Děti z chudé kosovské vísky Šajkovac se mohou snáze učit: Češi přivezli jejich škole dar

Rubrika: Pomoc

(Šajkovac/Praha 9. října 2009) – Pro tři stovky žáků a žákyň základní školy v chudé kosovské obci Šajkovac bude každodenní výuka nyní nejspíš snazší. Zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) a firmy Office–centrum totiž ve spolupráci s našimi vojáky z mise KFOR 7. října 2009 osobně předali řediteli školy svůj humanitární dar, zacílený na možnost zlepšit tamní svízelné podmínky výuky…

Konkrétně jde o úplné vybavení celé jedné třídy školními lavicemi, židlemi, katedrou a tabulí, o „běžné“ učební pomůcky, jako jsou například sešity, tužky, pastelky aj., určené všem žákům školy, a dále o počítač s tiskárnou a dva notebooky.

„Jak vidíte sami, máme starou školu. Je z roku 1948 a my jsme do ní investovali jen málo. Naši učitelé ale pracují nejvíc, jak mohou – a mohu říct, že pracují dobře učitelé a žáci taky,“ pronesl při setkání s českou návštěvou ředitel školy Beqir Mulolli. „Děkuji moc ještě jednou,“ opakoval po něm několikrát během diskuze tlumočník. Vybavení obdarované školy, která má sedm tříd a 25 zaměstnanců, je přitom více než skromné: Například z metodických pomůcek mají učitelé k dispozici pouze glóbus a několik map. Darem od britských vojáků dostali před časem jednu televizi a video. Sportovní vybavení je omezeno na jednu fotbalovou branku a několik míčů, s nimiž se ale většinou již stejně nedá hrát.

Projektová manažerka známé prezentační akce ČRDM „Bambiriáda“ Blanka Lišková stručně vysvětlila, jak se nápad pomoci šajkovacké školy vlastně zrodil: „Jelikož Česká rada dětí a mládeže pořádá v naší republice velikou akci pro rodiče s dětmi, tak jsme se v rámci té akce domluvili s představiteli Armády České republiky, že uspořádáme humanitární sbírku. Vzhledem k tomu, že jsme neziskovou organizací, potřebovali jsme k té sbírce partnera, kterým je společnost Office–centrum; její ředitel Tomáš Liška se postaral o to, abychom Vám mohli vybavit alespoň jednu třídu,“ dodala. Kromě ČRDM se na humanitární sbírce dále podílelo i několik jejích sdružení: Duha – sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi, RADAMOK (Rada dětí a mládeže Moravskoslezského kraje), Rada dětí a mládeže kraje Vysočina, Salesiánské hnutí mládeže a rovněž Národní parlament dětí a mládeže.

Šéf Office-centra míní, že osobní zkušenost ze Šajkovace přinese další poznatky a šanci, jak dále spolupracovat. „Zmíněný projekt nás oslovil hlavně tím, že je velmi cílený. Je pro konkrétní pomoc, pro konkrétního uživatele, pro konkrétní děti. Takže jsme se rozhodli pomoci – byť jsme jen středně velkou společností – a jsme rádi, že můžeme svůj dar užitečně předat, aby děti, které tu studují, měly jak studovat. A na čem,“ podotkl Tomáš Liška.

Poznamenal, že sám má dvě malé děti, z nichž jedno chodí do základní školy v Kounicích. Žáci a žákyně tamní druhé třídy namalovali pro své šajkovacké vrstevníky obrázky, které přivezl s sebou: „Rádi by vzkázali dětem této školy, že jim přejí, aby se jim začalo žít lépe, a aby si tu svoji třídu vybavily těmito obrázky.“ Zpátky do Česka přivezl Tomáš Liška na oplátku zase kresby od šajkovackých dětí.

V debatě s ředitelem školy a starostou obce zazněla albánsky i slova vděčného uznání na adresu našich vojáků. Přítomný genmjr. Jiří Halaška je kvitoval: „Velmi mě těší chvála na české vojáky. Jsem také rád, když vidím, jak Vaše země vzkvétá, jak se obnovují města a vesnice. Jsem rád, že jsme tomu jako Česká republika mohli pomoci, ale hlavní účel naší návštěvy je přece jen předání onoho daru.“ Pak už se skupinka českých civilistů a vojáků odebrala do jedné z učeben, kde od nich ředitel školy složený materiál fyzicky převzal. Češi měli přitom možnost podívat se do několika tříd, kde právě probíhala výuka.

Zmíněný dar v přepočtené výši zhruba 130 000 korun avizovala ČRDM a Office–centrum již počátkem června při slavnostním zahájení Bambiriády 2009, a to jako jednu z jejích přidružených akcí. Jak dopravu zásilky do Šajkovace, tak i následnou cestu zástupců donátorských organizací na místo jejího určení a předání umožnila vstřícnost Armády ČR včetně velení české vojenské základny v Kosovu. Během svého třídenního pobytu ve zmíněné oblasti byli civilní hosté 15. kontingentu KFOR svědky několika dalších dobročinných gest našich vojáků vůči místnímu obyvatelstvu.

Kontakt: Blanka Lišková (projektová manažerka Bambiriády)
tel.: +420 234 621 296, mobil: +420 777 891 787, e-mail: blanka@adam.cz
Česká rada dětí a mládeže, Senovážné nám. 977/24, Praha 1, 116 47

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Chvály hodné…
    Ale kdo pomůže nám???
    Našemu školství a školám,které se zavírají z důvodů nedostatku peněz,kvalifikovaných učitelů?

    Omlouvám se,ale nedalo mi to….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist