Mě přinesl čáp: rozhovor o připravovaném filmu

Rubrika: Pomoc

1038626___film__Mezi dětmi se speciálními potřebami se pohybuji již několik let. Ale vždy mě příjemně překvapí (a hlavně potěší) když vidím, že do celého kolotoče nejsou zapojeni pouze rodiče, terapeuti nebo tzv. odborníci. Opakovaně se přesvědčuji, že je mnoho mladých lidí, kterým není lhostejný osud těch, kteří potřebují naši pomoc (a nemusí se jednat vždy pouze o tu pomoc finanční).

Jistě kolem vás existuje mnoho projektů, které stojí za to podpořit. Ale možná vás zaujme právě tento a rozhodnete se přispět do sbírky nebo se alespoň přijdete podívat na Den otevřených dveří, kde zjistíte, jak se takový film natáčí.

Podrobnosti naleznete na http://meprineslcap.yfilm.cz/. Zde jsem také nalezla kontakt na člověka s uměleckým jménem Denny Ellis. Podle informací z webu má na starosti produkci, námět, scénář, režii, kameru. Takže jistě ten pravý, kdo zodpoví mé všetečné otázky.

Proč jste se rozhodli natočit právě film? Proč ne například divadelní hra?
Není to náš první film. Jako nezávislé studentské filmové seskupení jsme natočili několik projektů, baví nás to. Našli jsme si další téma pro film, promysleli a propracovali ho a začali se mu plně věnovat. Už od začátku jsme ho stavěli jako náš další film. Myslím, že by ani jako divadelní hra nefungoval.

Proč téma umění a navíc ve spojení s diagnosou VFA (vysokofunční autismus)?
Protože autismus je hrozně zajímavá diagnóza a přitom o ní málokdo ví něco víc, než že je to Rainman. Navíc jedna z hlavních postav, autistická holčička, vyniká úžasným výtvarným nadáním. Už nevím, jak jsme došli k tomu ostatnímu, k focení a divadlu, ale už od začátku jsme to psali jako celek.

Jak došlo ke spojení s klubem nemocných cystickou fibrosou?
Důvodů bylo víc. Poprvé nás to napadlo, když Česká televize odvysílala díl pořadu „Pomáhejme si“ na téma Cystická fibróza. Mluvili o dobročinných akcích, sbírkách atp. Druhým podnětem bylo, že autistická herečka má CF a vím, jak moc náročné to je. Chtěl jsem těmto lidem pomoci. Uspořádáme sbírku a pozveme během ní lidi na naše natáčení. Film nemocným CF potom věnujeme.

Kdo stál u zrodu myšlenky?
Víte, že si ani nevzpomenu? Nevím, jak vznikl tento nápad, vím jen, že jsme už od začátku na něm pracovali jako tým.

Kdo všechno a proč se bude na natáčení podílet (u aktérů jsem na webu toho moc nenašla a když, tak pro mě psané záhadnou jinotajnou řečí)?
(smích) Ano, jsou mezi námi i tací, co se zaradovali při zmínce o tom, že text může být jakýkoliv, vypovídající o nich. Dneska už je tam profilů více. Jsou to lidi kolem nás, filmaři, umělci, divadelní herci nebo jen šikovní lidé. Myslím si, že jako tým budeme fungovat dobře.

Jak je celý film financován?
Není. Podařilo se nám sehnat sponzory, kteří jsou ochotni nám poskytnout přímo věc, kterou potřebujeme. Ale peníze nám nedá nikdo. Ani je nechceme, je to nezávislý film a navíc je spojený s dobročinnou akcí, takže by to nedávalo smysl, chtít peníze.

K představitelce Viktorky – domníváte se, že zvládne svoji „úlohu“? (Vím, že Michalka je úžasný člověk, který dokáže věci mimo rámec našeho chápání – ale proto bych to potřebovala „zdůvodnit“ pro zbytek světa)
Michalka je úžasná herečka, tanečnice, kreslířka… Budeme s ní muset pracovat intenzivněji a déle než s jinými herci, ale myslím si, že to zvládne. Moc se na to těší.

Kde bude film po dokončení ke shlédnutí?
Určitě v kinech v okolí Svitav a Ústí nad Orlicí, kde film bude vznikat. Klub nemocných Cystickou fibrózou pro nás zkusí domluvit nějaké promítání v Praze. Po nějaké době se objeví na internetu. Pokud půjde všechno podle plánu, film se podaří a bude se nějakému distributorovi líbit, třeba jej uvidíte i ve Vašem kině. Všechno na začátku zimy.

Děkuji Dennymu za rozhovor a filmu přeji jen ty nej, nej divácké ohlasy.

Nezapomeňte, že:

22. června 2009 od 9 do 16h, na náměstí v Ústí nad Orlicí a ve Svitavách proběhne sbírka na podporu nemocných cystickou fibrosou.

12. srpna 2009 od 10 do 18h se koná den otevřených dveří „na natáčení“.

Sledujte http://meprineslcap.yfilm.cz/, kde se dozvíte další podrobnosti. A je pouze na vás, zda vás projekt oslovil natolik, že mu budeme mít chuť nějak pomoci. „Ten dělá to a ten zase tohle, a všichni dohromady udělají moc!“

Autorka je redaktorkou serveru Dobromysl.cz.
Dobromysl.cz je internetový server poskytující komplexní informace o problematice zdravotního postižení – konkrétně různých forem mentálního postižení a autismu – a integrace lidí s tímto typem postižení do společnosti.

Napsal/a: Barbora Jungerová

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • bokul

    Diky za informaci – minimalne to, ze je u nas v pondeli sbirka jsem se dozvedela az ted a tady! Doufam, ze sbirka bude mit uspech…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist