná rozhodnutí

Každé dítě nejspíš udělá zpočátku nějaké chyby a utratí si peníze příliš  brzy. Buďte k němu shovívaví, děláme je všichni. Vlídně mu znovu vysvětlete, jak s penězi hospodařit, aby mu nějaké zbývaly po celou dobu do další „výplaty“. Jestliže stejnou chybu udělá opakovaně, buďte vytrvalí a nesnažte se mu vypomáhat mimořádnými částkami. Takové chování z vaší strany by ho zodpovědnosti za vlastní finance nenaučilo.

Co dělat, když mu v důsledku špatného hospodaření po zaplacení povinných plateb nezbude nic nebo jen velmi málo pro osobní potřebu? Nechat ho celý měsíc bez peněz není příliš motivující ani výchovné, hledejte spolu řešení. Navrhněte mu půjčku se splátkovým kalendářem, který budou obě strany striktně dodržovat. Neodpouštějte mu půjčené peníze, nechte si je řádně splatit. Druhou možností je zvýšení příjmu občasným přivýdělkem: pomoc na zahradě, umytí auta a podobně. U středoškoláků je čas pomýšlet i na pravidelnou brigádu.

Mějte však na paměti, že v otázce peněz je otevřenost a upřímnost nezbytná. Jestliže se snažíte přimět dítě k něčemu, co sami neděláte, rychle vás odhalí a vaše rady se minou účinkem.

Napsal/a: PR článek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist