JAHODA, která pomáhá dětem…

Rubrika: Pomoc

Prázdniny jako ostatně každý rok utekly jako voda. Ani jsme se nenadáli a je tu nový školní rok. Každodenní vstávání, domácí úkoly a jiné školní povinnosti. Kdeže jsou ty bezstarostné dny, kdy bylo pro děti hlavním úkolem zahnat nudu a dobře se pobavit. No co, tak zase za rok… nebo že by ne?

„Hoďte se do JAHODY!“ hlásá letáček občanského sdružení JAHODA, které pro děti celý rok ve svých klubech JAHŮDKA, JAHODA a DŽAGODA připravuje program plný zábavy, zajímavých aktivit, výletů, kroužků, prostě legrace s příchutí prázdnin.

Nezisková organizace JAHODA pomáhá už od roku 1997 „ohroženým“ dětem a sociálně znevýhodněným rodinám. Nabízí několik programů především pro děti z azylových domů a také z pražského sídliště Černý Most, jenž je jedním z největších a také nejproblémovějších.

JAHODA pomáhá dětem zvládnout pobyt v azylových domech. Azylový dům poskytuje odbornou pomoc a dočasné bydlení maminkám s dětmi nebo samotným dětem, které se dostali do tíživé životní situace. Jsou to často svobodné nebo osamělé maminky bez zázemí, oběti domácího násilí, týrané, zanedbané nebo opuštěné děti. JAHODA pro děti pořádá pravidelný klub JAHODA, kde si
dobrovolníci společně s dětmi hrají, sportují, relaxují, učí se nové věci, projevují zájem o dětské každodenní malé i velké starosti i radosti. Také společně připravují výlety, víkendové a prázdninové pobyty.

Další kluby JAHŮDKA, JAHODA a DŽAGODA provozuje sdružení JAHODA na pražském sídlišti Černý Most. V klubu JAHŮDKA se setkávají rodiče s menšími dětmi předškolního věku a společně podnikají nejrůznější aktivity s cílem seznámit se, popovídat si nebo vyměnit si zkušenosti s rodičovstvím. Dětem klub nabízí možnost otrkat se mezi vrstevníky, získat nové kamarády nebo se naučit nové hry.

Kluby JAHODA a DŽAGODA jsou tzv. nízkoprahové kluby (pojem nízkoprahový znamená, že děti, které do klubu chtějí přijít nemusí být nějak registrované, neplatí žádné vstupné a není vyžadována jejich pravidelná nebo dlouhodobá účast). Klub JAHODA je pro děti od 3 do 15 let a DŽAGODA pro děti a mládež od 12 do 18 let. Oba kluby nabízí dětem prostor, kde mohou trávit volný čas, jinou formou než je toulání v ulicích mezi anonymními paneláky. Snáze se tak vyhýbají se sídlištním partám a experimentům s drogami, alkoholem nebo pouliční kriminalitou. Děti si v klubu hrají nebo zdarma navštěvují zájmové kroužky (keramika, angličtina, práce s počítačem, aerobic, výtvarný a dramatický kroužek), které by jinak vzhledem ke špatné finanční situaci jejich rodiny navštěvovat nemohly.

Podle dosavadních zkušeností JAHODY jsou děti na periferním pražském sídlišti všem těmto jevům vystaveny nejen venku na ulici, ale někteří i doma ve své rodině. Tak jako Radim, kterému je jedenáct let. Má dva mladší sourozence. Všude je vodí s sebou a stará se o ně. Na první pohled je to „obyčejný“ kluk ze sídliště. Poznáte-li ho blíž, zaujme Vás, jak dospěle a vyzrále o „své děti“ tedy brášku a sestřičku pečuje. Pavlík a Zdenda jsou i přesto na svůj věk dost zanedbaní. Špatně vyslovují, není jim tedy moc rozumět, nemají osvojené základní hygienické návyky, nepoznají žádnou barvu, neumí se samy obléct … a to by měl Pavlík brzy nastoupit do školy. Doma to prostě nefunguje, tak jak by mělo. Máma s tátou jsou často mimo domov a k výchově svých dětí mají kulantně řečeno vlažný vztah. Radim, protože už je to přece „velký kluk“, to přeci zvládne za ně. A kdyby náhodou chtěl jít s kamarády čutat fotbal? No však on si nějak poradí…

Aby mohla JAHODA takovým dětem jako je Radim, Pavlík nebo Zdenda pomáhat, neobejde se sama bez pomoci druhých. Jedním z hlavních pilířů, které JAHODU podpírají je doslova každodenní pomoc desítek dobrovolníků a také finanční podpora jednotlivců a firem. I VY MŮŽETE POMOCI podpořit jahodové programy – finančním nebo věcným darem či zakoupením propagačních předmětů, například trička. Nejjednodušší je prohlédnout si internetové stránky www.jahodaweb.cz, kde jsou všechny formy možné spolupráce s JAHODOU podrobně popsány a záleží na každém, jakou z nich si vybere.

KONTAKT
JAHODA, občanské sdružení

Jan Dolínek, ředitel
Vybíralova 969
Praha 14, 198 00

Tel: +420 281 916 352
Mobil: +420 775 674 060

Email: jan.dolinek@jahodaweb.cz

Internet: www.jahodaweb.cz

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist