Seznamte se se slečnou Sandrou, naší VD holčičkou…

Rubrika: Co, kde a jak na VD, Pomoc

Z malé africké holčičky Sandry se stává malá slečna. Díky řadě maminek z VD pilně studuje už od roku 2009. Pojďme si připomenout celý náš společný příběh…

Vezmu to trošku na přeskáčku a začnu na konci října loňského roku, kdy přišel z Centra Dialog email se zprávou, že jedna z koordinátorek se chystá na cestu do Keni a může s sebou vzít i malé balíčky pro děti zapojené do projektu adopce na dálku.

Výzvu jsem zkopírovala do „ado diskuze“, kde bohužel zřejmě zapadla, a zároveň přeposlala babofce, která se sice na VD vyskytuje už jen hodně sporadicky, ale je matkou, srdcem, hlavou i hlavním motorem VD adopce na dálku, jinými slovy – celé to vymyslela a léta se stará, aby vše fungovalo, posílá dopisy a balíčky.

Babofka tedy ani tentokrát neváhala a balíček s dopisem pro Sandru připravila (času nebylo nazbyt), vše zdokumentovala a poslala mi do mailu, kde to bohužel zůstalo pečlivě uložené, protože jsem se k tomu v předvánočním nasazení nedostala.

Zajímá-li vás, co „jsme“ tedy Sandře tentokrát napsali, zde je text dopisu:

30th October 2014
Prague, Czech Republic

Sandra_balicekDear Sandra,
we received your school reports and your photos. We are pleased you are successful in your school. You are very beautiful and smart girl. We are so happy and proud of you. Your mother is sure proud of you too.
Thank you very much for your news. We are glad that you like the new school. We believe that our support of you makes sense, your reports said us so. Education is very important, try to continue in diligence.
We are sending some small gifts for you. We are sending greetings for your family! Take care!
Your friends from Czech Republic: Petra, Adele, Helene, Lucia, Jarka and others…

Začátkem roku přišlo info o aktualizaci Sandřiny stránky na webu Centra Dialog, což mi konečně připomnělo zapomenutý email s info o dopise a balíčku. Na nově přidaných fotkách je Sandra i s dopisem a drobnými dárečky v rukou a lízátkem v puse (hádám, že opravdu chutnalo ;-)).

Sandra_darky Sandra_dopis

Jak jsme na tom

Všechny zapojené ado rodiče z VD informuji o aktuálním stavu účtu v naší ado diskuzi. K aktualizaci mě většinou přiměje blížící se termín platby školného na další trimestr a pak její odeslání.

I když to poslední dobou bývá celkem nahnuté, zatím to vždy vyšlo a splátku jsem odeslala včas, i když třeba s malým zpožděním oproti předepsanému termínu.

V současné době Sandřino vzdělání podporují (= poslaly příspěvek v roce 2014):

babofka, bovinkabovinka, Bramborka, danasi, frančice, halina, Jarmuschka, kuře, lékárna, Marinada, Padmé, Peťka, Petra, Virenka.

Přijde mi úžasné, že se tu objevují i přezdívky, které jinak na VD k vidění moc nebo vůbec nejsou. Příště se třeba objeví pro změnu i nějaké novější 😉 – tipuju, že většina z nověji registrovaných o této naší společné aktivitě vůbec nemá tušení.

Proto bych ráda aspoň v rychlosti shrnula celý „VD ado“ příběh, aby i ti, kteří ho nemohli sledovat v počátcích měli představu, jak to celé běží.

Jak to všechno začalo

V dubnu 2009 přišla babofka s nápadem na společnou adopci na dálku dítěte z Afriky, který zaujal řadu z tehdejších návštěvníků VD. Nějaký čas trval výběr organizace, jejímž prostřednictvím tuto myšlenku realizujeme. Pak už zbývalo vybrat konkrétní dítě, které společnými silami podpoříme na cestě ke vzdělání.

Volba padla právě na Sandru Klaru Achieng, tehdy čtyřletou holčičku z Keni a vše nabralo obrátky. Tři dny od oznámení jsme na společném účtě měli neuvěřitelných 6.100 Kč a příspěvky přibývaly takovým tempem, že jsme se nakonec rozhodli vzít pod svá křídla i  osmnáctiletého Thierna z Guineje.

V srpnu se na nás obrátila Lenčáč s prosbou o pomoc s příspěvky pro Tracy Okoth Akinyi, kterou v té době podporovala již pátým rokem a bohužel nebylo zrovna v jejích možnostech školné dál utáhnout vlastními silami.

A tak jsme měli najednou tři děti v Africe 🙂 Pak se bohužel začala víc a víc projevovat celosvětová finanční krize i na VD a utáhnout vzdělání všech tří dětí bylo čím dál složitější. I když jsme to vždy nakonec zvládly, byla úleva, když si Lenčáč opět vzala Tracey jen pod svá sponzorská křídla v srpnu 2011.

V létě 2012 ukončil studium i Thierno, i když zřejmě nebyl u maturity úspěšný 🙁 Bohužel v té době byly informace z Guineje tak chaotické a komunikace tak komplikovaná, že vlastně dodnes nikdo neví, kde je chlapci konec 🙁

Od té doby nám tedy zůstala „jen“ naše „malá“ Sandra, která je zhruba ve věku VD 🙂 Jak roste do slečny se můžete podívat na těchto fotkách 😉 každá dokumentuje jeden rok jejího života „s námi“ (od roku 2009 do 2014, klikněte na obrázek pro větší velikost).

Sandra2009_1 Sandra_2010 Sandra_2011 Sandra_2012 Sandra_2013 Sandra_2014

Co dodat závěrem…

Přestože opadlo počáteční nadšení, díky němuž jsme svého času dokázali společnými silami „utáhnout“ vzdělání 3 dětí najednou, stále jsem hrdá na to, co dokážeme.

Díky skupince skvělých VD návštěvnic (momentálně pánové nejsou zastoupeni) studuje v Keni již šestým rokem holčička, nebo ted už spíš slečna Sandra Klara Achieng, které by bez naší společné pomoci maminka vzdělání nemohla umožnit.

No prostě…

Jste skvělí! Děkuju!

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Sice se zpožděním, ale koukám, jak nám Sandra krásně roste 🙂 mám z toho radost a jdu opět poslat malou trošku do mlýna 🙂

 • Díky za krásný příspěvek a celkový přehled. Z naší Sandry je již opravdu velké děvče.Zrovna jdu na internetové bsnkovnictví, tak pošlu příspěvek.
  Zdravím všechny ostatní maminky a přeji nám všem, ať se nám daří doma i v práci a můžeme poslat nějakou korunku.

 • Petra Vymětalová

  Mischelo, to mě těší, že tě zrovna ten dnešní newsletter (předpokládám, že jsi zavítala díky němu) nalákal po dlouhé době zase ke komentáři na VD 😉
  Info posílám přes OV.

  Frančice, tobě taky hned pošlu 😉

  Všem moc děkuju za komentáře i příspěvky, bez vás by to už dávno nemohlo fungovat…

 • Mischela

  Ahojky, moc dlouho jsem se na stránkách neukázala,takže jsem ani dlouho neposlala žádné peníze, ale jsem ráda, že ještě pořád držíte tu adopci,aspoň tu holčičku Sandru. Takže určitě něco pošlu, nebude to velká sláva, ale snad to pomůže. Jen teď nevím na jaký účet se posílají peníze.

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Krásná holčička!

 • Anonymní

  Jsem ráda a zároveň hrdá, když čtu svůj nick a že jsem mohla přispět se svojí troškou do mlýna. Snad budu moci zase něco přispět, i když finanční situace u nás doma stále není nejrůžovější. Ale vynasnažím se. Jen mi napište, prosím, někdo číslo účtu, kam se dá příspěvek poslat.
  Škoda, že nevíme, jak se daří Thiernovi, zda mu naše příspěvky pomohly.

  nepřihlášená frančice

 • bovinkabovinka

  Toto letí. Sandra tak pěkně roste. Je to skvělé, že to funguje stále:-)

 • Marinada

  Moc hezké!

 • Petra Vymětalová

  Tak jsem objevila ještě dalšího šotka – ze seznamu přispěvatelek 2014 mi vypadla Bramborka a Marinada. Oběma se moc omlouvám, hned jsem je doplnila.

  Teď už je to snad komplet – pokud byste se přesto někdo na seznamu nenašel, ozvěte se.

 • Petra Vymětalová

  Jarmuschko, díky za upozornění, už jsem to opravila. Samozřejmě to byl duben 2009. Ubrala bych celých 5 let 🙁

 • Jarmuschka

  Čte se to moc hezky.
  Jen Petro, asi úřadoval šotek – nezačalo to v dubnu 2014, že!?
  😉
  Zas něco pošlu.
  🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist