Skauti a Člověk v tísni budou vybírat peníze na další školy v Africe

Rubrika: Pomoc

Přes tisíc skautů a skautek bude od 6. do 10. října vybírat peníze na stavbu etiopských škol ve více než šedesáti městech České republiky. Z výtěžku minulých ročníků sbírky se podařilo postavit celkem devět škol pro 1960 dětí. Letošní ročník podpoří doprovodné koncerty, africká mše, divadelní představení či unikátní aukce trabantu. Během slavnostního zahájení sbírky v úterý 6. 10. na náměstí Republiky v Praze, se skauti a Člověk v tísni pokusí o vytvoření rekordu s maximálním počtem bubeníků.

Slavnostní zahájení sbírky proběhne v úterý 6. 10. v 14.00 v prostoru před ulicí V Celnici na náměstí Republiky v Praze. „V rámci doprovodného programu se představí dva divadelní soubory s africkým repertoárem, diváci se budou moci zúčastnit etiopského kávového obřadu, výuky etiopského jazyka amharštiny, nechat si pokrýt tělo africkými motivy,“ popisuje zahájení koordinátorka sbírky Mariana Ermlová. V 15.30 na místě proběhne pokus o zápis českého rekordu ve hře maximálního počtu amatérských i profesionálních bubeníků. Pro účastníky rekordu, kteří sami buben nevlastní, bude na místě k dispozici kolem 170 bubnů. „Tak, jako se pomocí bubnů přivolává déšť, my chceme aby bubny pomohly přivolat déšt darů, za které budeme moci postavit další etiopskou školu,“ říká Jiří Plecitý, vedoucí afrických projektů společnosti Člověk v tísni. Bubeníci mohou sbírku podpořit i v dalších 80 městech, kde budou mít skauti svá stanoviště.

„Na stáncích v dalších městech si budou oddíly instalovat informační panely, kde si mohou kolemjdoucí prohlédnout nově postavené školy a další fotografie z Etiopie. Někde vás pozvou na etiopskou kávu, zahrají si s dětmi hry, jinde budou promítat filmy z Etiopie a malovat na obličej,“ říká Mariana Ermlová. Do sbírky je přihlášeno více než 80 oddílů a celkově bude během sbírky v ulicích měst vybírat přes tisíc skautů a skautek. „Pro skauty je sbírka možností, jak mohou pro děti v Africe aktivně něco dělat, nejen o věci mluvit nebo sedět s rukama v klíně,“ dodává Ermlová, která etiopskou misi sama navštívila.

Negramotnost dosahuje podle údajů OSN v Etiopii více než 60 procent a řada dětí se stále učí pod otrhanými přístřešky. Běžné etiopské školy jsou stavěny ze dřeva a hlíny, s malými okny a ve třídě se často tísní přes sto žáků. Výuka založená převážně na memorování je neefektivní a učitelé nemají dostatečnou kvalifikaci. „Školy postavené z české sbírky mají proti etiopskému standardu lepší vybavení, jsou celkově světlejší a ve třídách je maximálně 50 dětí. Důležitý je také způsob výuky, kdy se žáci zapojují do vyučování a učitelé jsou zaškolováni v moderních vyučovacích metodách,“ říká Ondřej Nádvorník, vedoucí etiopské mise Člověka v tísni. „Naši žáci, kteří se dostanou na střední, se prý skoro vždycky poznají, jsou ve vyučování aktivní a hlásí se. Často mají nejlepší výsledky v celém okresu. Zrovna teď se děti z naší střední internátní školy v Awasse dostaly na vysokou školu.“

Voda pro africké školy
Jedním z největších problémů, se kterými se stále potýká většina etiopských škol, je nedostupnost vody. „S vodou je to špatné. Na spoustě míst, kde pracujeme, prostě zdroje vody v blízkosti školy nejsou, takže si děti vodu nosí z domů, pokud ji vůbec doma mají,“ popisuje běžnou praxi Nádvorník. „Z výtěžku letošní sbírky bychom chtěli postavit komunikace, které přivedou vodu z blízkých zdrojů. Pokud takový zdroj není, instalujeme u škol další chytače vody,“ předestírá plány na další rok Ondřej Nádvorník. Do této doby instaloval Člověk v tísni z prostředků sbírky Postavme školu v Africe střešní lapače vody u dvou škol, k další škole přivedl vodovod a u čtvrté se voda čerpá z hloubkového vrtu.

„Chtěli bychom vybrat nejméně na dvě nové školy, jinak budeme rádi, když se nám podaří shromáždit víc než 3 milióny českých korun,“ říká Ermlová. Cena za jednu školu se přitom pohybuje od 1.3 do 1.7 milionu korun. „Záleží samozřejmě na místě stavby. Školy ve vzdálenějších oblastech venkova jsou obecně dražší a další problémy jsou spojeny s dostupností stavebních materiálu,“ upřesňuje Nádvorník. Uvedená cena podle něj zahrnuje i vybavení nábytkem a školními pomůckami, aby byly školy ihned připraveny pro výuku.

V pěti uplynulých ročnících sbírky se zatím podařilo shromáždit 13.955.640 Kč, za které bylo dokončeno devět škol pro 1960 dětí. Slavnostní otevření jedné z nich proběhne během sbírky ve čtvrtek 8.10. 2009.

Jak přispět?
Příspěvky na sbírku „Postavme školu v Africe“ je možné vhodit přímo do kasiček skautů v ulicích nebo po celý rok posílat na sbírkové konto 222444555/0300 u ČSOB.
Další možností je zaslat textovou zprávou ve tvaru DMS AFRIKA na telefonní číslo 87777. Cena DMS je 30 korun, na konto projektu bude připsáno 27 Kč. Lidé také mohou přispívat pravidelně každý měsíc po dobu jednoho roku. Stačí odeslat SMS ve tvaru DMS ROK AFRIKA na číslo 87777 a z kreditu pak bude každý měsíc automaticky odečtena částka 30 Kč. Službu lze zrušit odesláním „DMS STOP AFRIKA“.

Program slavnostního zahájení:
14:00 – Zahájení za účasti představitelů organizací Junák, Člověk v tísni
14:15 – Divadlo Janko Poláka – Africké pohádky
14:45 – Registrace účastníků rekordu a nácvik bubenické sestavy
15:30 – Pokus rekord v počtu aktivních bubeníků na jednom místě
16:00 – Zakončení

Průběžné akce:
• etiopský kávový obřad v podání společnosti Mamacoffee
• bodypainting s africkými motivy
• hry a učení etiopského jazyka amharštiny
• infostánek – promítání, výstava a informace o sbírce, sbírkových školách, situaci v Etiopii a problémech zemí třetího světa
• skauti se sbírkovými kasičkami
• workshop hraní na africké bubny

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist