Přehlídka dětského světa v Letňanech po jednadvacáté

Rubrika: Co se jinam nevešlo

V dnech 1. – 4. října 2009 proběhl v pražském veletržním areálu Letňany již 21. ročník veletrhu hraček, her a potřeb pro děti ITEA. I tentokrát se zde sešlo nejen spousta vystavovatelů, ale především se celý veletrh setkal opět s obrovským zájmem návštěvníků.

Po celé čtyři dny měli návštěvníci možnost shlédnout zboží od téměř dvou stovek vystavovatelů nabízejících to nejlepší ze svého sortimentu určeného jak pro děti, tak pro rodiče. Souběžně probíhal i veletrh Model Hobby 2009.

itea
Počet lidí, kteří navštíví veletrh ITEA, každoročně stoupá, v loňském roce jich bylo 51 000, tedy o téměř 6 000 více než v roce předchozím, a proto se i právem očekává, zda ta letošní čísla budou ještě vyšší. Lze očekávat, že ano. Stačilo se jen porozhlédnout okolo sebe. Největší návštěvnický boom zažil areál zřejmě v sobotu, kdy již od ranních hodin proudily na místo davy lidí, jak směrem od metra, tak pak především z parkoviště, které bylo pro návštěvníky vyhrazeno. Plocha se sice zdála dostatečná, aut ale přijíždělo stále více. Jediným zklamáním byla pomoc dopravní policie, kdy místo pomoci na nedaleké křižovatce umožňovalo hned několik policistů přechod chodcům, takže auta měla velké problémy se určitým způsobem dostat tam, kam zrovna potřebovala. Práce hochů běhajících po poli, kde se auta shromažďovala, již ale byla téměř bezchybná a dobře koordinovaná. Pokud jste se rozhodli využít tohoto parkoviště, pak vězte, že neomezené stání vás přišlo na rovnou stokorunu.

davy návštěvníků
Po vstupu do areálu mířilo nejvíce návštěvníků do haly č. 3 a 4, tedy tam, kde probíhal veletrh hraček ITEA 2009. Projít davem s malým dítětem za ruku bylo mnohdy nadlidské úsilí, proto je dobré vyzdvihnout práci maminek s kočárky, kterých se tu sešlo až snad příliš velké množství a které by si snad zasloužily i pochvalu, jak skvěle dokázaly proplétat tato vozítka se svými dětmi mezi stánky a davy návštěvníků.

Po celou dobu jste mohli být obklopeni dětským světem, největší nával byl dle očekávání v těch stáncích, kde se nabízely hračky a prodejci umožnily dětem vyzkoušet své výrobky. Skluzavky, prolézačky, odrážedla, kola i pojízdná vozítka všeho druhu – vše bylo neustále obsazené a všude byl slyšet dětský smích.
Ale ani prodejci potřeb pro děti neměly nouzi o návštěvníky, velký zájem byl například u stánku firmy Malvel, Farlin apod.

Naopak prodejci a nakladatelé dětských knih zřejmě trochu pozapomněli, že knížky také patří do dětského světa, a tak jediní dva zástupci se snažili svrhnout na sebe zájem malých i velkých kolemjdoucích. Nakladatelství Egmont mělo oproti nakladatelství Portál vhodnější pozici umístěním stánku, i proto se tu našlo více zájemců alespoň o prohlídku toho nejlepšího, co nabízí.

Hodel Hobby
V hale pro veletrh Model Hobby 2009 zase mohli jak dospělí, tak děti sledovat práce bagrů a kamiónů, či využít možnosti k posezení a zahledět se do létajících strojů, které zde měli své přehlídky.

Kdo měl hlad, mohl využít hned několika stánků nabízejících nejrůznější pochoutky, od zmrzliny přes klobásky až po teplá jídla. Jedinou podmínkou byly silné nervy a trpělivost, neboť hladových návštěvníků tu bylo až moc a podle toho se i odvíjely zástupy u jednotlivých stánkařů. Kvalita jídel ale byla vysoká, ceny mírně vysoké, ale to už k takovýmto akcím zřejmě patří. Chyběl ale dostatek stolů, takže mnoho lidí své pokrmy jedlo v postraní, výjimkou nebylo uložení přímo na kapoty zde stojících aut. Přitom místa na rozmístění stolků a židlí byl dostatek, především ve vedlejších uličkách okolo jednotlivých hal.

Co zaujalo
Malý géniusVelký zájem byl o hračky firmy Malý génius, která nezapomněla a připravila pro malé návštěvníky i možnost vyzkoušení jejích produktů.
Výrobky této firmy jsou z kvalitních materiálů, jak hlásal nápis, proto se ani děti nemusely zouvat a především si mohli užívat dle své chuti. Největší úspěch měla prolézačka s tunelem, která se skutečně zdála naprosto nerozbitná.

Velkého zájmu dosahoval i stánek s oblíbeným panáčkem Woodym, především rodiče využívali prodejního místa k nákupu nejrůznějších stavebnic a her pro své potomky. Ti si mohli mezitím v klidu zařádit u hned vedle umístěného prostoru s velkými nákladními auty, povozy, traktory a bagry.

dopravní hřiště
Velký úspěch slavil jako pokaždé i stánek Policie, kde bylo pro děti připraveno velké dopravní hřiště, navíc po zodpovězení několika otázek byl dětem vydán i řidičský průkaz. Takovéto činnosti jsou hodně oblíbené, a to jak mezi dětmi, tak i mezi rodiči, a nepochybně by se měly objevovat pokaždé, kde jde o tyto malé návštěvníky.

Vše vyzkoušeno, vše dovoleno – to bylo motto většiny prodejců a jistě se i osvědčilo, neboť téměř každý návštěvník si odnášel nemalou tašku, do které netrpělivě nakukovaly děti.

Veletrh ITEA měl zařazen samozřejmě i doprovodný program, určený samozřejmě pro ty nejmenší návštěvníky.
U vstupu mohli zájemci obdržet soutěžní kartu a po splnění osmi úkolů být zařazeni do konečného losování o pěkné ceny. Ale i pro nevýherce nemusela být účast zklamáním, dle pořadatelů obdržel malý dárek po splnění jednotlivých disciplín každý.

Littlest Pet Shop Show
V sobotu navíc probíhala Littlest Pet Shop Show, v hale číslo 1. Tady mohli opět malí diváci soutěžit v několika disciplínách a navíc byl připraven po celé odpoledne bohatý program na jevišti. Pro děti byla připravena balónková show nebo skutečná živá zvířátka, o kterých si moderátor povídal s jejich chovateli.

Z dalšího programu bychom neměli vynechat vystoupení Michala Nesvadby u stánku Noe v den zahájení veletrhu, vystoupení Inky Rybářové či divadélko pro děti s originálními loutkami Ježíška a jeho pomocníčků, nebo představení „S mašinkou v ZOO“, která se vyprávěla příběh o nespokojených zvířátkách.

21. ročník veletrhu ITEA skončil, ale již nyní se postupně začíná připravovat další. Snad bude stejně úspěšný, jako ten letošní.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Ještě poznámka k dopravě. Z OC Letňany jezdil na výstaviště anglický dvoupatrový autobus a kdo jel metrem, mohl využít turistický vláček. Který pendloval mezi metrem a výstavištěm.

 • Taky se přidám mezi spokojené návštěvníky. Synovi jsou tři a letos jsme veletrh navštívili po třetí 🙂 My jezdíme v pátek, kdy výstaviště navštěvují převážně maminky na mateřské a menší děti. Takže stolečky jsou poloprázdne, na vláčkodráze mašina pro každého atd. A kdo má mimi, celkem pohodlně se pohybuje i s kočárkem.
  Co se týče samotné výstavy je to opravdu na celý den. Ještě nikdy se mi nepodařilo navštívit vedlejší haly kde probíhá výstava modelů. Syn mezi hračkami je schopen strávit pět či šest hodin 🙂 pak už se na štěstí unaví a vyžaduje odchod. Jsou tam příjemné slevy, takže člověk nakoupí už i na Vánoce a s prázdnou asi nikdo neodchází.
  PS. u nás nejvíce podovala (jako každý rok) vláčkodráha od Bria. Děda si oblíbil modely traktorů, babička stále zkoumala novinky a já se motala kolem výtvarných hraček (SES, Hama,…) a už se všichni těšíme na jaro, kdy probíhá For kids 🙂

 • Anonymní

  Můžu potvrdit,že jsme tam také byli a že se nám tam moc líbilo,připadala jsem si tam chviličku i jako v pohádce,ta nádherná spousta hraček a dětských věcí,co člověk normálně ani nikde skoro nevidí,opravdu nádhera jen oči přecházely.
  Byli jsme moc nadšeni i náš malý tříletý kluk byl z toho nadšen a také dost unaven.
  Jediné co mi tam vadilo byla ta spousta lidí,ale s tím se muselo počítat.
  Příště opět vyrazíme.Petra

 • Peťka

  Ivčo díky za další informace.
  Asi se nechám nalákat a příští rok si tuto akci pohlídám a pojedu. 🙂

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Hanino, kdyby tam nebyly ty davy lidí:-)Původně jsme chtěli jít v neděli, ale okolnostmi donuceni jsme vyrazili v sobotu.

  No, nevím, jak děti, já byla „grogy“, zato Domča by řádil klidně do půlnoci. Přinesl si odtamtud velké auto-míchačku, do kterého se dá napouštět voda, tak si dokážeš představit, že jít spát pro něj večer nebylo absolutně prioritní a nutné:-)

 • To musela být paráda!!!!
  Tolik toho,už vidím jak večer všechny dítka padli a rodičové taky.
  Nádherně,náročně prožitej den:)))
  Docela těm dětem i trošku závidím…

  No a ty Ivčo opět za jedna:)
  Má to ten Tvůj kluk štěstí,že má tak akční mamku:))))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist